autá na diaľnici

Ako prihlásiť auto z Nemecka? Rady a tipy

Jazdené autá z Nemecka sú známe tým, že sú väčšinou vo veľmi dobrom stave. Ich majitelia im zabezpečujú pravidelný a kvalitný servis v autorizovaných servisoch. Preto sú tieto autá u nás veľmi žiadaným artiklom. O tom, čo treba vybaviť, ak ste si takéto auto vyhliadli, si povieme v našom článku. 

Príprava na cestu do Nemecka

Najjednoduchšia cesta, ako si doviezť vozidlo z Nemecka, je celú transakciu zveriť do rúk profesionálov. Postarajú sa vám nielen o dovoz, ale aj o prihlásenie vozidla u nás na Slovensku. Avšak, bude vás to stáť ďalšie výdavky. 

Pokiaľ by ste celý proces uskutočnili svojpomocne, najdôležitejšie je vyhliadnuté auto si ešte pred cestou preveriť, a to aj napriek tomu, že jazdené autá z Nemecka sú väčšinou v omnoho lepšom technickom stave ako u nás. Cestovať totiž do Nemecka a následne zistiť, že vozidlo nezodpovedá realite a vašim predstavám, nie je veru nič príjemné. 

Zatelefonujte preto vopred predajcovi a zistite si o aute čo najviac informácií. Pomôže vám aj ďalšia fotodokumentácia. V prípade nového auta (najazdených menej ako 6000 km alebo nie staršie ako 6 mesiacov) musíte naviac počítať aj s platením DPH, ktoré budete platiť na Slovensku. 


Vedeli ste, že…

… za jazdené vozidlo a za predpokladu, že ste ho kúpili od súkromnej osoby, nemusíte platiť DPH? Ak však takéto auto kupujete od podnikateľskej osoby (napríklad autobazár), musíte zaplatiť DPH, ktorá je platná v Nemecku. Na Slovensku už potom DPH neplatíte.Odhlásenie vozidla v Nemecku

Prvým krokom po kúpe vozidla v Nemecku je jeho odhlásenie na príslušnom dopravnom inšpektoráte – zrušenie trvalého prihlásenia pre vývoz do cudziny. Následne vás čaká povinnosť vybavenia prevozných značiek, ktoré vám vystaví buď predajca, alebo si ich môžete vybaviť v špecializovaných firmách. Tieto firmy sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti dopravného inšpektorátu. 

Dajte si pozor aj na platnosť prevozných značiek. Môžu mať platnosť 15 dní (žltý pruh) alebo 30 dní (červený pruh). Odporúčajú sa najmä červené, pretože budete mať viac času na administratívne úkony v súvislosti s prepisom vozidla na Slovensku. Ich cena sa pohybuje na úrovni okolo 20 až 30 eur. 

Súčasťou prevozných značiek je aj poistenie vozidla. Tu si priplatíte trochu viac. Cena sa pohybuje na úrovni od 50 do 60 eur. Našťastie, celý tento proces vybavenia prevozných značiek je v Nemecku relatívne rýchly. Pri odchode z Nemecka by ste mali mať pri sebe nasledovné doklady:

Po úspešnom privezení vozidla domov vás čakajú administratívne úkony na Slovensku.

Administratívne úkony na Slovensku

Prvým krokom je úradný preklad dokladov, ktoré patria k vozidlu. Preložiť treba technický preukaz, kúpnu zmluvu alebo faktúru, potvrdenie o odhlásení vozidla a potvrdenie o vykonaní technickej a emisnej kontroly. Ak ste dostali k vozidlu aj COC certifikát, ten prekladať nemusíte. V rámci EÚ je totiž jednotný.

Následne vás čaká kontrola originality, ktorá preverí, či je vaše vozidlo spôsobilé na premávku na slovenských pozemných komunikáciách. Kontrola originality je zo zákona povinná pre každé dovezené vozidlo zo zahraničia.

Pochopiteľne, technickú a emisnú kontrolu nemusíte vybavovať za predpokladu, že ich má vozidlo platné ešte z Nemecka. V opačnom prípade tak treba urobiť. Dobrým nápadom je spojiť túto povinnosť s kontrolou originality. Ušetríte si čas.

Ďalším krokom je zaplatenie poplatku do Environmentálneho fondu. Po jeho úhrade získate potvrdenie o prevzatí zodpovednosti za nakladanie s odpadom pochádzajúcim z dovezeného vozidla. Jeho výška závisí od značky auta. 

TIP

Nezabudnite, že v lehote 7 dní po prihlásení vozidla do evidencie v príslušnom okrese a vydaní EČV je treba ešte absolvovať administratívnu technickú a emisnú kontrolu. Spočíva v opätovnej návšteve pracoviska STK – vydajú vám tu kontrolné nálepky.

Nakoniec si na príslušnom obvodnom dopravnom inšpektoráte podáte Žiadosť o uznanie typového schválenia jednotlivo dovezeného vozidla alebo o uznanie typového schválenia ES. Túto žiadosť si však nemusíte podávať v prípade, že vaše vozidlo má vystavený certifikát COC.

Prihlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte

Na príslušnom dopravnom inšpektoráte treba predložiť všetky potrebné dokumenty. Žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie za vás vyplní pracovník dopravného inšpektorátu.

Dokumenty, ktoré potrebujete:

 • Osvedčenie o evidencii  (časť II) – vydáva ho príslušný obvodný úrad dopravy.

 • Rozhodnutie obvodného úradu dopravy – schválenie technickej spôsobilosti vozidla.

 • Platné PZP.

 • Doklad totožnosti.

 • Potvrdenie o podnikaní – ak podnikáte. Môže ísť o originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.

 • Osvedčenie o zhode (COC) – v prípade, ak ho výrobca vystavil. 

 • Potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.

Záver

Proces prihlásenia auta z Nemecka nie je jednoduchý a stojí množstvo dodatočných poplatkov. Na druhej strane, máte šancu získať naozaj kvalitné vozidlo, pretože Nemci sa o svoje autá starajú veľmi dobre. Veríme, že sme vám našimi informáciami pomohli tento zámer uskutočniť

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.