Vo februári 2022 vypukol vojnový konflikt na Ukrajine. Invázia Ruska v tejto krajine ovplyvnila naše životy nečakaným spôsobom. Okrem zásadných ekonomických vplyvov sa konflikt premietol aj do obmedzení v cestovaní. To, prirodzene, ovplyvnilo aj cestovné poistenie na Ukrajinu. 

Obmedzenia cestovného poistenia na Ukrajinu

Ministerstvo zahraničných vecí SR vydalo už vo februári pre Ukrajinu 3. stupeň cestovného odporúčania, čo znamená odporúčanie necestovať na Ukrajinu bez ohľadu na účel cesty. S postupným zhoršovaním bezpečnostnej situácie zmenilo odporúčanie na 4. stupeň, teda odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu do tejto krajiny.


Už na odporúčanie 3. stupňa zareagovali slovenské poisťovne vyhlásením, že platnosť cestovného poistenia na Ukrajine je obmedzená. Vyplýva to zo skutočnosti, že ak poistenec vycestuje na územie, ktoré je vo vojnovom stave, prípadne bolo vyhlásené Ministerstvom zahraničných vecí SR za nebezpečné, vzťahuje sa na neho výluka z cestovného poistenia.

Znamená to, že klienti, ktorí vycestovali na Ukrajinu ešte pred vydaním odporúčania, mali cestovné poistenie platné až do jeho ukončenia, resp. opustenia krajiny s tým, že mohli byť postihnutí obmedzeniami v poskytovaní asistenčných služieb. Po vycestovaní po vydaní odporúčania však už cestovné poistenie neplatí. Zároveň treba podotknúť aj to, že cestovné poistenie už dlhšiu dobu nie je platné ani na tých územiach Ukrajiny, ktoré sú dlhodobo mimo kontroly vlády a kde je vyhlásený zákaz vstupu. Ide o časti územia Doneckej a Luhanskej oblasti, kde Rusko-ukrajinská vojna prebieha už od roku 2014.

Viete, že…

… okrem Ukrajiny sa cestovné odporúčania týkajú aj ďalších štátov? Ministerstvo zahraničných vecí dôrazne odporúča občanom SR necestovať ani do Ruska a Moldavska. Výstraha sa týka tiež Bieloruska s odporúčaním necestovať do Gomelskej a Brestskej pohraničnej oblasti a obmedziť cestovanie na územie Bieloruska len na nevyhnutné cesty.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča pred cestou uzavrieť komerčné  cestovné poistenie. Medzi Slovenskom a Ukrajinou totiž nie je uzatvorená žiadna dohoda o vzájomnom poskytovaní bezplatnej zdravotníckej starostlivosti. Na Ukrajine neplatí ani Európsky preukaz zdravotného poistenia. Slováci teda musia za prvú pomoc, ambulantný zákrok i za hospitalizáciu zaplatiť. 

V porovnaní s naším systémom zdravotnej starostlivosti je úroveň zdravotnej starostlivosti nízka, a to najmä v štátnych zariadeniach. Preto by ste ich mali navštíviť naozaj len v núdzových prípadoch. Súkromné zariadenia sú však na vyššej úrovni

Vhodne zvolené cestovné poistenie vám pokryje  nielen úhradu liečebných nákladov v zahraničí, ale môže zahŕňať aj poistenie zodpovednosti za škodu či pripoistenie batožiny. Vybaviť dnes takéto poistenie je veľmi jednoduché - stačí si porovnať ponuky jednotlivých poisťovní a uzavrieť ho online. Celý tento proces vybavíte cez internet bez čakania na pobočke a navyše môžete ušetriť až 50 % z ceny poistného.  

Ukrajina - čo sa oplatí vidieť?

Ukrajina je pre mnohých z nás neprebádaná krajina. Pritom má veľa čo ponúknuť. Asi najvyhľadávanejšou turistickou destináciou Ukrajiny je hlavné mesto Kyjev. Nájdete tu množstvo pôsobivých historických pamiatok, ako sú katedrála sv. Sofie, kláštorný komplex Pečerská lavra či katedrála sv. Mikuláša. Z ďalších miest stojí za návštevu napríklad čiernomorské centrum Odesa,   západoukrajinský Ľvov, ktorý sa považuje za kultúrne centrum Ukrajiny či multikultúrne mesto Černovice. Neslávne známou turistickou atrakciou je miesto obrovskej jadrovej katastrofy Černobyľ. 

Kyjev

Úchvatné stredoveké hrady

Nenechajte si ujsť ani úchvatné stredoveké hrady, ku ktorým patrí napríklad hrad Palanok v meste Mukačevo alebo hrad Chotyn na západe Ukrajiny. Potulky nedotknutou prírodou si môžete užiť v najstaršej stepnej rezervácii  na svete Askania-Nova. Nájdete v nej viac ako 3000 druhov zveri, vrátane zubra, zebry, antilopy či škótskeho poníka. Turisti ocenia výstup na najvyšší vrch Polonín, ktoré zasahujú až na naše územie - Hoverla v pohorí Čornohora.