Pretrhnutý kábel

Zhorená kanvica, pokazená rúra či poškodená elektrika. Aké poistenie vám pomôže?

Aj tú najdokonalejšiu a najlepšie fungujúcu domácnosť z času na čas postihnú situácie, keď sa niečo pokazí. Niekedy je to iba zhorená kanvica či pokazená rúra, no keď sa už musí riešiť celá elektroinštalácia, určite to nikoho nepoteší. Opravy takéhoto rozsahu môžu spraviť riadny škrt cez rozpočet.


Pri častých poruchách v domácnosti väčšinou stačí iba zdatný majster v podobe suseda či rodinného známeho. No aj oni si vypýtajú za svoju prácu nejakú čiastku. Koniec-koncov, vaša oprava ich stojí čas, ktorý by mohli využiť celkom inak.


Ak sa jedná o poruchy elektriky,  samotné  spoločnosti, ktoré energiu dodávajú, ponúkajú vo svojich balíkoch služby zazmluvnených majstrov. Za tieto služby si ako klient priplatíte a tiež treba rátať s tým, že nebudú riešiť každú vašu maličkosť.

Bežné poruchy spotrebičov zahŕňa poistenie domácnosti

Základná elektronika je vo väčšine prípadov krytá v rámci poistenia domácnosti. V  Komunálnej poisťovni je dokonca možnosť navýšiť limity krytia pri rizikách na spotrebnú elektroniku, zodpovednosť za škodu a mnoho ďalšieho. Ak teda chcete mať pokryté poruchy bežných domácich spotrebičov, nemusíte riešiť žiadne ďalšie poistenia. 

Veľmi podobne má podmienky nastavené aj poisťovňa Allianz, s tým rozdielom, že si môžete pripoistiť aj poistenie pozáručného servisu na vybrané spotrebiče. Uzatvára sa na 1 - 3 roky od konca zákonnej záruky a poisťovňa v prípade potreby uhradí náklady na náhradné súčiastky a samotnú opravu elektrospotrebiča.

Poistenie elektrospotrebičov vo forme poistenia domácností si môžete uzavrieť napríklad aj v poisťovniach Generali, Union, Kooperativa či v Slovenskej sporiteľni, pričom podmienky poistenia sú podobné ako v prvých dvoch prípadoch.

Poistenie elektroniky

Dnešný trh ponúka pri kúpe nového zariadenia aj poistenie elektroniky. Takýto druh poistenia odporúčajú už samotní predajcovia. Štatistiky ukazujú, že táto služba je veľmi využívaná. Či už je to rýchlym vývojom nových technológii alebo častejšou výmenou zariadení, faktom je, že cena poistenia je omnoho nižšia ako cena nového kúsku.


Zariadenia si priamo pri kúpe môžete poistiť proti poškodeniu, zničeniu, krádeži vlámaním, no existuje aj možnosť predĺžiť si zákonnú záruku - v niektorých prípadoch až o tri roky. Poistenie sa vzťahuje na prípady požiaru, výbuchu, záplav, pádu alebo nárazu zariadenia či náhodného mechanického poškodenia pri manipulácii a preprave.

Poistite sa proti smole a nešikovnosti

Náhody sa stávajú. Práve pre prípady, ktoré človek nedokáže predpokladať, je tu poistenie náhodného poškodenia. Poistenie vám rovnako, ako vyššie spomínané formy, takisto zaplatí opravy. Výhodou tejto platformy je to, že kryje poškodenie tovaru, na ktorý sa už zákonná záruka nevzťahuje. 


Takisto sa dá vybaviť pri kúpe priamo v predajniach alebo v e-shopoch. Dá sa poistiť takmer každý tovar a na vybavenie vám stačí iba doklad totožnosti. Niektoré elektroobchody dokonca ponúkajú možnosť zakúpiť tovar a s ním poistenie na splátky. V rámci poistenia pri poškodení a poruche za opravy ani za náhradné diely neplatíte a ak je tovar neopraviteľný, vyplatí sa vám alikvótna cena. Toto poistenie nerieši to, ako k nehode došlo. Pokryté sú teda i poškodenia vlastným zavinením. 


Ešte predtým, ako akékoľvek poistenie podpíšete, zamyslite sa nad tým, či sa vôbec vyplatí. Veľa vecí kryje už samotné poistenie domácnosti. Ak ho máte uzavreté, často ďalšie pripoistenia ani nepotrebujete. No napriek tomu si skúste zrátať, aké škody sa vám na výrobkoch už stali, koľko ste za dané opravy zaplatili a či sa vám poistka oplatí. V konečnom dôsledku, skrat kanvice je pár eurová záležitosť, nie je teda najmenší dôvod na to, aby ste si pre podobné prípady priplácali za poistenie vo forme paušálneho poplatku každý mesiac.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.