Muž so ženou

Ako na predčasné splatenie hypotéky?

26. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Hypotekárny úver je vo svojej podstate úver s dlhodobou splatnosťou určený na financovanie bývania, zabezpečený nehnuteľnosťou. Z jeho dlhej, zo zákona maximálne až 30 ročnej splatnosti, vyplývajú aj jeho výhodnejšie podmienky v porovnaní s krátkodobými úvermi. Aké sú však možnosti, keď sa rozhodneme hypotéku splatiť predčasne? Dá sa to bez problémov alebo je to zbytočne predražené? Čítajte všetko, čo potrebujete vedieť o predčasnom splatení hypotéky.

Dá sa to, aj keď...

...to nie je úplne bežné. Nemáme k dispozícii štatistiky predčasne splatených hypoték  nesúvisiacich s ich refinancovaním, predpokladajme ale, že ich je približne do 5 % zo všetkých úverov na bývanie. Je to z toho dôvodu, že dlhodobý úver na financovanie bývania zaistený nehnuteľnosťou – hypotéku – volia ľudia, ktorí nemajú vlastné financie. Je tiež vysoký predpoklad, že ich najbližšie roky ani mať nebudú, z čoho vyplýva, že nebudú mať ani z čoho hypotéku predčasne splatiť.


Predpokladajme ďalej, že nad predčasným splatením hypotéky uvažujú najmä dlžníci, ktorí nie sú stotožnení s dlhodobým úverovým zaťažením, ale v čase, keď šli do hypotéky, nemali inú a z dlhodobého hľadiska, výhodnejšiu možnosť financovania vlastného bývania. Pre týchto dlžníkov je preto otvorená možnosť predčasného splatenia dlhodobého úveru na bývanie, ktorá vlastne ide proti samotnému princípu hypotekárneho úverovania.

Ako sa to dá?

Podľa   Smernice Európskeho parlamentu a Rady Európy má každý právo na predčasné splatenie úveru na bývanie kedykoľvek počas trvania zmluvy o úvere. Presné podmienky, vrátane poplatkov, sú však vecou národnej legislatívnej úpravy každej krajiny. Možnosť predčasného splatenia úveru na bývanie pred lehotou splatnosti je u nás riešená v § 18   Zákona č. 90/2016 Z.z. o úveroch na bývanie, a dokonca to už pár rokov nie je také drahé, aby sa to v podstate neoplatilo.


Všetky banky pôsobiace na Slovensku s hypotekárnou licenciou majú pri výške poplatku za predčasné splatenie hypotéky rovnakú pozíciu. Podmienky „umravnila“  v roku 2016 takzvaná „Beblavého konštanta“„Beblavého konštanta“   v zákone o úveroch na bývanie: poplatok za predčasné splatenie hypotekárneho úveru je maximálne 1 % z predčasne splatenej sumy v čase podania žiadosti o predčasné splatenie. Tento poplatok môže zahŕňať len oprávnené náklady banky súvisiace s predčasným splatením hypotéky a  banka poplatok môže, ale nemusí uplatniť. Uplatňujú ho samozrejme všetky banky.


Je preto  veľmi dôležité správne načasovať  predčasné splatenie, pretože 1 % v behu času trvania hypotéky nie je vo finančnom prepočte rovnaké číslo. Je to jednoduchá matematika: nesplatená istina hypotéky je po roku od podpisu zmluvy vyššia, ako po siedmich rokoch splácania. Preto je pri zvažovaní predčasného splatenia hypotéky dôležité presne rátať podobne, ako ste   počítali, keď ste si hypotéku vyberali. Druhou a pre viacerých zrejme zaujímavejšou možnosťou, ktorá je „zadarmo“, je predčasné splatenie v termíne výročia fixácie.

Fixácia a predčasné splatenie

Fixáciu úroku hypotéky môžeme smelo nazvať „obojstrannou win-win poistkou“ dlžníka aj banky. Fixácia úroku – čiže jeho nemennosť na dohodnutý čas – znamená istotu stabilnosti výšky úroku a splátky pre dlžníka, a zároveň predpokladanú istotu zo strany banky, že v čase fixácie nebude chcieť dlžník hypotéku splatiť predčasne.


Termín výročia fixácie je z ekonomického pohľadu najlepší čas na predčasné splatenie hypotéky, pretože banka od vás vtedy nesmie žiadať žiaden poplatok. Problémom môže byť trvanie fixácie – podľa zákona je ho možné dohodnúť na jeden až 30 rokov. Bežný štandard sú 5 a viac ročné fixácie úrokov hypotéky.


Vedeli ste, že...

