Pád na lyžiach

Lyžovačka na Slovensku a v zahraničí. Aké úrazové poistenie potrebujete?

Stále viac Slovákov cestuje za lyžovačkou a kvalitnými službami do zahraničných lyžiarskych stredísk. Ak aj vy uvažujete nad tým, že strávite prázdniny či dovolenku na svahu mimo našej krajiny, určite by ste sa mali zamyslieť nad výberom vhodného poistenia. Ako sa zodpovedne pripraviť na lyžovačku na domácich i zahraničných svahoch? Bude vám do zahraničia stačiť krátkodobé úrazové poistenie alebo je potrebné sa špeciálne pripoistiť?

Aké riziká kryje úrazové poistenie?

Úraz na svahu so sebou nesie okrem zdravotných rizík aj súvisiace finančné náklady. Hovoríme o  nákladoch na ošetrenie, liečbu, rehabilitáciu, ale aj o finančných stratách spojených s dočasnou  práceneschopnosťou  a v tých najhorších prípadoch aj  o trvalých následkoch, invalidite, či dokonca úmrtí pacienta. 


V rámci úrazového poistenia sa môžete zodpovedne zabezpečiť voči nasledujúcim rizikám prípadného úrazu:

 • smrť následkom úrazu,

 • trvalé zdravotné následky úrazu,

 • liečenie úrazu,

 • invalidita následkom úrazu,

 • hospitalizácia následkom úrazu,

 • náklady spojené s úrazom (napr. výjazd horskej záchrannej služby).

Úrazové poistenie na Slovensku a v zahraničí

Úrazové poistenie sa vo väčšine poisťovní vzťahuje na poistenca, nie na miesto jeho pobytu. To v preklade znamená, že riziká spojené s úrazom kryje tento produkt tak doma, ako i v zahraničí. Poistné plnenie pritom závisí od zvoleného poistného krytia. Ak sa napríklad poistíte pre prípad liečenia úrazu, poisťovňa berie do úvahy obdobie vašej práceneschopnosti (na základe potvrdenia od lekára) bez ohľadu na to, kde k úrazu došlo.


Dôležité je uvedomiť si, že úrazové poistenie sa skutočne vzťahuje len na zvolené poistné riziká. Poisťovňa vám nenahradí náklady spojené s nevyhnutným lekárskym ošetrením ani s prípadnou hospitalizáciou.

Bude vám v zahraničí stačiť európska kartička poistenca?

Možno už viete, že vaša zdravotná poisťovňa vám preplatí náklady na zdravotnú starostlivosť v celej Európskej únii. Nie je to však také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zo zdravotného poistenia sa vám budú refundovať len lekárske úkony v štátnych zariadeniach a do sumy, v akej by rovnaké ošetrenie stálo u nás.  Ostatné si budete musieť priplatiť sami.


Ak nechcete, aby vás lyžovačka v zahraničí vyšla príliš draho, odporúčame vám uzatvoriť aj zmluvu o cestovnom poistení. Tento poistný produkt vám pokryje aj náklady na lekárske ošetrenie v súkromných zdravotných zariadeniach, ktoré tvoria v lyžiarskych strediskách väčšinu.


Pri výbere  cestovného poistenia vám odporúčame overiť si, či základný balíček zahŕňa aj rekreačné športy, medzi ktoré sa radí i lyžovanie na svahoch ski parkov. Ak sa chystáte lyžovať mimo zjazdoviek, pripoistite sa aj pre rizikové športy. Väčšina poisťovní ponúka v rámci balíčka cestovného  poistenia na lyžovačku aj úrazové poistenie. V tomto prípade je však obzvlášť dôležité zistiť, aké riziká v súvislosti s prípadným úrazom takýto čiastkový produkt kryje. Okrem toho býva súčasťou cestovného poistenia napríklad poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke, alebo poistenie lyžiarskeho výstroja a batožiny.

Ako je to s výjazdom Horskej záchrannej služby?

Túto otázku si pred vycestovaním na svah položí nejeden lyžiar. Aj na Slovensku sú lokality, kde v prípade úrazu zasahuje prednostne Horská záchranná služba. A práve jej výjazdy sú známe ako finančne nákladné. V prípade leteckého zásahu sa vám môže lyžovačka až extrémne predražiť. Toto riziko u nás v prípade potreby pokryje poistenie do hôr. Ako zistíte, či ho budete potrebovať? Ak plánujete lyžovačku v lyžiarskom stredisku na Slovensku, so zásahom Horskej záchrannej služby si starosti robiť nemusíte. Za poskytnutie prvej pomoci a odvoz do nemocnice v tomto prípade zodpovedá správca lyžiarskeho strediska. Ski parky bývajú pre tieto prípady spravidla poistené. Odporúčame vám overiť si to už pri nákupe skipasu.


V prípade, že sa chystáte lyžovať v horskom teréne, mimo oficiálnych zjazdoviek, odporúčame vám uzatvoriť si poistenie do hôr. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe je totiž osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. V prípade poistenia do hôr tieto náklady, ktoré sa môžu vyšplhať do skutočne závratných výšok, padnú na plecia poisťovne.Ako je to s výjazdom horskej služby v zahraničí? Aj tu sa vám môže stať, že sa zranení ocitnete v teréne, ktorý si bude vyžadovať zásah horskej služby. Náklady bývajú v tomto prípade spravidla ešte vyššie ako u nás. Len samotné úrazové poistenie vám tu nepomôže. Poisťovňa vám síce preplatí zvolené riziká, napr. vás odškodní v súvislosti s liečením úrazu, ale vaše výdavky na zásah horskej služby môžu byť niekoľkonásobne vyššie. Odporúčame vám preto uzavrieť súčasne cestovné poistenie zahŕňajúce výjazd horskej záchrannej služby.


Bezpečne na lyžovačku

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.