predné svetlo auta

Prihlásenie auta zo zahraničia: Aká je jeho cena?

Prihlásenie auta dovezeného zo zahraničia do evidencie na Slovensku je pomerne náročný administratívny proces. Vyžaduje si niekoľko krokov, ktoré je potrebné absolvovať. Samozrejme, nie je to zadarmo. O tom, čo vás v takomto prípade čaká a neminie, si povieme v našom článku.

Povinná evidencia vozidiel

Na Slovensku, ale aj v iných krajinách, musí byť každé vozidlo evidované. Výnimkou nie je ani auto dovezené zo zahraničia. Podľa informácií  Ministerstva vnútra Slovenskej republiky je ho treba prihlásiť na orgáne Policajného zboru (dopravnom inšpektoráte) príslušnom podľa miesta pobytu alebo sídla držiteľa vozidla. 

Dôležité je tiež nezabudnúť, že ako vlastník vozidla ste povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 30 dní po jeho nadobudnutí. Treba uviesť aj to, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ, a to v časti I. a II.

Nezabudnite, že pred samostatným prihlásením vozidla musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie

Vedeli ste, že…

… papierové žiadosti o prihlásenie vozidla do evidencie sa už od 1. 8. 2019 nepredkladajú? Na dopravnom inšpektoráte si môžete rezervovať termín cez internet.

Dovoz vozidla z krajín EÚ

Pri dovoze vozidla zo zahraničia sa v prvom rade zvažuje, či ide o nové auto, alebo ojazdené. Pod pojmom „nové auto“ sa pritom myslí také, ktoré má najazdených menej ako 6000 km alebo je maximálne 6 mesiacov staré. 

V prípade nového auta a jeho dovozu z krajín EÚ nemusíte platiť DPH v krajine, v ktorej ste ho kúpili. DPH ale musíte zaplatiť na Slovensku. Vypočítava sa z celkovej ceny auta, a to vo výške 20 %.

Za ojazdené vozidlo a za predpokladu, že ste ho kúpili od súkromnej osoby, nemusíte platiť DPH. Avšak pri kúpe ojazdeného vozidla od podnikateľskej osoby (napríklad predajca automobilov), musíte zaplatiť DPH, ktoré je platné v rámci daného štátu. Na Slovensku potom už DPH neplatíte.

Pamätajte, že pokiaľ kupujete vozidlo z krajín mimo EÚ, ako dovozca musíte zaplatiť okrem DPH aj clo. Môžete ho zaplatiť buď na colnom úrade, ktorý je vstupným úradom na územie Európskej únie, alebo na colnom úrade v krajine svojho bydliska.

Dokumentácia a prvé úkony

Celý proces prihlásenia auta zo zahraničia nie je jednoduchá záležitosť. Pripravili sme pre vás stručný postup:

 • Pripravte si kúpno-predajnú zmluvu, prípadne faktúru alebo darovaciu zmluvu (v slovenskom jazyku).

 • Technický preukaz vozidla – vydáva ho príslušný dopravný úrad (Osvedčenie o evidencii, Časť II).

 • Vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu.

 • Odhlásenie vozidla v danej krajine (na dopravnom inšpektoráte) – získate doklad o odhlásení z evidencie.

 • V danej krajine si nezabudnite vybaviť prevodové značky. Vzhľadom na to, že prihlásenie auta na Slovensku je zdĺhavý proces, odporúčame ich platnosť viac ako 15 dní. Ak to nestihnete, čaká na vás doplatok 33 eur. Samozrejmosťou prevodových značiek je aj poistenie vozidla.

 • Vozidlo si nezabudnite dôkladne preveriť – overenie VIN čísla, najazdených kilometrov, technického stavu a pod.

Čo vás čaká na Slovensku?

Úkony, ktoré je potrebné vykonať, vyzerajú nasledovne:

 • Preklad dokladov – doklady, ako technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla, kúpno-predajná zmluva, STK EK v inom jazyku, ako slovenskom a českom, treba preložiť. Existujú síce fámy, že to nie je nutné, ale radšej sa na to nespoliehajte.

 • Kontrola originality – ide o overenie, či je vozidlo spôsobilé jazdy na slovenských pozemných komunikáciách.

 • Protokol technickej a emisnej kontroly – kontroly treba absolvovať najneskôr v deň, kedy končí ich platnosť.

Pre príslušný dopravný inšpektorát si pripravte nasledovné dokumenty:

 • Žiadosť – stačí predložiť potrebné doklady a pracovník dopravného inšpektorátu za vás vyplní žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie.

 • Osvedčenie o evidencii  (časť II) – získate ho na príslušnom obvodnom úrade dopravy.

 • Rozhodnutie obvodného úradu dopravy – týka sa schválenia technickej spôsobilosti vozidla. Ide o doklad o nadobudnutí vozidla.

 • Platné PZP.

 • Doklad totožnosti.

 • Potvrdenie o podnikaní – iba v prípade, ak podnikáte. Môže ísť o originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list.

 • Osvedčenie o zhode (COC) – v prípade ak ho výrobca vystavil. Ide o doklad, ktorý prehlasuje, že vaše vozidlo je v zhode s normami ES a je povolené pre voľný pohyb v rámci Európskej únie.

 • Potvrdenie o zaplatení správneho poplatku.


TIP

Na Slovensku existuje možnosť požiadania o urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I, a to do dvoch pracovných dní. Ak sa ju rozhodnete využiť, bude potrebné uhradiť poplatok vo výške 30 eur.

Správny poplatok

Výška správneho poplatku sa riadi podľa zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch, konkrétne podľa ustanovenia §7. Môžete ho uhradiť v hotovosti, platobnou kartou, poštovým poukazom, prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) alebo prevodom z účtu v banke.

Prehľad o správnych poplatkoch nájdete na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Rovnako na stránke nájdete koeficienty zostatkovej hodnoty vozidla v závislosti od veku vozidla a dátumu evidencie.

Záver

Veríme, že sme vám celý zložitý proces prihlásenia vozidla zo zahraničia našimi informáciami uľahčili. Celková cena za prihlásenie auta zo zahraničia závisí najmä od toho, či ide o nové auto a od koho ho kupujete. Najviac ušetríte v prípade ojazdeného auta a jeho odkúpenia od súkromnej osoby v zahraničí. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.