... už viac než rok nielen na Slovensku, ale prakticky v celej Európe, láme hypotekárny trh historické rekordy? Aj v súvislosti s nevídaným znížením úrokov Európskou centrálnou bankou, ako jedným z opatrení proti koronakríze, sú hypotéky najdostupnejšie odvtedy, čo sú na úverovom trhu. Banky sa doslova predháňajú v tom, ktorá ponúkne lepšie podmienky „prenosu“ hypotéky od konkurencie.

Čiastočné alebo úplné predčasné splatenie

Pri zvažovaní splatenia hypotéky pred lehotou splatnosti máte dve možnosti:  úplné alebo čiastočné predčasné splatenie. Niektoré banky čiastočné predčasné splatenie nazývajú aj mimoriadny vklad a prakticky ide o sumu, o ktorú si znížite zostatkovú istinu úveru, z ktorej sa vám vyrátajú nové úroky a nižšia splátka. Postup a poplatok sú pri čiastočnom a úplnom predčasnom splatení rovnaké.


Postup  predčasného splatenia hypotéky:


 • ešte raz si premyslite, či financie na predčasné splatenie, ktoré máte dnes, nebudete zajtra potrebovať na niečo dôležitejšie,

 • ak ste sa definitívne rozhodli, neváhajte a určite si termín predčasného splatenia,

 • prepočítajte si výšku zostatku a poplatku  k termínu, kedy chcete hypotéku splatiť,

 • požiadajte písomne  banku o predčasné splatenie,

 • banka je povinná bezodkladne a bezodplatne poskytnúť vám všetky potrebné informácie a podklady, vrátane presného vyčíslenia výšky zostatku,

 • po obojstrannej dohode na termíne predčasného splatenia treba k tomuto termínu zostatok úveru jednorazovo uhradiť,

 • ak ide o predčasné splatenie v čase výročia fixácie, je bezplatné,

 • mimo výročia fixácie  zaplatíte okrem zostatku dlhu aj poplatok 1 %  zo sumy zostatku dlhu.


Náš TIP

Okrem bezplatnej možnosti predčasného splatenia v čase výročia fixácie existuje ešte jedna zaujímavá zákonná možnosť. Raz ročne pri výročí podpisu úverovej zmluvy môžete bez poplatku jednorazovo splatiť až 20 % istiny.

Ako rýchlo sa dá hypotéka splatiť?

Otázka by skôr mala znieť: „Kedy najskôr po uzavretí úverovej zmluvy sa dá hypotéka splatiť predčasne?“„Kedy najskôr po uzavretí úverovej zmluvy sa dá hypotéka splatiť predčasne?“   V podstate hocikedy, pretože v zákone je doslova napísané:  „kedykoľvek počas doby trvania zmluvy“„kedykoľvek počas doby trvania zmluvy“. Fixácia úroku už nie je teda zásadnou prekážkou a poplatok za predčasné splatenie v podstate tiež nie. Otázka je samozrejme, či sa predčasné splatenie oplatí, ale ruku na kreditku: ak sa rozhodneme predčasne splatiť zostatok hypotéky vo výške desiatok tisíc €, zrejme máme aj pár stovák na 1 % poplatok.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • budík
  10. januára 2022|
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • Podmienky k bývaniu
  31. decembra 2021|
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  31. decembra 2021|
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

 • Mladý pár a rekonštrukcia bytu
  18. decembra 2021|
  5 dôvodov, prečo požiadať o pôžičku na rekonštrukciu bytu či domu

  Rekonštrukcia bytu či domu je jedným z tých rozhodnutí, ktoré sa ťažko rodia, ešte ťažšie realizujú, ale prinášajú dlhoročné benefity. Rekonštrukcia však v dnešnej dobe nie je ani zďaleka lacná záležitosť. Prečo je práve pôžička jedným z najlepších spôsobov, ako ju financovať?

 • Žena na tablete
  17. decembra 2021|
  Chcete refinancovať hypotéku? Zistite, ktorá banka ponúka najlepší úrok

  Úročenie hypotekárnych úverov nikdy nebolo nižšie ako dnes. Zatiaľ čo sa banky pretekajú v zvýhodňovaní svojich ponúk v snahe zlákať do svojej základne čím najviac klientov, dlžníci uvažujú, ako aktuálnu situáciu využiť vo svoj prospech a znížiť si náklady na hypotéku. Jedným z najčastejších rozhodnutí je refinancovanie. Ak sa už pre tento krok rozhodnete, mali by ste využiť tú najlepšiu ponuku na trhu. Prinášame vám preto prehľad úrokových sadzieb v jednotlivých bankách a poradíme, kde dostanete najlepší úrok pri refinancovaní svojej hypotéky.