Možno to poznáte. Splácate hypotéku, medzičasom ste si vzali pôžičku na auto, okrem toho aktívne využívate kreditnú kartu a povolené prečerpanie. Ak si to všetko zrátate, na úrokoch a poplatkoch takéto množstvo pôžičiek riadne preplatíte. Nehovoriac o tom, že sa tým môžete dostať do vážnych finančných problémov. Vhodným riešením môže byť konsolidácia pôžičiek. 

Čo je to konsolidácia? 

Konsolidácia znamená zlúčenie viacerých finančných záväzkov (teda napríklad pôžičiek, úverov) do jedného. Ide vlastne o situáciu, keď jednou pôžičkou splatíte všetky aktuálne dlhy, a potom už splácate len túto jedinú pôžičku. 

Konsolidovať pritom môžete v zásade všetky úvery:

  • pôžičky - spotrebiteľské úvery z bankových i nebankových spoločností,

  • kreditné karty, 

  • povolené prečerpanie účtu, 

  • nákup tovaru na splátky,

  • úver na bývanie,

  • lízing a podobne.




Konsolidovať môžete tie pôžičky, v ktorých vystupujete ako dlžník. Ak ste spoludlžníkom, s konsolidáciou musia súhlasiť aj ostatní spoludlžníci. V prípade, že niekde vystupujete ako ručiteľ, takýto dlh sa konsolidovať nedá. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Aké sú výhody konsolidácie pôžičiek?

Konsolidácia pôžičiek sa vám vyplatí hneď z viacerých dôvodov, ktoré vedú k zmierneniu napätia vo vašom rodinnom rozpočte:  


  • nižšia úroková sadzba - pri refinancovaní máte šancu získať oveľa nižší úrok, čím sa zníži aj výška mesačnej splátky, 

  • zníženie poplatkov - za každú pôžičku platíte spravidla nejaký mesačný poplatok (napríklad za správu úverového alebo osobného účtu), ktorých sčítaním vám vyjde spravidla oveľa vyššia suma ako za správu jedinej,

  • prispôsobenie aktuálnej životnej situácii - môžete si skrátiť alebo predĺžiť dobu splácania, prípadne si požičať aj peniaze navyše, 

  • jednoduchšia správa finančných záväzkov - budete presne vedieť, kedy a koľko za svoju pôžičku platíte, čo prispeje k lepšej organizácii platieb, či dokonca aj k vytvoreniu priestoru na šetrenie.



Pri poskytovaní takýchto konsolidačných pôžičiek má každá banka stanovené špecifické podmienky. K najčastejším patria minimálna a maximálna hodnota pôžičky, dostatočná bonita a tiež požiadavka, že nesmiete mať negatívny záznam v bankovom registri. 

V prípade konsolidačnej pôžičky ide pritom spravidla o nový spotrebiteľský úver, ktorým splatíte ostatné pôžičky, a to často aj bez zabezpečenia. Ďalšou možnosťou je tzv. konsolidácia hypotékou, teda poskytnutie bezúčelového hypotekárneho úveru, pri ktorom budete za svoje záväzky ručiť nehnuteľnosťou. Práve takýto typ konsolidácie môže byť najvýhodnejší, pretože v porovnaní s krátkodobými úvermi má hypotéka výhodu nižšieho úročenia, a zároveň dlhšej doby splatnosti. 

V každom prípade - konsolidovať pôžičky sa vám oplatíak mesačná splátka za konsolidačný úver bude nižšia ako súčet splátok za pôžičky, ktorých sa chcete zbaviť. V opačnom prípade konsolidácia pre vás nemá zmysel. Pri konsolidácii si dajte tiež pozor na poplatky za predčasné splatenie pôvodných pôžičiek - tie totiž môžu novú pôžičku výrazne predražiť. 

Konsolidácia pôžičiek online

Ako množstvo vecí v dnešnom svete, aj konsolidačnú pôžičku dnes dokážete úspešne vybaviť cez internetVyužite našu online kalkulačku a zistite, koľko môžete na takejto konsolidácii svojich dlhov ušetriť. A čo je najlepšie, takúto pôžičku môžete online aj uzavrieť. Rátajte však s tým, že novej banke budete musieť predložiť zmluvnú dokumentáciu pôvodných pôžičiek, prípadne aj iné dokumenty. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.