Ste študent a potrebujete financovať náklady súvisiace so štúdiom, ubytovaním či inými výdavkami? Niekomu pomôžu rodičia, iní si nájdu brigádu. Riešením však môže byť aj výhodná študentská pôžička. 

Študentská pôžička na vzdelávanie

Jednou z najvýhodnejších možností, ako môžete získať pôžičku, je požiadať o študentskú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Žiadateľom môže byť prakticky každý študent vysokej školy. Minimálna výška pôžičky je 500 eur, maximálna je 5 000 eur pre študentov I. a II. stupňa a až 8 000 eur pre študentov III. stupňa. Aktuálna úroková sadzba pre akademický rok 2021/2022 je 3 % p.a. 

Pôžička z fondu nie je účelovo viazaná a môžete o ňu požiadať spolu až šesťkrát, každoročne v dvoch termínoch - do 15. septembra alebo 31. októbra. Doba splatnosti študentskej pôžičky sa pohybuje od 5 do 10 rokov - poskytnutú pôžičku teda počas štúdia nesplácate, ale až po jeho ukončení, kedy sa pôžička začína úročiť. 

Študentská pôžička z banky

Ak nepatríte medzi tých, ktorým sa podarilo získať pôžičku pre študentov zo štátnych zdrojov alebo len skrátka nechcete čakať na jej schválenie, existujú aj iné možnosti, ako získať peniaze (nielen) na štúdium. Jedným z riešení je študentská pôžička z bankySlovenské banky majú spravidla pre študentov nastavené výhodnejšie podmienky ako v prípade klasických spotrebných úverov. Ide o bezúčelový úver, ktorý je poskytovaný často bez poplatkov a za priaznivejšiu úrokovú sadzbu, ktorá je platná počas celej doby splácania. Doba splácania sa pritom pohybuje v horizonte 1 až 8 rokov. Podmienkou je, aby ste boli študentom dennej formy štúdia, predložili potvrdenie o návšteve školy a mali zabezpečeného ručiteľa s pravidelným príjmom, napríklad vášho rodiča. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Ako si vybrať najvýhodnejšiu študentskú pôžičku?

Ak zvažujete študentskú pôžičku, podmienky jednotlivých inštitúcii si najskôr dôkladne porovnajte. Nie je predsa jedno, koľko za pôžičku zaplatíte. Aby sa vám pôžičky porovnávali jednoduchšie, pripravili sme pre vás jednoduchý nástroj - online porovnávač, pomocou ktorého môžete nájsť tú najvýhodnejšiu pôžičku pre vaše štúdium


Pôžičku si dobre rozmyslite

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu finančnú pripravenosť. Dobre si preto premyslite, či mesačné splátky budete schopní splácať počas vášho študentského života, aby ste sa vyhli rôznym komplikáciám. Zvážte všetky možnosti a rozmyslite si, kedy je pôžička na mieste a kedy, naopak, ju vôbec nepotrebujete.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.