Starší manželský pár s poradkyňou v oblasti poistenia

Investičné životné poistenie. Aké je dnes výhodné?

1. 1. 2017
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Zvažujete uzatvorenie investičného životného poistenia? V kurze je zamerať sa viac na krytie rizika, ako investovanie. Ako postupovať, a čo sa dnes najviac oplatí?

Investičné životné poistenie predstavovalo zaujímavé riešenie v minulosti, keď na trhu absentovalo dostatok priamych investičných nástrojov na investovanie do fondov. Človek si jedným produktom chránil život aj zdravie a zároveň úspešne sporil. V súčasnosti sa táto stratégia začína meniť.

Viac do rizika

Hoci v sebe investičné životné poistenie stále spája ochranu aj spotenie, poisťovne samotné v tomto produkte začínajú dbať na fakt, aby väčšiu časť tvorila zložka poistenia, či už na rizikových alebo úrazových pripoisteniach a investičná zložka sa dostáva do úzadia. Už dnes sa dá očakávať, že  týmto trendom sa samotné životné poistenia budú uberať aj do budúcnosti. Klienti v poisťovniach začínajú požadovať omnoho viac krytie rizík a úrazové poistky, ako zhodnotenie peňazí.

Na dlhšie obdobie

Program investičného životné ho poistenia je vytváraný na dlhodobý horizont. Tak najlepšie oceníte samotné zhodnotenie financií. Pri neustálom menení životnej poistky sa nasporené prostriedky nemajú prakticky kedy zhodnotiť a tým sa zmýva celá výhoda, s ktorou bolo investičné životné poistenie projektované.

Sústreďte sa na riziko

Budúcnosť IŽP dnes ešte nie je úplne jasná. Poisťovne do veľkej miery čakajú na to, ako sa bude zapracovávať do trhu nová európska Smernica o distribúcii poistení. V Čechách však napríklad spoločnosť Allianz už IŽP prestala predávať a klientov smeruje na vyššiu ochranu rizík. Predpokladať sa teda dá, že investičné životné poistenie bude čoraz viac svojej funkcie presúvať  práve na takzvané biometrické riziká, medzi ktoré radíme úmrtie, úraz, invaliditu, ktoré patria k základnej funkcii poistenia. Sporiaca zložka bude čoraz viac doplnkovou, keďže klient môže dnes sám investovať svoje voľné finančné prostriedky na trhu prostredníctvom viacerých nástrojov.

Kedy je najvýhodnejšie?

Pri uzatváraní investičného životného poistenia  môže klient v niektorých prípadoch dostať lepšiu cenu na jednotlivé riziká, ako pri uzatváraní samostatných poistení zvlášť. Tak isto aj investičná zložka môže byť zaujímavo zhodnotená, ale len pri dlhodobom a pravidelnom investovaní. Vždy sa však už dnes viac v poistke oplatí vyššie percento financií smerovať do rizika, ako do fondov.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Pár ide po pláži
  27. januára 2022|Silvia Múdra
  Riziková, kapitálová či investičná životná poistka? Vyberte si správne

  Možno už viete, že životné poistenie je značne komplikovaný finančný produkt. Má totiž hneď niekoľko typov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Ako si teda spomedzi nich vybrať ten správny? Čítajte ďalej, poradíme vám v nasledovných riadkoch.

 • Žena s červeným prasiatkom v ruke
  14. januára 2022|Richard Zona
  Ako ušetriť peniaze na poistení? Tipy, ktoré vám pomôžu

  Ako sa hovorí, každé ušetrené euro sa počíta. V dnešnej dobe rýchleho rastu spotrebiteľských cien to však nie je jednoduchá záležitosť. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ušetriť a ani si to nevšimnete. Ukážkovým príkladom je poistenie. V článku si preto povieme zopár tipov, ako na poistení ušetriť.

 • rodina v aute
  13. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto ponúka najlepšie životné poistenie? Aktuálny prehľad v roku 2022

  Vybrať si vhodné životné poistenie vôbec nie je jednoduché. Životné poistenie sa totiž považuje za jeden z zložitejších finančných produktov vôbec. Práve preto sme pre vás pripravili návod, ako sa v ponukách jednotlivých poisťovní zorientovať. Viete, kto ponúka najlepšie životné poistenie?

 • Lyžiar na svahu
  13. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako si vybrať úrazové poistenie na lyžovačku?

  O tom, že lyžovanie patrí medzi obľúbené rekreačné športy Slovákov, svedčia preplnené svahy vychytených i menej známych ski parkov. Priamo úmerne s počtom lyžiarov na zjazdovke však rastie aj riziko úrazu. Zranenie s potrebou lekárskeho ošetrenia či s dlhodobými zdravotnými následkami nie je pri páde na lyžiach ničím výnimočným. K povinnej výbave zodpovedného lyžiara by preto okrem kvalitného výstroja malo patriť aj vhodné úrazové poistenie.