Chorvátsko je nepochybne jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov. Pravidelne sa umiestňuje v rebríčku najnavštevovanejších krajín. Hoci vyhľadávané sú predovšetkým pláže, v Chorvátsku existuje aj množstvo iných miest, ktoré sa oplatí navštíviť.  

Dôležité informácie pred cestou do Chorvátska

Keďže Chorvátsko je od roku 2013 členským štátom Európskej únie, na vstup do tejto krajiny vám postačí  občiansky preukaz. Vlastný cestovný doklad musí mať aj každé dieťa - v závislosti od veku buď občiansky preukaz s fotografiou alebo cestovný pas. Doklad musí byť platný počas celého pobytu v Chorvátsku a v deň návratu na Slovensko.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Dá sa povedať, že nič iné pred dovolenkou v Chorvátsku ani nemusíte vybavovať. Snáď okrem zmeny peňazí - v Chorvátsku sa totiž ešte stále platí kunami. Na mnohých miestach však bez problémov akceptujú aj euro. Pred odchodom však určite nezabudnite ešte na jednu vec. V tejto krajine síce  platí Európsky preukaz zdravotného poistenia, ale použiť ho môžete len pri akútnych, zdravie a život ohrozujúcich prípadoch. Pre prípad iných ako akútnych ošetrení a liečení v Chorvátsku teda budete potrebovať doplnkové cestovné poistenie

Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní cez internet a uzavrite si cestovné poistenie rýchlo a jednoducho online. 

Čo sa v Chorvátsku oplatí vidieť?

Mimoriadne obľúbenými u Slovákov sú najmä kamienkové pláže na Istrii, piesočnaté pláže v Dalmácii či malebné ostrovy Brač, Korčula alebo Hvar. Jadranské more však ponúka ešte oveľa viac. Ak patríte k tým, ktorí nemajú radi davy ľudí, určite sa vyberte na Bilin Zal na ostrove Korčula alebo do Starej Bašky. Nedotknutú prírodu zažijete aj na menej známych ostrovoch Lošinj, Vis, Murter či Kres.  

Dubrovník v Chorvátsku

Krásna príroda

Chorvátsko vás však očarí aj krásnou prírodou národných parkov vo vnútrozemí a historickými pamiatkami. Národné parky Kornati či Plitvické jazerá patria vôbec k najkrajším svojho druhu v Európe. Históriou dýchajú istrijská Pula so známym koloseom, Dubrovník so starobylým jadrom mesta zaradeným v zozname UNESCO či Split s jedinečnou atmosférou prímorského mestečka. Vynechať by ste nemali ani Zadar, Poreč, Trogir či Šibenik.

Toto a ešte oveľa viac sa v Chorvátsku určite oplatí vidieť. Ak navyše túto úžasnú krajinu navštívite mimo hlavnej turistickej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra, užijete si menej ľudí a v neposlednom rade aj lacnejšie služby. 

Cestovanie

Tak ako, už viete, kde budete dovolenkovať cez letnú sezónu?