Žena s peniazmi v ruke

Slovník pojmov: Čo je úver a ako sa spláca?

1. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pojmov spojených s financiami a požičiavaním je veľké množstvo. S niektorými sa stretávame pravidelne, no aj napriek tomu netušíme, čo znamenajú. Potrebujete peniaze, no neviete sa zorientovať v širokej ponuke rôznych typov? Náš slovník pojmov vám veľmi rád poradí.

Čo je úver?

Keď sa pozriete do rôznych príručiek alebo slovníkov zistíte, že úver má viacero vysvetlení. Všetky sú však vo všeobecnosti podobné alebo rovnaké. Úver predstavuje  požičanie peňazí na určitú, časovo obmedzenú dobu, s odplatou.

Odplata v praxi znamená úrok, čiže poplatok. Úrok je vždy vyjadrený v percentách a odvíja sa od inštitúcie, kde si úver vybavujete. Niektoré vám poskytnú výhodný a nízky úrok, iné zas vyšší.

Pred výberom je potrebné si jednotlivé ponuky porovnať. Zistíte tak, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Okrem úroku sledujte aj podmienky, ktoré sú kľúčové.

Peniaze vám, ako žiadateľovi, poskytuje banka alebo nebanková spoločnosť. Väčšina si vyberá banky, pretože symbolizujú istotu a využívajú sa roky. Nebankovky sú ale posledné roky na výslní. Ponúkajú možnosť požičať si menší obnos peňazí.

Úvery sú poskytované  súkromným aj právnickým osobám. Podľa toho ich mnohé banky aj delia, pretože majú odlišné podmienky.

Vedeli ste, že...

… obľúbené sú tiež tzv. P2P pôžičky? P2P znamená peer to peer, čiže človek človeku. V rámci týchto pôžičiek si požičiavate peniaze od iného „bežného človeka”. Medzi vami je tretí článok, nebanková spoločnosť, ktorá vyrieši všetky dokumenty a komunikáciu. Takýto spôsob požičiavania je obľúbený hlavne v zahraničí. Pomaly sa však usádza aj u nás.

Ako sa spláca?

Úver sa spláca mesačne. Jeho výšku si dohodnete spolu s inštitúciou, ktorá vám peniaze poskytla. Suma sa pri krátkodobých typoch spravidla nemení a je rovnaká. Občas sa môže naskytnúť možnosť splatiť vyššiu čiastku alebo ho doplatiť predčasne celý.

S predčasným splatením sa často spájajú poplatky. Je preto dobré zistiť, či vám spoločnosť v budúcnosti niečo takéto umožní bez poplatkov. Ak nie, budete ho musieť splácať mesačne bez možnosti skrátenia splatného obdobia.

Pri požičiavaní peňazí funguje jednoduchá rovnica. Čím dlhšie budete úver splácať, tým nižšiu splátku dostanete. Problém je však v tom, že viac mesiacov splácania predstavuje preplatenie na úrokoch. Zbytočne sa preto nesnažte úver predĺžiť. Vyplatiť by ste ho mali čo najskôr.

Niektoré banky alebo nebankovky vám umožnia zmeniť výšku splátky počas splácania, čo znamená, že si ju môžete zmeniť v priebehu platenia. Či takúto možnosť po čase získate, si dopredu zistite.

Aké typy úverov poznáme?

Aj napriek tomu, že by to bolo omnoho jednoduchšie, jeden úver neexistuje. Na trhu sa stretnete s viacerými typmi. Podľa dĺžky splatnosti sa delia na:

 • krátkodobé úvery

 • strednodobé úvery

 • dlhodobé úvery.

Krátkodobé a strednodobé úvery

Krátkodobé a strednodobé úvery sú veľmi podobné. Majú krátku dobu splatnosti, od 1 do 5 rokov.  Väčšinou sa využívajú na nákup hmotných vecí, čiže hnuteľného majetku.

Do tejto kategórie sa radia:

 • povolené prečerpanie

 • spotrebný úver

 • splátkový úver

 • zmenkové úvery, a iné.

