Žena na terase s kávou

Poistenie bytu: Aký je rozdiel medzi poistením budovy a domácnosti?

V živote sa môže stať naozaj všeličo. Vlastnenie majetku nám nedáva žiadne záruky na to, že sa s ním nič nestane. Existuje mnoho hrozieb, ktoré nás môžu o bývanie veľmi rýchlo pripraviť. Všetkému sa totiž zabrániť nedá.


Ak sa na bývanie viaže hypotéka, bez poistenia to nepôjde. Na trhu je dnes už plno možností, ako si svoj majetok poistiť. Ak dôjde ku škode na vašom majetku, nemusíte mať dôvody na obavy, pretože poisťovne vedia škody pokryť formou finančného odškodnenia.

Aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti?

Poistenie bytu či akéhokoľvek iného majetku sa vzťahuje na poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi poistenia spočíva v tom, čo dané poistenie pokrýva a na čo sa vzťahuje.

Poistenie nehnuteľnosti

Predmetom tohto poistenia je samotná nehnuteľnosť. Vzťahuje sa na stavbu ako takú a na všetky súčasti nehnuteľnosti. Poisťujú sa pevne zabudované časti objektu, či už tie vonkajšie alebo vnútorné. Sú to všetky  časti, ktoré sú napevno primontované k stenámPoistenie nehnuteľnosti teda konkrétne pokrýva napríklad obvodové múry, steny, stropy, podlahy, dlažby, vstavané skrine a taktiež aj zabudované kuchynské linky.


Rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti je aj v tom,  aké škody konkrétne poistenie rieši. V prípade  poistenia nehnuteľnosti sú to škody spôsobené prírodnými živlami ako krupobitie, záplavy, víchrica, búrky a podobne. Ďalej sú to škody spôsobené pádom lietadla či explóziou vrátane výbuchu plynu. Patria tam rôzne vodovodné škody alebo škody spôsobené elektrickým skratom. Rovnako sa tam radia aj škody vzniknuté v dôsledku  krádeže a vandalizmu a taktiež aj škody vzniknuté na fasáde či izolácii spôsobené hmyzom či hlodavcami.


Na to, aby ste si svoju nehnuteľnosť mohli poistiť, môžete vyberať z rôznych balíkov, ktoré viete prispôsobiť svojim potrebám a požiadavkám. Výber konkrétnych poistných krytí ovplyvňuje najmä plocha nehnuteľnosti, jej pôvod či stav.

Poistenie domácnosti

Predmetom tohto poistenia sú všetky hnuteľné veci a predmety, ktoré tvoria zariadenie domu či bytu. Aj v tomto prípade poisťovne ponúkajú niekoľko variantov, ktoré umožňujú kombinovať rôzne druhy škôd a ich krytie. Poistenie domácnosti sa teda konkrétne vzťahuje na akýkoľvek nábytok, domáce spotrebiče, šperky a iné cennosti rovnako aj mnohé iné vzácne starožitnosti.


Poistenie domácnosti  pokrýva škody spôsobené živelnými pohromami, škody v dôsledku požiarov a výbuchov, škody spôsobené vlámaním do bytu či domu. No vzťahuje sa aj na poškodenia spotrebičov v dôsledku skratu či škody spôsobené vandalmi. A v neposlednom rade pokrýva poistenie domácností aj majetkovú ujmu po odcudzení rôznych cenností.  

Prečo je dôležité poistiť si nehnuteľnosť aj domácnosť?

Ak máte poistenú nehnuteľnosť a spolu s ňou aj domácnosť, máte dostatočne pokryté najčastejšie riziká, ktoré v rámci bývania môžu vzniknúť.


Na to, aby ste si čo najlepšie vedeli predstaviť rozsah krytia poistenia, uvedieme príklad. Pri vytopení domu, pri ktorom boli poškodené spotrebiče, parkety aj nábytok, si v prípade poistenej domácnosti môžete uplatniť iba nárok na preplatenie škôd na nábytku a spotrebičoch. Ak ste nechali poistiť iba nehnuteľnosť bez domácnosti, poisťovňa vám preplatí iba škody vzniknuté na parketách a stenách.


Je dobré uzavrieť obe poistenia v jednej spoločnosti?

Poistenie domácností a poistenie nehnuteľností sú svojím spôsobom dve rôzne poistenia, ktoré sa viažu k bývaniu. Je teda logické, že si ich môžete uzavrieť v dvoch rôznych poisťovniach. Táto verzia býva výhodná len v prípade, ak zohľadňujete cenu. Áno, týmto spôsobom môžete mať najlacnejšie poistenie na trhu.


No v globále je lepšie, ak sa obe poistenia uzavrú v jednej poisťovni. V prípade uplatňovania si poistného plnenia je to určite praktickejšie. Každá poisťovňa si svoje podmienky nastavuje individuálne. Ak uzavriete poistenia v dvoch rôznych spoločnostiach, môže sa ľahko stať, že nebudete mať pokryté všetky časti majetku. Pri takýchto situáciách sa bežne stáva, že až pri poistnom plnení prídete na to, že poškodená vec nie súčasťou poistného balíčka.

Čo ovplyvňuje cenu poistenia?

To, aká bude konečná cena poistenia, závisí od viacerých faktorov. Vo všeobecnosti však poisťovne berú do úvahy stav a hodnotu majetku. Vykonávajú sa fyzické obhliadky, aby sa určila hodnota majetku a skontroloval skutočný stav a zabezpečenie domácnosti. Do úvahy sa berie aj veľkosť plochy nehnuteľnosti -  čím je plocha väčšia, tým sa navyšuje aj suma poistenia. No rozhodovať môže aj lokalita či rozsah samotného krytia.

Zle nastavené poistenie vás môže v prípade vzniku poistnej udalosti pripraviť o dosť veľa peňazí. Preto aj samotné poisťovne často odporúčajú spojiť poistenie nehnuteľností s poistením domácností, a zabezpečiť si tak kompletné krytie svojich príbytkov. 


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.