Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

predaj domu

Tipy, ako rýchlo a výhodne predať nehnuteľnosť

5/5

Chcete predať svoju nehnuteľnosť rýchlo, výhodne a bez komplikácií? Ak vás zaujíma, či osloviť realitku, ako z predaja nehnuteľnosti vyťažiť maximum alebo ako nastaviť cenu, čítajte ďalej. V článku vám prinesieme odpovede na základné otázky spojené s predajom bytu či domu a prezradíme vám triky, vďaka ktorým zaujmete kupcov a predáte svoju nehnuteľnosť naozaj efektívne.

Mám zveriť predaj do rúk realitky?

Keď sa rozhodnete predať nehnuteľnosť, zrejme vám hneď napadne otázka, či by ste mali predávať na vlastnú päsť, alebo kontaktovať realitnú kanceláriu. Ak sa rozhodnete využiť služby realitnej kancelárie, o predaj vašej nehnuteľnosti sa postará realitný maklér, ktorý zabezpečí všetky náležitosti spojené s prípravou nehnuteľnosti na predaj, aj s následným predajom. Realitná kancelária pripraví byt na predaj, urobí fotografie, vytvorí inzerát a zoženie kupca. Vašou jedinou úlohou bude zaplatiť províziu.

Ak nechcete platiť za služby realitnej kancelárii a chcete byt predať svojpomocne, pripravte sa na pomerne dlhý a občas aj náročný proces. Výhodou predaja bez realitky je predovšetkým nezávislosť a vyšší zisk. Keďže neplatíte províziu realitnej kancelárii, všetky peniaze z predaja idú do vašej peňaženky.

Realitný maklér je expertom na predaj nehnuteľností a pozná všetky triky a tajomstvá. Ak sa rozhodnete predať nehnuteľnosť bez neho, musíte sa na proces dôkladne pripraviť. Pomôžu vám s tým aj naše nasledujúce rady.

1. Pripravte byt na fotenie a prehliadky

Vedeli ste, že väčšina ľudí sa o kúpe nehnuteľnosti rozhoduje na základe prvého dojmu, ktorý si vytvoria v priebehu niekoľkých sekúnd? Z toho vyplýva, že na presvedčenie potenciálneho klienta nemáte viac než minútu. Ak ho byt neosloví hneď, šance na predaj sa radikálne znižujú. Navyše, ak bude byt vyzerať lepšie než konkurenčné ponuky, stúpne aj jeho trhová cena.

Čím lepšie bude byt vyzerať na fotkách a prehliadkach, tým vyššia je vaša šanca na výhodný a rýchly predaj. Všetky priestory dôkladne poupratujte a ak máte možnosť, odstráňte aj všetky svoje osobné veci. Nevynechajte ani ten najmenší detail. Byt by mal vyzerať tak, aby si každý ihneď dokázal predstaviť, že je to jeho vlastný domov.

Dôležité sú aj kvalitné fotografie, ktoré by mali byť ostré a svetlé. Tmavé či rozmazané fotografie urobené amatérskou rukou nepôsobia lákavo a znižujú záujem o prehliadku bytu. Ak máte možnosť, zverte nafotenie nehnuteľnosti do rúk niekoho, kto sa foteniu venuje. Vytvorte v byte príjemnú atmosféru a zachyťte ju aj na fotkách.

V prípade, že si na prípravu či fotografovanie bytu netrúfate, odporúčame vám osloviť experta v danej oblasti. Na trhu sa nachádza niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú aj tzv. home stagging. Pod týmto pojmom sa ukrýva presne to, čo potrebujete, ak chcete zvýšiť cenu bytu, aj šance na jeho predaj. Home stagging zahŕňa upratovanie, styling nehnuteľnosti, aj zhotovenie profesionálnych fotografií. Zo zahraničných štatistík dokonca vyplýva, že home stagging zvyšuje cenu nehnuteľnosti až o 6 %.

2. Dobrý inzerát v ľuďoch zanechá emócie

Mnohí makléri prirovnávajú inzerát k profilu na zoznamke. Už na prvý pohľad by mal človeka presvedčiť, že o ponúkaný byt má záujem. Do inzerátu uveďte všetky dôvody, prečo je vaša nehnuteľnosť jedinečná. Zaujmite nielen kvalitnými fotkami, ale aj pútavým textom.

