pasy

Je rozdiel či nahlásite stratu, alebo odcudzenie dokladov?

Pri strate dokladov je dôležité riešiť situáciu okamžite. Doklady v rukách niekoho iného môžu byť naozaj nebezpečné. Na váš občiansky preukaz si môžu iní ľudia vybaviť pôžičku. Domov vám môžu chodiť cudzie pokuty za prekročenie rýchlosti. V každom prípade sa viete dostať do veľkých nepríjemností. Preto v momente, keď zistíte, že svoje doklady nemáte, okamžite to ohláste.

Stratu dokladov je potrebné nahlásiť ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru. A práve v tomto momente ľudia často nevedia, či je lepšie nahlásiť stratu alebo odcudzenie. Je v tom vôbec nejaký rozdiel?

Stratené/ ukradnuté doklady – je to rozdiel? 

Keď prídete na policajnú stanicu nahlásiť, že ste stratili doklady, príslušníci zboru vás už budú ďalej navigovať, ako pokračovať. Stratené doklady so sebou prinášajú aj určité poplatky. Vystavenie nových dokladov si jednoducho musíte zaplatiť.

Rozdiel medzi stratou a odcudzením dokladov nie je žiadny. Jedine v takom prípade, ak je pri odcudzení aj nejaké násilie či prepad. No vtedy je potrebné mať pri sebe zápisnicu od policajtov. Jedine v tomto prípade je možné vybaviť si nové doklady bez poplatku. Ale či ste doklady stratili, alebo vám ich ukradli, rozdiel v tom nie je. Nahodí sa to podľa toho, čo poviete, ale platí sa rovnako v oboch prípadoch, a to 16,50 €

Oddelenie dokladov polície SR

V momente, keď na polícii ohlásite, že ste doklady stratili, stávajú sa neplatnými a už ich ďalej nemôžete používať, aj keby ste ich po nejakom čase opäť našli.

Pri nahlasovaní straty či odcudzenia preukazu s čipom, nezabudnite požiadať ktorékoľvek okresné riaditeľstvo o zrušenie všetkých certifikátov, ktoré na doklade máte. Rovnako si so sebou prineste aj kópiu zmluvy o vydaní a prevzatí certifikátov na občianskom preukaze s čipom. Na okresnom riaditeľstve vám potom na základe žiadosti zrušia všetky certifikáty na identifikovanom občianskom preukaze s čipom a zablokujú ho pre ďalšie vydávanie certifikátov.

Dočasná náhrada dokladu

Po nahlásení straty alebo odcudzenia dokladov vám na policajnom zbore vydajú potvrdenie o doklade, ktoré slúži ako dočasná náhrada dokladu. Podať žiadosť o vydanie nového dokladu ste povinný do 30 dní od neplatnosti daného dokladu. Nedodržanie tejto lehoty sa považuje za priestupok a v takom prípade vám hrozí pokuta vo výške 33 €. 

Myslite pritom na to, že ak si idete vybaviť nové doklady, je potrebné predložiť vaše rodné číslo, na základe ktorého si vie polícia overiť vašu totožnosť. Je lepšie myslieť na to hneď na začiatku a vziať so sebou rodný list alebo cestovný doklad, na ktorom sa tieto údaje nachádzajú. Vyhnete sa tomu, že by ste museli na políciu chodiť zbytočne dvakrát. 

Nahlásenie straty dokladov elektronicky

Elektronicky sa dá nahlásiť len strata občianskeho preukazu s čipom, a to prostredníctvom portálu Elektronických služieb Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Pre nahlásenie straty alebo odcudzenia týmto spôsobom potrebujete v prvom rade poznať svoj diskrétny údaj, ktorý ste zadávali pri aktivácii samotného preukazu. V prípade, že tento údaj nemáte alebo si ho nepamätáte, môžete využiť službu modifikácia kontaktných údajov v rámci informačného systému agendy občianskych preukazov.

Nahlásenie straty alebo odcudzenia dokladov elektronicky vám umožňuje všetko vybaviť bez nutnosti navštíviť pracovisko dokladov Policajného zboru. Po prejdení na službu sa vám zobrazí elektronický formulár, ktorý je potrebné vyplniť. O výsledku služby budete informovaný a následne bude občiansky preukaz s čipom v agende občianskych preukazov označený ako stratený alebo odcudzený. Všetky certifikáty, ktoré sa na doklade nachádzali, budú automaticky zrušené.Je teda úplne jedno, ktorú z možností pri vybavovaní nových dokladov nahlásite. Postup a aj poplatky sú rovnaké a nič sa nemení. Rozdiel pocítite akurát iba v tom, že vo formulári bude uvedená strata, prípadne odcudzenie. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?