Pôžičky pre učiteľov boli ešte v nedávnej minulosti veľmi populárne vďaka ich výhodným podmienkam. Išlo totiž o zvýhodnené úvery s lepším úročením. Aké možnosti máte ako učiteľ dnes, ak si chcete požičať? 

Pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania

Medzi najobľúbenejšie, a zároveň aj najvýhodnejšie možnosti pôžičiek pre učiteľov patria pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania. O pôžičku pre učiteľov môžete požiadať, ak ste: 

 • pedagogický zamestnanec - učiteľ, majster odbornej výchovy, vychovávateľ, pedagogický asistent, zahraničný lektor, tréner športovej školy a triedy, korepetítor, školský špeciálny pedagóg, učiteľ profesijného rozvoja; 

 • odborný zamestnanec - psychológ a školský psychológ, logopéd a školský logopéd, liečebný pedagóg, sociálny pedagóg, kariérny poradca;  

 • študent doktorandského štúdia v dennej forme štúdia;

 • zamestnanec vysokej školy, ktorý do dňa na doručenie žiadosti o pôžičku dosiahol vek najviac 35 rokov, a zároveň ste vysokoškolským učiteľom, výskumným pracovníkom alebo umeleckým pracovníkom.


Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Bankové a nebankové pôžičky pre učiteľov

Ak pôsobíte ako pedagóg, okrem pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania máte samozrejme aj iné možnosti. Ďalším výhodným riešením môže byť banková pôžička. V banke môžete požiadať napríklad o ktorýkoľvek druh krátkodobých úverov - spotrebný úver, kontokorentný úver či kreditnú kartu. 


Tieto pôžičky nie sú účelovo viazané a môžete ich využiť na čokoľvek - teda napríklad na rekonštrukciu bývaniakúpu auta či zvýšenie kvalifikácie. Pre schválenie je dôležité, aby ste mali dostatočnú výšku príjmu a v minulosti nemali problém s finančnou disciplínou. 

Menej výhodnou alternatívou je nebanková pôžička, ktorá vám však môže pomôcť v prípade, že vám pôžičku v banke neschválili. V tomto prípade však rátajte s oveľa vyššou úrokovou sadzbou. Tieto pôžičky sa vám môžu hodiť na financovanie menších nečakaných výdavkov alebo ako pôžička do výplaty

Ako si vybrať vhodnú pôžičku pre učiteľov?

Neviete si spomedzi ponúk finančných inštitúcií vybrať? Ľahká pomoc! Využite náš online porovnávač pôžičiek a úverov, kde si môžete tak bankové, ako i nebankové pôžičky pre učiteľov veľmi jednoducho porovnať.  

Pri porovnávaní si všímajte nielen výšku mesačnej splátky a úrokovú sadzbu, ale najmä RPMN - ročnú percentuálnu mieru nákladov. Tento ukazovateľ zohľadňuje aj výšku poplatkov súvisiacich s pôžičkou a práve on vám napovie, ktorá pôžička je naozaj najlacnejšia. 

Pôžičku si následne môžete cez internet aj uzavrieť - všetko rýchlo a jednoducho bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku finančnej inštitúcie. Dôkladne si však zvážte či pôžičku skutočne potrebujete.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.