Lyžiar na svahu

Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.

Čo kryje úrazové poistenie?

Ako už napovedá samotný názov, úrazové poistenie  je druh poistenia, ktorý  umožňuje poistiť fyzické osoby proti škodám na zdraví, ktoré boli spôsobené úrazom. Za úraz sa pritom považuje telesné poškodenie, ktoré vznikne vonkajším mechanickým alebo fyzickým vplyvom a bez vôle poisteného


Úrazom teda nie je zdravotný problém súvisiaci s chronickým alebo akútnym ochorením organizmu. Ak by ste na svahu dostali napríklad infarkt, odvezie vás záchranná služba a váš stav si bude vyžadovať hospitalizáciu,  v poisťovni si neuplatníte žiadne plnenie. V prípade zlomenej nohy však už ide o jasnú poistnú udalosť a môžete si nárokovať odškodnenie v zmysle poistnej zmluvy.


V rámci úrazového poistenia si môžete v jednotlivých poisťovniach vybrať z celého spektra rizík. Tieto spravidla zahŕňajú:


 • poistenie smrti následkom úrazu – poistné plnenie si uplatňujú pozostalí v prípade, ak dôjde k úrazu s následkom úmrtia,

 • poistenie trvalých následkov úrazu – poistné plnenie si uplatňuje poistenec v prípade úrazu s trvalými následkami na zdraví,

 • poistenie invalidity následkom úrazu – poistné plnenie pre prípad vážnych následkov úrazu spôsobujúcich invalidizáciu poisteného,

 • poistenie zásahu horskej záchrannej služby – kryje náklady na technické zabezpečenie zásahu horskej záchrannej služby,

 • poistenie hospitalizácie v dôsledku úrazu – odškodnenie za pobyt v nemocnici spravidla závislé od doby trvania hospitalizácie,

 • poistenie liečby úrazu – poistné plnenie, ktoré pomôže zvládnuť náklady na liečbu, rehabilitáciu a prípadný pokles príjmu z dôvodu práceneschopnosti v dôsledku úrazu.


Aké úrazové poistenie si zvoliť na svah?

Keď hovoríme o úrazovom poistení, mali by sme rozlišovať medzi dlhodobým a krátkodobým poistením. Dlhodobé poistenie sa uzatvára rádovo na roky a zväčša býva súčasťou životného poistenia, prípadne sa ponúka v kombinácii s rôznymi sporiacimi či investičnými produktmi. 


Trvanie krátkodobého poistenia je variabilné a závislé od potrieb poistenca. V ponuke poisťovní nájdete spravidla balíček úrazového poistenia na 1 až 30 dní. Vo všeobecnosti sa za krátkodobé poistenie považuje každé poistenie, ktorého trvanie nepresiahne 12 mesiacov.


Pri uzatváraní úrazového poistenia by ste si mali starostlivo zvoliť rizikovú skupinu a požadované poistné krytie. Rizikovú skupinu spravidla určuje poisťovňa v závislosti od toho, aké riziká so sebou nesie vaša športová aktivita.  Rekreační športovci  sa napríklad považujú za menej rizikových ako aktívni amatérski športovci, profesionálni športovci alebo športovci venujúci sa rizikovým športom. Ak sa venujete zjazdovému lyžovaniu na upravených zjazdovkách, bude vám pravdepodobne postačovať poistenie pre rekreačných športovcov. Za rizikovejší šport sa už napríklad považuje skialpinizmus.


V rámci voľby konkrétneho poistného balíčka by ste si mali zvážiť, či uprednostníte skupinové, prípadne rodinné alebo individuálne poistenie. Väčšina poisťovní ponúka možnosť uzatvoriť úrazové poistenie pre niekoľko osôb súčasne s výhodnejšími podmienkami. Všetci poistenci sú uvedení na jednej poistnej zmluve, pričom môže ísť o členov rodiny, ale aj o skupinu známych či priateľov.

Kedy je vhodné uzatvoriť úrazové poistenie na lyžovačku?

Ak nemáte uzatvorené   životné poistenie, ktoré pokrýva aspoň trvalú či čiastočnú invaliditu, trvalé následky a pripoistenie úrazu, neváhajte uzavrieť aspoň úrazové poistenie


Na uzatvorenie poistnej zmluvy o úrazovom poistení na lyžovačku sa nemusíte obzvlášť pripravovať. Keďže poistné plnenie sa neuplatňuje pri poškodení zdravia v dôsledku choroby, poisťovňa zväčša neskúma zdravotný stav. Vo väčšine prípadov už existuje možnosť uzatvoriť poistnú zmluvu online


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.Začiatok poistenia si môžete spravidla zvoliť priamo pri kúpe poistného balíčka. Mnohé poisťovne však ponúkajú ako najskorší začiatok doby platnosti poistenia nasledujúci kalendárny deň. Odporúčame vám preto uzatvoriť poistenie minimálne deň pred plánovaným odchodom na lyžovačku. Aby ste predišli prípadným komplikáciám, môžete tak urobiť aj vopred, pričom si individuálne zvolíte požadované poistné obdobie.

Ako sa zachovať v prípade úrazu na svahu a kedy kontaktovať poisťovňu?

Ak na svahu utrpíte úraz, ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie, privoláte si pomoc štandardným spôsobom, volaním na číslo tiesňovej linky 112. V prípade potreby môžete privolať aj Horskú záchrannú službu na telefónnom čísle 18 300. Ak lyžujete na zjazdovke lyžiarskeho strediska, jeho prevádzkovateľ vám je povinný zabezpečiť prvú pomoc a prepravu do nemocnice. Lyžiarske strediská bývajú pre tieto prípady poistené, môžete sa o tom informovať už pri zakúpení skipasu.


Poistné plnenie si budete uplatňovať až následne. Postačí po ošetrení alebo po ukončení hospitalizácie kontaktovať asistenčnú službu alebo zákaznícku linku príslušnej poisťovne, kde vás pracovník usmerní, aké doklady budete potrebovať pre uplatnenie poistného plnenia. Poisťovne okrem iného požadujú lekárske potvrdenie, resp. prepúšťaciu správu z nemocnice.


O podrobnostiach pri uplatňovaní úrazového poistenia si prečítajte v článku nižšie:


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • kontrola PZP cez počítač
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • Zamestnanci vo firme
  05. marca 2022|Silvia Múdra
  Hmotná zodpovednosť zamestnanca: Čo by ste mali vedieť

  Hmotná zodpovednosť zamestnanca je pojem, s ktorým sa v oblasti pracovno-právnych vzťahov stretávame bežne. Čo však tento výraz presne znamená? Aký je rozdiel medzi hmotnou a všeobecnou zodpovednosťou zamestnanca? Na čo si treba dávať pozor a kedy hmotná zodpovednosť zaniká? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.