Muž s imaginárnym percentom

Veľké porovnanie najlepších úrokov v bankách

5. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Hypotéky nikdy neboli výhodnejšie ako práve teraz. Úroky sa nachádzajú na historických minimách a stále viac Slovákov zvažuje kúpu nehnuteľnosti alebo väčšiu rekonštrukciu. Aby ste zo súčasného finančného trhu získali tú najvýhodnejšiu ponuku, pozrite si naše veľké porovnanie úrokov v bankách. Čím jednotlivé hypotekárne produkty vynikajú, pre koho sú vhodné a prečo sa oplatia?

Ako si vybrať najvýhodnejšiu hypotéku?

Skôr, ako vám prinesieme porovnanie tých najlepších ponúk na aktuálnom bankovom trhu, mali by sme si ujasniť faktory, ktoré sa oplatí pri výbere hypotéky zohľadňovať. Na prvom mieste je, samozrejme, úroková sadzba. Ide o hlavný parameter, ktorý sa finálne najvýraznejšie odzrkadlí v celkovej cene hypotéky. Celkové náklady na hypotéku však odráža tzv. RPMN –  ročná percentuálna miera nákladov. Tento parameter v sebe zahŕňa okrem úrokovej sadzby aj ďalšie poplatky súvisiace s poskytnutím hypotéky. Môže ísť napríklad o jednorazový poplatok za poskytnutie hypotekárneho úveru, ale aj o pravidelné poplatky za vedenie úverového účtu.

Medzi ďalšie faktory, na ktoré by ste mali pri výbere hypotéky brať ohľad, patrí napríklad obdobie fixácie pri najnižšom úročení či podmienky, za ktorých vám banka umožní mimoriadne splátky, prípadne dočasné odloženie splácania. Sú nejaké ďalšie možnosti zníženia úrokovej sadzby? Ponúka banka nejaké mimoriadne bonusy alebo odmeny? Akú vysokú hypotéku vám banka dokáže poskytnúť vzhľadom na hodnotu zakladanej nehnuteľnosti? Všetky tieto otázky by ste mali mať zodpovedané pri zvažovaní jednotlivých ponúk finančných inštitúcií.

Hypotéka z Prima banky s výhodným úrokom

Prima banku z veľkého porovnania úrokov v bankách jednoducho nemôžeme vynechať. Garancia úroku 0,4 % pre každého s fixáciou na 3 roky je skutočne zaujímavá ponuka. Ak sa rozhodnete splácať z osobného účtu v tejto banke, dostanete hypotéku bez poplatku. Musíte si však požičať minimálne 5 000 € a splácanie si môžete rozdeliť na 5 – 30 rokov. Čerpať môžete úver v maximálnej výške 85 % zo zakladanej nehnuteľnosti.

Banka ponúka aj možnosť poistenia úveru s mimoriadnym bonusom. V prípade poistného plnenia získate 100 € mesačne navyše. To znamená, že ak nebudete môcť úver splácať z dôvodu straty zamestnania alebo práceneschopnosti, poisťovňa vám okrem úhrady mesačnej splátky pošle každý mesiac 100 € navyše. Ďalšie výhody táto banka neprezentuje. Skromnejšie benefity však vyvažuje mimoriadne výhodnou úrokovou sadzbou.

Fio hypotéka bez poplatkov

Zaujímavú pomoc s financovaním vlastného bývania ponúka klientom Fio banka. Poskytnutie úveru aj vedenie úverového účtu v nej máte úplne zadarmo. Banka vám tiež garantuje mimoriadne splátky bez poplatkov a sankcií, neobmedzene až do výšky celej dlžnej sumy. Jednoduchý odklad splátok na základe žiadosti aktuálne dopĺňa bonusom - možnosťou odpustenia úrokov pri odklade splátok na 3 mesiace.

Aktuálne úrokové sadzby závisia od výšky a účelu úveru. Najvýhodnejší úrok získate, ak si požičiate viac ako 40 000 € s cieľom refinancovania úveru v inej banke. V tomto prípade vám banka ponúkne úrokovú sadzbu 0,58 %. Ak plánujete kupovať, môžete dostať úrok 0,68 %. Splnená musí byť podmienka 3-ročnej fixácie a výška hypotéky nemôže presahovať 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Banka poskytuje hypotéku až do 85 % hodnoty nehnuteľnosti, avšak s vyšším úročením.

Hypoúver v UniCredit Bank

UniCredit Bank ponúka vcelku výhodnú úrokovú sadzbu 0,59 % pri 3-ročnej fixácii. Banka však podmieňuje získanie tohto úroku poistením schopnosti splácať úver a mesačným zasielaním 1,5 násobku splátky úveru na U Konto. To teda znamená aktívne využívanie bežného účtu v tejto banke. Pri poistení máte, samozrejme, možnosť voľby poistného rizika.

Za týchto podmienok vám banka dokáže požičať od 3 300 € až do 90 % zakladanej nehnuteľnosti. Splácať môžete v časovom horizonte od 1 do 30 rokov. Hypotéka od UniCredit Bank sa teda oplatí aj v prípade menšej rekonštrukcie či dokončenia stavby. Úver vám banka poskytne bez poplatku.

Hypotéka na bývanie v 365-ke

Ak preferujete inovatívny prístup a moderné technológie, možno siahnete po vcelku výhodnej ponuke od 365.bank. Banka poskytuje úrok 0,6 % pri 3-ročnej fixácii. Poskytnutie hypotéky je bez poplatku a celý proces vybavovania dokážete vyriešiť cez apku. Podmienkou výhodnej úrokovej sadzby je aktívne využívanie Účtu plus a energetický certifikát k nehnuteľnosti. Banka je totiž zapojená do reklamnej a propagačnej kampane „EKO hypotéka“. Ak nedokážete doložiť certifikát podľa požiadaviek, počítajte s navýšením úrokovej sadzby o 0,1 %.

Minimálna výška hypotéky, o ktorú môžete za týchto podmienok žiadať, je 10 000 €. Horná hranica je obmedzená vašou bonitou a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Doba splatnosti je od 4 do 30 rokov. Ako mimoriadny bonus môžete získať odmenu 150 €. Stačí, ak vás do banky odporučí známy, ktorý už je jej klientom. Rovnakú odmenu získava, samozrejme, aj on.

Hypotéka od Tatra banky

Dlhoročná stálica slovenského finančného trhu ponúka najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu 0,85 % pri 3-ročnej fixácii. Medzi výhodami musíme spomenúť možnosť získať úver až do 90 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a možnosť čerpať časť hypotéky bez uvedenia účelu. Tatra banka vám navyše dokáže zabezpečiť znalecké ohodnotenie bytu, čím vám ušetrí značné starosti. Priamo v pobočke si tiež dokážete vybaviť poistenie nehnuteľnosti a poistenie schopnosti splácania úveru.

Ak by ste hypotékou od Tatra banky rozhodli refinancovať svoj úver v inej finančnej inštitúcii, banka za vás uhradí všetky náklady na predčasné splatenie.

V prehľade uvádzame aktuálne úrokové miery platné v januári 2022. Pri zvažovaní hypotéky si určite porovnajte aktuálne ponuky jednotlivých bánk. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?