Máte popri štúdiu, dôchodku či zamestnaní brigádu, ale nemáte z nej dostatok peňažných prostriedkov na financovanie svojich potrieb? Riešením môže byť pôžička. Akým spôsobom môžete takúto pôžičku pre brigádnikov získať?

Čo je brigáda a kto je brigádnik? 

Brigáda je krátkodobá práca, ktorá zvyčajne trvá niekoľko hodín alebo pracovných dní. Takýto typ práce využívajú najmä  študentidôchodcovianezamestnaní, ale aj zamestnaní na prilepšenie k svojmu osobnému príjmu. V tom prípade sa z nich stávajú brigádnici.


Brigády sú samozrejme legislatívne upravené, v Zákonníku práce ich však pod týmto pojmom nehľadajte. Tam sú označované ako práce vykonávané mimo pracovného pomeruZákonník práce ustanovuje, že zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak ide o:

  • prácu, ktorá je vymedzená výsledkom - dohoda o vykonaní práce,

  • príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce - dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov.



Každá z týchto dohôd má svoje špecifické určenie a pravidlá týkajúce sa napríklad maximálneho množstva hodín, ktoré môžete ako brigádnik (alebo teda dohodár) u zamestnávateľa odpracovať. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Kde získať pôžičku pre brigádnikov?

Ak pracujete ako brigádnik a práve potrebujete peniaze, môžete sa obrátiť na niektorú z bankových alebo nebankových inštitúcií so žiadosťou o klasickú pôžičkuPôžičku pre brigádnikov totiž ako samostatný produkt v ponuke finančných inštitúcií nenájdete. V tomto prípade ide skôr o vymedzenie okruhu ľudí (a prípadne zdroja ich príjmu), ktorí môžu takúto pôžičku získať.  

Či už ste študent, dôchodca alebo zamestnanec, váš príjem z brigády bude finančná inštitúcia posudzovať individuálne. Hlavnými predpokladmi pre získanie pôžičky bude, aby bol tento príjem pravidelný a bol v dostatočnej výške. Ak je napríklad príjem z dohody vaším jediným príjmom, musíte túto činnosť už určitú dobu vykonávať a nesmiete byť pred ukončením dohody. Výška príjmu z dohody zas ovplyvní výšku pôžičky, ktorú budete môcť získať. 

Pre získanie pôžičky musíte samozrejme spĺňať aj ďalšie všeobecné podmienky, ktorými sú väčšinou vek minimálne 18 rokovtrvalý pobyt na Slovensku a čistý úverový register. Ak všetky tieto podmienky spĺňate, orientujte sa prioritne na vybavenie bankovej pôžičky. Tie sú totiž spravidla výhodnejšie, hoci pri nedostatočne vysokom príjme môže od vás banka vyžadovať napríklad bonitného spoludlžníka. 


Ak v banke nepochodíte, v ďalšom kroku sa skúste obrátiť na niektorú z nebankových spoločností, ktoré síce ponúkajú menšie pôžičky s kratšou dobou splatnosti a oveľa vyšším úrokom, ale šanca na ich získanie s nižším príjmom u nich môže byť vyššia ako v banke.

Ako sa v ponuke pôžičiek zorientovať?

Na slovenskom trhu je naozaj veľké množstvo poskytovateľov pôžičiek s ešte väčším množstvom produktov. Rozumieme, že je ťažké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pre vás vytvorili nástroj - online porovnávač, ktorý vám pomôže ponuky jednotlivých spoločností jednoducho a prehľadne porovnať.  

Buďte opatrní

Vybrať si vhodnú pôžičku pre brigádnikov ešte nikdy nebolo ľahšie. Porovnajte si jednotlivé ponuky a po výbere tej najvýhodnejšej ju môžete online aj uzavrieť. Musíte si však v prvom rade uvedomiť, či ste schopní takúto pôžičku splácať. Je potrebné myslieť na to, že v živote môžu nastať situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vaľu finančnú pripravenosť. Ak uvažujete nad pôžičkou, musíte veľmi dobre poznať svoj rozpočet, rozsah príjmov a výdajov tvorí základ pre posúdenie, akú veľkú splátku si môžete dovoliť. K tomu musíme počítať aj s mimoriadnymi výdavkami, ktoré môžu nastať. Pôžičku si preto dôkladne zvážte!

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

    Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.