Turistická cesta

Chystáte sa na Cestu hrdinov SNP? Spoznajte čarovné miesta, ktoré vás čakajú

2. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Cesta hrdinov SNP je odvážna, no pritom nádherná turistická trasa. Nie je to však žiaden výlet pre rodiny. Ide o náročné dobrodružstvo, ktoré zvládnu len tí najlepší. Chystáte sa na túto životnú cestu aj vy alebo si len chcete pozrieť niektoré jej významné miesta? Máme pre vás zhrnutie jej najkrajších miest.

Ako sa na cestu pripraviť?

Cesta hrdinov SNP trvá v priemere 25 – 28 dní. Znamená to, že keď si ju chcete skutočne užiť a dostať sa do cieľa, musíte sa správne pripraviť. Samozrejmosťou je premyslené plánovanie a hľadanie miesta, kde si v noci oddýchnete a naberiete novú energiu. Do mapky si taktiež zapíšte kľúčové body a zaujímavé zákutia. Uistíte sa, že ich v rýchlosti neminiete.

Okrem plánu cesty si tiež spíšte jedlo a pitie. Výživa je potrebná na to, aby ste mohli pokračovať ďalej. Nezabudnite ani na vhodné oblečenie. Funkčné kúsky sa postarajú o odvod potu z tela. Ani po niekoľkých hodinách chôdze či behu sa nebudete cítiť nepríjemne.

Posledným bodom je poistenie. Cestu hrdinov SNP netreba podceňovať. Je náročná ako na fyzické, tak aj na psychické zdravie. Kryte sa výhodným balíkom, ktorý vám zaistí, že v prípade zranenia vám poisťovňa preplatí všetky alebo časť nákladov.

Výber poistenia sa odvíja od vašich požiadaviek. Jednotlivé ponuky si však nezabudnite porovnať, aby ste uzatvorili tú najvýhodnejšiu.

Priebeh trasy

Cesta hrdinov SNP je rôznorodá. Niekedy prechádzate cez krásne a zaujímavé miesta, inokedy si musíte vystačiť s vlastnou predstavivosťou. Tranzitné oblasti sa môžu zdať nekonečné. V takýchto situáciách je nutné na nič nemyslieť a pokračovať ďalej.

Trasa prechádza horami a kopíruje ich hrebene. Vedie cez významné pohoria, ako Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele karpaty a Malé Karpaty. Pri prechádzaní idete aj cez niektoré miesta, ako Trenčín, Stará Turá a Bardejov.

Dukliansky priesmyk

Dukliansky priesmyk je národnou kultúrnou pamiatkou a obľúbeným miestom mnohých turistov. Jeho dominantou je Pamätník československého armádneho zboru. Bol postavený v roku 1949. 

Zaujímavosťou je, že na kolonáde vedúcej k pamätníku sú uvedené mená 1 256 padlých vojakov. Išlo o príslušníkov 1. československého armádneho zboru v ZSSR. Z nich je cez 500 pochovaných na  pamätnom cintoríne.

Celá Cesta hrdinov SNP sa začína práve v Duklianskom priesmyku. Je to miesto so zaujímavou atmosférou, kde naberiete dostatok odvahy na celú nadchádzajúcu trasu.

Kostol svätého Františka z Assisi

Druhou zaujímavou zastávkou je kostol svätého Františka z Assisi, ktorý sa nachádza  pri obci Hervartov v okrese Bardejov. Jeho história je pomerne dlhá. Drevená stavba pochádza z konca 15. storočia. Ako už z názvu vyplýva, zasvätený je svätému Františkovi z Assisi.

Interiér kostola zdobia gotické tabuľové obrazy a nástenné maľby z roku 1655 a 1805. Dominantným prvkom je oltár sv. Kataríny, Panny Márie a sv. Barbory, ktorý bol zrekonštruovaný v druhej polovici 90. rokov. 

Budova prešla niekoľkými zmenami. Dôvodmi bola reformácia a rekatolizácia. Exteriér však aj napriek tomu zostal rovnaký.

Vedeli ste, že …

… kostol svätého Františka z Assisi je najstarším a najzachovalejším dreveným kostolom na Slovensku? V roku 2008 bol zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími siedmimi kostolmi. Nachádza sa v kategórii „Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka”.

Telgárt

Obec Telgárt bola miestom, kde sa odohrali najväčšie boje na našom území. Keď teda podniknete Cestu hrdinov SNP, určite by ste v nej mali nejaký čas pobudnúť. V blízkom okolí objavíte aj známy Chmarošský viadukt. Je len na vás, či k nemu rýchlo zbehnete, alebo ho obídete a navštívite inokedy.

Ďumbier

Vrch Ďumbier (2 043 m n. m.) patrí  k najvyšším vrchom Nízkych Tatier. Získate z neho nádherné výhľady na okolie. Keď budete cezeň prechádzať, na chvíľku spomaľte a pozrite sa navôkol. Pokoj a krása vám vyrazia dych.

Ak by ste Ďumbier navštívili samostatne, výšľap naň nie je príliš náročný. Dobre sa však oblečte a obujte. Trasa má dĺžku približne 9 km. Nie je úplne vhodná pre rodiny s malými deťmi.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Tesne pred koncom celej cesty sa zastavte pri mohyle Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa považuje za ďalšie kľúčové miesto. Nachádza sa v Myjavskej pahorkatine. Jej dĺžka dosahuje 96 metrov a šírka 70 metrov. Po príchode budete cítiť nielen hrdosť, že ste sa tak ďaleko dostali, ale aj slovenskú históriu.


Sútok Moravy s Dunajom

Ak máte radi krásne výhľady, sútok Moravy s Dunajom sa vám bude určite páčiť. Výborný výhľad naň získate z miesta pod Devínskym hradom. Okrem sútoku tu môžete vidieť aj blízke okolie a nedotknutú prírodu.

Užite si bezpečné dobrodružstvo 

Cesta hrdinov SNP je dobrodružstvo, ktoré si zapamätáte na celý svoj život. Nie každý má naň odvahu a nie každému sa podarí. Keď sa však správne pripravíte, je viac ako isté, že sa do cieľa dostanete. Naplánujte si trasu, vybavte si výhodné poistenie a navštívte kľúčové miesta dýchajúce históriou.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

 • Turista v Malej Fatre
  27. júna 2022|Silvia Múdra
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • trip s detmi
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • Rafting
  14. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam cez víkend? Vyskúšajte tieto adrenalínové zážitky

  Milujete adrenalín? Ferraty, túry, lanové parky, zjazd na bicykli alebo kolobežke, splav rieky či bungee jumping? Pre niekoho divoká zábava, pre iného aktívny relax. Blížiace sa letné počasie takýmto aktivitám len praje. Kde na Slovensku si ich môžete užiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najlepších miest pre adrenalínových nadšencov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť cez víkend.

 • Bratislavský hrad
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • priatelia a jedlo
  25. apríla 2022|Silvia Múdra
  Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

  Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

 • cestovateľ
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Cestovné poistenie na dovolenku: Ako si vybrať?

  Cestovné poistenie na dovolenku je základom, na ktorý treba pri plánovaní cesty myslieť. Len vďaka nemu si môžete byť istí, že aj v nepríjemných situáciách, ako napríklad úraz, ste krytí. Poistenie má výhodu v tom, že poskytuje množstvo výhod a zaujímavých pripoistení. Ako si vybrať to najlepšie a prečo by vám nemalo chýbať?

 • bojnický zámok
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.