Ľudia na lanovke

Zimná dovolenka v zahraničí? 6 lyžiarskych stredísk, ktoré sa oplatí navštíviť

Zimná dovolenka sa najčastejšie spája s lyžovačkou. Okrem kvalitných zjazdoviek však môže ponúknuť aj oveľa viac. Či už to bude prechádzka zasneženou krajinou, skvelá večera s romantickým výhľadom na zasnežené hory alebo relax v termálnych kúpeľoch či wellness hoteloch. Kde si môžete užiť takúto dovolenku v zahraničí?


Pohyb na čerstvom horskom vzduchu, spoločné chvíle s rodinou či priateľmi a teplo útulnej chatky je tým, čo z lyžiarskej dovolenky robí najlepší spôsob, ako si oddýchnuť. Vybrali sme pre vás 6  lyžiarskych stredísk v zahraničí, ktoré jednoznačne stoja za to.

Na svahu opatrne

Ak uvažujeme o dovolenke s lyžovačkou, je dôležité poznamenať, že je to dovolenka, na ktorej by ste mali byť v prvom rade opatrní. Aby bola dovolenka naozaj oddychom a aby ste sa z dovolenky vrátili spokojní a zrelaxovaní, je potrebné, aby ste sa na zjazdovke  správali zodpovedne

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.Najdôležitejšia je ohľaduplnosť. Nikoho svojou jazdou neohrozujte a veľmi dobre si všímajte ľudí okolo seba. Svoju rýchlosť prispôsobte svojim schopnostiam. Predbiehajte len v prípade, ak máte z oboch strán dostatok odstupu. Nezastavujte na úzkych alebo neprehľadných miestach na zjazdovke, pretože by si vás lyžiari idúci za vami nemuseli všimnúť. Pešo sa pohybujte iba po okraji zjazdoviek a ak stane akýkoľvek úraz, poskytnite pomoc. Pri lyžovaní na zjazdovkách je poskytnutie pomoci povinnosťou.


Rakúsko – Sölden

V Tirolsku na západe Rakúska sa nachádza lyžiarske stredisko  Sölden, ktoré by sa dalo označiť ako raj pre snowboardistov. Nachádza sa tu takmer 144 kilometrov zjazdoviek a tiež jeden z najlepších snowboard parkov v Európe. Jednotlivé zjazdovky sú určené ako pre pokročilých, tak aj pre začínajúcich lyžiarov. Sneh tu zaručene nájdete od októbra až do mája. Predovšetkým mladí ľudia ocenia možnosti apres ski, párty a zábavy trvajúcej až do rána.

Rakúsko - Pitztal

Lyžiarske stredisko Pitztal sa nachádza v nadmorskej výške 1740 - 3440 m n.m. Celému stredisku dominuje vrch Wildspitze, na ktorý sa dá dostať aj turistickou trasou za prítomnosti sprievodcu. Ide o najvyššie položené stredisko zo všetkých lyžiarskych rezortov Rakúska. Na svah pravidelne premáva z obce Mittelberg Pitzexpress, najrýchlejšia tunelová lanovka na svete s dĺžkou 3 786 metrov. Na samotný vrch vás lanovka vyvezie za približne 8 minút. Okrem kvalitných lyžiarskych zjazdoviek ponúka rezort aj snowpark či sánkarskú dráhu. 


Taliansko - Kronplatz

Lyžiarske stredisko Kronplatz je pre mnohých určite prvou voľbou v talianskych Dolomitoch. Stredisko sa nachádza v južnom Tirolsku a často sa nazýva aj Plan de Corones. Ide o multifunkčný rezort, v ktorom dokážu všetky lanovky za jednu hodinu prepraviť takmer 49 000 ľudí. Samotné stredisko má niekoľko širokých zjazdoviek, ktoré sú veľmi starostlivo udržiavané. Na svoje si určite prídu aj skúsení lyžiari, pre ktorých sú vyhradené čierne zjazdovky situované na severných stranách. Ukrátení však nebudú ani snowboardisti či bežkári. Rezort veľmi často a pravidelne vyhľadávajú aj rodiny s deťmi.

Taliansko – Val di sole

Val di sole (v preklade Slnečné údolie) v talianskych Alpách si určite získa každého návštevníka. Ide o jedno z najmodernejších stredísk v Taliansku. Nachádza sa na rozhraní Lombardie a Trentina a v samotnom areáli sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk. Nachádzajú sa tam aj zjazdovky, na ktorých sa dá lyžovať celoročne, vďaka ľadovcu Presena, ktorý sa nachádza vo výške 3016 m n.m. Strediská ponúkajú lyžovačku na vysokej úrovni, pričom užiť si môžete asi 120 kilometrov zjazdoviek, z ktorých mnohé sú určené aj pre začiatočníkov. Okrem iného celý rezort obsahuje aj 24 kilometrov bežeckých tratí, a to všetko s bonusom, ktorým je neobyčajný výhľad z ľadovca.

Švajčiarsko – Zermatt

Lyžovačka v stredisku Zermatt patrí bezpochyby medzi tie najkrajšie lyžovačky vo Švajčiarsku. Celému stredisku dominuje silueta majestátneho Matterhornu, pričom najdlhšia zjazdovka od Matterhornu až po Zermatt má až 25 kilometrov. Ide o najvyššie položené stredisko v Alpách. Svojimi zjazdovkami a štandardom, ktorý ponúka, sa v stredisku zabavia nielen všetci milovníci adrenalínu, ale aj deti.  

Poľsko - Kasprov vrch

Rovnako, ako na Slovensku, aj lyžiarske strediská v poľských Tatrách sú veľmi vyhľadávané a navštevované. Obzvlášť mesto Zakopané je obľúbenou zimnou turistikou a lyžiarskou destináciou, vrátane jeho najznámejšej časti Kasprov vrch. Stredisko ponúka 4 zjazdovky, pričom 2 z nich majú čierne označenie a na tréningy ich využívajú aj profesionálni lyžiari. Dĺžka zjazdoviek je necelé 3 kilometre. Najviac možností však ponúkajú zjazdovky s modrým označením, určené stredne pokročilým lyžiarom a ich dĺžka je zhruba 8 kilometrov. Rezort, samozrejme, disponuje aj traťami pre začiatočníkov. Sneh sa v týchto oblastiach drží dosť dlho, a tak sú podmienky lyžovania takmer celú sezónu veľmi priaznivé.


Nech už si zvolíte ktorúkoľvek destináciu, nezabudnite na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. Dobre si zvážte podmienky, ktoré v krajine v súvislosti s covidom a jeho novým typom omicron platia. Sledujte aktuálnu pandemickú situáciu a vopred si naštudujte všetky obmedzenia a povinnosti spojené s vycestovaním. Pamätajte, že v prípade úrazu či inej nehody vám počas dovolenky v zahraničí  môže veľmi pomôcť kvalitné cestovné poistenie. Buďte preto zodpovední a očakávajte aj neočakávané.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.