Muž s peniazmi v rukách

Predčasné splatenie úveru zadarmo nie je utópia. Ako na to?

Predčasné splatenie celého úveru alebo jeho časti je možné v každej banke. Existuje viacero možností, ako úver splatiť. Niektoré z nich sú spoplatnené, no dá sa to docieliť aj úplne zadarmo. Len treba vedieť, ako na to.


Prvou možnosťou, ako predčasne splatiť úver, sú mimoriadne splátky. Túto možnosť môžete využiť pri každom úvere. Nevýhodou mimoriadnych splátok je, že na to, aby boli bez poplatku, je možné ich využívať raz ročne, a to do výšky 20 % z výšky úveru. Zvoliť tento spôsob je síce veľmi výhodné, no pri vyšších sumách úverov či hypotekárnych úveroch na bývanie bude trvať pár rokov, kým úver úplne splatíte. Čo sa týka spotrebných úverov v sume do 10 000 eur, tie môžete bez poplatku splatiť kedykoľvek. 


Ďalšou možnosťou je podanie žiadosti o splatenie celého úveru, prípadne jeho časti, a to v čase uplynutia doby fixácie úrokovej sadzby. Fixácia býva zvyčajne viazaná na prvé tri či päť rokov. Po tomto čase sa podmienky hypotéky menia. Preto  ak disponujete dostatočným množstvom financií, je veľmi dobré túto možnosť využiť. V tomto prípade je podanie žiadosti a rovnako aj samotné splatenie úveru bezplatné. No treba si dať veľký pozor, aby bola dodržaná stanovená lehota uvedená v zaslanom oznámení pre klienta. Ak žiadne oznámenie neobdržíte a blíži sa koniec fixácie pri vašom úvere, určite sa o predčasnom splatení informujte vo vašej banke.


Koniec doby fixácie úroku je šanca pre vás

Hypotekárny či spotrebný úver je možné predčasne splatiť v zásade kedykoľvek. Avšak v závislosti od termínov, ktoré udáva banka, sa rozhoduje o tom, či bude predčasné splatenie s poplatkom, alebo bez poplatku.


Pri zmene variabilnej úrokovej sadzby, alebo v období konca doby fixácie je klient o novom úroku písomne informovaný bankou. Banka je teda povinná oznámiť klientovi termín vykonania zmeny na nasledujúce obdobie najneskôr dva mesiace pred vykonaním a začatím uplatňovania tejto zmeny.


Predčasné splatenie je nutné vždy s bankou, či s iným nebankovým subjektom, dohodnúť. Pri úplnom predčasnom splatení je potrebné dohodnúť presný dátum, ku ktorému sa zostávajúci dlh splatí.


Banky k úplnému predčasnému splateniu vyčíslia presný zostatok dlhu a táto suma musí byť dlžníkom poukázaná kvôli tomu, aby ju mohli v požadovanom termíne splatiť. Stačí, ak by k úplnému splateniu celého dlhu chýbalo čo i len jedno euro a k vyčísleniu zostatku sa musí pristúpiť znova. Spravidla býva vyčíslený k termínu ďalšej mesačnej splátky, čo znamená, že celý proces splatenia úveru by sa natiahol o jeden celý mesiac. Pre dlžníka to, samozrejme, znamená, že za toto obdobie znova nabehnú úroky, za ktoré bude banka vyžadovať platbu.

Oplatí sa predčasné splatenie hypotéky?

Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru má dve roviny – ekonomickú a psychologickú.Čo sa týka psychologického hľadiska, mať úver je do istej miery nekomfortné. Bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa človek nachádza, musí hľadať spôsoby, ktorými by úver splatil. Banku nezaujíma, či máte alebo nemáte prácu. Splácať musíte. Obzvlášť stresujúce to býva práve v momentoch, keď je dlh zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorá je pre dlžníka zároveň bývaním.


Preto asi každý volí možnosť čím skôr sa dlhu zbaviť, a žiť tak takpovediac s čistým štítom. No toto hľadisko býva veľmi podmienené povahou jednotlivcov.  Niekomu život s dlhmi až tak neprekáža a snaží sa z každej situácie vyťažiť maximum. Z pohľadu psychickej pohody môže byť fajn dlhov sa zbaviť, no čo sa týka ekonomického hľadiska, až také výhodné to byť nemusí.


Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru z ekonomického hľadiska je závislé od výšky vracanej sumy a tiež od úroku, ktorý sa k úveru viaže. V niektorých prípadoch značnú rolu zohrávajú aj poplatky. Tým sa však určite chcete vyhnúť.


Ak svoj úver splatíte predčasne, v podstate šetríte. Ušetrenie predčasným splatením úveru znamená, že nezaplatíte sumy za požičané peniaze. V praxi teda nebudete platiť už žiadny úrok veriteľovi, pretože mu vrátite zostatok dlhu. Vaším výnosom je teda nezaplatený úrok, ktorý by ste v prípade riadneho splácania zaplatili. Z ekonomického hľadiska je predčasné splatenie hypotéky či iného úveru výhodné v prípade, ak peniaze, ktorými platíte svoj dlh, nemáte možnosť lepšie zhodnotiť. Inak povedané, ak neviete, ako na peniazoch, ktorými úrok splácate, zarobiť, splaťte ho.


Súčasná doba ponúka veľa možností. Čo sa týka financií, možnosti sú takmer neobmedzené. Mať dlh nemusí byť až taká oštara, ako sa na prvý pohľad zdá. Avšak, všetko záleží od vás a od toho, ako to momentálne vnímate. Vy hospodárite so svojimi financiami, preto aj rozhodnutie, či úver splatiť, alebo nie, je len na vás. Rozhodujte sa múdro!

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.