Ste dôchodca a potrebujete peniaze na financovanie nečakaných výdavkov? V porovnaní s minulosťou sa dostupnosť pôžičiek pre seniorov značne zvýšila a na výber máte hneď niekoľko možností.

Banková pôžička pre dôchodcov 

Ako prvú vám odporúčame možnosť požičať si peniaze v bankeBankové pôžičky sú poskytované spravidla ako bezúčelové spotrebné úvery s dobou splatnosti od 1 do 8 rokov. Pôžičku vám banka poskytne, ak máte menej ako 62 až 70 rokov - v závislosti od podmienok konkrétnej banky. Do tohto limitného veku však musíte pôžičku aj splatiť

 


K takejto pôžičke nepotrebujete spolužiadateľa, ani za ňu nemusíte ručiť nehnuteľnosťou. Potrebujete však pravidelný príjem - čo dôchodok nepochybne je. Nemusí ísť pritom len o starobný dôchodok, ale aj výsluhový, vdovský, invalidný dôchodok či ich kombináciu. Od výšky dôchodku - a teda aj od vašej schopnosti splácať - sa bude odvíjať aj výška poskytnutej pôžičky. 

Na schválenie pôžičky pre dôchodcov vám spravidla stačí len mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a predložiť občiansky preukaz. Banka bude tiež prihliadať na vašu finančnú disciplínu - teda či nemáte záznam v úverovom registri.

Ak si potrebujete požičať menšiu sumu, často si stačí v banke požiadať o povolené prečerpanie k vášmu účtu alebo o vydanie kreditnej karty. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Nebanková pôžička pre dôchodcov

Možno si spomínate, že v minulosti boli nebankové pôžičky takmer jedinou možnosťou, ako si mohol požičať peniaze aj dôchodca. Takéto pôžičky však boli veľmi drahé, často s podmienkou založenia nehnuteľnosti a peniaze v nebankovke navyše vôbec neboli v bezpečí. Dnes je však situácia iná. Nebankovky podliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska a na svoju existenciu musia spĺňať dôležité kritériá. Dnešné nebankovky dôchodcom ponúkajú porovnateľné produkty ako banky, musíte však rátať s tým, že za ne zaplatíte oveľa vyšší úrokSpravidla sa však poskytujú bez poplatkov. Nebankovka vám pravdepodobne poskytne pôžičku aj v prípade, že vám predtým neschválila pôžičku pre dôchodcov banka - nebankovky majú totiž spravidla menej prísne kritériá posudzovania. Pôžičku napríklad môžete získať v prípade, ak máte vyšší vek - často až 75 rokov.   

Pri porovnávaní pôžičiek pre dôchodcov si všímajte najmä hodnotu ukazovateľa RPMN, čo znamená ročná percentuálna miera nákladov. RPMN totiž zohľadňuje nielen samotnú úrokovú sadzbu, ale aj výšku poplatkov, ktoré za pôžičku zaplatíte. Tak veľmi jednoducho zistíte, o koľko vlastne pôžičku preplatíte. 

Pôžičku si dôkladne premyslite

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu finančnú pripravenosť. Preto si dobre premyslite či skutočne potrebujete si zaobstarať finančné prostriedkyRozsah príjmov a výdajov tvorí základ pre posúdenie, akú vysokú splátku si môžete dovoliť. Ide o veľký finančný záväzok a v prípade ďalších nepredvídateľných situáciách vás môžu postihnúť veľké nepríjemnosti!  Neberte si preto pôžičku na zbytočnosti a dôkladne zvážte či ju skutočne potrebujete!

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 27. decembra 2021|Michaela Pősová
  Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

  Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 

 • 22. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Pôžička pre živnostníkov: Kde ju získať?

  Pôžička pre živnostníkov je pre začínajúcich podnikateľov skvelým prostriedkom, ako si vybudovať biznis. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, o slovo sa hlási pôžička. Ktoré banky a nebankovky ponúkajú najideálnejšie možnosti?