Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Investičné životné poistenie. Aké je dnes výhodné?

Investičné životné poistenie. Aké je dnes výhodné?

0/5

Zvažujete uzatvorenie investičného životného poistenia? V kurze je zamerať sa viac na krytie rizika, ako investovanie. Ako postupovať, a čo sa dnes najviac oplatí?

Investičné životné poistenie predstavovalo zaujímavé riešenie v minulosti, keď na trhu absentovalo dostatok priamych investičných nástrojov na investovanie do fondov. Človek si jedným produktom chránil život aj zdravie a zároveň úspešne sporil. V súčasnosti sa táto stratégia začína meniť.

Viac do rizika

Hoci v sebe investičné životné poistenie stále spája ochranu aj spotenie, poisťovne samotné v tomto produkte začínajú dbať na fakt, aby väčšiu časť tvorila zložka poistenia, či už na rizikových alebo úrazových pripoisteniach a investičná zložka sa dostáva do úzadia. Už dnes sa dá očakávať, že týmto trendom sa samotné životné poistenia budú uberať aj do budúcnosti. Klienti v poisťovniach začínajú požadovať omnoho viac krytie rizík a úrazové poistky, ako zhodnotenie peňazí.

Na dlhšie obdobie

Program investičného životné ho poistenia je vytváraný na dlhodobý horizont. Tak najlepšie oceníte samotné zhodnotenie financií. Pri neustálom menení životnej poistky sa nasporené prostriedky nemajú prakticky kedy zhodnotiť a tým sa zmýva celá výhoda, s ktorou bolo investičné životné poistenie projektované.

Sústreďte sa na riziko

Budúcnosť IŽP dnes ešte nie je úplne jasná. Poisťovne do veľkej miery čakajú na to, ako sa bude zapracovávať do trhu nová európska Smernica o distribúcii poistení. V Čechách však napríklad spoločnosť Allianz už IŽP prestala predávať a klientov smeruje na vyššiu ochranu rizík. Predpokladať sa teda dá, že investičné životné poistenie bude čoraz viac svojej funkcie presúvať práve na takzvané biometrické riziká, medzi ktoré radíme úmrtie, úraz, invaliditu, ktoré patria k základnej funkcii poistenia. Sporiaca zložka bude čoraz viac doplnkovou, keďže klient môže dnes sám investovať svoje voľné finančné prostriedky na trhu prostredníctvom viacerých nástrojov.

Kedy je najvýhodnejšie?

Pri uzatváraní investičného životného poistenia môže klient v niektorých prípadoch dostať lepšiu cenu na jednotlivé riziká, ako pri uzatváraní samostatných poistení zvlášť. Tak isto aj investičná zložka môže byť zaujímavo zhodnotená, ale len pri dlhodobom a pravidelnom investovaní. Vždy sa však už dnes viac v poistke oplatí vyššie percento financií smerovať do rizika, ako do fondov.Silvie mudra
Barbora Petříková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.