miniatúra domu

Ako zrušiť stavebné sporenie a neprísť o štátny príspevok?

2. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Stavebné sporenie bolo kedysi veľmi žiadaným sporením. Aktuálne už nie je také vyhľadávané a mnohí ho kvôli tomu chcú zrušiť. Ako na zrušenie stavebného sporenia a súčasne neprísť o štátny príspevok?

Čo je stavebné sporenie?

Hlavným cieľom stavebného sporenia je financovanie bytových potrieb, prípadne potrieb, ktoré majú súvis s vaším bývaním. Môže ísť o rekonštrukcie, ktoré sú vytvorené z účelových finančných prostriedkov, ktoré sa nachádzajú vo fonde stavebného sporenia. 

Daný fond sa skladá z:

 • vkladov, 

 • štátnej prémie,

 • úrokov,

 • stavebného úveru.

Kto poskytuje stavebné sporenie?

Poskytujú ho iba bankové inštitúcie alebo stavebné sporiteľne. Súčasne disponujú bankovým povolením, ktoré im udelí Národná banka Slovenska,  prípadne iný bankový regulátor v rámci Európskej únie.

Je dôležité vedieť, že samotné stavebné sporenie je podporované štátom. Vnímame ho ako účelové sporenie, ktorého podstata tkvie v prijímaní vkladov od sporiteľov, prípadne v prospech sporiteľov. Toto sporenie tiež poskytuje úver sporiteľovi priamo zo zdrojov fondu stavebného sporenia, a to na stavebné účely. 

Hlavnou ideou stavebného sporenia je, že istú časť finančných prostriedkov na rozplánované investície do bývania si našetríte vy a druhú časť získate vo forme stavebného úveru. 

Čo sa týka čerpania stavebného úveru, ten je pri samotnom stavebnom sporení voliteľný. Znamená to, že úver si nemusíte vziať. Po tom, ako splníte podmienky, ponúkne vám ho Stavebná sporiteľňa.

TIP

Rovnako, ako od každej zmluvy, aj tohto typu zmluvy môžete odstúpiť. Zväčša sú podmienky určované tak, že ak to urobíte skôr ako 2 roky po tom, ako ste začali sporiť, prídete o skoro všetky výhody. Najväčším negatívom je fakt, že prídete o plnú výšku štátnej prémie, ktorá sa musí vrátiť späť do štátneho rozpočtu. Sú s tým späté aj iné sankcie, no tie sa líšia podľa podmienok sporiteľne.

Aký je zmysel stavebného sporenia?

V prípade, že máte uzatvorené stavebné sporenie a jeho súčasťou je aj poskytnutý úver, dá sa využiť na to, aby ste:

 • nadobudli vlastníctvo bytu, bytového domu alebo rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na modernizáciu, obnovu bytu, stavebné úpravy, modernizáciu rodinného domu spolu s drobnými stavbami,

 • na výstavbu, nadstavbu, vstavbu  alebo prístavbu rodinného domu alebo bytu,

 • nadobudnutie vlastníctva stavebného pozemku na účely výstavby bytového domu či rodinného domu,

 • nadobudnutie vlastníctva pozemku, na ktorom už je bytový, prípadne rodinný dom.

Samozrejme, využitie úveru je oveľa širokospektrálnejšie. Okrem toho  ho môžete využiť ešte aj na prestavbu nebytových priestorov na byt, výstavbu zariadení s alternatívnymi zdrojmi energie alebo  na úhradu záväzkov, ktoré súvisia so stavebnými účelmi.

Zrušenie stavebného sporenia - ako na to?

Ak chcete zrušiť stavebné sporenie, všetko závisí od zmluvných podmienok konkrétnej sporiteľne.  Z toho dôvodu by ste mali kontaktovať vašu sporiteľňu. 

Na to, aby ste zrušili stavebné sporenie, je obvykle potrebný iba občiansky preukaz.  Nutnosť dokladovania účelu záleží najmä na dátume, kedy ste uzatvorili zmluvu a doby sporenia. Rátajte aj s tým, že s výpoveďou zmluvy sa viažu poplatky, a to v závislosti od sporiteľne.

1. Vaše financie, ktoré zahŕňajú úroky aj vklady, máte k dispozícii hocikedy, keď ich budete potrebovať, a to bez toho, aby ste mali povinnosť dokladovať účel použitia.

2. Financie spolu so štátnymi prémiami, ktoré zahŕňajú štátnu prémiu, úroky aj vklady,  sa vám vyplatia zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili do decembra 2018.

3. Financie, vrátane štátnej prémie spoločne s úrokmi, vkladmi a štátnou prémiou, vám budú vyplatené zo zmluvy o stavebnom sporení, ktorú ste uzatvorili od januára 2019. Získate ich po 2 rokoch sporenia, a to po zdokladovaní účelu.

Kto môže získať štátnu prémiu?

Stavebný sporiteľ, čiže fyzická osoba, prípadne spoločenstvo vlastníkov, môže nadobudnúť štátnu prémiu. Prémia je poskytovaná každý rok, a to počas trvania sporenia iba na jednu zmluvu o stavebnom sporení. 

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu? Stane sa tak vtedy, ak nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie, ktoré sú dané zákonom, respektíve sú ukotvené v zmluve o stavebnom sporení. 

Ako sa určuje výška prémie?

Štátna prémia je určená percentuálnym podielom z celkového ročného vkladu. Robí sa to podľa výpočtu na základe vzorca so zaokrúhlením na 0,5 %, a to na minimálne 2,5 % z celkového ročného vkladu s maximom vo výške 15 % z ročného vkladu. Maximálna suma je 70 €  na daný kalendárny rok. 

Vedeli ste, že…

… výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2022 je 2,5 % z ročného vkladu? Ide o maximálnu sumu vo výške 70 €. Na jej získanie musíte v roku 2022 vložiť 2 800 €.

Kedy vám zanikne nárok na štátnu prémiu?

 • ak zrušíte zmluvu o stavebnom sporení do obdobia 2 rokov  od samotného uzatvorenia,

 • nedodržíte podmienky na poskytovanie štátnej prémie,  ktoré sú ukotvené v zmluve o sporení,

 • nedodržíte iné podmienky na poskytnutie prémie  ustanovené zákonom alebo podmienkami sporiteľne.

Zhrnutie

Stavebné sporenie slúži na doplnenie vlastných financií, ktoré vám nepostačujú na zakúpenie vlastnej nehnuteľnosti. Existujú aj obmedzujúce podmienky, ktoré musíte dodržať. Obmedzujúca je najmä minimálna dĺžka sporenia, pretože od nej sa odvíja možnosť požiadať o skutočne výhodný úver. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.