Pretrhnutý kábel

Zhorená kanvica, pokazená rúra či poškodená elektrika. Aké poistenie vám pomôže?

Aj tú najdokonalejšiu a najlepšie fungujúcu domácnosť z času na čas postihnú situácie, keď sa niečo pokazí. Niekedy je to iba zhorená kanvica či pokazená rúra, no keď sa už musí riešiť celá elektroinštalácia, určite to nikoho nepoteší. Opravy takéhoto rozsahu môžu spraviť riadny škrt cez rozpočet.


Pri častých poruchách v domácnosti väčšinou stačí iba zdatný majster v podobe suseda či rodinného známeho. No aj oni si vypýtajú za svoju prácu nejakú čiastku. Koniec-koncov, vaša oprava ich stojí čas, ktorý by mohli využiť celkom inak.


Ak sa jedná o poruchy elektriky,  samotné  spoločnosti, ktoré energiu dodávajú, ponúkajú vo svojich balíkoch služby zazmluvnených majstrov. Za tieto služby si ako klient priplatíte a tiež treba rátať s tým, že nebudú riešiť každú vašu maličkosť.

Bežné poruchy spotrebičov zahŕňa poistenie domácnosti

Základná elektronika je vo väčšine prípadov krytá v rámci poistenia domácnosti. V  Komunálnej poisťovni je dokonca možnosť navýšiť limity krytia pri rizikách na spotrebnú elektroniku, zodpovednosť za škodu a mnoho ďalšieho. Ak teda chcete mať pokryté poruchy bežných domácich spotrebičov, nemusíte riešiť žiadne ďalšie poistenia. 

Veľmi podobne má podmienky nastavené aj poisťovňa Allianz, s tým rozdielom, že si môžete pripoistiť aj poistenie pozáručného servisu na vybrané spotrebiče. Uzatvára sa na 1 - 3 roky od konca zákonnej záruky a poisťovňa v prípade potreby uhradí náklady na náhradné súčiastky a samotnú opravu elektrospotrebiča.

Poistenie elektrospotrebičov vo forme poistenia domácností si môžete uzavrieť napríklad aj v poisťovniach Generali, Union, Kooperativa či v Slovenskej sporiteľni, pričom podmienky poistenia sú podobné ako v prvých dvoch prípadoch.

Poistenie elektroniky

Dnešný trh ponúka pri kúpe nového zariadenia aj poistenie elektroniky. Takýto druh poistenia odporúčajú už samotní predajcovia. Štatistiky ukazujú, že táto služba je veľmi využívaná. Či už je to rýchlym vývojom nových technológii alebo častejšou výmenou zariadení, faktom je, že cena poistenia je omnoho nižšia ako cena nového kúsku.


Zariadenia si priamo pri kúpe môžete poistiť proti poškodeniu, zničeniu, krádeži vlámaním, no existuje aj možnosť predĺžiť si zákonnú záruku - v niektorých prípadoch až o tri roky. Poistenie sa vzťahuje na prípady požiaru, výbuchu, záplav, pádu alebo nárazu zariadenia či náhodného mechanického poškodenia pri manipulácii a preprave.

Poistite sa proti smole a nešikovnosti

Náhody sa stávajú. Práve pre prípady, ktoré človek nedokáže predpokladať, je tu poistenie náhodného poškodenia. Poistenie vám rovnako, ako vyššie spomínané formy, takisto zaplatí opravy. Výhodou tejto platformy je to, že kryje poškodenie tovaru, na ktorý sa už zákonná záruka nevzťahuje. 


Takisto sa dá vybaviť pri kúpe priamo v predajniach alebo v e-shopoch. Dá sa poistiť takmer každý tovar a na vybavenie vám stačí iba doklad totožnosti. Niektoré elektroobchody dokonca ponúkajú možnosť zakúpiť tovar a s ním poistenie na splátky. V rámci poistenia pri poškodení a poruche za opravy ani za náhradné diely neplatíte a ak je tovar neopraviteľný, vyplatí sa vám alikvótna cena. Toto poistenie nerieši to, ako k nehode došlo. Pokryté sú teda i poškodenia vlastným zavinením. 


Ešte predtým, ako akékoľvek poistenie podpíšete, zamyslite sa nad tým, či sa vôbec vyplatí. Veľa vecí kryje už samotné poistenie domácnosti. Ak ho máte uzavreté, často ďalšie pripoistenia ani nepotrebujete. No napriek tomu si skúste zrátať, aké škody sa vám na výrobkoch už stali, koľko ste za dané opravy zaplatili a či sa vám poistka oplatí. V konečnom dôsledku, skrat kanvice je pár eurová záležitosť, nie je teda najmenší dôvod na to, aby ste si pre podobné prípady priplácali za poistenie vo forme paušálneho poplatku každý mesiac.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Strážený dom
  15. marca 2022|
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  21. januára 2022|
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.