Turistická cesta

Chystáte sa na Cestu hrdinov SNP? Spoznajte čarovné miesta, ktoré vás čakajú

2. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Cesta hrdinov SNP je odvážna, no pritom nádherná turistická trasa. Nie je to však žiaden výlet pre rodiny. Ide o náročné dobrodružstvo, ktoré zvládnu len tí najlepší. Chystáte sa na túto životnú cestu aj vy alebo si len chcete pozrieť niektoré jej významné miesta? Máme pre vás zhrnutie jej najkrajších miest.

Ako sa na cestu pripraviť?

Cesta hrdinov SNP trvá v priemere 25 – 28 dní. Znamená to, že keď si ju chcete skutočne užiť a dostať sa do cieľa, musíte sa správne pripraviť. Samozrejmosťou je premyslené plánovanie a hľadanie miesta, kde si v noci oddýchnete a naberiete novú energiu. Do mapky si taktiež zapíšte kľúčové body a zaujímavé zákutia. Uistíte sa, že ich v rýchlosti neminiete.

Okrem plánu cesty si tiež spíšte jedlo a pitie. Výživa je potrebná na to, aby ste mohli pokračovať ďalej. Nezabudnite ani na vhodné oblečenie. Funkčné kúsky sa postarajú o odvod potu z tela. Ani po niekoľkých hodinách chôdze či behu sa nebudete cítiť nepríjemne.

Posledným bodom je poistenie. Cestu hrdinov SNP netreba podceňovať. Je náročná ako na fyzické, tak aj na psychické zdravie. Kryte sa výhodným balíkom, ktorý vám zaistí, že v prípade zranenia vám poisťovňa preplatí všetky alebo časť nákladov.

Výber poistenia sa odvíja od vašich požiadaviek. Jednotlivé ponuky si však nezabudnite porovnať, aby ste uzatvorili tú najvýhodnejšiu.

Priebeh trasy

Cesta hrdinov SNP je rôznorodá. Niekedy prechádzate cez krásne a zaujímavé miesta, inokedy si musíte vystačiť s vlastnou predstavivosťou. Tranzitné oblasti sa môžu zdať nekonečné. V takýchto situáciách je nutné na nič nemyslieť a pokračovať ďalej.

Trasa prechádza horami a kopíruje ich hrebene. Vedie cez významné pohoria, ako Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele karpaty a Malé Karpaty. Pri prechádzaní idete aj cez niektoré miesta, ako Trenčín, Stará Turá a Bardejov.

Dukliansky priesmyk

Dukliansky priesmyk je národnou kultúrnou pamiatkou a obľúbeným miestom mnohých turistov. Jeho dominantou je Pamätník československého armádneho zboru. Bol postavený v roku 1949. 

Zaujímavosťou je, že na kolonáde vedúcej k pamätníku sú uvedené mená 1 256 padlých vojakov. Išlo o príslušníkov 1. československého armádneho zboru v ZSSR. Z nich je cez 500 pochovaných na  pamätnom cintoríne.

Celá Cesta hrdinov SNP sa začína práve v Duklianskom priesmyku. Je to miesto so zaujímavou atmosférou, kde naberiete dostatok odvahy na celú nadchádzajúcu trasu.

Kostol svätého Františka z Assisi

Druhou zaujímavou zastávkou je kostol svätého Františka z Assisi, ktorý sa nachádza  pri obci Hervartov v okrese Bardejov. Jeho história je pomerne dlhá. Drevená stavba pochádza z konca 15. storočia. Ako už z názvu vyplýva, zasvätený je svätému Františkovi z Assisi.

Interiér kostola zdobia gotické tabuľové obrazy a nástenné maľby z roku 1655 a 1805. Dominantným prvkom je oltár sv. Kataríny, Panny Márie a sv. Barbory, ktorý bol zrekonštruovaný v druhej polovici 90. rokov. 

Budova prešla niekoľkými zmenami. Dôvodmi bola reformácia a rekatolizácia. Exteriér však aj napriek tomu zostal rovnaký.

Vedeli ste, že …

… kostol svätého Františka z Assisi je najstarším a najzachovalejším dreveným kostolom na Slovensku? V roku 2008 bol zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími siedmimi kostolmi. Nachádza sa v kategórii „Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka”.

Telgárt

Obec Telgárt bola miestom, kde sa odohrali najväčšie boje na našom území. Keď teda podniknete Cestu hrdinov SNP, určite by ste v nej mali nejaký čas pobudnúť. V blízkom okolí objavíte aj známy Chmarošský viadukt. Je len na vás, či k nemu rýchlo zbehnete, alebo ho obídete a navštívite inokedy.

Ďumbier

Vrch Ďumbier (2 043 m n. m.) patrí  k najvyšším vrchom Nízkych Tatier. Získate z neho nádherné výhľady na okolie. Keď budete cezeň prechádzať, na chvíľku spomaľte a pozrite sa navôkol. Pokoj a krása vám vyrazia dych.

Ak by ste Ďumbier navštívili samostatne, výšľap naň nie je príliš náročný. Dobre sa však oblečte a obujte. Trasa má dĺžku približne 9 km. Nie je úplne vhodná pre rodiny s malými deťmi.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Tesne pred koncom celej cesty sa zastavte pri mohyle Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa považuje za ďalšie kľúčové miesto. Nachádza sa v Myjavskej pahorkatine. Jej dĺžka dosahuje 96 metrov a šírka 70 metrov. Po príchode budete cítiť nielen hrdosť, že ste sa tak ďaleko dostali, ale aj slovenskú históriu.


Sútok Moravy s Dunajom

Ak máte radi krásne výhľady, sútok Moravy s Dunajom sa vám bude určite páčiť. Výborný výhľad naň získate z miesta pod Devínskym hradom. Okrem sútoku tu môžete vidieť aj blízke okolie a nedotknutú prírodu.

Užite si bezpečné dobrodružstvo 

Cesta hrdinov SNP je dobrodružstvo, ktoré si zapamätáte na celý svoj život. Nie každý má naň odvahu a nie každému sa podarí. Keď sa však správne pripravíte, je viac ako isté, že sa do cieľa dostanete. Naplánujte si trasu, vybavte si výhodné poistenie a navštívte kľúčové miesta dýchajúce históriou.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.