Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Poistenie pre deti od akého veku

Poistenie pre deti. Prečo by ste ho mali uzavrieť?

5/5

Možno si to mnohí rodičia ani neuvedomujú, no aj ochorenie dieťaťa negatívne vplýva na finančnú situáciu rodiny. Každým rokom pribúdajú pacienti s kritickými ochoreniami, a to najmä u detí. Aké životné poistenie pre deti je najlepšie a prečo by ste ho mali čím skôr uzavrieť?

Kritické ochorenia sú na vzostupe

Komplikovaná zlomenina spojená s náročnou operáciou či hospitalizáciou dá zabrať. Ešte smutnejšou správou je, že mnoho detí končí v nemocniciach s rakovinou či cukrovkou. V tomto prípade si aspoň jeden rodič berie OČR, neplatené voľno, prípadne dovolenku, aby bol s dieťaťom.

Po tom, ako sa dieťa vráti z nemocnice, povinnosti nekončia. Je potrebná domáca liečba a rekonvalescencia. Súbežne s tým netrpí len rodič a potomok, ale aj rodinný rozpočet. V tomto prípade môže byť nápomocná finančná pomoc z poistenia dieťaťa.

Podľa toho, aká je závažnosť a druh poistnej udalosti, vám môže poisťovňa vyplatiť stovky, tisícky, dokonca desaťtisíce eur. Približne polovica detí nemá zaistenú žiadnu formu poistenia.


TIP

Poistenie môžete využiť aj v momente, keď dieťa utrpí vážny úraz, prípadne mu diagnostikujú vážne ochorenie. Je možné, aby ste si pripoistili OČR, v rámci ktorej by ste museli ostať doma s potomkom na dlhší čas.


Ohrozený je aj rodinný rozpočet

Vážne poranenie či choroba dieťaťa si vyžaduje nákladnú liečbu. V niektorých prípadoch sa stáva, že so starostlivosťou o potomstvo dokážu pomôcť starí rodičia. Nápomocná môže byť aj blízka rodina. Problém nastáva, ak ich nemáte poruke.

Príjmy v rodine sa citeľne okresajú. V momente, ako sa liečba predĺži a vyžaduje si zopár týždňov, dokonca mesiacov, rodič musí siahnuť po rezerve. Ak ňou nedisponuje, na pomoc sa hlási rodina či známi.

Prípady, keď má dieťa iba jedného rodiča, sú ešte náročnejšie. Rodič je bez príjmu a nie je v jeho silách pokryť výdavky, prípadne splácať úver. Presne v týchto prípadoch je dôležité, aby ste mali uzatvorené životné poistenie, a to nielen pre rodičov, ale aj pre vaše deti

Poistné plnenie je zvyčajne vyplatené v horizonte niekoľkých dní a váš rozpočet je na tom podstatne lepšie.

Poistenie pre deti

Ako vybrať najideálnejšie poistenie pre vášho potomka?

V tomto okamihu je vítané, aby ste sa poradili s finančným sprostredkovateľom. Poradí vám, ktorá poisťovňa má najvýhodnejšie poistenie a predostrie vám informácie o relevantných produktoch na našom trhu.

Celý proces prebieha nasledovne:

  • sprostredkovateľ vám odporučí poisťovňu, ktorá prináša najlepšie poistenie a výhody s tým spojené,

  • vyberiete si z palety pripoistení a poistných súm, ktoré vám poisťovňa v rámci poistnej udalosti vyplatí,

  • výber každého pripoistenia a výška poistnej sumy bude nastavená podľa vášho príjmu, je nesmierne dôležité, aby ste dokázali pokryť všetky mesačné výdavky,

  • príjem jedného z rodičov je v období poistnej udalosti podstatný, poistenie vám môže pomôcť, aby peniaze v rodinnom rozpočte zostali na nemennej úrovni.

Investičné poistenie nie je veľmi populárne

V prípade, že ste sa rozhodli poistiť vaše dieťa, na výber máte z dvoch typov poistení:

  • rizikové poistenie slúžiace iba v prípade náhlych udalostí, ku ktorým patria vážne úrazy, hospitalizácie alebo vážne ochorenia,

  • investičné životné poistenie, ktoré je prepojené so sporením.

