Pád na lyžiach

Lyžovačka na Slovensku a v zahraničí. Aké úrazové poistenie potrebujete?

Stále viac Slovákov cestuje za lyžovačkou a kvalitnými službami do zahraničných lyžiarskych stredísk. Ak aj vy uvažujete nad tým, že strávite prázdniny či dovolenku na svahu mimo našej krajiny, určite by ste sa mali zamyslieť nad výberom vhodného poistenia. Ako sa zodpovedne pripraviť na lyžovačku na domácich i zahraničných svahoch? Bude vám do zahraničia stačiť krátkodobé úrazové poistenie alebo je potrebné sa špeciálne pripoistiť?

Aké riziká kryje úrazové poistenie?

Úraz na svahu so sebou nesie okrem zdravotných rizík aj súvisiace finančné náklady. Hovoríme o  nákladoch na ošetrenie, liečbu, rehabilitáciu, ale aj o finančných stratách spojených s dočasnou  práceneschopnosťou  a v tých najhorších prípadoch aj  o trvalých následkoch, invalidite, či dokonca úmrtí pacienta. 


V rámci úrazového poistenia sa môžete zodpovedne zabezpečiť voči nasledujúcim rizikám prípadného úrazu:

 • smrť následkom úrazu,

 • trvalé zdravotné následky úrazu,

 • liečenie úrazu,

 • invalidita následkom úrazu,

 • hospitalizácia následkom úrazu,

 • náklady spojené s úrazom (napr. výjazd horskej záchrannej služby).

Úrazové poistenie na Slovensku a v zahraničí

Úrazové poistenie sa vo väčšine poisťovní vzťahuje na poistenca, nie na miesto jeho pobytu. To v preklade znamená, že riziká spojené s úrazom kryje tento produkt tak doma, ako i v zahraničí. Poistné plnenie pritom závisí od zvoleného poistného krytia. Ak sa napríklad poistíte pre prípad liečenia úrazu, poisťovňa berie do úvahy obdobie vašej práceneschopnosti (na základe potvrdenia od lekára) bez ohľadu na to, kde k úrazu došlo.


Dôležité je uvedomiť si, že úrazové poistenie sa skutočne vzťahuje len na zvolené poistné riziká. Poisťovňa vám nenahradí náklady spojené s nevyhnutným lekárskym ošetrením ani s prípadnou hospitalizáciou.

Bude vám v zahraničí stačiť európska kartička poistenca?

Možno už viete, že vaša zdravotná poisťovňa vám preplatí náklady na zdravotnú starostlivosť v celej Európskej únii. Nie je to však také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zo zdravotného poistenia sa vám budú refundovať len lekárske úkony v štátnych zariadeniach a do sumy, v akej by rovnaké ošetrenie stálo u nás.  Ostatné si budete musieť priplatiť sami.


Ak nechcete, aby vás lyžovačka v zahraničí vyšla príliš draho, odporúčame vám uzatvoriť aj zmluvu o cestovnom poistení. Tento poistný produkt vám pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach, ktoré tvoria v lyžiarskych strediskách väčšinu.


Pri výbere  cestovného poistenia vám odporúčame overiť si, či základný balíček zahŕňa aj rekreačné športy, medzi ktoré sa radí i lyžovanie na svahoch ski parkov. Ak sa chystáte lyžovať mimo zjazdoviek, pripoistite sa aj pre rizikové športy. Väčšina poisťovní ponúka v rámci balíčka cestovného  poistenia na lyžovačku aj úrazové poistenie. V tomto prípade je však obzvlášť dôležité zistiť, aké riziká v súvislosti s prípadným úrazom takýto čiastkový produkt kryje. Okrem toho býva súčasťou cestovného poistenia napríklad poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke, alebo poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny.

Ako je to s výjazdom Horskej záchrannej služby?

Túto otázku si pred vycestovaním na svah položí nejeden lyžiar. Aj na Slovensku sú lokality, kde v prípade úrazu zasahuje prednostne Horská záchranná služba. A práve jej výjazdy sú známe ako finančne nákladné. V prípade leteckého zásahu sa vám môže lyžovačka až extrémne predražiť. Toto riziko u nás v prípade potreby pokryje poistenie do hôr. Ako zistíte, či ho budete potrebovať? Ak plánujete lyžovačku v lyžiarskom stredisku na Slovensku, so zásahom Horskej záchrannej služby si starosti robiť nemusíte. Za poskytnutie prvej pomoci a odvoz do nemocnice v tomto prípade zodpovedá správca lyžiarskeho strediska. Ski parky bývajú pre tieto prípady spravidla poistené. Odporúčame vám overiť si to už pri nákupe skipasu.


V prípade, že sa chystáte lyžovať v horskom teréne, mimo oficiálnych zjazdoviek, odporúčame vám uzatvoriť si poistenie do hôr. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe je totiž osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. V prípade poistenia do hôr tieto náklady, ktoré sa môžu vyšplhať do skutočne závratných výšok, padnú na plecia poisťovne.Ako je to s výjazdom horskej služby v zahraničí? Aj tu sa vám môže stať, že sa zranení ocitnete v teréne, ktorý si bude vyžadovať zásah horskej služby. Náklady bývajú v tomto prípade spravidla ešte vyššie ako u nás. Len samotné úrazové poistenie vám tu nepomôže. Poisťovňa vám síce preplatí zvolené riziká, napr. vás odškodní v súvislosti s liečením úrazu, ale vaše výdavky na zásah horskej služby môžu byť niekoľkonásobne vyššie. Odporúčame vám preto uzavrieť súčasne cestovné poistenie zahŕňajúce výjazd horskej záchrannej služby.


Bezpečne na lyžovačku

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.