zamýšľajúci sa muž

Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

Na čo slúži úverový register?  

Úverový register  (alebo aj register dlžníkov) je zoznam všetkých finančných záväzkov fyzických i právnických osôb. Povedané ľudskou rečou, v úverovom registri  má záznam každý, kto spláca alebo v minulosti splácal akýkoľvek úver, teda aj kreditné karty, povolené prečerpanie na účte či nákup na splátky. Sú v ňom uvedené informácie o výške poskytnutého úveru, jeho zostatku a tiež všetkých jeho splátkach - a to nielen v tých, kde figurujete ako žiadateľ, ale aj ako spolužiadateľ či ručiteľ.  

Na čo vlastne takýto úverový register slúži? Jeho cieľom je možnosť posúdiť konkrétneho žiadateľa, ale i spolužiadateľa či ručiteľa z hľadiska schopnosti splácať úver na základe jeho finančnej histórie. Pri posudzovaní vašej žiadosti o pôžičku patrí práve úverový register medzi tie najdôležitejšie parametre, ktoré dokážu ovplyvniť jej poskytnutie.

Úverový register však nie je jeden, ale je ich niekoľko.  V prípade finančných služieb sa využívajú predovšetkým Spoločný register bankových informácií, ktorý sprostredkuje informácie medzi bankami a Nebankový register klientských informácií, kde sú zapojené lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja. Údaje medzi týmito registrami sa vymieňajú, takže banky si môžu preveriť dlžníkov nebankových pôžičiek a naopak.

Registrov je však oveľa viac - ďalšie napríklad zbierajú informácie o vašich dlhoch voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, o daňových dlhoch, ale napríklad aj neskoré úhrady faktúr za telefón.  

Záleží od toho, aký typ záznamu v registri máte

V úverovom registri má teda záznam každý, kto niekedy nejaký úver mal. Ide teda hneď o niekoľko typov záznamov. Ak máte v registri záznam o tom, že máte nejaký úver alebo pôžičku, ktorú pravidelne splácate, so získaním ďalšieho úveru by nemal byť problém - samozrejme za predpokladu, že spĺňate podmienky trvalého príjmu a maximálnej zadlženosti

V tomto prípade ide o pozitívne finančné záznamy. Ak teda poskytovateľ v úverovom registri nájde informácie o splátkach a záväzkoch uhrádzaných včas, môže vám to pri pôžičke pomôcť. Za zodpovedné finančné správanie vás môže odmeniť napríklad lepšou úrokovou sadzbou. 

Ak v ňom však máte negatívne záznamy, napríklad ste mali problém so splácaním hypotéky, pôžičky, kreditnej karty alebo neskoro uhrádzate faktúry za telefón,  pôžičku vám schváliť nemusia.

Ako negatívny sa pritom do registra zapisuje aj záznam o pôžičke, o ktorú ste požiadali, ale nečerpáte ju. Preto v prípade, že požiadate o viacero pôžičiek a niektorú z nich nevyužijete, požiadajte o storno nevyužitej žiadosti. Podobne aj v prípade, že máte v registri negatívny záznam, o ktorom si myslíte, že je nesprávny, požiadajte o výpis z registra a kontaktujte konkrétny register so žiadosťou o nápravu. Takýmto spôsobom sa môžete z registra dostať von a vašej pôžičke už nič nestojí v ceste.  

Horšia je situácia, ak sú vaše záznamy iného typu - teda ak so splátkami meškáte alebo ste niekedy meškali. Ako von z takejto situácie? 

Pomôcť vám môže aj banka

Ak existujúce pôžičky nesplácate alebo ste ich nesplácali v nedávnej minulosti, banka vám pôžičku pravdepodobne neposkytne. Azda iba v prípade, že išlo o jednorazové omeškanie splátky v trvaní len niekoľko dní. Prípadne vtedy, keď narazíte na banku, ktorá nekontroluje kompletných 5 rokov, ale napríklad len posledný rok splácania. Registre totiž uchovávajú informácie o vašich dlhoch počas celej doby platnosti zmluvy a ešte ďalších 5 rokov po jej skončení

Všetko závisí od závažnosti vašich finančných prešľapov.  Ak záznamy v úverovom registri neboli veľmi časté a vyskytli sa v dávnejšej minulosti, pravdepodobne nájdete banku, ktorá vám pôžičku poskytne. Rátajte však s tým, že to bude  s menej výhodnými podmienkami - napríklad vyššou úrokovou sadzbou. 

