Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

požičať si peniaze

5 tipov, ako si rýchlo a výhodne požičať peniaze

|Dominika Blchová
5/5

Klasické požičiavanie peňazí vie byť zdĺhavé a to najmä vtedy, keď ide o väčší obnos peňazí. Vybavovanie hypotéky alebo vyššieho spotrebného úveru sa dokáže natiahnuť aj na niekoľko dní. Hoci je celý proces schvaľovania úveru v banke logický, niekedy je potrebné urýchliť ho. Ako si rýchlo požičať peniaze? Máme pre vás 5 tipov.

Rýchle neznamená nekvalitné

Jednou z dôležitých vecí, na ktoré je potrebné myslieť, je fakt, že pôžičky nesmú byť nekvalitné. Kedykoľvek si pôjdete požičiavať peniaze, musíte si prečítať všetky podmienky. Je nutné zistiť, čo všetko vám poisťovňa poskytuje a za akých okolností.

Zaviazať sa k niečomu nevýhodnému len preto, že sa to dalo vybaviť rýchlo, nie je správny krok. Mohli by ste si vytvoriť viac finančných problémov ako máte teraz.

Základným pravidlom je informovať sa o jednotlivých ponukách, porovnať ich a následne si jednu vybrať. Celý tento proces vám nezaberie viac ako 10 minút. Na druhej strane vás však zachráni pred nesprávnym výberom.

Ako si rýchlo požičať peniaze?

Spôsobov, ako si rýchlo požičať peniaze, je niekoľko. Niektoré sú bezpečnejšie viac, iné menej. Vybrali sme pre vás praktické spôsoby určené pre každého. Vyskúšajte jednu z našich piatich možností.

1. P2P ako najrýchlejšia možnosť

Prvým spôsobom, ako si rýchlo požičať peniaze, sú P2P pôžičky. Skratka označuje “peer to peer” alebo “people to people”. Znamená to pôžičky od ľudí pre ľudí. Ako z názvu vyplýva, peniaze si požičiavate od bežných ľudí, nie od bánk a iných inštitúcií. 

Spoločnosť poskytujúca P2P je medzi veriteľom a dlžníkom ako tretí článok. Funguje na komunikáciu a vystavovanie jednotlivých dokumentov. Pomáha vyriešiť nesplatené splátky a množstvo ďalších problémov.


P2P sú skvelým riešením pre dva typy ľudí:

  • tých, ktorí nedostali úver v banke, pretože nespĺňajú jednu z podmienok,

  • tých, ktorí potrebujú peniaze rýchlo.

Prvá skupina ľudí si pri P2P pôžičkách príde na svoje. Nemajú žiadne špeciálne podmienky. Väčšina pôžičiek je schválená veľmi rýchlo, čo je výhodou aj pre ľudí z druhej skupiny.

Rýchle a jednoduché riešenie však môže mať aj zopár nevýhod. P2P nie sú riadené NBS, preto sa s nimi spája vyššie riziko. Ak nechcete prísť o svoje financie, mali by ste si spoločnosti dobre preveriť. Prezrite si recenzie ostatných ľudí a ich hodnotenia.

K obľúbeným P2P sa radia:

  • Nuxo,

  • Port System,

  • Finzo,

  • Zinc Euro,

  • Majak.


Vedeli ste, že…

… P2P pôžičky boli v minulosti veľmi obľúbené hlavne v zahraničí? Prvá spoločnosť vznikla vo Veľkej Británii. Odtiaľ sa tento typ pôžičiek začal rozširovať do celého sveta.


2. Nebankovky vám poskytnú zaujímavé možnosti

Nebankovky sú druhou možnosťou na získanie rýchlych peňazí. Majú množstvo výhod, vrátane tej, že poskytujú praktické a ľahké vybavenie. Nemajú ani toľko obmedzení, no je dôležité s niektorými počítať.

Je to napríklad overovanie príjmu alebo registrov dlžníkov. Nebankové spoločnosti to robiť musia, pretože sú regulované NBS. Vyplýva to z ich podmienok.