Aktuálne je výhodnejšia prvá možnosť. Neplatí to iba pre deti, ale aj pre dospelých. Separátne si môžete uzavrieť rizikové životné sporenie aj investovanie. Na trhu sú dostupné aj ETF fondy. Sú to fondy, respektíve investičné produkty, prostredníctvom ktorých si môžu záujemcovia sami zvoliť fondy. 

Vybrané fondy môžu počas obdobia trvania meniť alebo ohýbať s výškou investičného vkladu.

Pripoistenia, ktoré si môžete zvoliť

Produkty životného poistenia sú flexibilné a je len na vás, ktoré pripoistenie si zvolíte. V rámci detí sú pripoistenia takmer rovnaké ako pri dospelých. Všetky poisťovne sa snažia odlíšiť a ponúknuť klientom vlastnú paletu benefitov.

Poistenie dieťaťa je možné nastaviť na pokrytie vážnych ochorení či úrazov, ako aj na menšie úrazy a hospitalizáciu. Odporúčame vám pripoistenie denného odškodného za akútne liečenie spôsobeného úrazu. Týka sa to aj hospitalizácie po úraze či poistenia trvalých následkov úrazu. 

V niektorej poisťovni dokážete pripoistiť OČR. Je vhodná pri kompenzácii nižšieho príjmu v období liečby potomka.

Na trhu máme poisťovne, ktoré v prípade hospitalizácie vyplatia finančnú kompenzáciu za lôžko pre rodiča. Poisťovne môžu uhradiť výdavky na akútnu liečbu za hranicami.

Aká je výška poistenia pre deti?

Poistenie pre deti, ktoré je naozaj kvalitné, vás môže stáť v priemere 15 – 20 eur mesačne. Cena sa odvíja od poistného krytia, pripoistenia či poistnej sumy, ktorú si sami zvolíte. Celková suma závisí aj od druhu a výšky príjmu rodiča.

V prípade, že má celá rodina uzatvorené životné poistenie v rovnakej poisťovni na totožnej zmluve, ide o cenovo výhodnú ponuku. Poisťovne ponúkajú rozličné zľavy z poistného či iné výhody. Plusom jednej zmluvy je aj skutočnosť, že sú všetky poistky zastrešené v jednej poisťovni. 

Kedy je najlepšie poistiť dieťa?

Okamžite po tom, ako sa narodí. Rodičia, ktorí sú zodpovední, sporia svojim deťom už od momentu, keď prídu na svet. Myslia na to už vtedy, keď je matka tehotná. Rovnako im zabezpečenia aj kvalitné poistenie. 

Životné poistenie pre dieťa je možné uzatvoriť už od 2 týždňov po tom, ako sa narodilo. Spravidla trvá do 25. roku, kým sa človek stane pracovne aktívnym. Po dosiahnutí 25. roku je rozumné zvážiť a prispôsobovať poistenie momentálnej situácii človeka. 

Majte na pamäti, že je vhodné:

  • nastaviť ho v závislosti od druhu a výšky príjmu mladého človeka,

  • vybrať si vhodné pripoistenie.


Vedeli ste, že…

u dospelých poistencov platí, že v čím mladšom veku vstúpia do poistenia, tým je cena poistenia výhodnejšia? Rovnaká úmera platí aj pri poistení dieťaťa.


Nepodceňujte detské poistenie

Poistenie pre deti je u nás veľkou neznámou. Je to aj vďaka tomu, že Slováci podceňujú tento typ poistenia, čo je veľké mínus. Aktuálne štatistiky týkajúce sa chorobnosti sú nezvratné, a preto je dôležité myslieť aj na poistenie detí.

Zhrnutie

Ak máte adekvátne nastavené životné poistenie, náročná životná situácia vašu rodinu nepoloží tak výrazne, ako v prípade žiadnej poistky. Pri výbere kvalitného poistenia vám postačí stretnutie s finančným sprostredkovateľom, ktorý vám pripraví poistenie na mieru.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.