turisticke topanky

Cesta hrdinov SNP: Prežite zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete

10. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Snívate o tom, že raz po vlastných prejdete krížom celé Slovensko? Naprieč najkrajšími miestami našej krajiny a väčšinou oblastí, ktoré zohrali dôležitú úlohu v našej národnej histórii, vás prevedie Cesta hrdinov SNP. Kadiaľ povedie vaše putovanie od Dukly po Devín, čo vás na trase čaká a ako sa na tento dobrodružný zážitok pripraviť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zosumarizovali všetky dôležité informácie.

Najdlhšia slovenská turistická magistrála – po stopách národných hrdinov

Cesta hrdinov SNP vás prevedie zo severovýchodu našej krajiny, z Duklianskeho priesmyku, až na západ k Devínu. Červená turistická trasa prechádza významnými oblasťami spájajúcimi sa so Slovenským národným povstaním. Miesta, ktorými budete prechádzať, údolia, lúky, hučiace vodné toky i majestátne horské hrebene sú nemými svedkami oslobodzovacích bojov v rokoch 1944 a 1945.

Turistická trasa je dlhá 770 km a na území Slovenska je väčšinou totožná s medzinárodnou turistickou trasou E 8. Svoje pomenovanie vzdávajúce hold hrdinstvu domáceho odboja dostala v roku 1956. Terén, ktorým turistický chodník prechádza, je veľmi rôznorodý. Prevedie vás horskými hrebeňmi, ale zachádza aj do obývaných údolí a osídlených oblastí.

Kadiaľ povedie vaše putovanie Cestou hrdinov SNP?

Napriek tomu, že turistická trasa vedie oficiálne smerom Devín – Dukla, väčšina turistov ju prechádza po stopách oslobodenia Československa, teda z východu na západ. Z pohľadu horstva vás trasa postupne prevedie Laboreckou a Ondavskou vrchovinou, Čergovom, Šarišskou vrchovinou, Čiernou horou, Volovskými vrchmi, Spišsko-Gemerským krasom, Stolickými vrchmi, Nízkymi Tatrami, Starohorskými vrchmi, Veľkou Fatrou, Kremnickými vrchmi, Žiarom, Malou Fatrou, Strážovskými vrchmi, Bielymi Karpatmi, Myjavskou pahorkatinou a Malými Karpatmi.

Celá trasa zahŕňa prevýšenie viac ako 30 km. Jej najvyšším vrchom je Ďumbier v Nízkych Tatrách s výškou 2 034 m. V Bielych Karpatoch na krátky čas chodník zachádza za hranice našej krajiny, keď vás v dĺžke 26 km prevedie územím Čiech. Okrem horských hrebeňov a malebnej slovenskej prírody spoznáte počas putovania aj niekoľko slovenských hradov, okolie vodnej nádrže Palcmanská Maša, klenot našich železníc - Chmarošský viadukt a prechádzať budete aj symbolickým stredom Európy - Svätojánskym kostolom v Krahuliach. A to je naozaj len veľmi malá ochutnávka zaujímavostí, ktoré vás pri putovaní naprieč Slovenskom čakajú.

Za aký čas sa dá Cesta hrdinov SNP zvládnuť?

Ako sme už spomínali vyššie, najvýznamnejšia slovenská turistická magistrála má úctyhodných 770 km. Tu sa priam natíska otázka, kto a za aký čas dokáže takúto trasu zdolať. Cesta hrdinov SNP je primeranou výzvou pre priemerne zdatných turistov. Nemusíte byť vrcholovým športovcom, ale mali by ste zvládať aspoň stredne náročné túry. Celé putovanie bez neočakávaných komplikácií trvá približne mesiac. Tí najzdatnejší ho zvládajú za tri týždne. Putovanie s batohom na chrbte nie je jednoduché, ale hovorí sa o zážitku na celý život.

Ako sa zbaliť na Cestu hrdinov SNP?

Zbaliť batoh na mesačné putovanie je náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. Väčšina turistov sa tu dostáva do dilemy, ako zbaliť všetko potrebné a nenosiť na chrbte násobok svojej vlastnej váhy. Základná rada znie: nakúpte si ľahké turistické vybavenie. To znamená čo najľahší stan, ľahký spacák, ľahký ruksak, polovičné turistické topánky. Z oblečenia si zabaľte naozaj len to najpotrebnejšie, stavte na funkčné prádlo.

Ponúkame vám zoznam užitočnej výbavy (s výnimkou oblečenia), ktorá sa vám pri niekoľkotýždňovom putovaní určite bude hodiť:

 • pršiplášť, prípadne nepremokavá bunda,

 • turistická obuv, 

 • šatka alebo šiltovka,

 • spací vak, karimatka,

 • turistické paličky,

 • varič, plynová kartuša, ešus,

 • hrnček, fľaša na vodu,

 • nôž, príbor,

 • zápalky,

 • základné hygienické potreby, lekárnička,

 • nabíjačka na mobil,

 • čelovka,

 • turistická mapa, buzola,

 • zásoba jedla a tekutín.

Predpokladáme, samozrejme, že sa nechystáte na zimnú turistiku. Hoci dobrodruhovia zdolávajú Cestu hrdinov SNP aj v zime, odporúčali by sme vám prvú skúsenosť v priaznivom počasí.

Nezabudnite na poistenie

Príprava na Cestu hrdinov SNP by mala zahŕňať aj vybavenie vhodného poistenia. Pohyb v horách totiž so sebou prináša nemalé riziká. Ideálne je sa všetkým vyhnúť a predísť prípadným nehodám či zraneniam. Ak sa vám to však nepodarí, môžete aspoň minimalizovať dôsledky. Tie zdravotné obmedzíte rýchlym privolaním pomoci, tie finančné vám pomôže zredukovať poistenie do hôr


Poistenie do hôr pokryje všetky výdavky spojené s prípadným zásahom Horskej záchrannej služby. Ak totiž utrpíte úraz v horskej oblasti, budú to práve horskí záchranári, ktorí vám poskytnú prvú pomoc a transport z ťažko dostupného terénu do zdravotníckeho zariadenia. V zmysle   platnej legislatívy takýto zásah nekryje verejné zdravotné poistenie, a teda je hradená z vrecka osoby, ktorej sa záchranná akcia týka. Keď budete mať uzatvorené poistenie do hôr, všetky náklady na výjazd Horskej záchrannej služby za vás znesie poisťovňa. 

Poistenie uzatvoríte aj online z pohodlia domova. Odporúčame vám tak urobiť najneskôr deň pred začiatkom dobrodružnej cesty.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.