Tri deti ležiace na koberci v detskej izbe

Poistenie pre deti. Prečo by ste ho mali uzavrieť?

Možno si to mnohí rodičia ani neuvedomujú, no aj ochorenie dieťaťa negatívne vplýva na finančnú situáciu rodiny. Každým rokom pribúdajú pacienti s kritickými ochoreniami, a to najmä u detí. Aké životné poistenie pre deti je najlepšie a prečo by ste ho mali čím skôr uzavrieť?

Kritické ochorenia sú na vzostupe

Komplikovaná zlomenina spojená s náročnou operáciou či hospitalizáciou dá zabrať. Ešte smutnejšou správou je, že mnoho detí končí v nemocniciach s rakovinou či cukrovkou. V tomto prípade si aspoň jeden rodič berie OČR, neplatené voľno, prípadne dovolenku, aby bol s dieťaťom.

Po tom, ako sa dieťa vráti z nemocnice, povinnosti nekončia. Je potrebná domáca liečba a rekonvalescencia. Súbežne s tým netrpí len rodič a potomok, ale aj rodinný rozpočet. V tomto prípade môže byť nápomocná finančná pomoc z poistenia dieťaťa.

Podľa toho, aká je závažnosť a druh poistnej udalosti, vám môže poisťovňa vyplatiť stovky, tisícky, dokonca desaťtisíce eur. Približne polovica detí nemá zaistenú žiadnu formu poistenia.

TIP

Poistenie môžete využiť aj v momente, keď dieťa utrpí vážny úraz, prípadne mu diagnostikujú vážne ochorenie. Je možné, aby ste si pripoistili OČR, v rámci ktorej by ste museli ostať doma s potomkom na dlhší čas.

Ohrozený je aj rodinný rozpočet

Vážne poranenie či choroba dieťaťa si vyžaduje nákladnú liečbu. V niektorých prípadoch sa stáva, že so starostlivosťou o potomstvo dokážu pomôcť starí rodičia. Nápomocná môže byť aj blízka rodina. Problém nastáva, ak ich nemáte poruke.

Príjmy v rodine sa citeľne okresajú. V momente, ako sa liečba predĺži a vyžaduje si zopár týždňov, dokonca mesiacov, rodič musí siahnuť po rezerve.  Ak ňou nedisponuje, na pomoc sa hlási rodina či známi.

Prípady, keď má dieťa iba jedného rodiča,  sú ešte náročnejšie. Rodič je bez príjmu a nie je v jeho silách pokryť výdavky, prípadne splácať úver. Presne v týchto prípadoch je dôležité, aby ste mali uzatvorené životné poistenie, a to nielen pre rodičov, ale aj pre vaše deti

Poistné plnenie je zvyčajne vyplatené v horizonte niekoľkých dní a váš rozpočet je na tom podstatne lepšie.

Ako vybrať najideálnejšie poistenie pre vášho potomka?

V tomto okamihu je vítané, aby ste sa poradili s finančným sprostredkovateľom. Poradí vám, ktorá poisťovňa má najvýhodnejšie poistenie a predostrie vám informácie o relevantných produktoch na našom trhu.

Celý proces prebieha nasledovne:

 • sprostredkovateľ vám odporučí poisťovňu, ktorá prináša najlepšie poistenie a výhody s tým spojené,

 • vyberiete si z palety pripoistení a poistných súm, ktoré vám poisťovňa v rámci poistnej udalosti vyplatí,

 • výber každého pripoistenia a výška poistnej sumy bude nastavená podľa vášho príjmu, je nesmierne dôležité, aby ste dokázali pokryť všetky mesačné výdavky,

 • príjem jedného z rodičov je v období poistnej udalosti podstatný, poistenie vám môže pomôcť, aby peniaze v rodinnom rozpočte zostali na nemennej úrovni.

