Odovzdávanie kľúčov

Tipy, ako rýchlo a výhodne predať nehnuteľnosť

Chcete predať svoju nehnuteľnosť rýchlo, výhodne a bez komplikácií? Ak vás zaujíma, či osloviť realitku, ako z predaja nehnuteľnosti vyťažiť maximum alebo ako nastaviť cenu, čítajte ďalej. V článku vám prinesieme odpovede na základné otázky spojené s predajom bytu či domu a prezradíme vám triky, vďaka ktorým zaujmete kupcov a predáte svoju nehnuteľnosť naozaj efektívne.

Mám zveriť predaj do rúk realitky?

Keď sa rozhodnete predať nehnuteľnosť, zrejme vám hneď napadne otázka, či by ste mali predávať na vlastnú päsť, alebo kontaktovať realitnú kanceláriu. Ak sa rozhodnete využiť služby realitnej kancelárie, o predaj vašej nehnuteľnosti sa postará realitný maklér, ktorý zabezpečí všetky náležitosti spojené s prípravou nehnuteľnosti na predaj, aj s následným predajom. Realitná kancelária pripraví byt na predaj, urobí fotografie, vytvorí inzerát a zoženie kupca. Vašou jedinou úlohou bude zaplatiť províziu.

Ak nechcete platiť za služby realitnej kancelárii a chcete byt predať svojpomocne, pripravte sa na pomerne dlhý a občas aj náročný proces. Výhodou predaja bez realitky je predovšetkým  nezávislosť a vyšší zisk. Keďže neplatíte províziu realitnej kancelárii, všetky peniaze z predaja idú do vašej peňaženky.

Realitný maklér je expertom na predaj nehnuteľností a pozná všetky triky a tajomstvá. Ak sa rozhodnete predať nehnuteľnosť bez neho, musíte sa na proces dôkladne pripraviť. Pomôžu vám s tým aj naše nasledujúce rady.

1. Pripravte byt na fotenie a prehliadky

Vedeli ste, že väčšina ľudí sa o kúpe nehnuteľnosti rozhoduje na základe prvého dojmu, ktorý si vytvoria v priebehu niekoľkých sekúnd? Z toho vyplýva, že na presvedčenie potenciálneho klienta nemáte viac než minútu. Ak ho byt neosloví hneď, šance na predaj sa radikálne znižujú. Navyše, ak bude byt vyzerať lepšie než konkurenčné ponuky, stúpne aj jeho trhová cena.

Čím lepšie bude byt vyzerať na fotkách a prehliadkach, tým vyššia je vaša šanca na výhodný a rýchly predaj. Všetky priestory dôkladne poupratujte a ak máte možnosť, odstráňte aj všetky svoje osobné veci. Nevynechajte ani ten najmenší detail. Byt by mal vyzerať tak, aby si každý ihneď dokázal predstaviť, že je to jeho vlastný domov.

Dôležité sú aj kvalitné fotografie, ktoré by mali byť ostré a svetlé. Tmavé či rozmazané fotografie urobené amatérskou rukou nepôsobia lákavo a znižujú záujem o prehliadku bytu. Ak máte možnosť, zverte nafotenie nehnuteľnosti do rúk niekoho, kto sa foteniu venuje. Vytvorte v byte  príjemnú atmosféru a zachyťte ju aj na fotkách.

V prípade, že si na prípravu či fotografovanie bytu netrúfate, odporúčame vám osloviť experta v danej oblasti. Na trhu sa nachádza niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú aj tzv. home stagging. Pod týmto pojmom sa ukrýva presne to, čo potrebujete, ak chcete zvýšiť cenu bytu, aj šance na jeho predaj. Home stagging zahŕňa upratovanie, styling nehnuteľnosti, aj zhotovenie profesionálnych fotografií. Zo zahraničných štatistík dokonca vyplýva, že home stagging  zvyšuje cenu nehnuteľnosti až o 6 %.

2. Dobrý inzerát v ľuďoch zanechá emócie

Mnohí makléri prirovnávajú inzerát k profilu na zoznamke. Už na prvý pohľad by mal človeka presvedčiť, že o ponúkaný byt má záujem. Do inzerátu uveďte všetky dôvody, prečo je vaša nehnuteľnosť jedinečná. Zaujmite nielen kvalitnými fotkami, ale aj pútavým textom.

