Ľudia na lanovke

Zimná dovolenka v zahraničí? 6 lyžiarskych stredísk, ktoré sa oplatí navštíviť

Zimná dovolenka sa najčastejšie spája s lyžovačkou. Okrem kvalitných zjazdoviek však môže ponúknuť aj oveľa viac. Či už to bude prechádzka zasneženou krajinou, skvelá večera s romantickým výhľadom na zasnežené hory alebo relax v termálnych kúpeľoch či wellness hoteloch. Kde si môžete užiť takúto dovolenku v zahraničí?


Pohyb na čerstvom horskom vzduchu, spoločné chvíle s rodinou či priateľmi a teplo útulnej chatky je tým, čo z lyžiarskej dovolenky robí najlepší spôsob, ako si oddýchnuť. Vybrali sme pre vás 6  lyžiarskych stredísk v zahraničí, ktoré jednoznačne stoja za to.

Na svahu opatrne

Ak uvažujeme o dovolenke s lyžovačkou, je dôležité poznamenať, že je to dovolenka, na ktorej by ste mali byť v prvom rade opatrní. Aby bola dovolenka naozaj oddychom a aby ste sa z dovolenky vrátili spokojní a zrelaxovaní, je potrebné, aby ste sa na zjazdovke  správali zodpovedne

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.Najdôležitejšia je ohľaduplnosť. Nikoho svojou jazdou neohrozujte a veľmi dobre si všímajte ľudí okolo seba. Svoju rýchlosť prispôsobte svojim schopnostiam. Predbiehajte len v prípade, ak máte z oboch strán dostatok odstupu. Nezastavujte na úzkych alebo neprehľadných miestach na zjazdovke, pretože by si vás lyžiari idúci za vami nemuseli všimnúť. Pešo sa pohybujte iba po okraji zjazdoviek a ak stane akýkoľvek úraz, poskytnite pomoc. Pri lyžovaní na zjazdovkách je poskytnutie pomoci povinnosťou.


Rakúsko – Sölden

V Tirolsku na západe Rakúska sa nachádza lyžiarske stredisko  Sölden, ktoré by sa dalo označiť ako raj pre snowboardistov. Nachádza sa tu takmer 144 kilometrov zjazdoviek a tiež jeden z najlepších snowboard parkov v Európe. Jednotlivé zjazdovky sú určené ako pre pokročilých, tak aj pre začínajúcich lyžiarov. Sneh tu zaručene nájdete od októbra až do mája. Predovšetkým mladí ľudia ocenia možnosti apres ski, párty a zábavy trvajúcej až do rána.

Rakúsko - Pitztal

Lyžiarske stredisko Pitztal sa nachádza v nadmorskej výške 1740 - 3440 m n.m. Celému stredisku dominuje vrch Wildspitze, na ktorý sa dá dostať aj turistickou trasou za prítomnosti sprievodcu. Ide o najvyššie položené stredisko zo všetkých lyžiarskych rezortov Rakúska. Na svah pravidelne premáva z obce Mittelberg Pitzexpress, najrýchlejšia tunelová lanovka na svete s dĺžkou 3 786 metrov. Na samotný vrch vás lanovka vyvezie za približne 8 minút. Okrem kvalitných lyžiarskych zjazdoviek ponúka rezort aj snowpark či sánkarskú dráhu. 


Taliansko - Kronplatz

Lyžiarske stredisko Kronplatz je pre mnohých určite prvou voľbou v talianskych Dolomitoch. Stredisko sa nachádza v južnom Tirolsku a často sa nazýva aj Plan de Corones. Ide o multifunkčný rezort, v ktorom dokážu všetky lanovky za jednu hodinu prepraviť takmer 49 000 ľudí. Samotné stredisko má niekoľko širokých zjazdoviek, ktoré sú veľmi starostlivo udržiavané. Na svoje si určite prídu aj skúsení lyžiari, pre ktorých sú vyhradené čierne zjazdovky situované na severných stranách. Ukrátení však nebudú ani snowboardisti či bežkári. Rezort veľmi často a pravidelne vyhľadávajú aj rodiny s deťmi.

Taliansko – Val di sole

Val di sole (v preklade Slnečné údolie) v talianskych Alpách si určite získa každého návštevníka. Ide o jedno z najmodernejších stredísk v Taliansku. Nachádza sa na rozhraní Lombardie a Trentina a v samotnom areáli sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk. Nachádzajú sa tam aj zjazdovky, na ktorých sa dá lyžovať celoročne, vďaka ľadovcu Presena, ktorý sa nachádza vo výške 3016 m n.m. Strediská ponúkajú lyžovačku na vysokej úrovni, pričom užiť si môžete asi 120 kilometrov zjazdoviek, z ktorých mnohé sú určené aj pre začiatočníkov. Okrem iného celý rezort obsahuje aj 24 kilometrov bežeckých tratí, a to všetko s bonusom, ktorým je neobyčajný výhľad z ľadovca.

Švajčiarsko – Zermatt

Lyžovačka v stredisku Zermatt patrí bezpochyby medzi tie najkrajšie lyžovačky vo Švajčiarsku. Celému stredisku dominuje silueta majestátneho Matterhornu, pričom najdlhšia zjazdovka od Matterhornu až po Zermatt má až 25 kilometrov. Ide o najvyššie položené stredisko v Alpách. Svojimi zjazdovkami a štandardom, ktorý ponúka, sa v stredisku zabavia nielen všetci milovníci adrenalínu, ale aj deti.  

Poľsko - Kasprov vrch

Rovnako, ako na Slovensku, aj lyžiarske strediská v poľských Tatrách sú veľmi vyhľadávané a navštevované. Obzvlášť mesto Zakopané je obľúbenou zimnou turistikou a lyžiarskou destináciou, vrátane jeho najznámejšej časti Kasprov vrch. Stredisko ponúka 4 zjazdovky, pričom 2 z nich majú čierne označenie a na tréningy ich využívajú aj profesionálni lyžiari. Dĺžka zjazdoviek je necelé 3 kilometre. Najviac možností však ponúkajú zjazdovky s modrým označením, určené stredne pokročilým lyžiarom a ich dĺžka je zhruba 8 kilometrov. Rezort, samozrejme, disponuje aj traťami pre začiatočníkov. Sneh sa v týchto oblastiach drží dosť dlho, a tak sú podmienky lyžovania takmer celú sezónu veľmi priaznivé.


Nech už si zvolíte ktorúkoľvek destináciu, nezabudnite na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. Dobre si zvážte podmienky, ktoré v krajine v súvislosti s covidom a jeho novým typom omicron platia. Sledujte aktuálnu pandemickú situáciu a vopred si naštudujte všetky obmedzenia a povinnosti spojené s vycestovaním. Pamätajte, že v prípade úrazu či inej nehody vám počas dovolenky v zahraničí  môže veľmi pomôcť kvalitné cestovné poistenie. Buďte preto zodpovední a očakávajte aj neočakávané.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?