Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Ako čo najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny

Ako najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny?

5/5

Elektrickú energiu využívame deň čo deň. Prakticky sa bez nej nezaobídeme. Spotrebiče v domácnosti spotrebujú energiu a vám potom príde vyúčtovanie. Prezradíme vám, ako na rýchly výpočet spotreby elektriny, vďaka ktorému budete mať prehľad o svojich výdavkoch.

Výpočet spotreby elektriny občas spôsobí vrásky

V určitých momentoch potrebujete zistiť, aká je priemerná spotreba energie spotrebiča, ktorý máte doma. Rovnako môže byť dôležité zistiť, ktorý zo spotrebičov robí najväčší problém. Pre niektorých z vás môže byť smerodajná napríklad spotreba počítača.

Ak sa rozhodnete vydať cestou matematiky, výpočet spotreby elektriny môže byť trochu zavádzajúcim prvkom. Na celkovom výsledku participuje množstvo premenných, a čo je najdôležitejšie, tieto premenné zistíte len s veľkými obštrukciami.

Celková spotreba elektrickej energie je udávaná vo watthodinách, respektíve v kilowatthodinách (wh × 1 000). Udáva sa aj v megawatthodinách (kWh × 1 000). Viete, ako sa k daným jednotkám dostať, ak nemáte k dispozícii takýto údaj?


TIP 

Ak chcete na elektrickej energie aspoň čiastočne ušetriť, dokúpte k spotrebičom zásuvky. Môžete ich kedykoľvek vypnúť a vyhnúť sa žrútom energie, akým je napríklad pohotovostný režim.


Ako na výpočet elektrickej energie?

Spotrebu energie väčšinou strážia jej distribútori. Občas ale nie je na škodu, ak si ju aspoň orientačne spočítame svojpomocne doma.

Na ukážku použijeme klasický a veľmi jednoduchý príklad so žiarovkou, ktorej výkon je 10 W. V tomto prípade chceme zistiť, aká bola spotreba žiarovky, ak svietila v horizonte 8 hodín. Postačí, ak obe hodnoty vynásobíte a výsledkom bude spotreba žiarovky v priebehu 8 hodín. Spotreba energie bude 80 Wh.

V prípade, že vás zaujíma, na koľko vás takéto dlhé svietenie vyšlo, výslednú hodnotu vynásobte cenou, ktorá je udávaná za 1 Wh. Danú hodnotu udáva aj váš dodávateľ elektrickej energie vo svojom cenníku. Ak je v cenníku daná suma za 1 kWh, musíte toto číslo vydeliť 1 000. 

Výsledok, ktorý bude mať o čosi viac desatinných miest, je výsledná cena za Wh. Vrátime sa k žiarovke a uvedieme jednoduchý príklad. V cenníku vášho poskytovateľa elektrickej energie je uvedená cena za 1 kWh 0,16 eur. Danú sumu vydelíte číslom 1 000 a výsledná hodnota bude 0,00016

Výsledok vynásobíte s už vypočítanou spotrebou 80 Wh. Následne zistíte, že osemhodinové svietenie vás stálo 0,0128 centov.

Nápomocný môže byť aj energetický štítok

Možno vás to sklame, ale aj tento postup je neraz tvrdým orieškom. Nie všetky elektrické spotrebiče totiž odoberajú energiu rovnomerne. Príkladom je žiarivka. Odoberá viac prúdu na úplnom začiatku, hlavne vtedy, ak práčka ohrieva vodu či chladnička, ktorá sa na striedačku zapína a vypína. 

V rámci bežných výpočtov už ide o čosi náročnejšiu matematiku, ktorú majú pod drobnohľadom výrobcovia elektrických spotrebičov. Výslednú hodnotu udávajú na energetickom štítku, ktorý sa dodáva spoločne so spotrebičom. 

Na energetickom štítku je uvedená informácia o tom, koľko kWh energie spotrebuje spotrebič počas bežnej prevádzky, v horizonte 1 roka. Ak vás zaujíma cena, musíte hodnotu vynásobiť cenou, ktorá je udávaná za 1 kWh. Upozorňujeme vás, že pôjde len o orientačný a nie presný výsledok. 

Výsledok by vyzerať nasledovne: 

  • ročná spotreba chladničky je napríklad 280 kWh/annum,

  • cena za 1 kWh je, ako sme uviedli, 0,16 eur. 

280 × 0,16 = 44,8 eur.

vypočítať spotrebu elektriny

Domácich majstrov zaujme wattmeter

Ide o skutočne výhodné riešenie. Nepotrebujete náročné výpočty, postačí vám wattmeter. Zariadenie sa lokalizuje medzi spotrebič a zásuvku. Toto zariadenie vám následne s maximálnou presnosťou vyráta spotrebu konkrétneho elektrospotrebiča.

Wattmeter, ktorý je naozaj kvalitný, výsledok vynásobí cenou energie. Je bežne dostupný v predajniach s elektrickými spotrebičmi alebo obchodoch pre domácich majstrov. Jeho cena nie je vôbec vysoká, pretože vás v priemere vyjde pár desiatok eur.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky?

Kalkulačky využijete najmä v momente, keď potrebujete zistiť približnú spotrebu celej domácnosti. K dispozícii sú viaceré kalkulačky priamo od distribútorov energie, ktoré vám výrazným spôsobom ušetria vašu prácu.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky

Spôsoby, ako ušetriť na energii

K najznámejším metódam, ako ušetriť na energii v domácnosti, patrí:

  • výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky, prípadne za kompaktné žiarivky,

  • využívanie menších kuchynských spotrebičov, vďaka ktorým ušetríte viac než 60 % energie,

  • odpojenie nabíjačiek na batérie či mobilov zo zásuvky, platí to aj vtedy, keď sú mimo nabíjacieho režimu (naďalej spotrebujú energiu),

  • spotrebiče a elektronika využívajú elektrickú energiu aj vo chvíli, keď nie sú zapnuté. Skvelým krokom, ktorý vám pomôže výrazne znížiť účty, je odpojenie elektroniky v domácnosti, ak ju nepoužívate. Ideálne sú predlžovačky s vypínačom, vďaka ktorým vypnete hneď niekoľko zariadení súčasne,

  • využívajte snímače pohybu, ktoré zistia, keď sa pohybujete okolo domu a zapnú svetlo v momente, keď ho reálne potrebujete,

  • vyhnite sa prekurovaniu interiérov. Ak sa teplota zníži čo i len o 1 °C, získate približne 6 % úsporu energie.


Vedeli ste, že…

… záclona, ktorá siaha až k parapetnej doske, usmerní prúdenie tepla do interiéru? Vďaka tomu dokážete ušetriť približne 25 % energie.


Zhrnutie

Metód, ako zistiť spotrebu elektrickej energie, je hneď niekoľko. Ak si vyberiete ktorúkoľvek z nich, rátajte s tým, že pôjde len o orientačný údaj. Pre lepšiu predstavu vám ale dostatočne poslúži aj znalosť takejto informácie.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.