Ak sa chystáte na dovolenku či výlet k našim južným susedom, určite u vás zavážil aj fakt, že je to blízko, a zároveň majú čo ponúknuť. Maďarsko je známe svojimi termálnymi liečivými prameňmi a kúpeľmi, dobrým vínom, históriou či prírodnými krásami. Ceny i počasie sú tiež podobné ako u nás, takže sa tam často - azda len s výnimkou reči - cítime ako doma.  

Dôležité informácie pred cestou do Maďarska

Ako občania Slovenskej republiky môžeme vstupovať na územie Maďarska za účelom turistiky na dobu 90 dní. Stačí nám pritom občiansky preukaz alebo cestovný pas, ktorý je platný počas celej doby pobytu v Maďarsku. Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz potrebujú na vstup do Maďarska aj deti do 15 rokov. Ak sa však na území Maďarska chcete zdržiavať nepretržite po dobu dlhšiu ako 90 dní, ste povinní požiadať o registráciu na samosprávnom orgáne príslušnom podľa miesta pobytu.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Ak počas pobytu v Maďarsku potrebujete lekárske ošetrenie, mali by ste sa preukázať Európskym preukazom zdravotného poistenia. Na základe tohto preukazu však nemáte nárok na preplatenie starostlivosti v súkromných zariadeniach a ani nákladov spojených s repatriáciou na Slovensko.

Preto sa oplatí mať aj pri pobyte v Maďarsku uzavreté komerčné cestovného poistenia. Uzatvoriť ho môžete celkom jednoducho aj cez internet. Stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár, uvediete základné údaje o termíne cesty, jej type a poisťovaných osobách a náš online porovnávač vám predstaví vhodné produkty jednotlivých poisťovní. Krátkodobé i dlhodobé cestovné poistenie do Maďarska môžete následne online aj uzavrieť.  

Maďarsko - cesta za oddychom a históriou

Najznámejšou, a zároveň najobľúbenejšou letnou destináciou Slovákov je nepochybne “maďarské more” -  jazero Balaton. Toto najväčšie jazero v strednej Európe ponúka priestor na vodnú rekreáciu pre rodiny s deťmi a zábavu plnú letných festivalov. Nesklame vás ani jazero Hévíz, ktoré je najväčším termálnym jazerom v Európe. Oddych si určite užijete aj vďaka veľkému množstvu termálnych prameňov, ktoré nájdete napríklad v kúpeľoch Bükfürdő, Sárvár, Győr či Mosonmagyaróvár.

Budapešť

Hlavné mesto Budapešť

Patrí medzi turisticky najzaujímavejšie miesta v Maďarsku. Čaká vás tu Kráľovský palác, budova parlamentu, ale aj množstvo múzeí a kúpeľov. Ak túžite vidieť žraloky, krokodíly, raje, morské ryby a iné zaujímavé živočíchy, určite by ste mali navštíviť miestne Tropicarium. Za návštevu stoja aj historické mestá Eger, Győr, Šoproň a Ostrihom, rázovitá dedinka Hollókő či romantické mestečko Pannonhalma.


najkrajším miestam Maďarska patria aj národné parky Hortobágy či Aggtelek, ktoré vás očaria nádhernými prírodnými krásami. Maďarsko však, samozrejme, ponúka oveľa viac. 

Cestovanie

A kde strávite tohtoročnú dovolenku vy?