matka so svojím dieťaťom

Chráňte vaše bábätko: Kedy je vhodný čas na poistenie pre novorodenca?

Dieťatko je to najcennejšie, a zároveň najzraniteľnejšie, čo máme. Je pochopiteľné, že nikto z nás si nechce ani len pripustiť myšlienku, že by jeho ratolesť mohli postretnúť akékoľvek nepríjemnosti v zmysle ohrozenia zdravia, či dokonca života. Napriek tomu je rozumné byť zodpovedný a pripraviť sa aj na prípadné ťažšie životné obdobia. Poradíme vám, kedy je ten správny čas na poistenie dieťaťa a ako uzavrieť vhodné poistenie.

Prečo uzavrieť životné poistenie pre dieťa? 

Príchod dieťatka je radostnou udalosťou v každej rodine. Máloktorý rodič v tomto období myslí na nepríjemnosti, ktoré môžu v budúcnosti jeho potomka postretnúť. Napriek tomu je práve toto obdobie tým najvhodnejším pre uzatvorenie životného poistenia. Väčšina poisťovní ponúka možnosť uzatvoriť poistnú zmluvu hneď po narodení dieťaťa

Pre rodičov je toto načasovanie dôležité najmä z toho dôvodu, že dieťatko je zabezpečené pre prípad nepríjemných životných udalostí už od svojich prvých dní. V prípade, že sa jeho alebo váš zdravotný stav skomplikuje, poisťovňa vás v náročnom životnom období podporí a pomôže vám finančne zvládnuť situáciu, s ktorou nikto z nás v živote nepočíta.

Kde poistiť novorodenca?

Poistenie novorodenca ponúkajú v rámci životného poistenia pre deti takmer všetky slovenské životné poisťovne. Ako si však spomedzi nich vybrať? Voľba poistenia novorodenca bude, prirodzene, závisieť od vašich  predstáv o poistnom krytí a požiadaviek na voliteľné pripoistenie. Nižšie vidíte poisťovne a ich poistné produkty pre deti:

Väčšina poisťovní ponúka v oblasti životného poistenia pre deti možnosť variabilne si vyskladať súbor rizík, od ktorých sa odvíja aj cena poistného. Medzi najčastejšie riziká, ktoré si môžete vyskladať v rámci životného poistenia novorodenca, patrí poistenie smrti, resp. dožitia spojené so zhodnotením prostriedkov vo fondoch, poistenie závažných detských ochorení, poistenie trvalých následkov úrazu a poistenie pobytu v nemocnici. Veľmi dôležité je, že mnohé poisťovne garantujú aj náhradu liečebných nákladov v zahraničí. Poisťovne ponúkajú rôznu dĺžku poistenia. Niektoré chránia vaše dieťa do 15, iné do 18, ďalšie do 25 rokov veku. 

Väčšina poisťovní tiež ponúka zaujímavé možnosti pripoistenia pre rodičov. Ide napríklad o poistenie pre prípad smrti rodiča, sirotský dôchodok či náhrada poistného pri dlhodobej práceneschopnosti. Za zmienku stoja aj asistenčné služby, ktoré v niektorých prípadoch zahŕňajú aj úhradu za nadštandardnú izbu v nemocnici a pobyt rodiča s dieťaťom v nemocnici, lekára na telefóne či návštevu lekára v domácnosti, prípadne dopravu do zdravotníckeho zariadenia.

Aké poistenie si teda vybrať? Môžete sa rozhodnúť, či uzavriete poistenie so sporiacou zložkou (či už investičné alebo kapitálové), alebo len rizikové poistenie, ktoré bude slúžiť na krytie samotných rizík. Vo všeobecnosti sa dnes odporúča druhá možnosť -  teda uzavretie rizikového poistenia. Ak chcete deťom sporiť, nájdite si výhodnejší finančný produkt ako je poistenie - to sa na sporenie dnes už naozaj neoplatí. 

