Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

uzavretie dohody

Neschválená pôžička? Riešením sú nebankové spoločnosti

5/5

Pri výbere pôžičky by ste mali byť obzvlášť opatrní najmä vtedy, ak všetky vaše pokusy o schválenie pôžičky v banke zlyhali. Mnoho ľudí sa v tomto prípade obráti na nebankové spoločnosti. Aké výhody má tento typ pôžičky a aké sú riziká?

Čo sú nebankové pôžičky?

Pri nebankovej pôžičke ide o úver, ktorý neposkytuje banka. Sú to rôzne druhy pôžičiek, ktoré poskytujú spoločnosti, ktoré nie sú označované ako banky, no disponujú licenciou od Národnej banky Slovenska. 

Najznámejšie typy nebankových pôžičiek sú:

 • SMS pôžičky,

 • P2P pôžičky,

 • pôžička bez dokladovania príjmu,

 • bezúčelová pôžička,

 • študentská pôžička,

 • hotovostná pôžička,

 • pôžička bez registra. 

Niektoré nebankovky prinášajú viac alternatív než banky. Ich pôžičky zvyčajne začínajú na nižších sumách alebo vám dokážu požičať peniaze v hotovosti. Niektoré vám môžu poskytnúť peniaze, aj keď máte záznam v úverovom registri.


TIP

Zoznam nebankových spoločností, ktoré disponujú oprávnením na vykonávanie svojej činnosti na území Slovenskej republiky, je dostupný na stránke NBS. Budete mať prehľad o tom, kedy jednotlivé spoločnosti začali so svojou činnosťou, prípadne nájdete informácie o tých, ktoré zanikli.


Rozdiely medzi bankou a nebankovkou

Základným rozdielom je spôsob licencie, ktorú ponúkajú konkrétne inštitúcie. Všetky banky majú prísnejšiu kontrolu od Ministerstva financií a od Národnej banky Slovenska. Veriteľmi nebankoviek sú právnické, prípadne fyzické osoby. Poskytujú klientom spotrebiteľský úver, a to v rámci svojej podnikateľskej činnosti.

Samozrejme, aj ich sa týkajú určité normy, aktuálne zákony a musia figurovať v registri veriteľov NBS. 

K službám, ktoré poskytujú, patrí:

 • menej potrebných dokladov,

 • žiadne potvrdenie o vašom príjme,

 • rýchle posúdenie žiadosti,

 • poskytovanie pôžičky aj žiadateľovi, ktorý má negatívny záznam v registri dlžníkov.

Výhody pôžičiek od nebankových spoločností

Ako sme spomínali, pri tomto type pôžičky nie je nutné, aby ste dokladovali váš príjem. Niektoré nebankové spoločnosti nezaujíma ani to, či ste v zozname dlžníkov. Výšku vašich úrokov dokáže ovplyvniť iba bonita.


O pôžičku môžete požiadať aj online. Nemusíte byť fyzicky prítomný v spoločnosti, ako je to pri pôžičkách od banky. Žiadosť je spracovaná rýchlo a peniaze máte (skoro) hneď. Ďalším plusom je, že máte vyššiu šancu na získanie pôžičky ako v banke a získate ju aj bez poplatku.

Kedy je vhodný čas na nebankovú pôžičku?

Nebankové úvery sú väčšinou obmedzené. Nie je možné, aby ste si požičali veľký obnos peňazí naraz. Nebankovku oslovte vtedy, ak všetky pokusy o získanie peňazí v banke boli neúspešné. O pôžičku môžete žiadať aj vtedy, ak potrebujete nižšiu sumu peňazí a ste schopní ju rýchlo splatiť.

V ktorých situáciách je pôžička od nebankovej spoločnosti výhodná?

 • ak nechcete dokladovať účel,

 • potrebujete financie rýchlo,

 • nechcete dokladovať príjem,

 • uvítate možnosť vybavenia pôžičky cez SMS, prípadne online,

 • chcete peniaze v hotovosti.

Nevýhody nebankovej pôžičky

Ešte predtým, ako požiadate o tento typ pôžičky, ujasnite si niekoľko vecí. Mali by ste zvážiť, či ju zvládnete splatiť a myslieť aj na to, že môže prísť obdobie, kedy sa vám finančne nebude dariť. Dôležité je aj to, aby ste popremýšľali, či máte adekvátnu finančnú rezervu. 

Stáva sa, že ľudia si berú pôžičku, aby prostredníctvom nich splácali iné dlhy. 

Podobný model vedie k ešte väčším finančným problémom. Siahnite skôr po konsolidácii pôžičiek alebo po refinancovaní. O pôžičke, po ktorej siahnete, by ste mali mať potrebné informácie. Musíte mať prehľad o výške splátky, dátume splátky, výške pokút, RPMN, možností predčasného splatenia či o dátume finálnej splátky. 

Pred každou jednou pôžičkou zvážte vaše možnosti a ujasnite si, či ju naozaj potrebujete, a či ju dokážete splatiť včas. Dávajte si pozor, ak vám nebankové spoločnosti ponúkajú vysokú RPMN a neprimeranú výšku úroku. 

V prípade, že narazíte na spoločnosť bez sídla alebo od vás žiada poplatky za pôžičku vopred, poskytuje neprehľadné zmluvy, prípadne nemá licenciu od NBS, mali by ste zaradiť spiatočku. Väčšinou ide o podvodníkov.


Vedeli ste, že…

… podľa výšky RPMN zistíte, či je pôžička naozaj výhodná? Ak väčšina spoločnosti disponuje totožnou výškou úveru aj dobou splatnosti, na scénu prichádza RPMN. Ide o veličinu, ktorá sa v každej banke či nebankovke odlišuje.


Nebankové spoločnosti, ktoré ponúkajú pôžičky:

Home Credit

Ponúka flexibilnú pôžičku od 400 do 10 000 €. Ročný úrok je od 16,90 %. Nemusíte mať ručiteľa ani dokladovať príjem. Je možné spojiť pôžičky alebo zmeniť výšku splátky. Podmienkou je, aby ste mali minimálne 18 rokov, stály príjem a občiansky preukaz.

Silverside

Spoločnosť ponúka produkt Rozumná pôžička s výškou od 500 do 6 500 €. Splatnosť je 12 až 60 mesiacov s ročným úrokom od 20,32 %. Pôžičku vybavíte bez poplatku s možnosťou použiť financie na čokoľvek. Ak pôžičku splatíte predčasne, neplatíte poplatky navyše. Nárok majú osoby do veku 74 rokov.

Podmienky sú nasledovné:

 • žiadateľov vek od 18 do 74 rokov,

 • dostatočný príjem,

 • bez exekúcií či záznamoch v registri,

 • občiansky preukaz.

Žltý melón

Ponúka pôžičku od 500 do 10 000 € so splatnosťou od 3 do 60 mesiacov. Ročný úrok je vo výške 4,4 %. Neprekvapia vás žiadne skryté poplatky, nie je nutné osobné vybavovanie, zakladanie účtu ani ručenie. Nemusíte ani len dokladovať účel. Musíte byť občanom Slovenskej alebo Českej republiky, mať minimálne 18 rokov a preukázať sa trvalým príjmom.

Zhrnutie

Rýchle nebankové pôžičky ponúkajú množstvo výhod. Nezabúdajte aj na mínusy takejto pôžičky. O pôžičku môžete požiadať aj bez dokladovania príjmu. Nebankové spoločnosti sa v rámci poskytovania pôžičiek musia riadiť podobnými normami ako banky. Rýchlosť, akou je pôžička poskytnutá klientovi, je u nebankoviek veľmi rýchla. 

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.