Ako čo najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny

Ako najrýchlejšie vypočítať spotrebu elektriny?

27. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Elektrickú energiu využívame deň čo deň. Prakticky sa bez nej nezaobídeme. Spotrebiče v domácnosti spotrebujú energiu a vám potom príde vyúčtovanie. Prezradíme vám, ako na rýchly výpočet spotreby elektriny, vďaka ktorému budete mať prehľad o svojich výdavkoch.

Výpočet spotreby elektriny občas spôsobí vrásky

V určitých momentoch potrebujete zistiť, aká je priemerná spotreba energie spotrebiča, ktorý máte doma. Rovnako môže byť dôležité zistiť, ktorý zo spotrebičov robí najväčší problém. Pre niektorých z vás môže byť smerodajná napríklad spotreba počítača.


Ak sa rozhodnete vydať cestou matematiky, výpočet spotreby elektriny môže byť trochu zavádzajúcim prvkom. Na celkovom výsledku participuje množstvo premenných, a čo je najdôležitejšie, tieto premenné zistíte len s veľkými obštrukciami.


Celková spotreba elektrickej energie je udávaná vo  watthodinách, respektíve v kilowatthodinách  (wh × 1 000). Udáva sa aj v megawatthodinách (kWh × 1 000). Viete, ako sa k daným jednotkám dostať, ak nemáte k dispozícii takýto údaj?


TIP

Ak chcete na elektrickej energie aspoň čiastočne ušetriť, dokúpte k spotrebičom zásuvky. Môžete ich kedykoľvek vypnúť a vyhnúť sa žrútom energie, akým je napríklad pohotovostný režim.

Ako na výpočet elektrickej energie?

Spotrebu energie väčšinou  strážia jej distribútori. Občas ale nie je na škodu, ak si ju aspoň orientačne spočítame svojpomocne doma.


Na ukážku použijeme klasický a veľmi jednoduchý príklad so žiarovkou, ktorej výkon je 10 W. V tomto prípade chceme zistiť, aká bola spotreba žiarovky, ak svietila v horizonte 8 hodín. Postačí, ak obe hodnoty vynásobíte a výsledkom bude spotreba žiarovky v priebehu 8 hodín. Spotreba energie bude 80 Wh.


V prípade, že vás zaujíma, na koľko vás takéto dlhé svietenie vyšlo, výslednú hodnotu vynásobte cenou, ktorá je udávaná za 1 Wh. Danú hodnotu udáva aj váš dodávateľ elektrickej energie vo svojom cenníku. Ak je v cenníku daná suma za 1 kWh, musíte toto číslo vydeliť 1 000. 


Výsledok, ktorý bude mať o čosi viac desatinných miest, je výsledná cena za Wh. Vrátime sa k žiarovke a uvedieme jednoduchý príklad. V cenníku vášho poskytovateľa elektrickej energie je uvedená cena za 1 kWh 0,16 eur. Danú sumu vydelíte číslom 1 000 a výsledná hodnota bude 0,00016


Výsledok vynásobíte s už vypočítanou spotrebou 80 Wh. Následne zistíte, že osemhodinové svietenie vás stálo 0,0128 centov.

Nápomocný môže byť aj energetický štítok

Možno vás to sklame, ale aj tento postup je neraz tvrdým orieškom.  Nie všetky elektrické spotrebiče totiž odoberajú energiu rovnomerne. Príkladom je žiarivka.  Odoberá viac prúdu na úplnom začiatku, hlavne vtedy, ak práčka ohrieva vodu či chladnička, ktorá sa na striedačku zapína a vypína. 


V rámci bežných výpočtov už ide o čosi náročnejšiu matematiku, ktorú majú pod drobnohľadom výrobcovia elektrických spotrebičov. Výslednú hodnotu udávajú na energetickom štítku, ktorý sa dodáva spoločne so spotrebičom. 


Na energetickom štítku je uvedená informácia o tom, koľko kWh energie spotrebuje spotrebič počas bežnej prevádzky, v horizonte 1 roka. Ak vás zaujíma cena, musíte hodnotu vynásobiť cenou, ktorá je udávaná za 1 kWh. Upozorňujeme vás, že pôjde len o orientačný a nie presný výsledok.


 

Výsledok by vyzerať nasledovne: 

 • ročná spotreba chladničky je napríklad 280 kWh/annum,

 • cena za 1 kWh je, ako sme uviedli, 0,16 eur. 

= 280 × 0,16 = 44,8 eur.

vypočítať spotrebu elektriny

Domácich majstrov zaujme wattmeter

Ide o skutočne výhodné riešenie. Nepotrebujete náročné výpočty, postačí vám wattmeter. Zariadenie sa lokalizuje medzi spotrebič a zásuvku. Toto zariadenie vám následne s maximálnou presnosťou vyráta spotrebu konkrétneho elektrospotrebiča.

Wattmeter, ktorý je naozaj kvalitný, výsledok vynásobí cenou energie. Je bežne dostupný v predajniach s elektrickými spotrebičmi alebo obchodoch pre domácich majstrov. Jeho cena nie je vôbec vysoká, pretože vás v priemere vyjde pár desiatok eur.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky?

Kalkulačky využijete najmä v momente, keď potrebujete zistiť približnú spotrebu celej domácnosti. K dispozícii sú viaceré kalkulačky priamo od distribútorov energie, ktoré vám výrazným spôsobom ušetria vašu prácu.

Čo poviete na virtuálne kalkulačky

Spôsoby, ako ušetriť na energii

K najznámejším metódam, ako ušetriť na energii v domácnosti, patrí:


 • výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky, prípadne za kompaktné žiarivky,

 • využívanie menších kuchynských spotrebičov, vďaka ktorým ušetríte viac než 60 % energie,

 • odpojenie nabíjačiek na batérie či mobilov zo zásuvky, platí to aj vtedy, keď sú mimo nabíjacieho režimu (naďalej spotrebujú energiu),

 • spotrebiče a elektronika využívajú elektrickú energiu aj vo chvíli, keď nie sú zapnuté.  Skvelým krokom, ktorý vám pomôže výrazne znížiť účty, je odpojenie elektroniky v domácnosti, ak ju nepoužívate. Ideálne sú predlžovačky s vypínačom, vďaka ktorým vypnete hneď niekoľko zariadení súčasne,

 • využívajte snímače pohybu, ktoré zistia, keď sa pohybujete okolo domu a zapnú svetlo v momente, keď ho reálne potrebujete,

 • vyhnite sa prekurovaniu interiérov. Ak sa teplota zníži čo i len o 1 °C, získate približne 6 % úsporu energie.


Vedeli ste, že…

… záclona, ktorá siaha až k parapetnej doske, usmerní prúdenie tepla do interiéru? Vďaka tomu dokážete ušetriť približne 25 % energie.

Zhrnutie

Metód, ako zistiť spotrebu elektrickej energie, je hneď niekoľko. Ak si vyberiete ktorúkoľvek z nich, rátajte s tým, že pôjde len o orientačný údaj. Pre lepšiu predstavu vám ale dostatočne poslúži aj znalosť takejto informácie.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.