Starší manželský pár s poradkyňou v oblasti poistenia

Investičné životné poistenie. Aké je dnes výhodné?

1. 1. 2017
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Zvažujete uzatvorenie investičného životného poistenia? V kurze je zamerať sa viac na krytie rizika, ako investovanie. Ako postupovať, a čo sa dnes najviac oplatí?

Investičné životné poistenie predstavovalo zaujímavé riešenie v minulosti, keď na trhu absentovalo dostatok priamych investičných nástrojov na investovanie do fondov. Človek si jedným produktom chránil život aj zdravie a zároveň úspešne sporil. V súčasnosti sa táto stratégia začína meniť.

Viac do rizika

Hoci v sebe investičné životné poistenie stále spája ochranu aj spotenie, poisťovne samotné v tomto produkte začínajú dbať na fakt, aby väčšiu časť tvorila zložka poistenia, či už na rizikových alebo úrazových pripoisteniach a investičná zložka sa dostáva do úzadia. Už dnes sa dá očakávať, že  týmto trendom sa samotné životné poistenia budú uberať aj do budúcnosti. Klienti v poisťovniach začínajú požadovať omnoho viac krytie rizík a úrazové poistky, ako zhodnotenie peňazí.

Na dlhšie obdobie

Program investičného životné ho poistenia je vytváraný na dlhodobý horizont. Tak najlepšie oceníte samotné zhodnotenie financií. Pri neustálom menení životnej poistky sa nasporené prostriedky nemajú prakticky kedy zhodnotiť a tým sa zmýva celá výhoda, s ktorou bolo investičné životné poistenie projektované.

Sústreďte sa na riziko

Budúcnosť IŽP dnes ešte nie je úplne jasná. Poisťovne do veľkej miery čakajú na to, ako sa bude zapracovávať do trhu nová európska Smernica o distribúcii poistení. V Čechách však napríklad spoločnosť Allianz už IŽP prestala predávať a klientov smeruje na vyššiu ochranu rizík. Predpokladať sa teda dá, že investičné životné poistenie bude čoraz viac svojej funkcie presúvať  práve na takzvané biometrické riziká, medzi ktoré radíme úmrtie, úraz, invaliditu, ktoré patria k základnej funkcii poistenia. Sporiaca zložka bude čoraz viac doplnkovou, keďže klient môže dnes sám investovať svoje voľné finančné prostriedky na trhu prostredníctvom viacerých nástrojov.

Kedy je najvýhodnejšie?

Pri uzatváraní investičného životného poistenia  môže klient v niektorých prípadoch dostať lepšiu cenu na jednotlivé riziká, ako pri uzatváraní samostatných poistení zvlášť. Tak isto aj investičná zložka môže byť zaujímavo zhodnotená, ale len pri dlhodobom a pravidelnom investovaní. Vždy sa však už dnes viac v poistke oplatí vyššie percento financií smerovať do rizika, ako do fondov.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.