ruky na volante auta

Cestujete autom na dovolenku? Nezabudnite na kontrolu vozidla, doklady aj poistenie

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cesta autom do blízkych destinácií, ako napríklad Chorvátsko a Taliansko, je pre mnohých lákavá, a to aj napriek pomerne nízkym cenám leteniek či vlakov. Vlastná doprava však poskytuje vysoký komfort a určitú istotu. Domov sa môžete vrátiť kedykoľvek bez toho, aby ste si vybavovali náhradný odvoz. Ako sa na dlhú cestu pripraviť a čo všetko skontrolovať?

Technický stav auta

Na to, aby ste sa mohli šťastne dostaviť do cieľovej destinácie, musí byť auto v dobrom stave. Na začiatok preto skontrolujte kolesá a ich hĺbku dezénu. Urobiť tak viete pomocou hĺbkometra

Kolesá skontrolujte všetky, a to na viacerých miestach. Dôvod je ten, že opotrebovať sa vedia odlišne. Výsledky tak na každej pneumatike môžu byť iné.

V kolesách skontrolujte aj tlak. Ak by bol nízky, dofúkajte ich podľa potreby. Auto musí mať vyrovnané a vyvážené kolesá. Keď si nie ste niečím istí, nechajte takéto drobné úpravy na odborníkov.

Ďalším krokom sú technické kvapaliny. Pred cestou sa pozrite na hladinu chladiacej a brzdovej kvapaliny a vody do ostrekovačov. Sledujte tiež motorový olej a, samozrejme, stav paliva.

Na kontrolu kvality kvapalín môžete využívať špeciálne testery. V priebehu niekoľkých minút zistíte, či ich treba úplne vymeniť, alebo stačí, keď ich len doplníte.

Keď cestujete v lete, vyskúšajte, či vám funguje klimatizácia. Tisícky kilometrov v horúcom aute nie sú dobré pre fyzické ani psychické zdravie.

Ďalšie kroky sú určené skôr šoférom, ktorí o svojom aute vedia viac. Ak do tejto skupiny nepatríte, môžete to nechať na odborníkov. Pred cestou je nutné prezrieť spodnú časť auta a motorový priestor. Takto viete nájsť úniky zo systémov a jednotiek vozidla.

Veľmi dôležité sú najmä samotné brzdy. Preskúmajte kotúče a platničky, zmerajte ich hrúbku a uistite sa, že celý systém je tesný. Viete to urobiť stlačením brzdového pedála.

Keď chcete cestovať s úplným pokojom, vymeňte aj sviečky zapaľovania. Urobiť by ste tak mali v prípade, že ich používate dlhšie.

Vedeli ste, že …

… vo väčšine krajín je zakázané používať pneumatiky s hĺbkou menej ako 1,6 mm?

Cestovné poistenie osôb

Ďalším krokom po kontrole auta je krytie vás a vášho vozidla. Najprv uzatvorte osobné cestovné poistenie kryjúce úrazy, batožinu a iné nečakané situácie. Vyberať si môžete z krátkodobého alebo ročného typu.

Krátkodobé poistenie sa vám zíde vtedy, keď necestujete príliš často. Platí len určité, vami vybraté obdobie. Ročné je zas vhodné vtedy, keď chodíte na viacero pracovných ciest alebo milujete cestovanie. Namiesto toho, aby ste vždy uzatvárali novú zmluvu, platí vám jedna zmluva po dobu dvanástich mesiacov.

Cestovné poistenie má rôzne limity krytia. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Zvyčajne ale platí, že kryje:

 • storno,

 • batožinu,

 • úrazy,

 • liečebné náklady,

 • zodpovednosť,

 • asistenčné služby.

Keď vám to nestačí, viete si doplatiť výhodné pripoistenia.

Dobrým riešením je porovnanie jednotlivých ponúk. Len tak zistíte, ktorá z nich je najvýhodnejšia a najviac sa vám hodí.

Cestovné poistenie vozidla

Základným typom poistenia je PZP. Bez neho nemôžete vozidlo používať ani na Slovensku, ani v zahraničí. Zistite jeho územnú platnosť. Ak by krajina, do ktorej cestujete, nebola uvedená v zelenej karte, musíte zvoliť špeciálne hraničné poistenie.

Hraničné poistenie je veľmi podobné PZP s tým rozdielom, že platí len určitý čas. Na dovolenku je preto ako stvorené.

Bohužiaľ, PZP a hraničné poistenie kryjú len škody spôsobené tretím osobám. Inak povedané, škody na vašom vozidle a majetku si musíte zaplatiť zo svojho vrecka. To ale neplatí, keď máte uzatvorené havarijné poistenie.Havarijné poistenie, známe aj ako kasko, kryje škody na vašom vozidle a majetku. Jeho platnosť si vyberáte pri podpisovaní zmluvy. Poisťovne majú zvyčajne dva typy, a to buď s platnosťou  iba na Slovensku, alebo aj v Európe.

Kasko však nie je zo zákona povinné. Ak ho nemáte, môžete si vybaviť cestovné poistenie vozidla na dovolenku. Ide o špeciálny produkt určený len na kratšie obdobie, napríklad týždeň alebo dva.

Nezabudnite žiadne dokumenty

Pri cestovaní do zahraničia vám nesmú chýbať ani základné dokumenty. Prvým je zelená karta, ktorá je preukazom platného povinného zmluvného poistenia. Ďalej je to občiansky preukaz na overenie vašej identity a cestovný pas. Pas v súčasnosti nie je potrebný v mnohých európskych krajinách. Dopredu si to ale zistite, prípadne si ho vezmite so sebou.

Keď je auto nové, nemal by vám chýbať ani návod na jeho používanie. Niektoré funkcie nemusíte poznať. Knižka s vysvetlením preto skvelo pomôže.

Cestovné dokumenty si prefoťte a uložte napríklad do kufra. Ak by ste originály stratili, stále sa máte čím preukázať.

V aute musíte mať aj povinnú výbavu, ktorá pozostáva z:

 • autolekárničky,

 • hasiaceho prístroja,

 • reflexného odevu,

 • náhradného kolesa,

 • výstražného trojuholníka,

 • zakladacieho klinu,

 • zásob technických kvapalín.

Buďte vždy pripravení

Nikdy neviete, čo sa po ceste na dovolenku stane. Buďte pripravení na  každú jednu situáciu. Nezabudnite na povinnú výbavu a potrebné dokumenty. Skontrolujte auto, zbaľte si kufre a vyrazte na svoju dovolenku snov s pocitom bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.