Európa ponúka pre cestovateľov nekonečné množstvo možnosti. Mestá dýchajúce históriou, nádherné pláže ako stvorené na oddych a množstvo ďalších turistických destinácií, ktoré sa určite oplatí navštíviť. A kam sa najbližšie chystáte vy? 

Dôležité informácie pred cestou do Francúzska

Ak sa vyberiete do niektorého zo štátov Európskej únie, cestovanie v nej je pre nás Slovákov mimoriadne jednoduché. Ako občania EÚ sa totiž pri cestovaní v rámci schengenského priestoru nemusíme na hraniciach preukazovať občianskym preukazom ani pasom. Hoci platný cestovný doklad by ste mali mať stále so sebou, minimálne na preukázanie totožnosti. 

Bez cestovného poistenia ani na krok

Bez poistenia však do krajíny EÚ určite necestujte. Balíček služieb cestovného poistenia, ktorý už za euro na deň ponúka takmer každá poisťovňa, vám zaistí vylúčenie rizika finančných problémov v prípade neočakávaných udalostí. Ak niekde v Európe náhle ochoriete alebo budete mať úraz, poisťovňa vám uhradí nevyhnutné liečebné náklady. Ďalšími voliteľnými súčasťami krátkodobého poistenia môže byť v závislosti od konkrétnej poisťovne úrazové poistenie, poistenie batožiny alebo poistenie zodpovednosti za škodu.

Výhodou dnešného internetového sveta je, že ponuky jednotlivých poisťovní si môžete  porovnať online a cestovné poistenie hocikde do Európy uzavriete jednoducho cez internet

Užite si cestu bez starostí o svoju peňaženku a s istotou, že si v prípade nečakanej udalosti budete môcť dovoliť navštíviť lekára.

Schengenský priestor

Do schengenského priestoru patria: Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko. Neschengenský priestor tvoria Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Írsko, Rumunsko. Cestovať môžete samozrejme aj mimo Európsku úniu, Európa ponúka nekonečné množstvo turistických cieľov - medziiným aj na Ukrajine, v Rusku či Turecku.  


Pri cestovaní do krajiny, ktorá nepatrí do schengenského priestoru, musíte predložiť platný občiansky preukaz alebo pas. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR si pred cestou preverte, aké doklady potrebujete na vycestovanie do krajiny, ktorú plánujete navštíviť.


Pred cestou do zahraničia vám tiež odporúčame uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. Hoci v členských štátoch EÚ, EHP a vo Švajčiarsku (a v prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj v Srbsku a Macedónsku) máme nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia, z verejného zdravotného poistenia sú kryté iba výdavky na liečbu v štátnych zdravotníckych zariadeniach a v obmedzenom rozsahu. 


Porovnajte si preto ponuky jednotlivých poisťovní a uzavrite najvýhodnejšie cestovné poistenie online

Európa je rozmanitá - čo sa oplatí navštíviť? 

Priniesť tipy na výlety po Európe je veľmi náročné. Predsa len - Európa sa rozkladá na viac ako 10 mil. km2 a nachádza sa v nej 50 suverénnych štátov. V každom z nich sa nachádza veľa výnimočných miest, ktoré sa oplatí vidieť. 


Nadhľadovo však môžeme odporučiť aspoň niekoľko najobľúbenejších turistických destinácií. Sú nimi napríklad nádherné európske hlavné mestá ako Londýn, Paríž, Rím, Amsterdam, Barcelona, Berlín, Praha, Budapešť, Edinburgh, Dublin, Istanbul či Moskva. Za ich krásou v ničom nezaostávajú ani Lisabon, Florencia, Benátky alebo Petrohrad. Vyhľadávanými dovolenkovými destináciami sú zas ostrovy Kréta, Malorka, Malta, Korzika, Rodos, Tenerife, Madeira či Santorini. A samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na úžasné európske veľhory.  


V Európe sa však toho oplatí vidieť oveľa viac. Starý kontinent je totiž oblasť neobmedzených možností. 

Cestovanie

Tak ako, už viete, kde budete dovolenkovať cez sezónu?