kôpka mincí

Nebanková pôžička: Ako ju čo najskôr splatiť?

26. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Ak si potrebujete požičať, no v banke ste nepochodili, alternatívou môžu byť nebankové spoločnosti. Väčšinou nemajú také prísne pravidlá ako banky. Neznamená to ale, že si pri výbere nebankovej pôžičky nemáte dávať pozor. Ako si vybrať tú „najnaj” a splatiť ju bez zbytočných pokút?

Nebankové pôžičky sa tešia masívnej obľube

Pri mnohých nebankových spoločnostiach je možné, aby ste získali pôžičku okamžite, a to aj bez dokladovania príjmov. Nie je ničím výnimočným, že ju dostanete aj vtedy, ak ste v úverovom registri. Všetko závisí od posúdenia jednotlivej nebankovky. Môžete si požičať nízky obnos peňazí na kratší čas. 

Ak máte vyššiu bonitu, dostanete nižší úrok

Rovnako ako v banke, tak aj v nebankovke si budú overovať vašu bonitu. Ak je vaša bonita vyššia, získate nižší úrok. V prípade, že vám nebanková spoločnosť požičia peniaze, mali by ste si overiť výšku ročnej percentuálnej miery nákladov. Nebankovky, ktoré si neoverujú bonitu klienta, rátajú s vyšším rizikom nesplácania úveru. 

Samozrejme, túto skutočnosť si následne premietajú do výšky úrokov, kvôli čomu klient na pôžičke prepláca. Pri výbere vám odporúčame kontaktovať len overené nebankové spoločnosti. 

Zistite si podmienky poskytnutia pôžičky. K najčastejším patria:


 • sankčné poplatky,

 • ako postupuje nebankovka v prípade nesplácania pôžičky,

 • pozrite si referencie nebankovej spoločnosti, ako aj ich web.

TIP

Ani jedna seriózna nebankovka od vás nebude požadovať platbu žiadneho poplatku ešte predtým, ako vám poskytnú pôžičku.

Na čo si musíte dať pozor pri pôžičke od nebankovej spoločnosti?

Nebankovky sú na Slovensku pod drobnohľadom Národnej banky Slovenska. Aj napriek tejto skutočnosti sa na trhu stále nachádzajú nebankovky, ktoré porušujú viaceré pravidlá. Ak vám niektorá spoločnosť požičia peniaze bez povinnosti dokladovania príjmu, buďte obozretní. 

Neseriózne nebankové spoločnosti majú spoločné tieto znaky:


 • uvedené kontaktné údaje, ako je P. O. BOX, 

 • nepriehľadné a nečitateľné zmluvy, 

 • ručenie nehnuteľnosťou aj v prípade nízkeho úveru, 

 • extrémne vysoký úrok a RPMN, 

 • ručenie za úver zmenkou, 

 • nemá licenciu od Národnej banky Slovenska,

 • príliš jednoduché kritériá na poskytnutie pôžičky,

 • spoločnosť nemá záujem o to, aby si zistila, či ste schopní splatiť pôžičku,

 • neprimerané sankcie za nesplatenie úveru.

Ponúkajú vám služby, o ktoré nemáte záujem

Ak vám nebankovka chce pravidelne posielať informačné SMS alebo sprostredkovať výber splátok osobne, dávajte si veľký pozor. Nebanková pôžička, ktorá vám bude ponúkaná takýmto spôsobom,  nie je legálna

Samotný zákon uvádza, že výber splátok osobne nie je v žiadnom prípade dovolený. SMS notifikácie sú len zbytočným nákladom pri každej správe, ktorá vám nebanková spoločnosť zaslala. 

Každá úverová inštitúcia musí klientom zasielať peniaze len na účet. Alternatívou môže byť odosielanie poštovou poukážkou. Pôžičky vo forme hotovosti nie sú už dlho povolené.

Pri výbere finančného produktu je najpodstatnejšia cena

Musíte si všímať najmä celkové náklady späté s úverom. Riadiť by ste sa mali najmä ročnou percentuálnou mierou nákladov, ktorá má označenie RPMN.  Ukáže vám celkové náklady spojené v spojitosti so splácaním pôžičky. Jej výška by nemala presiahnuť 25 %. 

Kto môže získať pôžičku?

 • fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov,

 • má spôsobilosť vykonávať právne úkony,

 • občan SR s trvalým pobytom na Slovensku,

 • príjem z podnikania, závislej činnosti, prípadne iný príjem, ktorý môžete dokladovať.

Dokladmi, ktorými by ste sa mali preukázať, sú doklady totožnosti (cestovný pas, zbrojný pas, rodný list, vodičský preukaz), občiansky preukaz, telefónne číslo a číslo bankového účtu. Preukázať príjem môžete viacerými spôsobmi, záleží na tom, v ktorej nebankovke budete žiadať o pôžičku.

Nebanková pôžička a jej splácanie

Predtým, ako požiadate o tento druh pôžičky, myslite na niekoľko skutočností. Zvážte, či dokážete pôžičku splatiť a myslite na to, že môže nastať obdobie, kedy budete mať finančné suchoty.  Porozmýšľajte nad tým, či máte adekvátnu finančnú rezervu. Nie je ničím nezvyčajným, že ľudia si zoberú pôžičku, aby prostredníctvom nej splácali iné dlhy. 

Podobné uvažovanie vás dostane do ešte väčších finančných problémov. Radšej siahnite po konsolidácii pôžičiek či po refinancovaní. Musíte mať prehľad o výške splátky, pokute, RPMN, dátume splátky alebo o jej predčasnom splatení. 


Vedeli ste, že...

… v serióznych nebankových spoločnostiach, ale aj v bankách, sú sankcie limitované zákonom? Rovnako sa odvíjajú aj od momentálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.

Nebankové spoločnosti, ktoré ponúkajú pôžičky

Home Credit

Nebankovka ponúka flexibilnú pôžičku od sumy 400 až do 10 000 € s  ročným úrokom od 16,90 %. Nie je potrebné dokladovať príjem ani mať ručiteľa. Taktiež si môžete spojiť pôžičky, prípadne zmeniť výšku splátky. Podmienkou je vek 18 rokov, občiansky preukaz a stály príjem.

Silverside

Ďalšia nebanková spoločnosť klientom ponúka produkt Rozumná pôžička. Môžete si požičať od sumy 500 do 6 500 € so  splatnosťou 12 – 60 mesiacov s ročným úrokom od 20,32 %. 

Pôžičku si môžete vybaviť bez poplatku s možnosťou použiť finančné prostriedky, na čo chcete. V prípade, že pôžičku splatíte predčasne, neplatíte žiadne poplatky navyše. Nárok na túto pôžičku majú osoby až do veku 74 rokov.

Aké sú podmienky?


 • vek od 18 do 74 rokov,

 • dostatočný príjem, ktorým sa musíte preukázať,

 • nemôžete mať exekúcie alebo záznamy v registri,

 • občiansky preukaz.

Zhrnutie

Okamžité nebankové pôžičky majú viacero výhod, no aj nevýhod. Už viete, že o nebankovú pôžičku môžete požiadať aj bez potreby dokladovania príjmu či výpisu z registra dlžníkov. 

Všetky seriózne nebankové inštitúcie sa v rámci poskytovania pôžičiek musia riadiť podobnými pravidlami, ako aj banky. Rýchlosť poskytnutia pôžičky je u nebankoviek najrýchlejšia na trhu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.