turisticke topanky

Cesta hrdinov SNP: Prežite zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete

10. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Snívate o tom, že raz po vlastných prejdete krížom celé Slovensko? Naprieč najkrajšími miestami našej krajiny a väčšinou oblastí, ktoré zohrali dôležitú úlohu v našej národnej histórii, vás prevedie Cesta hrdinov SNP. Kadiaľ povedie vaše putovanie od Dukly po Devín, čo vás na trase čaká a ako sa na tento dobrodružný zážitok pripraviť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zosumarizovali všetky dôležité informácie.

Najdlhšia slovenská turistická magistrála – po stopách národných hrdinov

Cesta hrdinov SNP vás prevedie zo severovýchodu našej krajiny, z Duklianskeho priesmyku, až na západ k Devínu. Červená turistická trasa prechádza významnými oblasťami spájajúcimi sa so Slovenským národným povstaním. Miesta, ktorými budete prechádzať, údolia, lúky, hučiace vodné toky i majestátne horské hrebene sú nemými svedkami oslobodzovacích bojov v rokoch 1944 a 1945.

Turistická trasa je dlhá 770 km a na území Slovenska je väčšinou totožná s medzinárodnou turistickou trasou E 8. Svoje pomenovanie vzdávajúce hold hrdinstvu domáceho odboja dostala v roku 1956. Terén, ktorým turistický chodník prechádza, je veľmi rôznorodý. Prevedie vás horskými hrebeňmi, ale zachádza aj do obývaných údolí a osídlených oblastí.

Kadiaľ povedie vaše putovanie Cestou hrdinov SNP?

Napriek tomu, že turistická trasa vedie oficiálne smerom Devín – Dukla, väčšina turistov ju prechádza po stopách oslobodenia Československa, teda z východu na západ. Z pohľadu horstva vás trasa postupne prevedie Laboreckou a Ondavskou vrchovinou, Čergovom, Šarišskou vrchovinou, Čiernou horou, Volovskými vrchmi, Spišsko-Gemerským krasom, Stolickými vrchmi, Nízkymi Tatrami, Starohorskými vrchmi, Veľkou Fatrou, Kremnickými vrchmi, Žiarom, Malou Fatrou, Strážovskými vrchmi, Bielymi Karpatmi, Myjavskou pahorkatinou a Malými Karpatmi.

Celá trasa zahŕňa prevýšenie viac ako 30 km. Jej najvyšším vrchom je Ďumbier v Nízkych Tatrách s výškou 2 034 m. V Bielych Karpatoch na krátky čas chodník zachádza za hranice našej krajiny, keď vás v dĺžke 26 km prevedie územím Čiech. Okrem horských hrebeňov a malebnej slovenskej prírody spoznáte počas putovania aj niekoľko slovenských hradov, okolie vodnej nádrže Palcmanská Maša, klenot našich železníc - Chmarošský viadukt a prechádzať budete aj symbolickým stredom Európy - Svätojánskym kostolom v Krahuliach. A to je naozaj len veľmi malá ochutnávka zaujímavostí, ktoré vás pri putovaní naprieč Slovenskom čakajú.

Za aký čas sa dá Cesta hrdinov SNP zvládnuť?

Ako sme už spomínali vyššie, najvýznamnejšia slovenská turistická magistrála má úctyhodných 770 km. Tu sa priam natíska otázka, kto a za aký čas dokáže takúto trasu zdolať. Cesta hrdinov SNP je primeranou výzvou pre priemerne zdatných turistov. Nemusíte byť vrcholovým športovcom, ale mali by ste zvládať aspoň stredne náročné túry. Celé putovanie bez neočakávaných komplikácií trvá približne mesiac. Tí najzdatnejší ho zvládajú za tri týždne. Putovanie s batohom na chrbte nie je jednoduché, ale hovorí sa o zážitku na celý život.

Ako sa zbaliť na Cestu hrdinov SNP?

Zbaliť batoh na mesačné putovanie je náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. Väčšina turistov sa tu dostáva do dilemy, ako zbaliť všetko potrebné a nenosiť na chrbte násobok svojej vlastnej váhy. Základná rada znie: nakúpte si ľahké turistické vybavenie. To znamená čo najľahší stan, ľahký spacák, ľahký ruksak, polovičné turistické topánky. Z oblečenia si zabaľte naozaj len to najpotrebnejšie, stavte na funkčné prádlo.

Ponúkame vám zoznam užitočnej výbavy (s výnimkou oblečenia), ktorá sa vám pri niekoľkotýždňovom putovaní určite bude hodiť:

 • pršiplášť, prípadne nepremokavá bunda,

 • turistická obuv, 

 • šatka alebo šiltovka,

 • spací vak, karimatka,

 • turistické paličky,

 • varič, plynová kartuša, ešus,

 • hrnček, fľaša na vodu,

 • nôž, príbor,

 • zápalky,

 • základné hygienické potreby, lekárnička,

 • nabíjačka na mobil,

 • čelovka,

 • turistická mapa, buzola,

 • zásoba jedla a tekutín.

Predpokladáme, samozrejme, že sa nechystáte na zimnú turistiku. Hoci dobrodruhovia zdolávajú Cestu hrdinov SNP aj v zime, odporúčali by sme vám prvú skúsenosť v priaznivom počasí.

Nezabudnite na poistenie

Príprava na Cestu hrdinov SNP by mala zahŕňať aj vybavenie vhodného poistenia. Pohyb v horách totiž so sebou prináša nemalé riziká. Ideálne je sa všetkým vyhnúť a predísť prípadným nehodám či zraneniam. Ak sa vám to však nepodarí, môžete aspoň minimalizovať dôsledky. Tie zdravotné obmedzíte rýchlym privolaním pomoci, tie finančné vám pomôže zredukovať poistenie do hôr


Poistenie do hôr pokryje všetky výdavky spojené s prípadným zásahom Horskej záchrannej služby. Ak totiž utrpíte úraz v horskej oblasti, budú to práve horskí záchranári, ktorí vám poskytnú prvú pomoc a transport z ťažko dostupného terénu do zdravotníckeho zariadenia. V zmysle   platnej legislatívy takýto zásah nekryje verejné zdravotné poistenie, a teda je hradená z vrecka osoby, ktorej sa záchranná akcia týka. Keď budete mať uzatvorené poistenie do hôr, všetky náklady na výjazd Horskej záchrannej služby za vás znesie poisťovňa. 

Poistenie uzatvoríte aj online z pohodlia domova. Odporúčame vám tak urobiť najneskôr deň pred začiatkom dobrodružnej cesty.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.