písanie žiadosti

Ako napísať žiadosť o predčasné splatenie úveru? Vzor na stiahnutie

22. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Predčasné splatenie úveru je pomerne častým javom. Dôvodom je väčšinou zlepšenie finančnej situácie, a s ním spojená snaha zbaviť sa záťaže v podobe pravidelných splátok. K predčasnému splateniu úveru však dlžníci pristupujú aj pri jeho refinancovaní. V každom prípade je potrebné banke doručiť žiadosť o vyčíslenie zostatku dlhu a o jeho predčasné splatenie k určenému dátumu. Ako sa takáto žiadosť píše, čo všetko musí obsahovať a aký proces vás v banke čaká?

Prečo sa rozhodujeme splatiť svoje úvery predčasne?

Predčasné splatenie úveru má svoj psychologický i ekonomický aspekt. Pravidelné mesačné splátky a mínusová suma na úverovom účte predstavujú pre dlžníka istú psychologickú záťaž. Najmä v prípade finančných komplikácií spojených napríklad so stratou zamestnania by nesplatený úver so sebou priniesol značné komplikácie. Väčšina z nás pociťuje splácanie úveru ako pomyselný nôž na krku alebo guľu na nohe, s ktorou prechádzame z jedného mesiaca na druhý. Ľahšie sa nám spáva s vyrovnanými účtami a bez zbytočných finančných záväzkov. Z tohto dôvodu dlžníci spravidla neváhajú a ak sa im podarí získať alebo ušetriť väčší finančný obnos, pristúpia k čiastočnému alebo k úplnému splateniu svojich dlhov.

Takéto rozhodnutie môže, ale nemusí byť výhodné z ekonomického hľadiska. Predčasným splatením úveru  ušetríte na úrokoch, ktoré platíte banke za požičané peniaze. Mimoriadny vklad  sa odpočíta priamo z istiny a dlžná suma sa zníži, prípadne zanikne. Banka môže pri vyčíslení dlžnej sumy túto navýšiť o poplatky podľa sadzobníka, ale tie vo väčšine prípadov zďaleka nedosahujú výšku úrokov. 

Platí pravidlo, čím vyššie úroky, tým je predčasné splatenie ekonomicky výhodnejšie. Ak máte napríklad spotrebný úver s úrokom 6 %,  jeho predčasným splatením ušetríte výrazne viac ako vyplatením celej hypotéky s úrokom 1,5 %. Okrem toho je vždy potrebné zvážiť, či nedokážete svoje financie investovať tak, že vám vo výsledku zarobia viac, ako ušetríte na predčasnom splatení úveru.

Viete, že…

 • najvyšší poplatok, ktorý môže byť účtovaný za predčasné splatenie hypotéky alebo iného úveru, je vo výške 1 % zo zaplatenej sumy? 

 • raz ročne môžete splatiť do 20 % hypotekárneho úveru bez poplatku, a k výročiu fixácie dokonca aj celý dlh bez poplatku?

 • spotrebné úvery v sume do 10 000 eur môžete bez poplatku splatiť kedykoľvek?  

Aký je postup pri predčasnom splatení úveru?

O predčasné splatenie úveru  musíte požiadať banku, ktorá vám úver poskytla. Urobíte tak doručením písomnej žiadosti  na jej pobočku. Môžete ju zaslať poštou alebo ju na pobočku zaniesť osobne. Žiadosť je potrebné doručiť v dostatočnom predstihu pred požadovaným dátumom splatenia úveru. V závislosti od druhu úveru by ste tak mali urobiť 7 až 30 dní vopred. Súčasťou žiadosti musí byť dátum, ku ktorému chcete svoj úver vyplatiť.

Banka vám na základe tejto žiadosti vyčísli zostatok dlhu vrátane poplatkov spojených s predčasným splatením. Tieto sa môžu líšiť medzi jednotlivými bankami, ale aj v závislosti od druhu úveru, ktorý vám banka poskytla. Banky majú zverejnené cenníky, kde si môžete tieto poplatky vopred skontrolovať, prípadne sa o nich informujte priamo na pobočke.

V celom procese predčasného splatenia úveru je dôležité, aby ste k určenému dátumu disponovali dostatočnými prostriedkami na vašom bežnom, respektíve splátkovom účte. Ak bude chýbať čo len euro, k predčasnému splateniu úveru nedôjde a celý proces bude potrebné zopakovať.

Aké údaje by mala obsahovať žiadosť a komu ju adresovať?

Niektoré banky majú pripravené tlačivá, vyplnením ktorých môžete požiadať o predčasné splatenie úveru, prípadne za vás dokážu takúto žiadosť pripraviť pracovníci banky priamo v pobočke. Ak sa rozhodnete napísať žiadosť o predčasné splatenie úveru sami, nezabudnite uviesť tieto údaje:

 • vaše meno a priezvisko,

 • rodné číslo,

 • adresu trvalého pobytu,

 • číslo uzatvorenej úverovej zmluvy,

 • číslo splátkového účtu,

 • telefonický a e-mailový kontakt,

 • názov a adresu finančnej inštitúcie,

 • dátum, kedy o predčasné splatenie úveru žiadate a miesto,

 • samotný text žiadosti s uvedením dátumu, ku ktorému žiadate o predčasné splatenie úveru,

 • súhlas so spracovaním osobných údajov,

 • vlastnoručný podpis.

Žiadosť adresujte priamo banke na jej zverejnenú adresu, prípadne na adresu uvedenú na vašej úverovej zmluve. Aby sme vám celý proces zjednodušili, pripravili sme pre vás vzor takejto žiadosti. Môžete si ju stiahnuť vo formáte .doc alebo .pdf. 

Žiadosť o predčasné splatenie úveru

Vzor žiadosti o o predčasné splatenie úveru

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.