autá na diaľnici

Ako prihlásiť auto z Nemecka? Rady a tipy

Jazdené autá z Nemecka sú známe tým, že sú väčšinou vo veľmi dobrom stave. Ich majitelia im zabezpečujú pravidelný a kvalitný servis v autorizovaných servisoch. Preto sú tieto autá u nás veľmi žiadaným artiklom. O tom, čo treba vybaviť, ak ste si takéto auto vyhliadli, si povieme v našom článku. 

Príprava na cestu do Nemecka

Najjednoduchšia cesta, ako si doviezť vozidlo z Nemecka, je celú transakciu zveriť do rúk profesionálov. Postarajú sa vám nielen o dovoz, ale aj o prihlásenie vozidla u nás na Slovensku. Avšak, bude vás to stáť ďalšie výdavky. 

Pokiaľ by ste celý proces uskutočnili svojpomocne, najdôležitejšie je vyhliadnuté auto si ešte pred cestou preveriť, a to aj napriek tomu, že jazdené autá z Nemecka sú väčšinou v omnoho lepšom technickom stave ako u nás. Cestovať totiž do Nemecka a následne zistiť, že vozidlo nezodpovedá realite a vašim predstavám, nie je veru nič príjemné. 

Zatelefonujte preto vopred predajcovi a zistite si o aute čo najviac informácií. Pomôže vám aj ďalšia fotodokumentácia. V prípade nového auta (najazdených menej ako 6000 km alebo nie staršie ako 6 mesiacov) musíte naviac počítať aj s platením DPH, ktoré budete platiť na Slovensku. 


Vedeli ste, že…

… za jazdené vozidlo a za predpokladu, že ste ho kúpili od súkromnej osoby, nemusíte platiť DPH? Ak však takéto auto kupujete od podnikateľskej osoby (napríklad autobazár), musíte zaplatiť DPH, ktorá je platná v Nemecku. Na Slovensku už potom DPH neplatíte.Odhlásenie vozidla v Nemecku

Prvým krokom po kúpe vozidla v Nemecku je jeho odhlásenie na príslušnom dopravnom inšpektoráte – zrušenie trvalého prihlásenia pre vývoz do cudziny. Následne vás čaká povinnosť vybavenia prevozných značiek, ktoré vám vystaví buď predajca, alebo si ich môžete vybaviť v špecializovaných firmách. Tieto firmy sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti dopravného inšpektorátu. 

Dajte si pozor aj na platnosť prevozných značiek. Môžu mať platnosť 15 dní (žltý pruh) alebo 30 dní (červený pruh). Odporúčajú sa najmä červené, pretože budete mať viac času na administratívne úkony v súvislosti s prepisom vozidla na Slovensku. Ich cena sa pohybuje na úrovni okolo 20 až 30 eur. 

Súčasťou prevozných značiek je aj poistenie vozidla. Tu si priplatíte trochu viac. Cena sa pohybuje na úrovni od 50 do 60 eur. Našťastie, celý tento proces vybavenia prevozných značiek je v Nemecku relatívne rýchly. Pri odchode z Nemecka by ste mali mať pri sebe nasledovné doklady:

Po úspešnom privezení vozidla domov vás čakajú administratívne úkony na Slovensku.

Administratívne úkony na Slovensku

Prvým krokom je úradný preklad dokladov, ktoré patria k vozidlu. Preložiť treba technický preukaz, kúpnu zmluvu alebo faktúru, potvrdenie o odhlásení vozidla a potvrdenie o vykonaní technickej a emisnej kontroly. Ak ste dostali k vozidlu aj COC certifikát, ten prekladať nemusíte. V rámci EÚ je totiž jednotný.

Následne vás čaká kontrola originality, ktorá preverí, či je vaše vozidlo spôsobilé na premávku na slovenských pozemných komunikáciách. Kontrola originality je zo zákona povinná pre každé dovezené vozidlo zo zahraničia.

Pochopiteľne, technickú a emisnú kontrolu nemusíte vybavovať za predpokladu, že ich má vozidlo platné ešte z Nemecka. V opačnom prípade tak treba urobiť. Dobrým nápadom je spojiť túto povinnosť s kontrolou originality. Ušetríte si čas.

Ďalším krokom je zaplatenie poplatku do Environmentálneho fondu. Po jeho úhrade získate potvrdenie o prevzatí zodpovednosti za nakladanie s odpadom pochádzajúcim z dovezeného vozidla. Jeho výška závisí od značky auta. 

TIP

Nezabudnite, že v lehote 7 dní po prihlásení vozidla do evidencie v príslušnom okrese a vydaní EČV je treba ešte absolvovať administratívnu technickú a emisnú kontrolu. Spočíva v opätovnej návšteve pracoviska STK – vydajú vám tu kontrolné nálepky.

Nakoniec si na príslušnom obvodnom dopravnom inšpektoráte podáte Žiadosť o uznanie typového schválenia jednotlivo dovezeného vozidla alebo o uznanie typového schválenia ES. Túto žiadosť si však nemusíte podávať v prípade, že vaše vozidlo má vystavený certifikát COC.

Prihlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte

Na príslušnom dopravnom inšpektoráte treba predložiť všetky potrebné dokumenty. Žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie za vás vyplní pracovník dopravného inšpektorátu.

Dokumenty, ktoré potrebujete:

 • Osvedčenie o evidencii  (časť II) – vydáva ho príslušný obvodný úrad dopravy.

 • Rozhodnutie obvodného úradu dopravy – schválenie technickej spôsobilosti vozidla.

 • Platné PZP.

 • Doklad totožnosti.

 • Potvrdenie o podnikaní – ak podnikáte. Môže ísť o originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.

 • Osvedčenie o zhode (COC) – v prípade, ak ho výrobca vystavil. 

 • Potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.

Záver

Proces prihlásenia auta z Nemecka  nie je jednoduchý a stojí množstvo dodatočných poplatkov. Na druhej strane, máte šancu získať naozaj kvalitné vozidlo, pretože Nemci sa o svoje autá starajú veľmi dobre. Veríme, že sme vám našimi informáciami pomohli tento zámer uskutočniť

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.