pasy

Je rozdiel či nahlásite stratu, alebo odcudzenie dokladov?

Pri strate dokladov je dôležité riešiť situáciu okamžite. Doklady v rukách niekoho iného môžu byť naozaj nebezpečné. Na váš občiansky preukaz si môžu iní ľudia vybaviť pôžičku. Domov vám môžu chodiť cudzie pokuty za prekročenie rýchlosti. V každom prípade sa viete dostať do veľkých nepríjemností. Preto v momente, keď zistíte, že svoje doklady nemáte, okamžite to ohláste.

Stratu dokladov je potrebné nahlásiť ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru. A práve v tomto momente ľudia často nevedia, či je lepšie nahlásiť stratu alebo odcudzenie. Je v tom vôbec nejaký rozdiel?

Stratené/ ukradnuté doklady – je to rozdiel? 

Keď prídete na policajnú stanicu nahlásiť, že ste stratili doklady, príslušníci zboru vás už budú ďalej navigovať, ako pokračovať. Stratené doklady so sebou prinášajú aj určité poplatky. Vystavenie nových dokladov si jednoducho musíte zaplatiť.

Rozdiel medzi stratou a odcudzením dokladov nie je žiadny. Jedine v takom prípade, ak je pri odcudzení aj nejaké násilie či prepad. No vtedy je potrebné mať pri sebe zápisnicu od policajtov. Jedine v tomto prípade je možné vybaviť si nové doklady bez poplatku. Ale či ste doklady stratili, alebo vám ich ukradli, rozdiel v tom nie je. Nahodí sa to podľa toho, čo poviete, ale platí sa rovnako v oboch prípadoch, a to 16,50 €

Oddelenie dokladov polície SR

V momente, keď na polícii ohlásite, že ste doklady stratili, stávajú sa neplatnými a už ich ďalej nemôžete používať, aj keby ste ich po nejakom čase opäť našli.

Pri nahlasovaní straty či odcudzenia preukazu s čipom, nezabudnite požiadať ktorékoľvek okresné riaditeľstvo o zrušenie všetkých certifikátov, ktoré na doklade máte. Rovnako si so sebou prineste aj kópiu zmluvy o vydaní a prevzatí certifikátov na občianskom preukaze s čipom. Na okresnom riaditeľstve vám potom na základe žiadosti zrušia všetky certifikáty na identifikovanom občianskom preukaze s čipom a zablokujú ho pre ďalšie vydávanie certifikátov.

Dočasná náhrada dokladu

Po nahlásení straty alebo odcudzenia dokladov vám na policajnom zbore vydajú potvrdenie o doklade, ktoré slúži ako dočasná náhrada dokladu. Podať žiadosť o vydanie nového dokladu ste povinný do 30 dní od neplatnosti daného dokladu. Nedodržanie tejto lehoty sa považuje za priestupok a v takom prípade vám hrozí pokuta vo výške 33 €. 

Myslite pritom na to, že ak si idete vybaviť nové doklady, je potrebné predložiť vaše rodné číslo, na základe ktorého si vie polícia overiť vašu totožnosť. Je lepšie myslieť na to hneď na začiatku a vziať so sebou rodný list alebo cestovný doklad, na ktorom sa tieto údaje nachádzajú. Vyhnete sa tomu, že by ste museli na políciu chodiť zbytočne dvakrát. 

Nahlásenie straty dokladov elektronicky

Elektronicky sa dá nahlásiť len strata občianskeho preukazu s čipom, a to prostredníctvom portálu Elektronických služieb Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Pre nahlásenie straty alebo odcudzenia týmto spôsobom potrebujete v prvom rade poznať svoj diskrétny údaj, ktorý ste zadávali pri aktivácii samotného preukazu. V prípade, že tento údaj nemáte alebo si ho nepamätáte, môžete využiť službu modifikácia kontaktných údajov v rámci informačného systému agendy občianskych preukazov.

Nahlásenie straty alebo odcudzenia dokladov elektronicky vám umožňuje všetko vybaviť bez nutnosti navštíviť pracovisko dokladov Policajného zboru. Po prejdení na službu sa vám zobrazí elektronický formulár, ktorý je potrebné vyplniť. O výsledku služby budete informovaný a následne bude občiansky preukaz s čipom v agende občianskych preukazov označený ako stratený alebo odcudzený. Všetky certifikáty, ktoré sa na doklade nachádzali, budú automaticky zrušené.Je teda úplne jedno, ktorú z možností pri vybavovaní nových dokladov nahlásite. Postup a aj poplatky sú rovnaké a nič sa nemení. Rozdiel pocítite akurát iba v tom, že vo formulári bude uvedená strata, prípadne odcudzenie. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.