Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

znalecký posudok na byt či dom

Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

5/5

So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.

Na čo slúži znalecký posudok?

Jednoducho povedané, znalecký posudok je dokument slúžiaci na preskúmanie určitej veci. Ide o hmotné aj nehmotné veci, ako napríklad nehnuteľnosť. Vypracovaný môže byť iba odborníkom, čiže expertom alebo znalcom zapísaným v zozname znalcov. Tento zoznam nájdete na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Je verejný, preto si ho viete pozrieť aj sami.

Znalec je špecialista a jeho posudok by mal byť zárukou toho, že závery uvedené v posudku sú pravdivé a boli odborne preskúmané.

Znalcom sa stáva osoba s dlhoročnou praxou v určitom odbore. To, v akom odbore, závisí od toho, aký typ znaleckého posudku si žiadate vytvoriť. Existuje ich niekoľko typov. Odlišujú sa od seba spracovaním, a tým, kto ich vytvára.

Niekedy sa stretnete aj so znaleckou organizáciou alebo ústavom. V tejto organizácii sa zdržujú viacerí znalci.

Znalecký posudok obsahuje odpovede na rôzne otázky, ktoré sú určené zadávateľom. Otázky sú rôzne. Spravidla ide o to, akú hodnotu má nehnuteľnosť alebo aká je hodnota určitej zložky podniku. Zložkou je technológia, vozidlo či pohľadávky. 

Výhodou posudku je, že sa dá upraviť presne podľa vašich potrieb.

Ako si vybrať správneho znalca?

Výber znalca je náročný, a to hlavne vtedy, keď ho vyberáte prvýkrát. Ak ho potrebujete k hypotéke, máte dve možnosti:

  • buď si vyberiete znalca sami,

  • alebo využijete znalca od banky.

Samostatný výber znalca 

Keď sa rozhodnete, že znalca si vyberiete sami, je dôležité držať sa niekoľkých pravidiel. Základom je, aby mal znalec skutočne prax vo vami vybranej oblasti. To znamená len jedno. Keď budete potrebovať posudok k hypotéke, hľadajte znalca na oceňovanie nehnuteľností. Len tak získate presne to, čo potrebujete.

Znalci sú však rozdelení do viacerých kategórií. Napríklad, ekonomickí sa delia do dvoch odborov, t.j. „Ekonómia a manažment” a „Ekonomika a riadenie podnikov”. V prvom odbore sa následne delia na ďalšie štyri odvetvia. Sú to napríklad „Účtovníctvo a daňovníctvo”, „Personalistika”, a ďalšie.

Nájsť toho správneho znalca môže byť náročné. Je preto dobré, keď si dopredu spravíte prieskum. K hypotéke alebo inému úveru, kde bude nehnuteľnosť hrať rolu, je posudok nutný. Vybavte si ho preto niekoľko dní dopredu.


Rada odborníka

Znalecký posudok nesmie byť príliš starý. Každá banka má svoje podmienky. Niektoré berú mesiac staré posudky, iné aj trochu staršie. Čím je posudok novší, tým lepšie. Nevybavujte ho preto príliš skoro, aby ste nemali problémy.


Celý výber znalca vám uľahčí zoznam odborov a odvetví, ktorý je uvedený v prílohe č. 3 Inštrukcie Ministerstva spravodlivosti č. 7/2009. Môžete si ich tiež pozrieť na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Ešte lepším riešením je vybrať si jednu znaleckú organizáciu alebo ústav. Na tomto mieste stačí predložiť presne to, čo potrebujete. Organizácia vás bude informovať, či služby poskytuje alebo vás odporučí inému znalcovi. S veľkou pravdepodobnosťou ale bude mať svoje služby v ponuke. Oceňovanie nehnuteľností je jednou z ich základných služieb.

Pri výbere organizácie si nezabudnite pozrieť, či je zapísaná v zozname znalcov. Ďalej si pozrite aj referencie alebo o ne rovno požiadajte. Týmto krokom zistite, či je spoločnosť spoľahlivá a poskytuje presne to, čo hľadáte.

Výhodou tohto typu znaleckého posudku je, že ho môžete využiť v každej banke. Je univerzálny. Je určený pre tých, ktorí nie sú rozhodnutí, kde úver vybavia. S posudkom od nezainteresovaného znalca viete požiadať o vytvorenie ponuky na hypotéku kdekoľvek.

Znalec od banky

Druhou možnosťou je znalec od banky. Veľkým benefitom je, že nemusíte nikam chodiť. Všetko získate na jednom mieste, a to hypotéku aj posudok. Na druhej strane, táto možnosť sa oplatí len vtedy, keď ste si istí, že v banke hypotéku vezmete.

Znalecký posudok od banky vám v iných bankách akceptovať nebudú. Keď sa teda rozhodnete, že namiesto ČSOB si vyberiete VÚB, musíte si nechať spraviť ďalší.

Keď ale skutočne viete, že v danej banke hypotéku chcete, posudok si dajte urobiť. Často býva bezplatnou službou, prípadne za menší poplatok.

Cena znaleckého posudku

Cena znaleckého posudku sa líši od toho, kde si ho dáte urobiť alebo od toho, aký typ potrebujete. Základná hodinová sadzba je určená vyhláškou č. 491/2004 Z. z. vo výške 13,28 € bez DPH. Táto suma je ďalej rozšírená ešte o rôzne výdavky a tarifné zložky. 

Dobrou správou je, že zákon umožňuje dohodu o cene. Klienti vedia výslednú sumu dojednať.

Celková suma sa vo všeobecnosti pohybuje nad 100 €. Treba preto počítať s tým, že si za posudok budete musieť priplatiť. Podnikatelia alebo majitelia veľkých budov by sa mali pripraviť na štvorcifernú sumu. Posudky sú v takýchto situáciách náročnejšie na vytvorenie. Niekedy na nich pracuje aj viac znalcov naraz.

Podklady pre znalecký posudok

Na to, aby vám mohol znalec urobiť posudok, bude potrebovať nejaké podklady. Od nich závisí celková kvalita a výsledok. Keď si dávate robiť posudok k nehnuteľnosti, nezabudnite priniesť všetky dokumenty. Ich rozsah závisí od samotného znalca.

Znalec vám dopredu povie, čo bude k nehnuteľnosti potrebovať, prípadne si nájdite zoznam dokumentov na jeho oficiálnej stránke. Vždy je však dobré informovať sa, aby ste si boli na sto percent istí.


Rada odborníka

Ak sa zistí nesprávne zakreslenie pozemku alebo iné nepresné údaje, znalec nemusí podklady akceptovať. Na znalecký posudok budete teda musieť jednotlivé problémy vyriešiť.


Po spracovaní posudku môžete pokračovať vo vybavovaní hypotéky alebo iného úveru. O zneužití údajov od znalca sa nemusíte báť. V zmysle zákona je povinný zachovať mlčanlivosť, preto sú jednotlivé údaje a konverzácie dôverné.

Vybavte si posudok aj vy

Vybavenie znaleckého posudku na dom je zdĺhavé a náročné. Dôležité je, aby ste si vybrali kvalitného znalca, ktorý vám vypracuje dokument so správnymi výsledkami. Použiť ho následne môžete na vybavenie hypotéky či iného úveru.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.