Žena s peniazmi v ruke

Slovník pojmov: Čo je úver a ako sa spláca?

1. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pojmov spojených s financiami a požičiavaním je veľké množstvo. S niektorými sa stretávame pravidelne, no aj napriek tomu netušíme, čo znamenajú. Potrebujete peniaze, no neviete sa zorientovať v širokej ponuke rôznych typov? Náš slovník pojmov vám veľmi rád poradí.

Čo je úver?

Keď sa pozriete do rôznych príručiek alebo slovníkov zistíte, že úver má viacero vysvetlení. Všetky sú však vo všeobecnosti podobné alebo rovnaké. Úver predstavuje  požičanie peňazí na určitú, časovo obmedzenú dobu, s odplatou.

Odplata v praxi znamená úrok, čiže poplatok. Úrok je vždy vyjadrený v percentách a odvíja sa od inštitúcie, kde si úver vybavujete. Niektoré vám poskytnú výhodný a nízky úrok, iné zas vyšší.

Pred výberom je potrebné si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte tak, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Okrem úroku sledujte aj podmienky, ktoré sú kľúčové.

Peniaze vám, ako žiadateľovi, poskytuje banka alebo nebanková spoločnosť. Väčšina si vyberá banky, pretože symbolizujú istotu a využívajú sa roky. Nebankovky sú ale posledné roky na výslní. Ponúkajú možnosť požičať si menší obnos peňazí.

Úvery sú poskytované  súkromným aj právnickým osobám. Podľa toho ich mnohé banky aj delia, pretože majú odlišné podmienky.

Vedeli ste, že...

… obľúbené sú tiež tzv. P2P pôžičky? P2P znamená peer to peer, čiže človek človeku. V rámci týchto pôžičiek si požičiavate peniaze od iného „bežného človeka”. Medzi vami je tretí článok, nebanková spoločnosť, ktorá vyrieši všetky dokumenty a komunikáciu. Takýto spôsob požičiavania je obľúbený hlavne v zahraničí. Pomaly sa však usádza aj u nás.

Ako sa spláca?

Úver sa spláca mesačne. Jeho výšku si dohodnete spolu s inštitúciou, ktorá vám peniaze poskytla. Suma sa pri krátkodobých typoch spravidla nemení a je rovnaká. Občas sa môže naskytnúť možnosť splatiť vyššiu čiastku alebo ho doplatiť predčasne celý.

S predčasným splatením sa často spájajú poplatky. Je preto dobré zistiť, či vám spoločnosť v budúcnosti niečo takéto umožní bez poplatkov. Ak nie, budete ho musieť splácať mesačne bez možnosti skrátenia splatného obdobia.

Pri požičiavaní peňazí funguje jednoduchá rovnica. Čím dlhšie budete úver splácať, tým nižšiu splátku dostanete. Problém je však v tom, že viac mesiacov splácania predstavuje preplatenie na úrokoch. Zbytočne sa preto nesnažte úver predĺžiť. Vyplatiť by ste ho mali čo najskôr.

Niektoré banky alebo nebankovky vám umožnia zmeniť výšku splátky počas splácania, čo znamená, že si ju môžete zmeniť v priebehu platenia. Či takúto možnosť po čase získate, si dopredu zistite.

Aké typy úverov poznáme?

Aj napriek tomu, že by to bolo omnoho jednoduchšie, jeden úver neexistuje. Na trhu sa stretnete s viacerými typmi. Podľa dĺžky splatnosti sa delia na:

 • krátkodobé úvery

 • strednodobé úvery

 • dlhodobé úvery.

Krátkodobé a strednodobé úvery

Krátkodobé a strednodobé úvery sú veľmi podobné. Majú krátku dobu splatnosti, od 1 do 5 rokov.  Väčšinou sa využívajú na nákup hmotných vecí, čiže hnuteľného majetku.

Do tejto kategórie sa radia:

 • povolené prečerpanie

 • spotrebný úver

 • splátkový úver

 • zmenkové úvery, a iné.

Dlhodobé úvery

Dlhodobé úvery majú splatnosť dlhšiu ako 5 rokov. Ľudia ich využívajú na kúpu nehnuteľností alebo rekonštrukciu. Do tejto kategórie sa radí napríklad hypotekárny úver.