Ak ste však mali problémy s platobnou disciplínou pravidelne, pre banku prestavujete vysoké riziko. V tomto prípade je namieste otázka, ako získať úver, keď som v registri?  Obrátiť sa môžete na niektorú z nebankových spoločností alebo využiť pôžičky od súkromných osôb. 

Poskytne vám pôžičku bez registra nebankovka?

Nebankovky s licenciou od NBS majú  rovnako ako banky povinnosť nahliadať do spoločných registrov dlžníkov. Vyplýva im to zo zákona o spotrebiteľských úveroch. Napriek tomu za určitých okolností nebankovú pôžičku môžete získať. Na Slovensku dnes funguje zopár nebankoviek, ktoré vám poskytnú pôžičku bez registra

Rátajte však s tým, že vám bude poskytnutá za značne nevýhodných podmienok. Riziko, ktoré nebankovka podstupuje, bude s vysokou pravdepodobnosťou kompenzované vysokým úrokom a veľmi prísnymi podmienkami splácania. Navyše nebankovky, ktoré neoverujú váš príjem ani záznamy v registri, nemožno považovať za seriózne. Veľmi ľahko sa vám môže stať, že sadnete na lep podvodníkom. To sa môže udiať aj v prípade, že budete chcieť využiť pôžičku od súkromných osôb. 


Pôžičkám od súkromných osôb sa vyhnite

Pôžičky od súkromných osôb dokážete vybaviť spravidla úplne bez problémov. Stačí nájsť inzerát v novinách alebo na online portáloch, kontaktovať uvedenú osobu a onedlho máte peniaze na účte. Má to nejaký háčik? Áno, a hneď niekoľko! Takéto pôžičky totiž nie sú žiadnym spôsobom regulované, sú veľmi drahé a často za ne musíte ručiť zmenkou či nehnuteľnosťou. Môže sa tak veľmi ľahko stať, že pri nesplácaní prídete o strechu nad hlavou. Takýmto pôžičkám sa preto určite vyhnite! 


Riešením môžu byť kolektívne pôžičky

Inou formou pôžičiek od súkromných osôb sú tzv. kolektívne alebo  peer-to-peer  (P2P) pôžičky, ktoré majú však viac inštitucionalizovanú podobu. V tomto prípade si požičiavate peniaze od viacerých súkromných osôb - investorov, ktorí na investovanie používajú platformu v podobe P2P portálov. 

Hoci aj mnohé tieto portály overujú vašu históriu v registroch, pri niektorých sa môžete rozhodnúť, či výpis z úverového registra poskytnete alebo nie. Taká je napríklad politika P2P portálu Žltý melón - predloženie výpisu je nepovinné a môžete sa rozhodnúť, či oň požiadate. Pozitívny výpis však automaticky zlepší vašu ratingovú triedu a pôžička vám bude poskytnutá za lepších podmienok. 

Avšak pozor, ani v tomto prípade nejde o regulovanú oblasť, preto si dajte mimoriadny pozor na  výber overeného poskytovateľa  s dobrými referenciami

Malá rada na záver

Pôžička bez registra nie je ani zďaleka ideálnym riešením vašich problémov. Ak si totiž nedáte pozor, môžete sa dostať ešte do väčších. Preto dôkladne zvážte svoje možnosti a preverte si svoju schopnosť splácať, aby ste svoje problémy ešte viac neprehĺbili.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

 • Percento pod lupou
  Pôžičky a úvery
  29. decembra 2021|Michaela Pősová
  Sú najnižšie úroky skutočne to najlepšie? Poradíme vám

  Pri rozhodovaní medzi jednotlivými typmi pôžičiek drvivá väčšina ľudí berie do úvahy iba výšku úroku. Domnievajú sa totiž, že čím bude mať ich pôžička nižší úrok, tým bude výhodnejšia. Reklamné spoty a letáky nasľubujú klientom čokoľvek, realita však môže byť niekde inde. A tak je aj výhodnosť pôžičky definovaná mnohými inými premennými, nielen výškou úroku.