Šťastná úradníčka

Predčasné splatenie pôžičky: Kedy sa oplatí počkať?

31. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Mnohokrát sa nám v živote stalo, že sme mali nejakú hotovosť navyše. Niekto investuje do dovolenky, iný zase do podielových fondov. Nájdu sa však aj takí, ktorí by sa radi čo najskôr zbavili svojich dlhoch. Predčasné alebo čiastočné splatenie pôžičky sa nemusí vždy vyplatiť. Pozrime sa na situácie, kedy sa s predčasným splatením pôžičky oplatí počkať.

Predčasné splatenie a zákon

Dôvodov, prečo sa človek rozhoduje pre predčasné splatenie pôžičky, je niekoľko. Niekto si chce dopriať finančnú slobodu, iný ušetriť na výslednej cene za úver. Iným prípadom môže byť, ak máte staršiu pôžičku, kde máte príliš vysoké úroky.


Podľa zákona 129/2010 Z.z. môžete predčasne alebo čiastočne splatiť svoju pôžičku aj predtým, ako uplynie doba splácania. Banke ste vtedy povinný  uhradiť len úroky a poplatky, ktoré vznikli od podpísania úverovej zmluvy a dňom jeho splatenia. V konečnom dôsledku vám to vie ušetriť peniaze. 


Avšak, predčasné splatenie úveru je dvojsečná zbraň.  Banky si účtujú poplatky za predčasné splatenie pôžičky, ako náhradu vynaložených nákladov. Zákon upravuje maximálnu hranicu tohto poplatku. Ak je obdobie medzi predčasným splatením pôžičky a jej koncom dlhšie ako jeden rok, banka si účtuje 1 %. Ak je obdobie menšie ako jeden rok, maximálny poplatok za predčasné splatenie pôžičky je 0,5 %.


Ak je výška úrokov odo dňa splatenia pôžičky po jej ukončenie nižšia ako poplatok, banka si nesmie účtovať viac. Existujú aj prípady, keď sa veriteľovi zakazuje žiadať si túto náhradu. Napríklad, ak ide o poistné plnenie, ktoré má uhradiť tento úver. 

TIP

Ak sa chcete vyhnúť poplatkom za predčasné alebo čiastočné splatenie hypotéky, urobte tak na konci fixačnej doby. 

Ako prebieha anuitné splácanie

Pôžička sa spláca formou mesačných anuitných splátok. Výška tejto splátky sa počas celej doby splácania nemení. Skladá sa z istiny (čo je dlžná suma) a % úroku, ktorý sa počíta z dlžnej sumy. Aj keď je výška splátky rovnaká, každou splátkou sa mení pomer  medzi istinou a úrokom. Na začiatku sa môže stať, že splácate iba úrok, pričom istina sa nemení.

Kedy sa oplatí počkať

Ak stále rozmýšľate nad tým, že peniaze investujete do predčasného splatenia, pozrite sa na príklady, kedy sa oplatí počkať:

 • nízke RPMN,

 • porušenie podmienok akčných ponúk,

 • predčasné splatenie mimo výročia fixácie,

 • ak výška splatenej sumy presiahne 10 000 eur,

 • starý úver.

Nízke RPMN

Určite ste už počuli o ročnej percentuálnej miere nákladov. Je to údaj, ktorý hovorí o celkovej cene úveru, ktorú zaplatíte. Jej výpočet je definovaný zákonom a obsahuje úrok, jednorazové poplatky, pravidelné poplatky, atď. Ak je RPMN naozaj nízka, čo v dnešnej dobe lacných hypoték nie je výnimkou, s predčasným splatením sa oplatí počkať.


Peniaze, ktoré máte navyše, sa oplatí viac investovať do podielových fondov, kde výnosy bývajú omnoho vyššie ako RPMN. Podľa hypotekárnej kalkulačky Tatra Banky je napríklad RPMN ich hypotéky iba 0,92 %. Prečo teda nenechať peniaze zarábať na seba?

Porušenie podmienok akčných ponúk

Ak sa chcú banky nejakým spôsobom odlíšiť od svojej konkurencie, ponúkajú pre klientov rôzne akčné ponuky a benefity. Tieto ponuky ale bývajú naviazané na rôzne podmienky, ktoré keď porušíte, úver vám predražia vám. Jedným z porušením podmienok môže byť aj predčasné splatenie úveru. 


Banky ponúkajú tieto benefity:

 • zľava z poplatku za vybavenie,

 • vrátenie poplatku za poskytnutie úveru,

 • zľava z úroku.


VÚB banka ponúka napríklad vrátenie poplatku za vybavenie pôžičky, a zároveň 2 % zľavu z mesačných úrokov. Podmienka pre ponechanie tejto odmeny je riadne splácanie na VÚB účet, z ktorého splácate pôžičku. 

Čo sa týka úveru, kde máte nastavené obdobie splátok od 13 do 36 mesiacov, túto pôžičku nesmiete predčasne ani čiastočne splatiť. Pri období od 37 do 96 mesiacov nesmiete úver splatiť skôr ako uplynie polovičná doba splatnosti tejto pôžičky. Ak to porušíte, musíte banke  vrátiť toto zvýhodnenie, čo predraží úver.

Predčasné splatenie mimo výročia fixácie

Ak predsa len uvažujete, že predčasne alebo čiastočne splatíte váš úver na bývanie, radšej si počkajte. Banky spravidla odpúšťajú poplatok za predčasné splatenie v deň výročia fixácie. Ak máte fixáciu na hypotéke 5 rokov, po 5 rokoch môžete predčasne splatiť svoj úver. Pri čiastočnom splatení viete tak robiť každých 5 rokov. Mimo toto obdobie je poplatok 1 %, respektíve 0,5 %. 

Ak výška splatenej sumy presiahne 10 000 eur

Pri spotrebných úveroch sú podmienky na predčasné splatenie iné. Tiež tu viete predčasne alebo čiastočne splatiť pôžičku aj bez poplatku. Dôležité je, aby súčet všetkých bežných a predčasných splátok za posledných 12 mesiacov nepresiahol sumu 10 000 eur. Ak je zostatok úveru viac ako 10 000 eur, počkajte. 

Starý úver

Výška poplatku 1 % alebo 0,5 % je tu s nami pomerne krátko. Konkrétne od roku 2016 začala platiť nová legislatíva, ktorú presadil Miroslav Beblavý. Dovtedy si mohli banky účtovať poplatok za predčasné splatenie pôžičky až do výšky 5 %. Ak máte teda uzavretú staršiu úverovú zmluvu, majte na pamäti, že podlieha starej legislatíve. 


Ak je vašim dôvodom na predčasné splatenie pôžičky jej vysoký úrok, porozmýšľajte nad jej refinancovaním. Týmto krokom si viete znížiť úrok a v konečnom dôsledku na tejto pôžičke ušetriť. Od poplatku od predčasného splatenia vás to neochráni, ale dobrou správou je, že niektoré banky tento poplatok pri refinancovaní uhradia za vás. 

Zhrnutie na záver

Ak uvažujete nad predčasným splatením pôžičky, váš prvý krok, ktorý urobíte, je informovanie sa. Pýtajte sa banky, či má alebo nemá poplatky za predčasné splatenie. Preštudujte si zmluvu a porozmýšľajte nad tým, či sa vám s tým oplatí počkať. Môžete sa vyhnúť nepríjemným situáciám, ktoré by vám v konečnom dôsledku predražili úver.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.