Úvery by sme následne mohli deliť podľa účelu na:

 • účelové

 • bezúčelové.

Ako už z názvu vyplýva, účelový úver je poskytnutý za konkrétnym účelom. Banky a nebankovky spravidla vyžadujú jeho dokladovanie. Radí sa sem napríklad hypotekárny úver alebo úver na bývanie.

Bezúčelové sú bez dokladovania účelu. K nim sa radí napríklad povolené prečerpanie alebo americká hypotéka.

Úvery sa ešte delia na jednu skupinu, a to podľa zabezpečenia na:

 • zabezpečené

 • nezabezpečené.

Zabezpečenie úveru znamená akúsi poistku v prípade, že by ste ho nemohli splácať. Nepotrebujete ju ale vždy.  Zabezpečenie je určené skôr pri vyšších úveroch a hypotékach.

Zabezpečenie môže byť:

 • ručiteľom

 • nehnuteľnou alebo hnuteľnou vecou

 • vinkuláciou vkladu.

Vinkulácia znamená obmedzenie práva k niečomu až do splnenia podmienky.  Pri úveroch je podmienkou splatenie.

Osoba s peniazmi v rukách

Aký je rozdiel medzi úverom a hypotékou?

Rozdiel medzi úverom a hypotékou by mal poznať každý človek. Ide o súčasť finančnej gramotnosti. Ešte dôležitejšie je poznať rozdiely vtedy, keď sa rozhodnete požičať si. Vyhnete sa tak výberu nesprávnej možnosti.

Úver je oveľa dostupnejší ako hypotéka. Ide o finančné prostriedky od banky alebo nebankovky. Požičaná suma je obmedzená na niekoľko tisíc eur. Všetko sa odvíja od toho, kde si požičiavate.

Spravidla platí, že nebankovky   poskytujú nižšie sumy, banky zas vyššie.

Požičaná suma sa následne platí mesačne. Splatnosť úveru je niekoľko rokov. Vo väčšine prípadov maximálne desať.

Hypotekárny úver je typ úveru, ktorý sa získava náročnejšie, nehovoriac o tom, že ide o veľký záväzok. Vziať by ste si ho mali len vtedy, keď idete kupovať niečo väčšie, napríklad nehnuteľnosť.

Pri hypotéke je potrebné založiť nehnuteľnosť. Spláca sa dlhší čas, čiže viac ako 10 rokov.

Čo znamená fixácia úrokov?

Pri úvere sa stretnete aj s možnosťou fixácie úrokov. Vyplatí sa vám to najmä pri dlhodobých úveroch.  Pri krátkodobých a strednodobých sa len málokedy mení úroková sadzba.

Pri dlhodobých úveroch so splatnosťou viac ako 10 rokov však k niečomu takémuto môže prísť. Ide o dlhé obdobie. Situácia na trhu sa neustále mení. Banka tak nedokáže garantovať, že sa niečo nezmení.

V takejto situácii prichádza možnosť fixácie úroku. Nemôžete ju síce využiť na celý čas úveru, pomôže vám ale v období do 5 rokov, niekedy aj viac. V praxi to teda znamená, že počas obdobia zafixovaných úrokov vám ich banka nemôže zmeniť.

Splátkový kalendár

Ďalším dôležitým pojmom spojeným s úverom je splátkový kalendár. V tomto prípade ide presne o to, čo si pravdepodobne myslíte. Kalendár predstavuje rozpis splátok, ktoré budete platiť, pričom v ňom môžete vidieť kedy budete platiť a akú výšku. 

Splátkový kalendár dnes poskytujú banky i nebankovky. Prehľadne tak zistíte, koľko musíte platiť a v akom čase.

Pred výberom si zistite všetky informácie

Ešte predtým, ako si jeden z mnohých úverov vyberiete, zistite, ako sa od seba odlišujú. Ak si chcete požičať dobre, je nutné ovládať minimálne základné pojmy. Následne si jednotlivé ponuky porovnajte a zistite, ktorá by mohla byť najlepšia pre vás.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.