Lyžiar na svahu

Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.

Čo kryje úrazové poistenie?

Ako už napovedá samotný názov, úrazové poistenie  je druh poistenia, ktorý  umožňuje poistiť fyzické osoby proti škodám na zdraví, ktoré boli spôsobené úrazom. Za úraz sa pritom považuje telesné poškodenie, ktoré vznikne vonkajším mechanickým alebo fyzickým vplyvom a bez vôle poisteného


Úrazom teda nie je zdravotný problém súvisiaci s chronickým alebo akútnym ochorením organizmu. Ak by ste na svahu dostali napríklad infarkt, odvezie vás záchranná služba a váš stav si bude vyžadovať hospitalizáciu,  v poisťovni si neuplatníte žiadne plnenie. V prípade zlomenej nohy však už ide o jasnú poistnú udalosť a môžete si nárokovať odškodnenie v zmysle poistnej zmluvy.


V rámci úrazového poistenia si môžete v jednotlivých poisťovniach vybrať z celého spektra rizík. Tieto spravidla zahŕňajú:


 • poistenie smrti následkom úrazu – poistné plnenie si uplatňujú pozostalí v prípade, ak dôjde k úrazu s následkom úmrtia,

 • poistenie trvalých následkov úrazu – poistné plnenie si uplatňuje poistenec v prípade úrazu s trvalými následkami na zdraví,

 • poistenie invalidity následkom úrazu – poistné plnenie pre prípad vážnych následkov úrazu spôsobujúcich invalidizáciu poisteného,

 • poistenie zásahu horskej záchrannej služby – kryje náklady na technické zabezpečenie zásahu horskej záchrannej služby,

 • poistenie hospitalizácie v dôsledku úrazu – odškodnenie za pobyt v nemocnici spravidla závislé od doby trvania hospitalizácie,

 • poistenie liečby úrazu – poistné plnenie, ktoré pomôže zvládnuť náklady na liečbu, rehabilitáciu a prípadný pokles príjmu z dôvodu práceneschopnosti v dôsledku úrazu.


Aké úrazové poistenie si zvoliť na svah?

Keď hovoríme o úrazovom poistení, mali by sme rozlišovať medzi dlhodobým a krátkodobým poistením. Dlhodobé poistenie sa uzatvára rádovo na roky a zväčša býva súčasťou životného poistenia, prípadne sa ponúka v kombinácii s rôznymi sporiacimi či investičnými produktmi. 


Trvanie krátkodobého poistenia je variabilné a závislé od potrieb poistenca. V ponuke poisťovní nájdete spravidla balíček úrazového poistenia na 1 až 30 dní. Vo všeobecnosti sa za krátkodobé poistenie považuje každé poistenie, ktorého trvanie nepresiahne 12 mesiacov.


Pri uzatváraní úrazového poistenia by ste si mali starostlivo zvoliť rizikovú skupinu a požadované poistné krytie. Rizikovú skupinu spravidla určuje poisťovňa v závislosti od toho, aké riziká so sebou nesie vaša športová aktivita.  Rekreační športovci  sa napríklad považujú za menej rizikových ako aktívni amatérski športovci, profesionálni športovci alebo športovci venujúci sa rizikovým športom. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Za rizikovejší šport sa už napríklad považuje skialpinizmus.


V rámci voľby konkrétneho poistného balíčka by ste si mali zvážiť, či uprednostníte skupinové, prípadne rodinné alebo individuálne poistenie. Väčšina poisťovní ponúka možnosť uzatvoriť úrazové poistenie pre niekoľko osôb súčasne s výhodnejšími podmienkami. Všetci poistenci sú uvedení na jednej poistnej zmluve, pričom môže ísť o členov rodiny, ale aj o skupinu známych či priateľov.

Kedy je vhodné uzatvoriť úrazové poistenie na lyžovačku?

Ak nemáte uzatvorené   životné poistenie, ktoré pokrýva aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, neváhajte uzavrieť aspoň úrazové poistenie


Na uzatvorenie poistnej zmluvy o úrazovom poistení na lyžovačku sa nemusíte obzvlášť pripravovať. Keďže poistné plnenie sa neuplatňuje pri poškodení zdravia v dôsledku choroby, poisťovňa zväčša neskúma zdravotný stav. Vo väčšine prípadov už existuje možnosť uzatvoriť poistnú zmluvu online


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.Začiatok poistenia si môžete spravidla zvoliť priamo pri kúpe poistného balíčka. Mnohé poisťovne však ponúkajú ako najskorší začiatok doby platnosti poistenia nasledujúci kalendárny deň. Odporúčame vám preto uzatvoriť poistenie minimálne deň pred plánovaným odchodom na lyžovačku. Aby ste predišli prípadným komplikáciám, môžete tak urobiť aj vopred, pričom si individuálne zvolíte požadované poistné obdobie.

Ako sa zachovať v prípade úrazu na svahu a kedy kontaktovať poisťovňu?

Ak na svahu utrpíte úraz, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie, privoláte si pomoc štandardným spôsobom, volaním na číslo tiesňovej linky 112. V prípade potreby môžete privolať aj Horskú záchrannú službu na telefónnom čísle 18 300. Ak lyžujete na zjazdovke lyžiarskeho strediska, jeho prevádzkovateľ vám je povinný zabezpečiť prvú pomoc a prepravu do nemocnice. Lyžiarske strediská bývajú pre tieto prípady poistené, môžete sa o tom informovať už pri zakúpení skipasu.


Poistné plnenie si budete uplatňovať až následne. Postačí po ošetrení alebo po ukončení hospitalizácie kontaktovať asistenčnú službu alebo zákaznícku linku príslušnej poisťovne, kde vás pracovník usmerní, aké doklady budete potrebovať pre uplatnenie poistného plnenia. Poisťovne okrem iného požadujú lekárske potvrdenie, resp. prepúšťaciu správu z nemocnice.


O podrobnostiach pri uplatňovaní úrazového poistenia si prečítajte v článku nižšie:


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.