Ste dôchodca a potrebujete peniaze na financovanie nečakaných výdavkov? V porovnaní s minulosťou sa dostupnosť pôžičiek pre seniorov značne zvýšila a na výber máte hneď niekoľko možností.
Banková pôžička pre dôchodcov
Ako prvú vám odporúčame možnosť požičať si peniaze v banke. Bankové pôžičky sú poskytované spravidla ako bezúčelové spotrebné úvery s dobou splatnosti od 1 do 8 rokov. Pôžičku vám banka poskytne, ak máte menej ako 62 až 70 rokov - v závislosti od podmienok konkrétnej banky. Do tohto limitného veku však musíte pôžičku aj splatiť.
K takejto pôžičke nepotrebujete spolužiadateľa, ani za ňu nemusíte ručiť nehnuteľnosťou. Potrebujete však pravidelný príjem - čo dôchodok nepochybne je. Nemusí ísť pritom len o starobný dôchodok, ale aj výsluhový, vdovský, invalidný dôchodok či ich kombináciu. Od výšky dôchodku - a teda aj od vašej schopnosti splácať - sa bude odvíjať aj výška poskytnutej pôžičky.
Na schválenie pôžičky pre dôchodcov vám spravidla stačí len mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a predložiť občiansky preukaz. Banka bude tiež prihliadať na vašu finančnú disciplínu - teda či nemáte záznam v úverovom registri.
Ak si potrebujete požičať menšiu sumu, často si stačí v banke požiadať o povolené prečerpanie k vášmu účtu alebo o vydanie kreditnej karty.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Nebanková pôžička pre dôchodcov
Možno si spomínate, že v minulosti boli nebankové pôžičky takmer jedinou možnosťou, ako si mohol požičať peniaze aj dôchodca. Takéto pôžičky však boli veľmi drahé, často s podmienkou založenia nehnuteľnosti a peniaze v nebankovke navyše vôbec neboli v bezpečí. Dnes je však situácia iná. Nebankovky podliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska a na svoju existenciu musia spĺňať dôležité kritériá.
Dnešné nebankovky dôchodcom ponúkajú porovnateľné produkty ako banky, musíte však rátať s tým, že za ne zaplatíte oveľa vyšší úrok. Spravidla sa však poskytujú bez poplatkov. Nebankovka vám pravdepodobne poskytne pôžičku aj v prípade, že vám predtým neschválila pôžičku pre dôchodcov banka - nebankovky majú totiž spravidla menej prísne kritériá posudzovania. Pôžičku napríklad môžete získať v prípade, ak máte vyšší vek - často až 75 rokov.
Pri porovnávaní pôžičiek pre dôchodcov si všímajte najmä hodnotu ukazovateľa RPMN, čo znamená ročná percentuálna miera nákladov. RPMN totiž zohľadňuje nielen samotnú úrokovú sadzbu, ale aj výšku poplatkov, ktoré za pôžičku zaplatíte. Tak veľmi jednoducho zistíte, o koľko vlastne pôžičku preplatíte.
Pôžičku si dôkladne premyslite
V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu finančnú pripravenosť. Preto si dobre premyslite či skutočne potrebujete si zaobstarať finančné prostriedky. Rozsah príjmov a výdajov tvorí základ pre posúdenie, akú vysokú splátku si môžete dovoliť. Ide o veľký finančný záväzok a v prípade ďalších nepredvídateľných situáciách vás môžu postihnúť veľké nepríjemnosti! Neberte si preto pôžičku na zbytočnosti a dôkladne zvážte či ju skutočne potrebujete!
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.