Muž s peniazmi v rukách

Predčasné splatenie úveru zadarmo nie je utópia. Ako na to?

Predčasné splatenie celého úveru alebo jeho časti je možné v každej banke. Existuje viacero možností, ako úver splatiť. Niektoré z nich sú spoplatnené, no dá sa to docieliť aj úplne zadarmo. Len treba vedieť, ako na to.


Prvou možnosťou, ako predčasne splatiť úver, sú mimoriadne splátky. Túto možnosť môžete využiť pri každom úvere. Nevýhodou mimoriadnych splátok je, že na to, aby boli bez poplatku, je možné ich využívať raz ročne, a to do výšky 20 % z výšky úveru. Zvoliť tento spôsob je síce veľmi výhodné, no pri vyšších sumách úverov či hypotekárnych úveroch na bývanie bude trvať pár rokov, kým úver úplne splatíte. Čo sa týka spotrebných úverov v sume do 10 000 eur, tie môžete bez poplatku splatiť kedykoľvek. 


Ďalšou možnosťou je podanie žiadosti o splatenie celého úveru, prípadne jeho časti, a to v čase uplynutia doby fixácie úrokovej sadzby. Fixácia býva zvyčajne viazaná na prvé tri či päť rokov. Po tomto čase sa podmienky hypotéky menia. Preto  ak disponujete dostatočným množstvom financií, je veľmi dobré túto možnosť využiť. V tomto prípade je podanie žiadosti a rovnako aj samotné splatenie úveru bezplatné. No treba si dať veľký pozor, aby bola dodržaná stanovená lehota uvedená v zaslanom oznámení pre klienta. Ak žiadne oznámenie neobdržíte a blíži sa koniec fixácie pri vašom úvere, určite sa o predčasnom splatení informujte vo vašej banke.


Koniec doby fixácie úroku je šanca pre vás

Hypotekárny či spotrebný úver je možné predčasne splatiť v zásade kedykoľvek. Avšak v závislosti od termínov, ktoré udáva banka, sa rozhoduje o tom, či bude predčasné splatenie s poplatkom, alebo bez poplatku.


Pri zmene variabilnej úrokovej sadzby, alebo v období konca doby fixácie je klient o novom úroku písomne informovaný bankou. Banka je teda povinná oznámiť klientovi termín vykonania zmeny na nasledujúce obdobie najneskôr dva mesiace pred vykonaním a začatím uplatňovania tejto zmeny.


Predčasné splatenie je nutné vždy s bankou, či s iným nebankovým subjektom, dohodnúť. Pri úplnom predčasnom splatení je potrebné dohodnúť presný dátum, ku ktorému sa zostávajúci dlh splatí.


Banky k úplnému predčasnému splateniu vyčíslia presný zostatok dlhu a táto suma musí byť dlžníkom poukázaná kvôli tomu, aby ju mohli v požadovanom termíne splatiť. Stačí, ak by k úplnému splateniu celého dlhu chýbalo čo i len jedno euro a k vyčísleniu zostatku sa musí pristúpiť znova. Spravidla býva vyčíslený k termínu ďalšej mesačnej splátky, čo znamená, že celý proces splatenia úveru by sa natiahol o jeden celý mesiac. Pre dlžníka to, samozrejme, znamená, že za toto obdobie znova nabehnú úroky, za ktoré bude banka vyžadovať platbu.

Oplatí sa predčasné splatenie hypotéky?

Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru má dve roviny – ekonomickú a psychologickú.Čo sa týka psychologického hľadiska, mať úver je do istej miery nekomfortné. Bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa človek nachádza, musí hľadať spôsoby, ktorými by úver splatil. Banku nezaujíma, či máte alebo nemáte prácu. Splácať musíte. Obzvlášť stresujúce to býva práve v momentoch, keď je dlh zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorá je pre dlžníka zároveň bývaním.


Preto asi každý volí možnosť čím skôr sa dlhu zbaviť, a žiť tak takpovediac s čistým štítom. No toto hľadisko býva veľmi podmienené povahou jednotlivcov.  Niekomu život s dlhmi až tak neprekáža a snaží sa z každej situácie vyťažiť maximum. Z pohľadu psychickej pohody môže byť fajn dlhov sa zbaviť, no čo sa týka ekonomického hľadiska, až také výhodné to byť nemusí.


Predčasné splatenie akéhokoľvek úveru z ekonomického hľadiska je závislé od výšky vracanej sumy a tiež od úroku, ktorý sa k úveru viaže. V niektorých prípadoch značnú rolu zohrávajú aj poplatky. Tým sa však určite chcete vyhnúť.


Ak svoj úver splatíte predčasne, v podstate šetríte. Ušetrenie predčasným splatením úveru znamená, že nezaplatíte sumy za požičané peniaze. V praxi teda nebudete platiť už žiadny úrok veriteľovi, pretože mu vrátite zostatok dlhu. Vaším výnosom je teda nezaplatený úrok, ktorý by ste v prípade riadneho splácania zaplatili. Z ekonomického hľadiska je predčasné splatenie hypotéky či iného úveru výhodné v prípade, ak peniaze, ktorými platíte svoj dlh, nemáte možnosť lepšie zhodnotiť. Inak povedané, ak neviete, ako na peniazoch, ktorými úrok splácate, zarobiť, splaťte ho.


Súčasná doba ponúka veľa možností. Čo sa týka financií, možnosti sú takmer neobmedzené. Mať dlh nemusí byť až taká oštara, ako sa na prvý pohľad zdá. Avšak, všetko záleží od vás a od toho, ako to momentálne vnímate. Vy hospodárite so svojimi financiami, preto aj rozhodnutie, či úver splatiť, alebo nie, je len na vás. Rozhodujte sa múdro!

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Muž so ženou
    26. septembra 2021|
    Ako na predčasné splatenie hypotéky?

    Hypotekárny úver je vo svojej podstate úver s dlhodobou splatnosťou určený na financovanie bývania, zabezpečený nehnuteľnosťou. Z jeho dlhej, zo zákona maximálne až 30 ročnej splatnosti, vyplývajú aj jeho výhodnejšie podmienky v porovnaní s krátkodobými úvermi. Aké sú však možnosti, keď sa rozhodneme hypotéku splatiť predčasne? Dá sa to bez problémov alebo je to zbytočne predražené? Čítajte všetko, čo potrebujete vedieť o predčasnom splatení hypotéky.