Dlhodobé úvery

Dlhodobé úvery majú splatnosť dlhšiu ako 5 rokov. Ľudia ich využívajú na kúpu nehnuteľností alebo rekonštrukciu. Do tejto kategórie sa radí napríklad hypotekárny úver.

Úvery by sme následne mohli deliť podľa účelu na:

 • účelové

 • bezúčelové.

Ako už z názvu vyplýva, účelový úver je poskytnutý za konkrétnym účelom. Banky a nebankovky spravidla vyžadujú jeho dokladovanie. Radí sa sem napríklad hypotekárny úver alebo úver na bývanie.

Bezúčelové sú bez dokladovania účelu. K nim sa radí napríklad povolené prečerpanie alebo americká hypotéka.

Úvery sa ešte delia na jednu skupinu, a to podľa zabezpečenia na:

 • zabezpečené

 • nezabezpečené.

Zabezpečenie úveru znamená akúsi poistku v prípade, že by ste ho nemohli splácať. Nepotrebujete ju ale vždy.  Zabezpečenie je určené skôr pri vyšších úveroch a hypotékach.

Zabezpečenie môže byť:

 • ručiteľom

 • nehnuteľnou alebo hnuteľnou vecou

 • vinkuláciou vkladu.

Vinkulácia znamená obmedzenie práva k niečomu až do splnenia podmienky.  Pri úveroch je podmienkou splatenie.

Aký je rozdiel medzi úverom a hypotékou?

Rozdiel medzi úverom a hypotékou by mal poznať každý človek. Ide o súčasť finančnej gramotnosti. Ešte dôležitejšie je poznať rozdiely vtedy, keď sa rozhodnete požičať si. Vyhnete sa tak výberu nesprávnej možnosti.

Úver je oveľa dostupnejší ako hypotéka. Ide o finančné prostriedky od banky alebo nebankovky. Požičaná suma je obmedzená na niekoľko tisíc eur. Všetko sa odvíja od toho, kde si požičiavate.

Spravidla platí, že nebankovky   poskytujú nižšie sumy, banky zas vyššie.

Požičaná suma sa následne platí mesačne. Splatnosť úveru je niekoľko rokov. Vo väčšine prípadov maximálne desať.

Hypotekárny úver je typ úveru, ktorý sa získava náročnejšie, nehovoriac o tom, že ide o veľký záväzok. Vziať by ste si ho mali len vtedy, keď idete kupovať niečo väčšie, napríklad nehnuteľnosť.

Pri hypotéke je potrebné založiť nehnuteľnosť. Spláca sa dlhší čas, čiže viac ako 10 rokov.

Čo znamená fixácia úrokov?

Pri úvere sa stretnete aj s možnosťou fixácie úrokov. Vyplatí sa vám to najmä pri dlhodobých úveroch.  Pri krátkodobých a strednodobých sa len málokedy mení úroková sadzba.

Pri dlhodobých úveroch so splatnosťou viac ako 10 rokov však k niečomu takémuto môže prísť. Ide o dlhé obdobie. Situácia na trhu sa neustále mení. Banka tak nedokáže garantovať, že sa niečo nezmení.

V takejto situácii prichádza možnosť fixácie úroku. Nemôžete ju síce využiť na celý čas úveru, pomôže vám ale v období do 5 rokov, niekedy aj viac. V praxi to teda znamená, že počas obdobia zafixovaných úrokov vám ich banka nemôže zmeniť.

Splátkový kalendár

Ďalším dôležitým pojmom spojeným s úverom je splátkový kalendár. V tomto prípade ide presne o to, čo si pravdepodobne myslíte. Kalendár predstavuje rozpis splátok, ktoré budete platiť, pričom v ňom môžete vidieť kedy budete platiť a akú výšku. 

Splátkový kalendár dnes poskytujú banky i nebankovky. Prehľadne tak zistíte, koľko musíte platiť a v akom čase.

Pred výberom si zistite všetky informácie

Ešte predtým, ako si jeden z mnohých úverov vyberiete, zistite, ako sa od seba odlišujú. Ak si chcete požičať dobre, je nutné ovládať minimálne základné pojmy. Následne si jednotlivé ponuky porovnajte a zistite, ktorá by mohla byť najlepšia pre vás.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.