zamýšľajúci sa muž

Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

4. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

Na čo slúži úverový register?  

Úverový register  (alebo aj register dlžníkov) je zoznam všetkých finančných záväzkov fyzických i právnických osôb. Povedané ľudskou rečou, v úverovom registri  má záznam každý, kto spláca alebo v minulosti splácal akýkoľvek úver, teda aj kreditné karty, povolené prečerpanie na účte či nákup na splátky. Sú v ňom uvedené informácie o výške poskytnutého úveru, jeho zostatku a tiež všetkých jeho splátkach - a to nielen v tých, kde figurujete ako žiadateľ, ale aj ako spolužiadateľ či ručiteľ.  

Na čo vlastne takýto úverový register slúži? Jeho cieľom je možnosť posúdiť konkrétneho žiadateľa, ale i spolužiadateľa či ručiteľa z hľadiska schopnosti splácať úver na základe jeho finančnej histórie. Pri posudzovaní vašej žiadosti o pôžičku patrí práve úverový register medzi tie najdôležitejšie parametre, ktoré dokážu ovplyvniť jej poskytnutie.

Úverový register však nie je jeden, ale je ich niekoľko.  V prípade finančných služieb sa využívajú predovšetkým Spoločný register bankových informácií, ktorý sprostredkuje informácie medzi bankami a Nebankový register klientských informácií, kde sú zapojené lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja. Údaje medzi týmito registrami sa vymieňajú, takže banky si môžu preveriť dlžníkov nebankových pôžičiek a naopak.

Registrov je však oveľa viac - ďalšie napríklad zbierajú informácie o vašich dlhoch voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, o daňových dlhoch, ale napríklad aj neskoré úhrady faktúr za telefón.  

Záleží od toho, aký typ záznamu v registri máte

V úverovom registri má teda záznam každý, kto niekedy nejaký úver mal. Ide teda hneď o niekoľko typov záznamov. Ak máte v registri záznam o tom, že máte nejaký úver alebo pôžičku, ktorú pravidelne splácate, so získaním ďalšieho úveru by nemal byť problém - samozrejme za predpokladu, že spĺňate podmienky trvalého príjmu a maximálnej zadlženosti

V tomto prípade ide o pozitívne finančné záznamy. Ak teda poskytovateľ v úverovom registri nájde informácie o splátkach a záväzkoch uhrádzaných včas, môže vám to pri pôžičke pomôcť. Za zodpovedné finančné správanie vás môže odmeniť napríklad lepšou úrokovou sadzbou. 

Ak v ňom však máte negatívne záznamy, napríklad ste mali problém so splácaním hypotéky, pôžičky, kreditnej karty alebo neskoro uhrádzate faktúry za telefón,  pôžičku vám schváliť nemusia.

Ako negatívny sa pritom do registra zapisuje aj záznam o pôžičke, o ktorú ste požiadali, ale nečerpáte ju. Preto v prípade, že požiadate o viacero pôžičiek a niektorú z nich nevyužijete, požiadajte o storno nevyužitej žiadosti. Podobne aj v prípade, že máte v registri negatívny záznam, o ktorom si myslíte, že je nesprávny, požiadajte o výpis z registra a kontaktujte konkrétny register so žiadosťou o nápravu. Takýmto spôsobom sa môžete z registra dostať von a vašej pôžičke už nič nestojí v ceste.  

Horšia je situácia, ak sú vaše záznamy iného typu - teda ak so splátkami meškáte alebo ste niekedy meškali. Ako von z takejto situácie? 

