predné svetlo auta

Prihlásenie auta zo zahraničia: Aká je jeho cena?

Prihlásenie auta dovezeného zo zahraničia do evidencie na Slovensku je pomerne náročný administratívny proces. Vyžaduje si niekoľko krokov, ktoré je potrebné absolvovať. Samozrejme, nie je to zadarmo. O tom, čo vás v takomto prípade čaká a neminie, si povieme v našom článku.

Povinná evidencia vozidiel

Na Slovensku, ale aj v iných krajinách, musí byť každé vozidlo evidované. Výnimkou nie je ani auto dovezené zo zahraničia. Podľa informácií  Ministerstva vnútra Slovenskej republiky je ho treba prihlásiť na orgáne Policajného zboru (dopravnom inšpektoráte) príslušnom podľa miesta pobytu alebo sídla držiteľa vozidla. 

Dôležité je tiež nezabudnúť, že ako vlastník vozidla ste povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 30 dní po jeho nadobudnutí. Treba uviesť aj to, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ, a to v časti I. a II.

Nezabudnite, že pred samostatným prihlásením vozidla musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie

Vedeli ste, že…

… papierové žiadosti o prihlásenie vozidla do evidencie sa už od 1. 8. 2019 nepredkladajú? Na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať termín cez internet.

Dovoz vozidla z krajín EÚ

Pri dovoze vozidla zo zahraničia sa v prvom rade zvažuje, či ide o nové auto, alebo ojazdené. Pod pojmom „nové auto“ sa pritom myslí také, ktoré má najazdených menej ako 6000 km alebo je maximálne 6 mesiacov staré. 

V prípade nového auta a jeho dovozu z krajín EÚ nemusíte platiť DPH v krajine, v ktorej ste ho kúpili. DPH ale musíte zaplatiť na Slovensku. Vypočítava sa z celkovej ceny auta, a to vo výške 20 %.

Za ojazdené vozidlo a za predpokladu, že ste ho kúpili od súkromnej osoby, nemusíte platiť DPH. Avšak pri kúpe ojazdeného vozidla od podnikateľskej osoby (napríklad predajca automobilov), musíte zaplatiť DPH, ktoré je platné v rámci daného štátu. Na Slovensku potom už DPH neplatíte.

Pamätajte, že pokiaľ kupujete vozidlo z krajín mimo EÚ, ako dovozca musíte zaplatiť okrem DPH aj clo. Môžete ho zaplatiť buď na colnom úrade, ktorý je vstupným úradom na územie Európskej únie, alebo na colnom úrade v krajine svojho bydliska.

Dokumentácia a prvé úkony

Celý proces prihlásenia auta zo zahraničia nie je jednoduchá záležitosť. Pripravili sme pre vás stručný postup:

 • Pripravte si kúpno-predajnú zmluvu, prípadne faktúru alebo darovaciu zmluvu (v slovenskom jazyku).

 • Technický preukaz vozidla – vydáva ho príslušný dopravný úrad (Osvedčenie o evidencii, Časť II).

 • Vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu.

 • Odhlásenie vozidla v danej krajine (na dopravnom inšpektoráte) – získate doklad o odhlásení z evidencie.

 • V danej krajine si nezabudnite vybaviť prevodové značky. Vzhľadom na to, že prihlásenie auta na Slovensku je zdĺhavý proces, odporúčame ich platnosť viac ako 15 dní. Ak to nestihnete, čaká na vás doplatok 33 eur. Samozrejmosťou prevodových značiek je aj poistenie vozidla.

 • Vozidlo si nezabudnite dôkladne preveriť – overenie VIN čísla, najazdených kilometrov, technického stavu a pod.

Čo vás čaká na Slovensku?

Úkony, ktoré je potrebné vykonať, vyzerajú nasledovne:

 • Preklad dokladov – doklady, ako technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla, kúpno-predajná zmluva, STK EK v inom jazyku, ako slovenskom a českom, treba preložiť. Existujú síce fámy, že to nie je nutné, ale radšej sa na to nespoliehajte.

 • Kontrola originality – ide o overenie, či je vozidlo spôsobilé jazdy na slovenských pozemných komunikáciách.

 • Protokol technickej a emisnej kontroly – kontroly treba absolvovať najneskôr v deň, kedy končí ich platnosť.

Pre príslušný dopravný inšpektorát si pripravte nasledovné dokumenty:

 • Žiadosť – stačí predložiť potrebné doklady a pracovník dopravného inšpektorátu za vás vyplní žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie.

 • Osvedčenie o evidencii  (časť II) – získate ho na príslušnom obvodnom úrade dopravy.

 • Rozhodnutie obvodného úradu dopravy – týka sa schválenia technickej spôsobilosti vozidla. Ide o doklad o nadobudnutí vozidla.

 • Platné PZP.

 • Doklad totožnosti.

 • Potvrdenie o podnikaní – iba v prípade, ak podnikáte. Môže ísť o originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.

 • Osvedčenie o zhode (COC) – v prípade ak ho výrobca vystavil. Ide o doklad, ktorý prehlasuje, že vaše vozidlo je v zhode s normami ES a je povolené pre voľný pohyb v rámci Európskej únie.

 • Potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.


TIP

Na Slovensku existuje možnosť požiadania o urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I, a to do dvoch pracovných dní. Ak sa ju rozhodnete využiť, bude potrebné uhradiť poplatok vo výške 30 eur.

Správny poplatok

Výška správneho poplatku sa riadi podľa zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch, konkrétne podľa ustanovenia §7. Môžete ho uhradiť v hotovosti, platobnou kartou, poštovým poukazom, prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) alebo prevodom z účtu v banke.

Prehľad o správnych poplatkoch nájdete na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Rovnako na stránke nájdete koeficienty zostatkovej hodnoty vozidla v závislosti od veku vozidla a dátumu evidencie.

Záver

Veríme, že sme vám celý zložitý proces prihlásenia vozidla zo zahraničia našimi informáciami uľahčili. Celková cena za prihlásenie auta zo zahraničia závisí najmä od toho, či ide o nové auto a od koho ho kupujete. Najviac ušetríte v prípade ojazdeného auta a jeho odkúpenia od súkromnej osoby v zahraničí. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.