Ľudia v produktívnom veku so stabilným príjmom nemajú v podstate problém získať pôžičku takmer na čokoľvek. Iná situácia je však v prípade, ak je váš príjem obmedzený len poberaním invalidného dôchodku. Existuje nejaká možnosť získať pôžičku aj v takomto prípade?

Invalidní dôchodcovia sú rizikovými klientmi

Z hľadiska akéhokoľvek poskytovateľa patríte ako poberateľ invalidného dôchodku do rizikovejšej skupiny klientov. Najmä v prípade, že invalidný dôchodok je vaším jediným zdrojom príjmu. Pôžička pre invalidných dôchodcov však ani v tomto prípade nie je vylúčená a môžete o ňu požiadať tak v bankových, ako i nebankových inštitúciách. 



Ak práve pátrate po možnostiach, ako získať potrebné peňažné prostriedky, nemusíte hľadať len pôžičku pre invalidných dôchodcov, ale aj pôžičku pre dôchodcov vo všeobecnosti. Platí totiž, že bez ohľadu na to, aký typ dôchodku poberáte (starobný, výsluhový, vdovský či invalidný), podmienky poskytnutia pôžičiek sú spravidla rovnaké. V prípade týchto pôžičiek nejde vlastne o špeciálny produkt, ako o skupinu príjemcov, ktorým môže byť pôžička poskytnutá

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Bankové pôžičky pre invalidných dôchodcov

Invalidný dôchodok zodpovedá definícii pravidelného príjmu, ktoré požadujú banky pri poskytnutí akejkoľvek pôžičky. Dôležité však je, aby bola výška invalidného dôchodku dostatočne vysoká. Ak máte k tomuto dôchodku ešte nejaký iný pravidelný príjem, napríklad máte možnosť popri poberaní dôchodku aj pracovať, máte vyhraté. Práve ten vám umožní získať pôžičku v dostatočnej výške. V prípade bankových pôžičiek môžete v tom prípade požiadať o spotrebný úver s lehotou splatnosti od 1 do 8 rokov. Všetci potencionálni záujemcovia by sa mali preto vždy informovať na všetky podmienky u vybranej pôžičky.

Nebankové pôžičky pre invalidných dôchodcov

Ak ste v banke z akéhokoľvek dôvodu nepochodili, nezúfajte. Ešte stále je tu možnosť vybrať si spomedzi nebankových pôžičiek. Nemusíte sa obávať, dnešné nebankovky podliehajú prísnemu dohľadu zo strany Národnej banky Slovenska a poskytujú podobné produkty ako banky. 

Na rozdiel od bankových pôžičiek však nebankovky poskytujú spravidla krátkodobé úvery so splatnosťou do 1 mesiaca. Pomôže vám teda v tom prípade, ak si potrebujete požičať menšiu sumu peňazí na veľmi krátky čas. Poslúži vám preto predovšetkým na financovanie bežných finančných výdavkov. Okrem toho sú tieto pôžičky spojené s oveľa vyšším úrokom ako v bankách, spravidla vám ich však poskytnú bez poplatku. 

Ako sa v pôžičkách zorientovať?

Ak si neviete spomedzi produktov jednotlivých spoločností vybrať, použite náš online porovnávačPorovnávame pre vás ponuky bankových i nebankových spoločností, pričom spolupracujeme len s overenými poskytovateľmi. Použitie online kalkulačky je intuitívne a pomôže vám vybrať si tú najvýhodnejšiu pôžičku pre vaše potreby. 

Buďte opatrní

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu finančnú pripravenosť. Ak uvažujete nad pôžičkou, musíte veľmi dobre poznať svoj rozpočetZhodnoťte si svoje finančné možnosti splácania, aby ste sa vyhli riziku možných finančných problémov. Radíme, aby ste si pôžičku nebrali na zbytočnosti, ale dôkladne si premysleli, či ju skutočne potrebujete, predsa ide o veľký finančný záväzok.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 15. júna 2021|Daniel Výcha
    Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

    Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.

  • 16. júna 2021|Daniel Výcha
    Pôžičky od ľudí pre ľudí: Aké sú ich výhody a nevýhody?

    Keď si chceme požičať peniaze, prvou voľbou sú pre nás spravidla banky. Ide o inštitúcie s dlhou tradíciou a silným zázemím. Druhou možnosťou sú nebankové spoločnosti. Nie každý ich preferuje, no majú aj rôzne výhodné ponuky. Za posledné roky si však viacerí obľúbili tzv. pôžičky od ľudí pre ľudí. Čo to vlastne je a ako fungujú?

  • 31. augusta 2021|Stanislav Rybár
    Predčasné splatenie pôžičky: Kedy sa oplatí počkať?

    Mnohokrát sa nám v živote stalo, že sme mali nejakú hotovosť navyše. Niekto investuje do dovolenky, iný zase do podielových fondov. Nájdu sa však aj takí, ktorí by sa radi čo najskôr zbavili svojich dlhoch. Predčasné alebo čiastočné splatenie pôžičky sa nemusí vždy vyplatiť. Pozrime sa na situácie, kedy sa s predčasným splatením pôžičky oplatí počkať.