Poistenie pre deti - vybrané produkty poisťovní 

Ak je pre vás dôležitým kritériom cena poistného, najlacnejšie produkty na trhu nájdete už za 10 € mesačne. Kvalitné rizikové poistenie pre deti vás vyjde na cca 15 - 20 € mesačne. Z ponuky poisťovní vyberáme dva produkty rizikového poistenia pre deti:  

Životné poistenie La Vita pre deti ponúka poisťovňa Generali. Cenovo sa pohybuje od 15 € vyššie, výsledná cena poistného závisí od zvolených rizík a výšky poistného krytia. Riziká si v tomto prípade môžete vyskladať variabilne - v ponuke nájdete všetko od poistenia trvalých následkov úrazu až po sirotský dôchodok pre dieťa až do výšky 500 € mesačne v prípade úmrtia rodiča. Poisťovňa chráni deti do 25 rokov a pokryje úrazy, ktoré sa stanú kdekoľvek na svete. Kryje až 34 závažných detských chorôb s trojnásobným plnením. Pri poistení celej rodiny tu môžete získať zaujímavú zľavu až do výšky 25 %. K poisteniu si môžete doplniť aj investičnú zložku.

Komunálna poisťovňa v rámci rizikového životného poistenia pre deti  Provital Štart 1 je určené  pre deti vo veku od 0 do 20 rokov a dojednáva sa na obdobie 5 rokov. Pripoistenia pokrývajú rôzne ľahšie zranenia dieťaťa, ale aj vážne úrazy či poistné plnenie v prípade chirurgického zákroku, možné je aj pripoistenie hospitalizácie. 

Ponúk produktov poistení pre deti je, samozrejme, oveľa viac. Predtým, ako sa rozhodnete uzavrieť poistenie novorodenca, ponuky jednotlivých poisťovní si dôkladne porovnajte. Životné poistenie je totiž jeden z najzložitejších finančných produktov vôbec. A práve preto vám chceme ešte na záver prezradiť, že celé poistenie novorodenca môžete vyriešiť aj iným spôsobom

Ide to aj inak

Ak rozmýšľate nad tým, ako čo najvýhodnejšie poistiť svoje dieťa, môžete využiť aj iný prístup - uzatvorte si kvalitnú životnú poistku pre seba a dieťa si pripoistite. Takýto spôsob je totiž často oveľa výhodnejší, ako keby ste mali dieťa poistiť samostatne - a to nielen vzhľadom na cenu poistného, ale aj na rozsah rizík, ktoré takýmto spôsobom dokážete pokryť. 

Ak už máte svoje životné poistenie nastavené, pripoistite si svoje dieťa predovšetkým na riziká kritické choroby a trvalé následky úrazom. Tieto udalosti vás totiž v prípade ich vzniku ovplyvnia najviac. Dôležitý je však nielen výber rizík, ale aj správne nastavenie poistných súm. Aj keď zvolíte vyššie poistné sumy, rozdiely v cene poistného medzi jednotlivými poisťovňami sú minimálne. V tomto prípade sa teda naozaj neoplatí riešiť sumu, ale skôr kvalitu produktu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • trip s detmi
  17. mája 2022|
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • deti s jedlom v aute
  05. februára 2022|
  Aké jedlo sa oplatí zabaliť na rodinnú dovolenku?

  Časy, keď sme museli na dovolenku ťahať prepravky plné jedla, sú preč. Napriek tomu má väčšina z nás pred pobytom mimo domova nutkanie zásobiť sa potravinami. Zvykneme si baliť jedlo na cestu alebo aspoň základné potraviny na pobyt. Možno máme strach, že ich na mieste nekúpime v želanej kvalite alebo sú v cieľovej destinácii prehnane drahé. Nehovoriac už o dietetických potravinách alebo jedle pre deti. Aké jedlo na dovolenku teda pripraviť, aby váš žalúdok netrpel? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.