Pomôcť vám môže aj banka

Ak existujúce pôžičky nesplácate alebo ste ich nesplácali v nedávnej minulosti, banka vám pôžičku pravdepodobne neposkytne. Azda iba v prípade, že išlo o jednorazové omeškanie splátky v trvaní len niekoľko dní. Prípadne vtedy, keď narazíte na banku, ktorá nekontroluje kompletných 5 rokov, ale napríklad len posledný rok splácania. Registre totiž uchovávajú informácie o vašich dlhoch počas celej doby platnosti zmluvy a ešte ďalších 5 rokov po jej skončení

Všetko závisí od závažnosti vašich finančných prešľapov.  Ak záznamy v úverovom registri neboli veľmi časté a vyskytli sa v dávnejšej minulosti, pravdepodobne nájdete banku, ktorá vám pôžičku poskytne. Rátajte však s tým, že to bude  s menej výhodnými podmienkami - napríklad vyššou úrokovou sadzbou. 

Ak ste však mali problémy s platobnou disciplínou pravidelne, pre banku prestavujete vysoké riziko. V tomto prípade je namieste otázka, ako získať úver, keď som v registri?  Obrátiť sa môžete na niektorú z nebankových spoločností alebo využiť pôžičky od súkromných osôb. 

Poskytne vám pôžičku bez registra nebankovka?

Nebankovky s licenciou od NBS majú  rovnako ako banky povinnosť nahliadať do spoločných registrov dlžníkov. Vyplýva im to zo zákona o spotrebiteľských úveroch. Napriek tomu za určitých okolností nebankovú pôžičku môžete získať. Na Slovensku dnes funguje zopár nebankoviek, ktoré vám poskytnú pôžičku bez registra

Rátajte však s tým, že vám bude poskytnutá za značne nevýhodných podmienok. Riziko, ktoré nebankovka podstupuje, bude s vysokou pravdepodobnosťou kompenzované vysokým úrokom a veľmi prísnymi podmienkami splácania. Navyše nebankovky, ktoré neoverujú váš príjem ani záznamy v registri, nemožno považovať za seriózne. Veľmi ľahko sa vám môže stať, že sadnete na lep podvodníkom. To sa môže udiať aj v prípade, že budete chcieť využiť pôžičku od súkromných osôb. 


Pôžičkám od súkromných osôb sa vyhnite

Pôžičky od súkromných osôb dokážete vybaviť spravidla úplne bez problémov. Stačí nájsť inzerát v novinách alebo na online portáloch, kontaktovať uvedenú osobu a onedlho máte peniaze na účte. Má to nejaký háčik? Áno, a hneď niekoľko! Takéto pôžičky totiž nie sú žiadnym spôsobom regulované, sú veľmi drahé a často za ne musíte ručiť zmenkou či nehnuteľnosťou. Môže sa tak veľmi ľahko stať, že pri nesplácaní prídete o strechu nad hlavou. Takýmto pôžičkám sa preto určite vyhnite! 


Riešením môžu byť kolektívne pôžičky

Inou formou pôžičiek od súkromných osôb sú tzv. kolektívne alebo peer-to-peer (P2P) pôžičky, ktoré majú však viac inštitucionalizovanú podobu. V tomto prípade si požičiavate peniaze od viacerých súkromných osôb - investorov, ktorí na investovanie používajú platformu v podobe P2P portálov. 

Hoci aj mnohé tieto portály overujú vašu históriu v registroch, pri niektorých sa môžete rozhodnúť, či výpis z úverového registra poskytnete alebo nie. Taká je napríklad politika P2P portálu Žltý melón - predloženie výpisu je nepovinné a môžete sa rozhodnúť, či oň požiadate. Pozitívny výpis však automaticky zlepší vašu ratingovú triedu a pôžička vám bude poskytnutá za lepších podmienok. 

Avšak pozor, ani v tomto prípade nejde o regulovanú oblasť, preto si dajte mimoriadny pozor na  výber overeného poskytovateľa  s dobrými referenciami

Malá rada na záver

Pôžička bez registra nie je ani zďaleka ideálnym riešením vašich problémov. Ak si totiž nedáte pozor, môžete sa dostať ešte do väčších. Preto dôkladne zvážte svoje možnosti a preverte si svoju schopnosť splácať, aby ste svoje problémy ešte viac neprehĺbili.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?