Mnoho ľudí sa spolieha na strohé inzeráty, v ktorých sú uvedené iba základné údaje o nehnuteľnosti. Takéto inzeráty môžu fungovať, ak sú zaujímavé priložené fotografie, lokalita či cena bytu. My vám však radíme nespoliehať sa na takýto inzerát. Dajte si s prípravou inzerátu námahu a pripravte text, ktorý bude taký presvedčivý, že byt nebudete chcieť predať.

Vedeli ste, že ...

... väčšina ľudí si po prečítaní inzerátu nezapamätá fotky ani text, ale uchová si predovšetkým emóciu, ktorú nehnuteľnosť evokuje?


Akonáhle máte inzerát pripravený a doladený do najmenšieho detailu, môžete ho uverejniť. Využite realitné portály, no nezabudnite ani na silu sociálnych sietí. Inzerát zdieľajte na Facebooku a na Instagrame a využite aj platenú reklamu, ktorá inzerát dostane k širšiemu publiku.

3. Trhovú cenu nehnuteľnosti si zistite u konkurencie

Cena by nemala byť príliš nízka, aby ste neprišli o zisk, ale ani prehnane vysoká, aby ste neprišli o záujemcov. Ako však zistiť, aká je trhová cena vašej nehnuteľnosti? Odpoveď hľadajte v podobných inzerátoch. Pred tým, ako určíte predajnú cenu bytu či domu, urobte si prieskum trhu.  Vyfiltrujte si inzeráty, ktoré predávajú podobné byty, ako je ten váš, a zistite, v akých sumách sa pohybujú.

Pozor si však dajte na byty, ktoré sú v ponuke už niekoľko mesiacov. Dôvodom dlhého predaja môže byť aj príliš vysoká cena – vyhnite sa podobnej chybe.

Náš TIP

S cenovým ohodnotením nehnuteľnosti vám poradí aj realitný maklér. Niektoré spoločnosti túto službu poskytujú dokonca bezplatne.

4. Na obhliadky sa pripravte vopred

Keď napíšete presvedčivý inzerát a stanovíte lákavú cenu, o záujemcov nebudete mať núdzu. S tým však prichádza ďalší dôležitý krok – osobné obhliadky nehnuteľnosti, na ktoré by ste sa mali pripraviť vopred, pretože aj tu platí, že prvý dojem je najdôležitejší. Pripravte si všetko, čo chcete záujemcom povedať a ukázať. Prejdite si celú nehnuteľnosť a skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú nedostatky, ktoré je nutné odstrániť ešte pred príchodom záujemcov.

Viacerí makléri používajú trik, ktorý má zvýšiť záujem a šance na predaj. Tkvie v celkom jednoduchej veci – obhliadky si dohodnite tak, aby sa záujemci míňali vo dverách. Vďaka prítomnej konkurencii bude ich záujem o kúpu ešte vyšší.

5. Posledným krokom je zmluva

Zavŕšením úspešného predaja nehnuteľnosti je podpis zmluvy. Odporúčame vám, aby bola zmluva pripravená právnikom. Vyhnete sa tak zbytočným nejasnostiam či problémom, ktoré by mohli vzniknúť v prípade, že by v zmluve niečo chýbalo.

Ešte pred podpisom kúpnej zmluvy sa zvykne podpisovať rezervačná zmluva, v ktorej by mal byť jasne definovaný objekt, ktorý sa predáva, jeho cena a predovšetkým dátum, kedy bude podpísaná kúpna zmluva a zaplatená dohodnutá suma.

Pri kúpe nehnuteľnosti na úver je nutné podpísať aj záložnú zmluvu, ktorú podpisuje predávajúci, kupujúci a banka. Táto zmluva má chrániť banku pred prípadom, že by nový majiteľ z akéhokoľvek dôvodu prestal splácať úver. Záložnú zmluvu je následne nutné zložiť na katastri nehnuteľností.


Ak chcete predať nehnuteľnosť rýchlo a bez zbytočných komplikácií, držte sa našich rád. Vďaka týmto tipom bude predaj bezproblémový a vy z neho vyťažíte maximum. Odprezentujte svoju nehnuteľnosť v tom najlepšom svetle a prilákajte čo najviac záujemcov.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  15. marca 2022|
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.