Muž s peniazmi v rukách

Predčasné splatenie úveru zadarmo nie je utópia. Ako na to?

Predčasné splatenie celého úveru alebo jeho časti je možné v každej banke. Existuje viacero možností, ako úver splatiť. Niektoré z nich sú spoplatnené, no dá sa to docieliť aj úplne zadarmo. Len treba vedieť, ako na to.


Prvou možnosťou, ako predčasne splatiť úver, sú mimoriadne splátky. Túto možnosť môžete využiť pri každom úvere. Nevýhodou mimoriadnych splátok je, že na to, aby boli bez poplatku, je možné ich využívať raz ročne, a to do výšky 20 % z výšky úveru. Zvoliť tento spôsob je síce veľmi výhodné, no pri vyšších sumách úverov či hypotekárnych úveroch na bývanie bude trvať pár rokov, kým úver úplne splatíte. Čo sa týka spotrebných úverov v sume do 10 000 eur, tie môžete bez poplatku splatiť kedykoľvek. 


Ďalšou možnosťou je podanie žiadosti o splatenie celého úveru, prípadne jeho časti, a to v čase uplynutia doby fixácie úrokovej sadzby. Fixácia býva zvyčajne viazaná na prvé tri či päť rokov. Po tomto čase sa podmienky hypotéky menia. Preto  ak disponujete dostatočným množstvom financií, je veľmi dobré túto možnosť využiť. V tomto prípade je podanie žiadosti a rovnako aj samotné splatenie úveru bezplatné. No treba si dať veľký pozor, aby bola dodržaná stanovená lehota uvedená v zaslanom oznámení pre klienta. Ak žiadne oznámenie neobdržíte a blíži sa koniec fixácie pri vašom úvere, určite sa o predčasnom splatení informujte vo vašej banke.


Koniec doby fixácie úroku je šanca pre vás

Hypotekárny či spotrebný úver je možné predčasne splatiť v zásade kedykoľvek. Avšak v závislosti od termínov, ktoré udáva banka, sa rozhoduje o tom, či bude predčasné splatenie s poplatkom, alebo bez poplatku.


Pri zmene variabilnej úrokovej sadzby, alebo v období konca doby fixácie je klient o novom úroku písomne informovaný bankou. Banka je teda povinná oznámiť klientovi termín vykonania zmeny na nasledujúce obdobie najneskôr dva mesiace pred vykonaním a začatím uplatňovania tejto zmeny.


Predčasné splatenie je nutné vždy s bankou, či s iným nebankovým subjektom, dohodnúť. Pri úplnom predčasnom splatení je potrebné dohodnúť presný dátum, ku ktorému sa zostávajúci dlh splatí.


Banky k úplnému predčasnému splateniu vyčíslia presný zostatok dlhu a táto suma musí byť dlžníkom poukázaná kvôli tomu, aby ju mohli v požadovanom termíne splatiť. Stačí, ak by k úplnému splateniu celého dlhu chýbalo čo i len jedno euro a k vyčísleniu zostatku sa musí pristúpiť znova. Spravidla býva vyčíslený k termínu ďalšej mesačnej splátky, čo znamená, že celý proces splatenia úveru by sa natiahol o jeden celý mesiac. Pre dlžníka to, samozrejme, znamená, že za toto obdobie znova nabehnú úroky, za ktoré bude banka vyžadovať platbu.

Oplatí sa predčasné splatenie hypotéky?

Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru má dve roviny – ekonomickú a psychologickú.Čo sa týka psychologického hľadiska, mať úver je do istej miery nekomfortné. Bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa človek nachádza, musí hľadať spôsoby, ktorými by úver splatil. Banku nezaujíma, či máte alebo nemáte prácu. Splácať musíte. Obzvlášť stresujúce to býva práve v momentoch, keď je dlh zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorá je pre dlžníka zároveň bývaním.


Preto asi každý volí možnosť čím skôr sa dlhu zbaviť, a žiť tak takpovediac s čistým štítom. No toto hľadisko býva veľmi podmienené povahou jednotlivcov.  Niekomu život s dlhmi až tak neprekáža a snaží sa z každej situácie vyťažiť maximum. Z pohľadu psychickej pohody môže byť fajn dlhov sa zbaviť, no čo sa týka ekonomického hľadiska, až také výhodné to byť nemusí.


Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru z ekonomického hľadiska je závislé od výšky vracanej sumy a tiež od úroku, ktorý sa k úveru viaže. V niektorých prípadoch značnú rolu zohrávajú aj poplatky. Tým sa však určite chcete vyhnúť.


Ak svoj úver splatíte predčasne, v podstate šetríte. Ušetrenie predčasným splatením úveru znamená, že nezaplatíte sumy za požičané peniaze. V praxi teda nebudete platiť už žiadny úrok veriteľovi, pretože mu vrátite zostatok dlhu. Vaším výnosom je teda nezaplatený úrok, ktorý by ste v prípade riadneho splácania zaplatili. Z ekonomického hľadiska je predčasné splatenie hypotéky či iného úveru výhodné v prípade, ak peniaze, ktorými platíte svoj dlh, nemáte možnosť lepšie zhodnotiť. Inak povedané, ak neviete, ako na peniazoch, ktorými úrok splácate, zarobiť, splaťte ho.


Súčasná doba ponúka veľa možností. Čo sa týka financií, možnosti sú takmer neobmedzené. Mať dlh nemusí byť až taká oštara, ako sa na prvý pohľad zdá. Avšak, všetko záleží od vás a od toho, ako to momentálne vnímate. Vy hospodárite so svojimi financiami, preto aj rozhodnutie, či úver splatiť, alebo nie, je len na vás. Rozhodujte sa múdro!

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali.