Lyžiar na svahu

Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.

Čo kryje úrazové poistenie?

Ako už napovedá samotný názov, úrazové poistenie  je druh poistenia, ktorý  umožňuje poistiť fyzické osoby proti škodám na zdraví, ktoré boli spôsobené úrazom. Za úraz sa pritom považuje telesné poškodenie, ktoré vznikne vonkajším mechanickým alebo fyzickým vplyvom a bez vôle poisteného


Úrazom teda nie je zdravotný problém súvisiaci s chronickým alebo akútnym ochorením organizmu. Ak by ste na svahu dostali napríklad infarkt, odvezie vás záchranná služba a váš stav si bude vyžadovať hospitalizáciu,  v poisťovni si neuplatníte žiadne plnenie. V prípade zlomenej nohy však už ide o jasnú poistnú udalosť a môžete si nárokovať odškodnenie v zmysle poistnej zmluvy.


V rámci úrazového poistenia si môžete v jednotlivých poisťovniach vybrať z celého spektra rizík. Tieto spravidla zahŕňajú:


 • poistenie smrti následkom úrazu – poistné plnenie si uplatňujú pozostalí v prípade, ak dôjde k úrazu s následkom úmrtia,

 • poistenie trvalých následkov úrazu – poistné plnenie si uplatňuje poistenec v prípade úrazu s trvalými následkami na zdraví,

 • poistenie invalidity následkom úrazu – poistné plnenie pre prípad vážnych následkov úrazu spôsobujúcich invalidizáciu poisteného,

 • poistenie zásahu horskej záchrannej služby – kryje náklady na technické zabezpečenie zásahu horskej záchrannej služby,

 • poistenie hospitalizácie v dôsledku úrazu – odškodnenie za pobyt v nemocnici spravidla závislé od doby trvania hospitalizácie,

 • poistenie liečby úrazu – poistné plnenie, ktoré pomôže zvládnuť náklady na liečbu, rehabilitáciu a prípadný pokles príjmu z dôvodu práceneschopnosti v dôsledku úrazu.


Aké úrazové poistenie si zvoliť na svah?

Keď hovoríme o úrazovom poistení, mali by sme rozlišovať medzi dlhodobým a krátkodobým poistením. Dlhodobé poistenie sa uzatvára rádovo na roky a zväčša býva súčasťou životného poistenia, prípadne sa ponúka v kombinácii s rôznymi sporiacimi či investičnými produktmi. 


Trvanie krátkodobého poistenia je variabilné a závislé od potrieb poistenca. V ponuke poisťovní nájdete spravidla balíček úrazového poistenia na 1 až 30 dní. Vo všeobecnosti sa za krátkodobé poistenie považuje každé poistenie, ktorého trvanie nepresiahne 12 mesiacov.


Pri uzatváraní úrazového poistenia by ste si mali starostlivo zvoliť rizikovú skupinu a požadované poistné krytie. Rizikovú skupinu spravidla určuje poisťovňa v závislosti od toho, aké riziká so sebou nesie vaša športová aktivita.  Rekreační športovci  sa napríklad považujú za menej rizikových ako aktívni amatérski športovci, profesionálni športovci alebo športovci venujúci sa rizikovým športom. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Za rizikovejší šport sa už napríklad považuje skialpinizmus.


V rámci voľby konkrétneho poistného balíčka by ste si mali zvážiť, či uprednostníte skupinové, prípadne rodinné alebo individuálne poistenie. Väčšina poisťovní ponúka možnosť uzatvoriť úrazové poistenie pre niekoľko osôb súčasne s výhodnejšími podmienkami. Všetci poistenci sú uvedení na jednej poistnej zmluve, pričom môže ísť o členov rodiny, ale aj o skupinu známych či priateľov.

Kedy je vhodné uzatvoriť úrazové poistenie na lyžovačku?

Ak nemáte uzatvorené   životné poistenie, ktoré pokrýva aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, neváhajte uzavrieť aspoň úrazové poistenie


Na uzatvorenie poistnej zmluvy o úrazovom poistení na lyžovačku sa nemusíte obzvlášť pripravovať. Keďže poistné plnenie sa neuplatňuje pri poškodení zdravia v dôsledku choroby, poisťovňa zväčša neskúma zdravotný stav. Vo väčšine prípadov už existuje možnosť uzatvoriť poistnú zmluvu online


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.Začiatok poistenia si môžete spravidla zvoliť priamo pri kúpe poistného balíčka. Mnohé poisťovne však ponúkajú ako najskorší začiatok doby platnosti poistenia nasledujúci kalendárny deň. Odporúčame vám preto uzatvoriť poistenie minimálne deň pred plánovaným odchodom na lyžovačku. Aby ste predišli prípadným komplikáciám, môžete tak urobiť aj vopred, pričom si individuálne zvolíte požadované poistné obdobie.

Ako sa zachovať v prípade úrazu na svahu a kedy kontaktovať poisťovňu?

Ak na svahu utrpíte úraz, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie, privoláte si pomoc štandardným spôsobom, volaním na číslo tiesňovej linky 112. V prípade potreby môžete privolať aj Horskú záchrannú službu na telefónnom čísle 18 300. Ak lyžujete na zjazdovke lyžiarskeho strediska, jeho prevádzkovateľ vám je povinný zabezpečiť prvú pomoc a prepravu do nemocnice. Lyžiarske strediská bývajú pre tieto prípady poistené, môžete sa o tom informovať už pri zakúpení skipasu.


Poistné plnenie si budete uplatňovať až následne. Postačí po ošetrení alebo po ukončení hospitalizácie kontaktovať asistenčnú službu alebo zákaznícku linku príslušnej poisťovne, kde vás pracovník usmerní, aké doklady budete potrebovať pre uplatnenie poistného plnenia. Poisťovne okrem iného požadujú lekárske potvrdenie, resp. prepúšťaciu správu z nemocnice.


O podrobnostiach pri uplatňovaní úrazového poistenia si prečítajte v článku nižšie:


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.