Ako čo najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny

Ako najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny?

27. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Elektrickú energiu využívame deň čo deň. Prakticky sa bez nej nezaobídeme. Spotrebiče v domácnosti spotrebujú energiu a vám potom príde vyúčtovanie. Prezradíme vám, ako na rýchly výpočet spotreby elektriny, vďaka ktorému budete mať prehľad o svojich výdavkoch.

Výpočet spotreby elektriny občas spôsobí vrásky

V určitých momentoch potrebujete zistiť, aká je priemerná spotreba energie spotrebiča, ktorý máte doma. Rovnako môže byť dôležité zistiť, ktorý zo spotrebičov robí najväčší problém. Pre niektorých z vás môže byť smerodajná napríklad spotreba počítača.


Ak sa rozhodnete vydať cestou matematiky, výpočet spotreby elektriny môže byť trochu zavádzajúcim prvkom. Na celkovom výsledku participuje množstvo premenných, a čo je najdôležitejšie, tieto premenné zistíte len s veľkými obštrukciami.


Celková spotreba elektrickej energie je udávaná vo  watthodinách, respektíve v kilowatthodinách  (wh × 1 000). Udáva sa aj v megawatthodinách (kWh × 1 000). Viete, ako sa k daným jednotkám dostať, ak nemáte k dispozícii takýto údaj?


TIP

Ak chcete na elektrickej energie aspoň čiastočne ušetriť, dokúpte k spotrebičom zásuvky. Môžete ich kedykoľvek vypnúť a vyhnúť sa žrútom energie, akým je napríklad pohotovostný režim.

Ako na výpočet elektrickej energie?

Spotrebu energie väčšinou  strážia jej distribútori. Občas ale nie je na škodu, ak si ju aspoň orientačne spočítame svojpomocne doma.


Na ukážku použijeme klasický a veľmi jednoduchý príklad so žiarovkou, ktorej výkon je 10 W. V tomto prípade chceme zistiť, aká bola spotreba žiarovky, ak svietila v horizonte 8 hodín. Postačí, ak obe hodnoty vynásobíte a výsledkom bude spotreba žiarovky v priebehu 8 hodín. Spotreba energie bude 80 Wh.


V prípade, že vás zaujíma, na koľko vás takéto dlhé svietenie vyšlo, výslednú hodnotu vynásobte cenou, ktorá je udávaná za 1 Wh. Danú hodnotu udáva aj váš dodávateľ elektrickej energie vo svojom cenníku. Ak je v cenníku daná suma za 1 kWh, musíte toto číslo vydeliť 1 000. 


Výsledok, ktorý bude mať o čosi viac desatinných miest, je výsledná cena za Wh. Vrátime sa k žiarovke a uvedieme jednoduchý príklad. V cenníku vášho poskytovateľa elektrickej energie je uvedená cena za 1 kWh 0,16 eur. Danú sumu vydelíte číslom 1 000 a výsledná hodnota bude 0,00016


Výsledok vynásobíte s už vypočítanou spotrebou 80 Wh. Následne zistíte, že osemhodinové svietenie vás stálo 0,0128 centov.

Nápomocný môže byť aj energetický štítok

Možno vás to sklame, ale aj tento postup je neraz tvrdým orieškom.  Nie všetky elektrické spotrebiče totiž odoberajú energiu rovnomerne. Príkladom je žiarivka.  Odoberá viac prúdu na úplnom začiatku, hlavne vtedy, ak práčka ohrieva vodu či chladnička, ktorá sa na striedačku zapína a vypína. 


V rámci bežných výpočtov už ide o čosi náročnejšiu matematiku, ktorú majú pod drobnohľadom výrobcovia elektrických spotrebičov. Výslednú hodnotu udávajú na energetickom štítku, ktorý sa dodáva spoločne so spotrebičom. 