Investičné poistenie nie je veľmi populárne

V prípade, že ste sa rozhodli poistiť vaše dieťa, na výber máte z dvoch typov poistení:

Aktuálne je výhodnejšia prvá možnosť. Neplatí to iba pre deti, ale aj pre dospelých. Separátne si môžete uzavrieť rizikové životné sporenie aj investovanie. Na trhu sú  dostupné aj ETF fondy. Sú to fondy, respektíve investičné produkty, prostredníctvom ktorých si môžu záujemcovia sami zvoliť fondy. 

Vybrané fondy môžu počas obdobia trvania meniť alebo ohýbať s výškou investičného vkladu.

Pripoistenia, ktoré si môžete zvoliť

Produkty životného poistenia sú flexibilné a je len na vás, ktoré pripoistenie si zvolíte. V rámci detí sú pripoistenia takmer rovnaké ako pri dospelých. Všetky poisťovne sa snažia odlíšiť a ponúknuť klientom vlastnú paletu benefitov.

Poistenie dieťaťa je možné nastaviť na pokrytie vážnych ochorení či úrazov, ako aj na menšie úrazy a hospitalizáciu. Odporúčame vám pripoistenie denného odškodného za akútne liečenie spôsobeného úrazu. Týka sa to aj hospitalizácie po úraze či poistenia trvalých následkov úrazu. 

V niektorej poisťovni dokážete pripoistiť OČR. Je vhodná pri kompenzácii nižšieho príjmu v období liečby potomka.

Na trhu máme poisťovne, ktoré v prípade hospitalizácie vyplatia finančnú kompenzáciu za lôžko pre rodiča. Poisťovne môžu uhradiť výdavky na akútnu liečbu za hranicami.

Aká je výška poistenia pre deti?

Poistenie pre deti, ktoré je naozaj kvalitné, vás môže stáť v priemere 15 – 20 eur mesačne. Cena sa odvíja od poistného krytia, pripoistenia či poistnej sumy, ktorú si sami zvolíte. Celková suma závisí aj od druhu a výšky príjmu rodiča.

V prípade, že má celá rodina uzatvorené životné poistenie v rovnakej poisťovni na totožnej zmluve, ide o cenovo výhodnú ponuku. Poisťovne ponúkajú rozličné zľavy z poistného či iné výhody. Plusom jednej zmluvy je aj skutočnosť, že sú všetky poistky zastrešené v jednej poisťovni. 

Kedy je najlepšie poistiť dieťa?

Okamžite  po tom, ako sa narodí. Rodičia, ktorí sú zodpovední, sporia svojim deťom už od momentu, keď prídu na svet. Myslia na to už vtedy, keď je matka tehotná. Rovnako im zabezpečenia aj kvalitné poistenie. 

Životné poistenie pre dieťa je možné uzatvoriť už od 2 týždňov po tom, ako sa narodilo.  Spravidla  trvá do 25. roku, kým sa človek stane pracovne aktívnym. Po dosiahnutí 25. roku je rozumné zvážiť a prispôsobovať poistenie momentálnej situácii človeka. 

Majte na pamäti, že je vhodné:

 • nastaviť ho v závislosti od druhu a výšky príjmu mladého človeka,

 • vybrať si vhodné pripoistenie.

Vedeli ste, že...

… u dospelých poistencov platí, že v čím mladšom veku vstúpia do poistenia, tým je cena poistenia výhodnejšia? Rovnaká úmera platí aj pri poistení dieťaťa.

Nepodceňujte detské poistenie

Poistenie pre deti je u nás veľkou neznámou. Je to aj vďaka tomu, že Slováci podceňujú tento typ poistenia, čo je veľké mínus. Aktuálne štatistiky týkajúce sa chorobnosti sú nezvratné, a preto je dôležité myslieť aj na poistenie detí.

Zhrnutie

Ak máte adekvátne nastavené životné poistenie, náročná životná situácia vašu rodinu nepoloží tak výrazne, ako v prípade žiadnej poistky. Pri výbere kvalitného poistenia vám postačí stretnutie s finančným sprostredkovateľom, ktorý vám pripraví poistenie na mieru.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.