Vysnívaný dom

Ako získať hypotéku na byt?

8. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Sprísňovanie podmienok spojených s poskytovaním hypoték sťažuje celý proces vybavovania. Už dávno neplatí, že stačí prísť do banky a vybrať si jednu z mnohých ponúk. Dnes je potrebné so sebou priniesť množstvo dokladov a dokumentov. Dlhé hodiny vybavovania však aj tak nie sú istotou, že úver dostanete. Ako získať hypotéku na byt?

Všetko začína u vás doma

Celý proces vybavovania hypotéky na byt začína u vás doma. Je potrebné, aby ste sa s celým trhom oboznámili a zistili, aké ponuky banky poskytujú. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas nie.

Ak premýšľate, či zostať vo svojej banke, odpoveď je, že nemusíte. To, že máte niekde otvorený účet neznamená, že si tam musíte vybavovať úver. Nie všetky banky majú totiž výhodné ponuky.

Porovnajte možnosti a vypíšte si zoznam tých najvýhodnejších. Nesledujte len úroky. Dbajte tiež na podmienky. Niektorý úver môže byť výhodný, no na to, aby ste získali nízky úrok, sa musíte aj poistiť alebo si vziať iný produkt z portfólia inštitúcie.

Zistite, aký typ hypotéky potrebujete

Hypoték je dnes veľké množstvo. Vyberáte si z viacerých typov. To, že peniaze potrebujete na byt, nehrá príliš veľkú úlohu.

Najčastejšie sa stretnete s:

 • hypotékami podľa účelu využitia

- klasické, stavebné, na refinancovanie, americké

 • hypotékami podľa formy splácania

- s anuitným splácaním, s degresívnym splácaním, s progresívnym splácaním

 • hypotékami podľa typu úrokovej sadzby 

- s variabilnou úrokovou sadzbou, s fixnou úrokovou sadzbou

 • kombinovanými hypotékami


Jednotlivé typy sa od seba líšia tým, na čo sú určené, prípadne aké podmienky majú. Americkú pôžičku môžete využiť napríklad na všetko. Nemusíte pri nej dokladovať príjem. Stavebná je zas určená  len na stavbu alebo rekonštrukciu.

Banka si vás overí

Keď ste si nejaký úver už vybrali, je dôležité navštíviť banku, ktorá si vás overí a bude vás informovať, akú hypotéku môžete dostať.

Banky si overujú spravidla tri veci, a to:

 • bonitu klienta,

 • hodnotu nehnuteľnosti,

 • úverovú históriu.

Bonita klienta

Bonita klienta znamená  schopnosť splácať záväzky. Hypotéka je pomerne veľkým záväzkom. Banka bude preto od vás vyžadovať potvrdenie o príjme. Ak ste podnikateľom, budete musieť priniesť dve veci. Prvá je kópia daňového priznania. Druhé je potvrdenie o tom, že nemáte žiadne dlhy.

Niektoré banky od vás dokladovanie príjmu nebudú potrebovať. Spravidla ide o tie, v ktorých máte otvorený účet.

Banku bude tiež zaujímať stabilita zamestnania. Preverí si vášho zamestnávateľa. Ak by bol na zozname dlžníkov, úver by ste nemuseli dostať.

Pri bonite sa nesleduje len jeden či dva mesiace. Banka sa orientuje na dlhšiu históriu, pokojne aj viac rokov. Snaží sa zistiť, ako viete hospodáriť s peniazmi.

Hodnota nehnuteľnosti

Druhým faktorom je hodnota založenej nehnuteľnosti. Na to, aby ste ju zistili, potrebujete znalecký posudok, ktorý si musíte dať vypracovať odborníkom, znalcom. Banky niekedy poskytujú svojich vlastných znalcov. Nie vždy však takúto možnosť máte.

Vlastný znalecký posudok je lepší najmä vtedy, ak chcete ponuky od viacerých bánk. Je teoreticky univerzálny. Dá sa tak využiť na viacerých miestach.

Vypracovaný posudok následne  nezabudnite zobrať so sebou, spolu s dokladovaním príjmu.

Úverová história

Pre banku je dôležitá aj vaša úverová história. Ak ste niekedy mali úver, bude sledovať vašu schopnosť jeho splácania. Omeškali ste sa so splátkami? Máte ešte nejaký aktívny úver?

Negatívne pôsobí najmä záznam v úverovom registri. S ním nemusíte žiadnu pôžičku získať.

Ako vyzerá ideálny klient pre banku?

Ideálny klient pre banku je osoba vo veku okolo 30 rokov, minimálne s jedným dieťaťom. Najlepšie ukončenou vysokou školou a drahšou nehnuteľnosťou. Dôležitý je tiež plat, ktorý by mal byť nad priemerom.

Plusom je, keď má človek za sebou už splatený úver bez väčších problémov.

Takémuto vzoru sa ale nedokáže priblížiť úplne každý. Je preto dôležité, aby ste sa snažili zvýšiť svoju bonitu iným spôsobom. Napríklad, ak nemáte vyšší plat, plňte svoje záväzky, ktoré máte teraz. Plaťte ich pravidelne, bez odkladu. 

V akej výške dostanete hypotéku?

Výška hypotéky je v dnešnej dobe maximálne 70 %. Občas sa stretnete aj s vyššími, no ide skôr o výnimku. Stopercentné hypotéky skončili ešte v roku 2018. Národná banka Slovenska ich zakázala.

Ako teda financovať nehnuteľnosť, ak nemáte dostatok financií? Jednou z možností je kombinácia hypotéky a spotrebného úveru, ktorý si môžete zobrať bez dokladovania účelu. Veľmi jednoducho vám doplní zostatok.

Dávajte si však pozor. Spotrebný úver  nie je tak výhodný ako hypotéka. Má vyššie úroky a krátku dobu splácania. Ešte predtým, ako si ho vezmete, si premyslite,  či obe možnosti zvládnete splácať.

Rada odborníka

Spotrebný úver budete platiť  približne prvé tri až päť rokov. Celý proces si uľahčíte progresívnymi splátkami. Hypotéku budete platiť najprv menej. Splátky sa vám následne zvýšia až vtedy, keď vám skončí spotrebný úver.

Fixujte

Ak vám dá banka možnosť fixácie, určite tak urobte. Vďaka tomu si zaistíte rovnaký úrok na niekoľko rokov. Banky ho poskytujú  na rôzne obdobia, od jedného až do 20 rokov. 

Sledujte RPMN

Úrok je síce dôležitý, no ešte dôležitejší je údaj písaný zvyčajne najmenším písmom. Ide o RPMN, čiže ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá vám prezradí, koľko vás bude úver skutočne stáť.

V rámci RPMN nájdete rôzne poplatky. Okrem úroku aj poplatky za vybavenie či iné služby a produkty, napríklad poistenie.

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky?

Vybavenie hypotekárneho úveru môže byť behom na dlhú trať. Potrebujete k nemu množstvo podkladov. Keď ich všetky vybavíte a prinesiete do banky, začne sa schvaľovací proces, ktorý už sami neviete nijako ovplyvniť.

Vo väčšine prípadov trvá schvaľovanie približne 5 dní. Všetko závisí od inštitúcie. Niekedy sa stretnete s vybavením za tri dni, inokedy aj za týždeň či dva. Hypotéku si preto nenechávajte až na koniec.

Vybavenia hypotéky sa nebojte

Hypotéka je pre mnohých veľkým strašiakom. Netreba sa jej však báť. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali a  zistili, ktorá je tá najvýhodnejšia. Držte sa našich praktických rád a uvidíte, že celý proces bude omnoho jednoduchší.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.