Na energetickom štítku je uvedená informácia o tom, koľko kWh energie spotrebuje spotrebič počas bežnej prevádzky, v horizonte 1 roka. Ak vás zaujíma cena, musíte hodnotu vynásobiť cenou, ktorá je udávaná za 1 kWh. Upozorňujeme vás, že pôjde len o orientačný a nie presný výsledok.


 

Výsledok by vyzerať nasledovne: 

 • ročná spotreba chladničky je napríklad 280 kWh/annum,

 • cena za 1 kWh je, ako sme uviedli, 0,16 eur. 

= 280 × 0,16 = 44,8 eur.

vypočítať spotrebu elektriny

Domácich majstrov zaujme wattmeter

Ide o skutočne výhodné riešenie. Nepotrebujete náročné výpočty, postačí vám wattmeter. Zariadenie sa lokalizuje medzi spotrebič a zásuvku. Toto zariadenie vám následne s maximálnou presnosťou vyráta spotrebu konkrétneho elektrospotrebiča.

Wattmeter, ktorý je naozaj kvalitný, výsledok vynásobí cenou energie. Je bežne dostupný v predajniach s elektrickými spotrebičmi alebo obchodoch pre domácich majstrov. Jeho cena nie je vôbec vysoká, pretože vás v priemere vyjde pár desiatok eur.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky?

Kalkulačky využijete najmä v momente, keď potrebujete zistiť približnú spotrebu celej domácnosti. K dispozícii sú viaceré kalkulačky priamo od distribútorov energie, ktoré vám výrazným spôsobom ušetria vašu prácu.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky

Spôsoby, ako ušetriť na energii

K najznámejším metódam, ako ušetriť na energii v domácnosti, patrí:


 • výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky, prípadne za kompaktné žiarivky,

 • využívanie menších kuchynských spotrebičov, vďaka ktorým ušetríte viac než 60 % energie,

 • odpojenie nabíjačiek na batérie či mobilov zo zásuvky, platí to aj vtedy, keď sú mimo nabíjacieho režimu (naďalej spotrebujú energiu),

 • spotrebiče a elektronika využívajú elektrickú energiu aj vo chvíli, keď nie sú zapnuté.  Skvelým krokom, ktorý vám pomôže výrazne znížiť účty, je odpojenie elektroniky v domácnosti, ak ju nepoužívate. Ideálne sú predlžovačky s vypínačom, vďaka ktorým vypnete hneď niekoľko zariadení súčasne,

 • využívajte snímače pohybu, ktoré zistia, keď sa pohybujete okolo domu a zapnú svetlo v momente, keď ho reálne potrebujete,

 • vyhnite sa prekurovaniu interiérov. Ak sa teplota zníži čo i len o 1 °C, získate približne 6 % úsporu energie.


Vedeli ste, že…

… záclona, ktorá siaha až k parapetnej doske, usmerní prúdenie tepla do interiéru? Vďaka tomu dokážete ušetriť približne 25 % energie.

Zhrnutie

Metód, ako zistiť spotrebu elektrickej energie, je hneď niekoľko. Ak si vyberiete ktorúkoľvek z nich, rátajte s tým, že pôjde len o orientačný údaj. Pre lepšiu predstavu vám ale dostatočne poslúži aj znalosť takejto informácie.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  Dom a domácnosť
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  Dom a domácnosť
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  Dom a domácnosť
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  Dom a domácnosť
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • žena sediaca za počítačom
  Dom a domácnosť
  11. marca 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, ak v práci spôsobíte škodu? Ochráni vás poistenie

  Spôsobiť škodu zamestnávateľovi je nielen nepríjemné, ale môže byť aj drahé. Ideálnym riešením, ako predchádzať problémom so spôsobením škôd zamestnávateľovi, je poistenie. Aké máte možnosti? Aké škody takéto poistenie kryje a koľko vás bude stáť? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

