miniatúra domu

Ako zrušiť stavebné sporenie a neprísť o štátny príspevok?

2. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Stavebné sporenie bolo kedysi veľmi žiadaným sporením. Aktuálne už nie je také vyhľadávané a mnohí ho kvôli tomu chcú zrušiť. Ako na zrušenie stavebného sporenia a súčasne neprísť o štátny príspevok?

Čo je stavebné sporenie?

Hlavným cieľom stavebného sporenia je financovanie bytových potrieb, prípadne potrieb, ktoré majú súvis s vaším bývaním. Môže ísť o rekonštrukcie, ktoré sú vytvorené z účelových finančných prostriedkov, ktoré sa nachádzajú vo fonde stavebného sporenia. 

Daný fond sa skladá z:

 • vkladov, 

 • štátnej prémie,

 • úrokov,

 • stavebného úveru.

Kto poskytuje stavebné sporenie?

Poskytujú ho iba bankové inštitúcie alebo stavebné sporiteľne. Súčasne disponujú bankovým povolením, ktoré im udelí Národná banka Slovenska,  prípadne iný bankový regulátor v rámci Európskej únie.

Je dôležité vedieť, že samotné stavebné sporenie je podporované štátom. Vnímame ho ako účelové sporenie, ktorého podstata tkvie v prijímaní vkladov od sporiteľov, prípadne v prospech sporiteľov. Toto sporenie tiež poskytuje úver sporiteľovi priamo zo zdrojov fondu stavebného sporenia, a to na stavebné účely. 

Hlavnou ideou stavebného sporenia je, že istú časť finančných prostriedkov na rozplánované investície do bývania si našetríte vy a druhú časť získate vo forme stavebného úveru. 

Čo sa týka čerpania stavebného úveru, ten je pri samotnom stavebnom sporení voliteľný. Znamená to, že úver si nemusíte vziať. Po tom, ako splníte podmienky, ponúkne vám ho Stavebná sporiteľňa.

TIP

Rovnako, ako od každej zmluvy, aj tohto typu zmluvy môžete odstúpiť. Zväčša sú podmienky určované tak, že ak to urobíte skôr ako 2 roky po tom, ako ste začali sporiť, prídete o skoro všetky výhody. Najväčším negatívom je fakt, že prídete o plnú výšku štátnej prémie, ktorá sa musí vrátiť späť do štátneho rozpočtu. Sú s tým späté aj iné sankcie, no tie sa líšia podľa podmienok sporiteľne.

Aký je zmysel stavebného sporenia?

V prípade, že máte uzatvorené stavebné sporenie a jeho súčasťou je aj poskytnutý úver, dá sa využiť na to, aby ste:

 • nadobudli vlastníctvo bytu, bytového domu alebo rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na modernizáciu, obnovu bytu, stavebné úpravy, modernizáciu rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na výstavbu, nadstavbu, vstavbu  alebo prístavbu rodinného domu alebo bytu,

 • nadobudnutie vlastníctva stavebného pozemku na účely výstavby bytového domu či rodinného domu,

 • nadobudnutie vlastníctva pozemku, na ktorom už je bytový, prípadne rodinný dom.

Samozrejme, využitie úveru je oveľa širokospektrálnejšie. Okrem toho  ho môžete využiť ešte aj na prestavbu nebytových priestorov na byt, výstavbu zariadení s alternatívnymi zdrojmi energie alebo  na úhradu záväzkov, ktoré súvisia so stavebnými účelmi.

Zrušenie stavebného sporenia - ako na to?

Ak chcete zrušiť stavebné sporenie, všetko závisí od zmluvných podmienok konkrétnej sporiteľne.  Z toho dôvodu by ste mali kontaktovať vašu sporiteľňu. 

Na to, aby ste zrušili stavebné sporenie, je obvykle potrebný iba občiansky preukaz.  Nutnosť dokladovania účelu záleží najmä na dátume, kedy ste uzatvorili zmluvu a doby sporenia. Rátajte aj s tým, že s výpoveďou zmluvy sa viažu poplatky, a to v závislosti od sporiteľne.

1. Vaše financie, ktoré zahŕňajú úroky aj vklady, máte k dispozícii hocikedy, keď ich budete potrebovať, a to bez toho, aby ste mali povinnosť dokladovať účel použitia.

2. Financie spolu so štátnymi prémiami, ktoré zahŕňajú štátnu prémiu, úroky aj vklady,  sa vám vyplatia zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili do decembra 2018.

3. Financie, vrátane štátnej prémie spoločne s úrokmi, vkladmi a štátnou prémiou, vám budú vyplatené zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili od januára 2019. Získate ich po 2 rokoch sporenia, a to po zdokladovaní účelu.

Kto môže získať štátnu prémiu?

Stavebný sporiteľ, čiže fyzická osoba, prípadne spoločenstvo vlastníkov, môže nadobudnúť štátnu prémiu. Prémia je poskytovaná každý rok, a to počas trvania sporenia iba na jednu zmluvu o stavebnom sporení. 

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu? Stane sa tak vtedy, ak nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie, ktoré sú dané zákonom, respektíve sú ukotvené v zmluve o stavebnom sporení. 

Ako sa určuje výška prémie?

Štátna prémia je určená percentuálnym podielom z celkového ročného vkladu. Robí sa to podľa výpočtu na základe vzorca so zaokrúhlením na 0,5 %, a to na minimálne 2,5 % z celkového ročného vkladu s maximom vo výške 15 % z ročného vkladu. Maximálna suma je 70 €  na daný kalendárny rok. 

Vedeli ste, že…

… výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2022 je 2,5 % z ročného vkladu? Ide o maximálnu sumu vo výške 70 €. Na jej získanie musíte v roku 2022 vložiť 2 800 €.

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu?

 • ak zrušíte zmluvu o stavebnom sporení do obdobia 2 rokov  od samotného uzatvorenia,

 • nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie,  ktoré sú ukotvené v zmluve o sporení,

 • nedodržíte iné podmienky na poskytnutie prémie  ustanovené zákonom alebo podmienkami sporiteľne.

Zhrnutie

Stavebné sporenie slúži na doplnenie vlastných financií, ktoré vám nepostačujú na zakúpenie vlastnej nehnuteľnosti. Existujú aj obmedzujúce podmienky, ktoré musíte dodržať. Obmedzujúca je najmä minimálna dĺžka sporenia, pretože od nej sa odvíja možnosť požiadať o skutočne výhodný úver. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.