Žena s peniazmi v ruke

Slovník pojmov: Čo je úver a ako sa spláca?

1. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pojmov spojených s financiami a požičiavaním je veľké množstvo. S niektorými sa stretávame pravidelne, no aj napriek tomu netušíme, čo znamenajú. Potrebujete peniaze, no neviete sa zorientovať v širokej ponuke rôznych typov? Náš slovník pojmov vám veľmi rád poradí.

Čo je úver?

Keď sa pozriete do rôznych príručiek alebo slovníkov zistíte, že úver má viacero vysvetlení. Všetky sú však vo všeobecnosti podobné alebo rovnaké. Úver predstavuje  požičanie peňazí na určitú, časovo obmedzenú dobu, s odplatou.

Odplata v praxi znamená úrok, čiže poplatok. Úrok je vždy vyjadrený v percentách a odvíja sa od inštitúcie, kde si úver vybavujete. Niektoré vám poskytnú výhodný a nízky úrok, iné zas vyšší.

Pred výberom je potrebné si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte tak, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Okrem úroku sledujte aj podmienky, ktoré sú kľúčové.

Peniaze vám, ako žiadateľovi, poskytuje banka alebo nebanková spoločnosť. Väčšina si vyberá banky, pretože symbolizujú istotu a využívajú sa roky. Nebankovky sú ale posledné roky na výslní. Ponúkajú možnosť požičať si menší obnos peňazí.

Úvery sú poskytované  súkromným aj právnickým osobám. Podľa toho ich mnohé banky aj delia, pretože majú odlišné podmienky.

Vedeli ste, že...

… obľúbené sú tiež tzv. P2P pôžičky? P2P znamená peer to peer, čiže človek človeku. V rámci týchto pôžičiek si požičiavate peniaze od iného „bežného človeka”. Medzi vami je tretí článok, nebanková spoločnosť, ktorá vyrieši všetky dokumenty a komunikáciu. Takýto spôsob požičiavania je obľúbený hlavne v zahraničí. Pomaly sa však usádza aj u nás.

Ako sa spláca?

Úver sa spláca mesačne. Jeho výšku si dohodnete spolu s inštitúciou, ktorá vám peniaze poskytla. Suma sa pri krátkodobých typoch spravidla nemení a je rovnaká. Občas sa môže naskytnúť možnosť splatiť vyššiu čiastku alebo ho doplatiť predčasne celý.

S predčasným splatením sa často spájajú poplatky. Je preto dobré zistiť, či vám spoločnosť v budúcnosti niečo takéto umožní bez poplatkov. Ak nie, budete ho musieť splácať mesačne bez možnosti skrátenia splatného obdobia.

Pri požičiavaní peňazí funguje jednoduchá rovnica. Čím dlhšie budete úver splácať, tým nižšiu splátku dostanete. Problém je však v tom, že viac mesiacov splácania predstavuje preplatenie na úrokoch. Zbytočne sa preto nesnažte úver predĺžiť. Vyplatiť by ste ho mali čo najskôr.

Niektoré banky alebo nebankovky vám umožnia zmeniť výšku splátky počas splácania, čo znamená, že si ju môžete zmeniť v priebehu platenia. Či takúto možnosť po čase získate, si dopredu zistite.

Aké typy úverov poznáme?

Aj napriek tomu, že by to bolo omnoho jednoduchšie, jeden úver neexistuje. Na trhu sa stretnete s viacerými typmi. Podľa dĺžky splatnosti sa delia na:

 • krátkodobé úvery

 • strednodobé úvery

 • dlhodobé úvery.

Krátkodobé a strednodobé úvery

Krátkodobé a strednodobé úvery sú veľmi podobné. Majú krátku dobu splatnosti, od 1 do 5 rokov.  Väčšinou sa využívajú na nákup hmotných vecí, čiže hnuteľného majetku.

Do tejto kategórie sa radia:

 • povolené prečerpanie

 • spotrebný úver

 • splátkový úver

 • zmenkové úvery, a iné.

Dlhodobé úvery

Dlhodobé úvery majú splatnosť dlhšiu ako 5 rokov. Ľudia ich využívajú na kúpu nehnuteľností alebo rekonštrukciu. Do tejto kategórie sa radí napríklad hypotekárny úver.