Overovanie však nepredlžuje proces o niekoľko dní, maximálne len o zopár hodín. Na rozdiel od bánk je všetko rýchlejšie. Spoločnosti očakávajú, že budete chcieť peniaze na účet takmer ihneď.

Po požiadaní ich môžete mať na účte buď v ten istý, alebo hneď na druhý deň. Využívať ich viete na všetko, čo potrebujete. Ide o bezúčelové úvery, čo znamená, že netreba dokladovať ich účel.

Pôžičky od nebankoviek, rovnako ako P2P, dokážete využiť napríklad na nákup zariadenia, prípadne na preklenutie náročného obdobia.

Na slovenskom trhu sa stretnete s niekoľkými nebankovkami. K najobľúbenejším sa radia:

  • HomeCredit,

  • SilverSide,

  • Cetelem.

Každá z nich má iné možnosti a benefity.

3. Vyskúšajte si požičať od známeho

Ak by vám nevyhovovala ani jedna z prvých dvoch možností, existuje aj tretia. Je ňou požičanie od známeho. Áno, existuje množstvo prípadov, kedy takéto niečo skončilo zle. No vo vašom prípade to tak byť nemusí. Stačí, aby ste využili praktickú zmluvu o pôžičke a kryli seba aj druhú stranu.


Zmluva o pôžičke zaväzuje dlžníka k tomu, že vyplatí veriteľovi to, čo si požičal. Na druhej strane tiež zaväzuje veriteľa k tomu, aby sľúbené financie alebo veci poskytol dlžníkovi, a to presne v tej istej hodnote alebo v množstve, ako sa dohodli.

Zmluva sa dá využívať na množstvo rôznych vecí. Nemusí ísť len o financie. Pokojne ju využite aj na elektroniku, potraviny, či rôzne iné produkty a veci.

Písomná zmluva chráni obe strany. Ak by ste ako dlžník nechceli vyplatiť späť financie veriteľovi, je skvelým dôkazovým materiálom. Rovnako to platí aj naopak. Keď veriteľovi vyplatíte všetko, čo ste mali a on od vás bude žiadať vyplatenie druhýkrát, stačí sa ochrániť zmluvou.


Rada odborníka

Najlepším spôsobom na ochranu dlžníka je kvitancia, ktorá označuje potvrdenie o splatení celého alebo časti dlhu. Budete tak chránení pred tým, aby od vás veriteľ pýtal ďalšie peniaze alebo predmet zmluvy.


4. Ani proces v bankách nemusí byť príliš dlhý

Banky svoje služby neustále zdokonaľujú a urýchľujú. Mnohé majú vo svojom portfóliu ponuky rýchlych pôžičiek. Majú síce celý proces o trochu dlhší ako napríklad P2P, no rozhodne nie taký dlhý ako pri bežnom požičiavaní.

Väčšina bánk vám poskytne rýchle bezúčelové úvery s vybavením do niekoľkých dní. Má ju napríklad VÚB s požiadaním online a schválením do niekoľkých hodín. Rovnako je na tom Prima banka a Slovenská sporiteľňa s Modernou pôžičkou.

5. Online požičanie je najrýchlejšie

Keď sa rozhodnete, že si budete požičiavať, využite možnosť online požiadania. Je omnoho rýchlejšie ako návšteva banky či nebankovky. Dokonca, mnohé nebankové spoločnosti kamenné pobočky ani nemajú. Všetko vybavujete prostredníctvom telefónneho čísla alebo e-mailu.

Vybavenie online z pohodlia domova je rýchle a ľahké. Šetríte nielen čas, ale aj energiu. V pokoji si viete prezrieť všetky možnosti, porovnať ich a požičať si v priebehu pár minút.

Jednoduché a rýchle požičanie

Požičiavanie peňazí je dnes čoraz jednoduchšie a rýchlejšie. Keď sa rozhodnete pre nebankovky alebo P2P, myslite na to, že majú vyššie úroky, ktoré sa odrazia na vyšších mesačných splátkach. Na druhej strane, rýchlejšie vybavenie nenájdete, preto sa rozhodne oplatia.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.