ruky na volante auta

Cestujete autom na dovolenku? Nezabudnite na kontrolu vozidla, doklady aj poistenie

13. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cesta autom do blízkych destinácií, ako napríklad Chorvátsko a Taliansko, je pre mnohých lákavá, a to aj napriek pomerne nízkym cenám leteniek či vlakov. Vlastná doprava však poskytuje vysoký komfort a určitú istotu. Domov sa môžete vrátiť kedykoľvek bez toho, aby ste si vybavovali náhradný odvoz. Ako sa na dlhú cestu pripraviť a čo všetko skontrolovať?

Technický stav auta

Na to, aby ste sa mohli šťastne dostaviť do cieľovej destinácie, musí byť auto v dobrom stave. Na začiatok preto skontrolujte kolesá a ich hĺbku dezénu. Urobiť tak viete pomocou hĺbkometra

Kolesá skontrolujte všetky, a to na viacerých miestach. Dôvod je ten, že opotrebovať sa vedia odlišne. Výsledky tak na každej pneumatike môžu byť iné.

V kolesách skontrolujte aj tlak. Ak by bol nízky, dofúkajte ich podľa potreby. Auto musí mať vyrovnané a vyvážené kolesá. Keď si nie ste niečím istí, nechajte takéto drobné úpravy na odborníkov.

Ďalším krokom sú technické kvapaliny. Pred cestou sa pozrite na hladinu chladiacej a brzdovej kvapaliny a vody do ostrekovačov. Sledujte tiež motorový olej a, samozrejme, stav paliva.

Na kontrolu kvality kvapalín môžete využívať špeciálne testery. V priebehu niekoľkých minút zistíte, či ich treba úplne vymeniť, alebo stačí, keď ich len doplníte.

Keď cestujete v lete, vyskúšajte, či vám funguje klimatizácia. Tisícky kilometrov v horúcom aute nie sú dobré pre fyzické ani psychické zdravie.

Ďalšie kroky sú určené skôr šoférom, ktorí o svojom aute vedia viac. Ak do tejto skupiny nepatríte, môžete to nechať na odborníkov. Pred cestou je nutné prezrieť spodnú časť auta a motorový priestor. Takto viete nájsť úniky zo systémov a jednotiek vozidla.

Veľmi dôležité sú najmä samotné brzdy. Preskúmajte kotúče a platničky, zmerajte ich hrúbku a uistite sa, že celý systém je tesný. Viete to urobiť stlačením brzdového pedála.

Keď chcete cestovať s úplným pokojom, vymeňte aj sviečky zapaľovania. Urobiť by ste tak mali v prípade, že ich používate dlhšie.

Vedeli ste, že …

… vo väčšine krajín je zakázané používať pneumatiky s hĺbkou menej ako 1,6 mm?

Cestovné poistenie osôb

Ďalším krokom po kontrole auta je krytie vás a vášho vozidla. Najprv uzatvorte osobné cestovné poistenie kryjúce úrazy, batožinu a iné nečakané situácie. Vyberať si môžete z krátkodobého alebo ročného typu.

Krátkodobé poistenie sa vám zíde vtedy, keď necestujete príliš často. Platí len určité, vami vybraté obdobie. Ročné je zas vhodné vtedy, keď chodíte na viacero pracovných ciest alebo milujete cestovanie. Namiesto toho, aby ste vždy uzatvárali novú zmluvu, platí vám jedna zmluva po dobu dvanástich mesiacov.

Cestovné poistenie má rôzne limity krytia. Všetko sa odvíja od toho, aký balík si zvolíte. Zvyčajne ale platí, že kryje:

 • storno,

 • batožinu,

 • úrazy,

 • liečebné náklady,

 • zodpovednosť,

 • asistenčné služby.

Keď vám to nestačí, viete si doplatiť výhodné pripoistenia.

Dobrým riešením je porovnanie jednotlivých ponúk. Len tak zistíte, ktorá z nich je najvýhodnejšia a najviac sa vám hodí.

Cestovné poistenie vozidla

Základným typom poistenia je PZP. Bez neho nemôžete vozidlo používať ani na Slovensku, ani v zahraničí. Zistite jeho územnú platnosť. Ak by krajina, do ktorej cestujete, nebola uvedená v zelenej karte, musíte zvoliť špeciálne hraničné poistenie.

Hraničné poistenie je veľmi podobné PZP s tým rozdielom, že platí len určitý čas. Na dovolenku je preto ako stvorené.

Bohužiaľ, PZP a hraničné poistenie kryjú len škody spôsobené tretím osobám. Inak povedané, škody na vašom vozidle a majetku si musíte zaplatiť zo svojho vrecka. To ale neplatí, keď máte uzatvorené havarijné poistenie.Havarijné poistenie, známe aj ako kasko, kryje škody na vašom vozidle a majetku. Jeho platnosť si vyberáte pri podpisovaní zmluvy. Poisťovne majú zvyčajne dva typy, a to buď s platnosťou  iba na Slovensku, alebo aj v Európe.

Kasko však nie je zo zákona povinné. Ak ho nemáte, môžete si vybaviť cestovné poistenie vozidla na dovolenku. Ide o špeciálny produkt určený len na kratšie obdobie, napríklad týždeň alebo dva.

Nezabudnite žiadne dokumenty

Pri cestovaní do zahraničia vám nesmú chýbať ani základné dokumenty. Prvým je zelená karta, ktorá je preukazom platného povinného zmluvného poistenia. Ďalej je to občiansky preukaz na overenie vašej identity a cestovný pas. Pas v súčasnosti nie je potrebný v mnohých európskych krajinách. Dopredu si to ale zistite, prípadne si ho vezmite so sebou.

Keď je auto nové, nemal by vám chýbať ani návod na jeho používanie. Niektoré funkcie nemusíte poznať. Knižka s vysvetlením preto skvelo pomôže.

Cestovné dokumenty si prefoťte a uložte napríklad do kufra. Ak by ste originály stratili, stále sa máte čím preukázať.

V aute musíte mať aj povinnú výbavu, ktorá pozostáva z:

 • autolekárničky,

 • hasiaceho prístroja,

 • reflexného odevu,

 • náhradného kolesa,

 • výstražného trojuholníka,

 • zakladacieho klinu,

 • zásob technických kvapalín.

Buďte vždy pripravení

Nikdy neviete, čo sa po ceste na dovolenku stane. Buďte pripravení na  každú jednu situáciu. Nezabudnite na povinnú výbavu a potrebné dokumenty. Skontrolujte auto, zbaľte si kufre a vyrazte na svoju dovolenku snov s pocitom bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.