 • Pár pri počítači
  Dom a domácnosť
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • moderny bungalov
  Dom a domácnosť
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  Dom a domácnosť
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  Dom a domácnosť
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  Dom a domácnosť
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  Dom a domácnosť
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  Dom a domácnosť
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  Dom a domácnosť
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  Dom a domácnosť
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • dom
  Dom a domácnosť
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • žena v byte
  Dom a domácnosť
  12. decembra 2021|Silvia Múdra
  Poistenie bytu: Veľké porovnanie cien jednotlivých poisťovní

  Každý majiteľ nehnuteľnosti by mal predvídať a chrániť svoj majetok správne nastavenou poistnou zmluvou. Zvoliť si vhodné poistenie bytu však zďaleka nie je jednoduchá úloha. Na čo všetko si dať pozor a aké sú výhody a nevýhody ponúk jednotlivých poisťovní na trhu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie cien a podmienok, s ktorými sa stretnete pri dojednávaní poistnej zmluvy.

 • Muž za PC s bankovkami na stole
  Dom a domácnosť
  07. decembra 2021|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?

 • najomcovia v byte
  Dom a domácnosť
  30. novembra 2021|Silvia Múdra
  Prenajímate byt? Porozmýšľajte nad poistením domácnosti

  Vlastníte nehnuteľnosť, ktorú aktuálne nevyužívate pre vlastné bývanie? Prenajať ju zodpovednému nájomcovi je bezpochyby správne rozhodnutie. Súčasne s podpisom nájomnej zmluvy však prirodzene prichádzajú aj isté obavy. Predsa len zverujete svoj majetok do rúk cudzieho človeka. Postačí vám na ochranu bytu správne naformulovaná nájomná zmluva a poistenie nehnuteľnosti? Alebo sa oplatí poistiť aj domácnosť?

 • Dom a domácnosť
  29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 • lupič
  Dom a domácnosť
  28. novembra 2021|Michaela Pősová
  Kryje poistenie nehnuteľnosti aj prípady krádeže?

  Každý, kto vlastní nehnuteľnosť - či už byt, dom alebo nejakú chatu - by mal myslieť na riziká, ktoré sa s jej vlastníctvom spájajú. Medzi najlepšie spôsoby ochrany majetku patrí poistenie. Pretože je veľmi užitočné myslieť na situácie, ktoré sa predvídať nedajú.

 • Plynový sporák s panvicami
  Dom a domácnosť
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Pretrhnutý kábel
  Dom a domácnosť
  30. októbra 2021|Michaela Pősová
  Zhorená kanvica, pokazená rúra či poškodená elektrika. Aké poistenie vám pomôže?

  Aj tú najdokonalejšiu a najlepšie fungujúcu domácnosť z času na čas postihnú situácie, keď sa niečo pokazí. Niekedy je to iba zhorená kanvica či pokazená rúra, no keď sa už musí riešiť celá elektroinštalácia, určite to nikoho nepoteší. Opravy takéhoto rozsahu môžu spraviť riadny škrt cez rozpočet.

 • Žena na terase s kávou
  Dom a domácnosť
  21. októbra 2021|Michaela Pősová
  Poistenie bytu: Aký je rozdiel medzi poistením budovy a domácnosti?

  V živote sa môže stať naozaj všeličo. Vlastnenie majetku nám nedáva žiadne záruky na to, že sa s ním nič nestane. Existuje mnoho hrozieb, ktoré nás môžu o bývanie veľmi rýchlo pripraviť. Všetkému sa totiž zabrániť nedá.

 • Elektrický stĺp
  Dom a domácnosť
  05. októbra 2021|Silvia Múdra
  Slovakia Energy na slovenskom trhu končí. Čo sa stane s jej zákazníkmi?

  Najväčší alternatívny dodávateľ energií - spoločnosť Slovakia Energy - oznámil ukončenie svojej činnosti na slovenskom trhu. Aké sú dôvody tohto kroku a čo sa stane s jej súčasnými zákazníkmi?

 • šťastná žena na sedačke
  Dom a domácnosť
  29. septembra 2021|Michal Postulka
  Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

  Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.