Úvery by sme následne mohli deliť podľa účelu na:

 • účelové

 • bezúčelové.

Ako už z názvu vyplýva, účelový úver je poskytnutý za konkrétnym účelom. Banky a nebankovky spravidla vyžadujú jeho dokladovanie. Radí sa sem napríklad hypotekárny úver alebo úver na bývanie.

Bezúčelové sú bez dokladovania účelu. K nim sa radí napríklad povolené prečerpanie alebo americká hypotéka.

Úvery sa ešte delia na jednu skupinu, a to podľa zabezpečenia na:

 • zabezpečené

 • nezabezpečené.

Zabezpečenie úveru znamená akúsi poistku v prípade, že by ste ho nemohli splácať. Nepotrebujete ju ale vždy.  Zabezpečenie je určené skôr pri vyšších úveroch a hypotékach.

Zabezpečenie môže byť:

 • ručiteľom

 • nehnuteľnou alebo hnuteľnou vecou

 • vinkuláciou vkladu.

Vinkulácia znamená obmedzenie práva k niečomu až do splnenia podmienky.  Pri úveroch je podmienkou splatenie.

Osoba s peniazmi v rukách

Aký je rozdiel medzi úverom a hypotékou?

Rozdiel medzi úverom a hypotékou by mal poznať každý človek. Ide o súčasť finančnej gramotnosti. Ešte dôležitejšie je poznať rozdiely vtedy, keď sa rozhodnete požičať si. Vyhnete sa tak výberu nesprávnej možnosti.

Úver je oveľa dostupnejší ako hypotéka. Ide o finančné prostriedky od banky alebo nebankovky. Požičaná suma je obmedzená na niekoľko tisíc eur. Všetko sa odvíja od toho, kde si požičiavate.

Spravidla platí, že nebankovky   poskytujú nižšie sumy, banky zas vyššie.

Požičaná suma sa následne platí mesačne. Splatnosť úveru je niekoľko rokov. Vo väčšine prípadov maximálne desať.

Hypotekárny úver je typ úveru, ktorý sa získava náročnejšie, nehovoriac o tom, že ide o veľký záväzok. Vziať by ste si ho mali len vtedy, keď idete kupovať niečo väčšie, napríklad nehnuteľnosť.

Pri hypotéke je potrebné založiť nehnuteľnosť. Spláca sa dlhší čas, čiže viac ako 10 rokov.

Čo znamená fixácia úrokov?

Pri úvere sa stretnete aj s možnosťou fixácie úrokov. Vyplatí sa vám to najmä pri dlhodobých úveroch.  Pri krátkodobých a strednodobých sa len málokedy mení úroková sadzba.

Pri dlhodobých úveroch so splatnosťou viac ako 10 rokov však k niečomu takémuto môže prísť. Ide o dlhé obdobie. Situácia na trhu sa neustále mení. Banka tak nedokáže garantovať, že sa niečo nezmení.

V takejto situácii prichádza možnosť fixácie úroku. Nemôžete ju síce využiť na celý čas úveru, pomôže vám ale v období do 5 rokov, niekedy aj viac. V praxi to teda znamená, že počas obdobia zafixovaných úrokov vám ich banka nemôže zmeniť.

Splátkový kalendár

Ďalším dôležitým pojmom spojeným s úverom je splátkový kalendár. V tomto prípade ide presne o to, čo si pravdepodobne myslíte. Kalendár predstavuje rozpis splátok, ktoré budete platiť, pričom v ňom môžete vidieť kedy budete platiť a akú výšku. 

Splátkový kalendár dnes poskytujú banky i nebankovky. Prehľadne tak zistíte, koľko musíte platiť a v akom čase.

Pred výberom si zistite všetky informácie

Ešte predtým, ako si jeden z mnohých úverov vyberiete, zistite, ako sa od seba odlišujú. Ak si chcete požičať dobre, je nutné ovládať minimálne základné pojmy. Následne si jednotlivé ponuky porovnajte a zistite, ktorá by mohla byť najlepšia pre vás.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?