miniatúra domu

Ako zrušiť stavebné sporenie a neprísť o štátny príspevok?

2. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Stavebné sporenie bolo kedysi veľmi žiadaným sporením. Aktuálne už nie je také vyhľadávané a mnohí ho kvôli tomu chcú zrušiť. Ako na zrušenie stavebného sporenia a súčasne neprísť o štátny príspevok?

Čo je stavebné sporenie?

Hlavným cieľom stavebného sporenia je financovanie bytových potrieb, prípadne potrieb, ktoré majú súvis s vaším bývaním. Môže ísť o rekonštrukcie, ktoré sú vytvorené z účelových finančných prostriedkov, ktoré sa nachádzajú vo fonde stavebného sporenia. 

Daný fond sa skladá z:

 • vkladov, 

 • štátnej prémie,

 • úrokov,

 • stavebného úveru.

Kto poskytuje stavebné sporenie?

Poskytujú ho iba bankové inštitúcie alebo stavebné sporiteľne. Súčasne disponujú bankovým povolením, ktoré im udelí Národná banka Slovenska,  prípadne iný bankový regulátor v rámci Európskej únie.

Je dôležité vedieť, že samotné stavebné sporenie je podporované štátom. Vnímame ho ako účelové sporenie, ktorého podstata tkvie v prijímaní vkladov od sporiteľov, prípadne v prospech sporiteľov. Toto sporenie tiež poskytuje úver sporiteľovi priamo zo zdrojov fondu stavebného sporenia, a to na stavebné účely. 

Hlavnou ideou stavebného sporenia je, že istú časť finančných prostriedkov na rozplánované investície do bývania si našetríte vy a druhú časť získate vo forme stavebného úveru. 

Čo sa týka čerpania stavebného úveru, ten je pri samotnom stavebnom sporení voliteľný. Znamená to, že úver si nemusíte vziať. Po tom, ako splníte podmienky, ponúkne vám ho Stavebná sporiteľňa.

TIP

Rovnako, ako od každej zmluvy, aj tohto typu zmluvy môžete odstúpiť. Zväčša sú podmienky určované tak, že ak to urobíte skôr ako 2 roky po tom, ako ste začali sporiť, prídete o skoro všetky výhody. Najväčším negatívom je fakt, že prídete o plnú výšku štátnej prémie, ktorá sa musí vrátiť späť do štátneho rozpočtu. Sú s tým späté aj iné sankcie, no tie sa líšia podľa podmienok sporiteľne.

Aký je zmysel stavebného sporenia?

V prípade, že máte uzatvorené stavebné sporenie a jeho súčasťou je aj poskytnutý úver, dá sa využiť na to, aby ste:

 • nadobudli vlastníctvo bytu, bytového domu alebo rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na modernizáciu, obnovu bytu, stavebné úpravy, modernizáciu rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na výstavbu, nadstavbu, vstavbu  alebo prístavbu rodinného domu alebo bytu,

 • nadobudnutie vlastníctva stavebného pozemku na účely výstavby bytového domu či rodinného domu,

 • nadobudnutie vlastníctva pozemku, na ktorom už je bytový, prípadne rodinný dom.

Samozrejme, využitie úveru je oveľa širokospektrálnejšie. Okrem toho  ho môžete využiť ešte aj na prestavbu nebytových priestorov na byt, výstavbu zariadení s alternatívnymi zdrojmi energie alebo  na úhradu záväzkov, ktoré súvisia so stavebnými účelmi.

Zrušenie stavebného sporenia - ako na to?

Ak chcete zrušiť stavebné sporenie, všetko závisí od zmluvných podmienok konkrétnej sporiteľne.  Z toho dôvodu by ste mali kontaktovať vašu sporiteľňu. 

Na to, aby ste zrušili stavebné sporenie, je obvykle potrebný iba občiansky preukaz.  Nutnosť dokladovania účelu záleží najmä na dátume, kedy ste uzatvorili zmluvu a doby sporenia. Rátajte aj s tým, že s výpoveďou zmluvy sa viažu poplatky, a to v závislosti od sporiteľne.

1. Vaše financie, ktoré zahŕňajú úroky aj vklady, máte k dispozícii hocikedy, keď ich budete potrebovať, a to bez toho, aby ste mali povinnosť dokladovať účel použitia.

2. Financie spolu so štátnymi prémiami, ktoré zahŕňajú štátnu prémiu, úroky aj vklady,  sa vám vyplatia zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili do decembra 2018.

3. Financie, vrátane štátnej prémie spoločne s úrokmi, vkladmi a štátnou prémiou, vám budú vyplatené zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili od januára 2019. Získate ich po 2 rokoch sporenia, a to po zdokladovaní účelu.

Kto môže získať štátnu prémiu?

Stavebný sporiteľ, čiže fyzická osoba, prípadne spoločenstvo vlastníkov, môže nadobudnúť štátnu prémiu. Prémia je poskytovaná každý rok, a to počas trvania sporenia iba na jednu zmluvu o stavebnom sporení. 

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu? Stane sa tak vtedy, ak nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie, ktoré sú dané zákonom, respektíve sú ukotvené v zmluve o stavebnom sporení. 

Ako sa určuje výška prémie?

Štátna prémia je určená percentuálnym podielom z celkového ročného vkladu. Robí sa to podľa výpočtu na základe vzorca so zaokrúhlením na 0,5 %, a to na minimálne 2,5 % z celkového ročného vkladu s maximom vo výške 15 % z ročného vkladu. Maximálna suma je 70 €  na daný kalendárny rok. 

Vedeli ste, že…

… výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2022 je 2,5 % z ročného vkladu? Ide o maximálnu sumu vo výške 70 €. Na jej získanie musíte v roku 2022 vložiť 2 800 €.

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu?

 • ak zrušíte zmluvu o stavebnom sporení do obdobia 2 rokov  od samotného uzatvorenia,

 • nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie,  ktoré sú ukotvené v zmluve o sporení,

 • nedodržíte iné podmienky na poskytnutie prémie  ustanovené zákonom alebo podmienkami sporiteľne.

Zhrnutie

Stavebné sporenie slúži na doplnenie vlastných financií, ktoré vám nepostačujú na zakúpenie vlastnej nehnuteľnosti. Existujú aj obmedzujúce podmienky, ktoré musíte dodržať. Obmedzujúca je najmä minimálna dĺžka sporenia, pretože od nej sa odvíja možnosť požiadať o skutočne výhodný úver. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.