Ako čo najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny

Ako najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny?

27. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Elektrickú energiu využívame deň čo deň. Prakticky sa bez nej nezaobídeme. Spotrebiče v domácnosti spotrebujú energiu a vám potom príde vyúčtovanie. Prezradíme vám, ako na rýchly výpočet spotreby elektriny, vďaka ktorému budete mať prehľad o svojich výdavkoch.

Výpočet spotreby elektriny občas spôsobí vrásky

V určitých momentoch potrebujete zistiť, aká je priemerná spotreba energie spotrebiča, ktorý máte doma. Rovnako môže byť dôležité zistiť, ktorý zo spotrebičov robí najväčší problém. Pre niektorých z vás môže byť smerodajná napríklad spotreba počítača.


Ak sa rozhodnete vydať cestou matematiky, výpočet spotreby elektriny môže byť trochu zavádzajúcim prvkom. Na celkovom výsledku participuje množstvo premenných, a čo je najdôležitejšie, tieto premenné zistíte len s veľkými obštrukciami.


Celková spotreba elektrickej energie je udávaná vo  watthodinách, respektíve v kilowatthodinách  (wh × 1 000). Udáva sa aj v megawatthodinách (kWh × 1 000). Viete, ako sa k daným jednotkám dostať, ak nemáte k dispozícii takýto údaj?


TIP

Ak chcete na elektrickej energie aspoň čiastočne ušetriť, dokúpte k spotrebičom zásuvky. Môžete ich kedykoľvek vypnúť a vyhnúť sa žrútom energie, akým je napríklad pohotovostný režim.

Ako na výpočet elektrickej energie?

Spotrebu energie väčšinou  strážia jej distribútori. Občas ale nie je na škodu, ak si ju aspoň orientačne spočítame svojpomocne doma.


Na ukážku použijeme klasický a veľmi jednoduchý príklad so žiarovkou, ktorej výkon je 10 W. V tomto prípade chceme zistiť, aká bola spotreba žiarovky, ak svietila v horizonte 8 hodín. Postačí, ak obe hodnoty vynásobíte a výsledkom bude spotreba žiarovky v priebehu 8 hodín. Spotreba energie bude 80 Wh.


V prípade, že vás zaujíma, na koľko vás takéto dlhé svietenie vyšlo, výslednú hodnotu vynásobte cenou, ktorá je udávaná za 1 Wh. Danú hodnotu udáva aj váš dodávateľ elektrickej energie vo svojom cenníku. Ak je v cenníku daná suma za 1 kWh, musíte toto číslo vydeliť 1 000. 


Výsledok, ktorý bude mať o čosi viac desatinných miest, je výsledná cena za Wh. Vrátime sa k žiarovke a uvedieme jednoduchý príklad. V cenníku vášho poskytovateľa elektrickej energie je uvedená cena za 1 kWh 0,16 eur. Danú sumu vydelíte číslom 1 000 a výsledná hodnota bude 0,00016


Výsledok vynásobíte s už vypočítanou spotrebou 80 Wh. Následne zistíte, že osemhodinové svietenie vás stálo 0,0128 centov.

Nápomocný môže byť aj energetický štítok

Možno vás to sklame, ale aj tento postup je neraz tvrdým orieškom.  Nie všetky elektrické spotrebiče totiž odoberajú energiu rovnomerne. Príkladom je žiarivka.  Odoberá viac prúdu na úplnom začiatku, hlavne vtedy, ak práčka ohrieva vodu či chladnička, ktorá sa na striedačku zapína a vypína. 


V rámci bežných výpočtov už ide o čosi náročnejšiu matematiku, ktorú majú pod drobnohľadom výrobcovia elektrických spotrebičov. Výslednú hodnotu udávajú na energetickom štítku, ktorý sa dodáva spoločne so spotrebičom. 


Na energetickom štítku je uvedená informácia o tom, koľko kWh energie spotrebuje spotrebič počas bežnej prevádzky, v horizonte 1 roka. Ak vás zaujíma cena, musíte hodnotu vynásobiť cenou, ktorá je udávaná za 1 kWh. Upozorňujeme vás, že pôjde len o orientačný a nie presný výsledok.


 

Výsledok by vyzerať nasledovne: 

 • ročná spotreba chladničky je napríklad 280 kWh/annum,

 • cena za 1 kWh je, ako sme uviedli, 0,16 eur. 

= 280 × 0,16 = 44,8 eur.

vypočítať spotrebu elektriny

Domácich majstrov zaujme wattmeter

Ide o skutočne výhodné riešenie. Nepotrebujete náročné výpočty, postačí vám wattmeter. Zariadenie sa lokalizuje medzi spotrebič a zásuvku. Toto zariadenie vám následne s maximálnou presnosťou vyráta spotrebu konkrétneho elektrospotrebiča.

Wattmeter, ktorý je naozaj kvalitný, výsledok vynásobí cenou energie. Je bežne dostupný v predajniach s elektrickými spotrebičmi alebo obchodoch pre domácich majstrov. Jeho cena nie je vôbec vysoká, pretože vás v priemere vyjde pár desiatok eur.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky?

Kalkulačky využijete najmä v momente, keď potrebujete zistiť približnú spotrebu celej domácnosti. K dispozícii sú viaceré kalkulačky priamo od distribútorov energie, ktoré vám výrazným spôsobom ušetria vašu prácu.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky

Spôsoby, ako ušetriť na energii

K najznámejším metódam, ako ušetriť na energii v domácnosti, patrí:


 • výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky, prípadne za kompaktné žiarivky,

 • využívanie menších kuchynských spotrebičov, vďaka ktorým ušetríte viac než 60 % energie,

 • odpojenie nabíjačiek na batérie či mobilov zo zásuvky, platí to aj vtedy, keď sú mimo nabíjacieho režimu (naďalej spotrebujú energiu),

 • spotrebiče a elektronika využívajú elektrickú energiu aj vo chvíli, keď nie sú zapnuté.  Skvelým krokom, ktorý vám pomôže výrazne znížiť účty, je odpojenie elektroniky v domácnosti, ak ju nepoužívate. Ideálne sú predlžovačky s vypínačom, vďaka ktorým vypnete hneď niekoľko zariadení súčasne,

 • využívajte snímače pohybu, ktoré zistia, keď sa pohybujete okolo domu a zapnú svetlo v momente, keď ho reálne potrebujete,

 • vyhnite sa prekurovaniu interiérov. Ak sa teplota zníži čo i len o 1 °C, získate približne 6 % úsporu energie.


Vedeli ste, že…

… záclona, ktorá siaha až k parapetnej doske, usmerní prúdenie tepla do interiéru? Vďaka tomu dokážete ušetriť približne 25 % energie.

Zhrnutie

Metód, ako zistiť spotrebu elektrickej energie, je hneď niekoľko. Ak si vyberiete ktorúkoľvek z nich, rátajte s tým, že pôjde len o orientačný údaj. Pre lepšiu predstavu vám ale dostatočne poslúži aj znalosť takejto informácie.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.