Mnoho ľudí sa spolieha na strohé inzeráty, v ktorých sú uvedené iba základné údaje o nehnuteľnosti. Takéto inzeráty môžu fungovať, ak sú zaujímavé priložené fotografie, lokalita či cena bytu. My vám však radíme nespoliehať sa na takýto inzerát. Dajte si s prípravou inzerátu námahu a pripravte text, ktorý bude taký presvedčivý, že byt nebudete chcieť predať.

 


Vedeli ste, že ...

... väčšina ľudí si po prečítaní inzerátu nezapamätá fotky ani text, ale uchová si predovšetkým emóciu, ktorú nehnuteľnosť evokuje?


Akonáhle máte inzerát pripravený a doladený do najmenšieho detailu, môžete ho uverejniť. Využite realitné portály, no nezabudnite ani na silu sociálnych sietí. Inzerát zdieľajte na Facebooku a na Instagrame a využite aj platenú reklamu, ktorá inzerát dostane k širšiemu publiku.

3. Trhovú cenu nehnuteľnosti si zistite u konkurencie

Cena by nemala byť príliš nízka, aby ste neprišli o zisk, ale ani prehnane vysoká, aby ste neprišli o záujemcov. Ako však zistiť, aká je trhová cena vašej nehnuteľnosti? Odpoveď hľadajte v podobných inzerátoch. Pred tým, ako určíte predajnú cenu bytu či domu, urobte si prieskum trhu. Vyfiltrujte si inzeráty, ktoré predávajú podobné byty, ako je ten váš, a zistite, v akých sumách sa pohybujú.
Pozor si však dajte na byty, ktoré sú v ponuke už niekoľko mesiacov. Dôvodom dlhého predaja môže byť aj príliš vysoká cena – vyhnite sa podobnej chybe.


Náš TIP

S cenovým ohodnotením nehnuteľnosti vám poradí aj realitný maklér. Niektoré spoločnosti túto službu poskytujú dokonca bezplatne.


 

4. Na obhliadky sa pripravte vopred

Keď napíšete presvedčivý inzerát a stanovíte lákavú cenu, o záujemcov nebudete mať núdzu. S tým však prichádza ďalší dôležitý krok – osobné obhliadky nehnuteľnosti, na ktoré by ste sa mali pripraviť vopred, pretože aj tu platí, že prvý dojem je najdôležitejší. Pripravte si všetko, čo chcete záujemcom povedať a ukázať. Prejdite si celú nehnuteľnosť a skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú nedostatky, ktoré je nutné odstrániť ešte pred príchodom záujemcov.

Viacerí makléri používajú trik, ktorý má zvýšiť záujem a šance na predaj. Tkvie v celkom jednoduchej veci – obhliadky si dohodnite tak, aby sa záujemci míňali vo dverách. Vďaka prítomnej konkurencii bude ich záujem o kúpu ešte vyšší.

5. Posledným krokom je zmluva

Zavŕšením úspešného predaja nehnuteľnosti je podpis zmluvy. Odporúčame vám, aby bola zmluva pripravená právnikom. Vyhnete sa tak zbytočným nejasnostiam či problémom, ktoré by mohli vzniknúť v prípade, že by v zmluve niečo chýbalo.

Ešte pred podpisom kúpnej zmluvy sa zvykne podpisovať rezervačná zmluva, v ktorej by mal byť jasne definovaný objekt, ktorý sa predáva, jeho cena a predovšetkým dátum, kedy bude podpísaná kúpna zmluva a zaplatená dohodnutá suma.

Pri kúpe nehnuteľnosti na úver je nutné podpísať aj záložnú zmluvu, ktorú podpisuje predávajúci, kupujúci a banka. Táto zmluva má chrániť banku pred prípadom, že by nový majiteľ z akéhokoľvek dôvodu prestal splácať úver. Záložnú zmluvu je následne nutné zložiť na katastri nehnuteľností.

Ak chcete predať nehnuteľnosť rýchlo a bez zbytočných komplikácií, držte sa našich rád. Vďaka týmto tipom bude predaj bezproblémový a vy z neho vyťažíte maximum. Odprezentujte svoju nehnuteľnosť v tom najlepšom svetle a prilákajte čo najviac záujemcov.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.