znalecky posudok

Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

9. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.

Na čo slúži znalecký posudok?

Jednoducho povedané, znalecký posudok je dokument slúžiaci na preskúmanie určitej veci. Ide o hmotné aj nehmotné veci, ako napríklad nehnuteľnosť. Vypracovaný môže byť iba odborníkom, čiže expertom alebo znalcom zapísaným v zozname znalcov. Tento zoznam nájdete na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Je verejný, preto si ho viete pozrieť aj sami.

Znalec je špecialista a jeho posudok by mal byť zárukou toho, že závery uvedené v posudku sú pravdivé a boli odborne preskúmané.

Znalcom sa stáva osoba  s dlhoročnou praxou v určitom odbore. To, v akom odbore, závisí od toho, aký typ znaleckého posudku si žiadate vytvoriť. Existuje ich niekoľko typov. Odlišujú sa od seba spracovaním, a tým, kto ich vytvára.

Niekedy sa stretnete aj so znaleckou organizáciou alebo ústavom. V tejto organizácii sa zdržujú viacerí znalci.

Znalecký posudok obsahuje odpovede na rôzne otázky, ktoré sú určené zadávateľom. Otázky sú rôzne. Spravidla ide o to, akú hodnotu má nehnuteľnosť alebo aká je hodnota určitej zložky podniku. Zložkou je technológia, vozidlo či pohľadávky. 

Výhodou posudku je, že sa dá upraviť presne podľa vašich potrieb.

Ako si vybrať správneho znalca?

Výber znalca je náročný, a to hlavne vtedy, keď ho vyberáte prvýkrát. Ak ho potrebujete k hypotéke, máte dve možnosti:

 • buď si vyberiete znalca sami,

 • alebo využijete znalca od banky.

Samostatný výber znalca 

Keď sa rozhodnete, že znalca si vyberiete sami, je dôležité držať sa niekoľkých pravidiel. Základom je, aby mal znalec skutočne prax vo vami vybranej oblasti. To znamená len jedno. Keď budete potrebovať posudok k hypotéke, hľadajte znalca na oceňovanie nehnuteľností. Len tak získate presne to, čo potrebujete.

Znalci sú však rozdelení do viacerých kategórií. Napríklad, ekonomickí sa delia do dvoch odborov, t.j. „Ekonómia a manažment” a „Ekonomika a riadenie podnikov”. V prvom odbore sa následne delia na ďalšie štyri odvetvia. Sú to napríklad „Účtovníctvo a daňovníctvo”, „Personalistika”, a ďalšie.

Nájsť toho správneho znalca môže byť náročné. Je preto dobré, keď si dopredu spravíte prieskum. K hypotéke alebo inému úveru, kde bude nehnuteľnosť hrať rolu, je posudok nutný. Vybavte si ho preto niekoľko dní dopredu.

Rada odborníka

Znalecký posudok nesmie byť príliš starý. Každá banka má svoje podmienky. Niektoré berú mesiac staré posudky, iné aj trochu staršie. Čím je posudok novší, tým lepšie. Nevybavujte ho preto príliš skoro, aby ste nemali problémy.


Celý výber znalca vám uľahčí zoznam odborov a odvetví, ktorý je uvedený v prílohe č. 3 Inštrukcie Ministerstva spravodlivosti č. 7/2009. Môžete si ich tiež pozrieť na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Ešte lepším riešením je vybrať si jednu  znaleckú organizáciu alebo ústav. Na tomto mieste stačí predložiť presne to, čo potrebujete. Organizácia vás bude informovať, či služby poskytuje alebo vás odporučí inému znalcovi. S veľkou pravdepodobnosťou ale bude mať svoje služby v ponuke. Oceňovanie nehnuteľností je jednou z ich základných služieb.

Pri výbere organizácie si nezabudnite pozrieť, či je  zapísaná v zozname znalcov. Ďalej si pozrite aj referencie alebo o ne rovno požiadajte. Týmto krokom zistite, či je spoločnosť spoľahlivá a poskytuje presne to, čo hľadáte.

Výhodou tohto typu znaleckého posudku je, že ho môžete využiť v každej banke. Je univerzálny. Je určený pre tých, ktorí nie sú rozhodnutí, kde úver vybavia. S posudkom od nezainteresovaného znalca viete požiadať o vytvorenie ponuky na hypotéku kdekoľvek.

Znalec od banky

Druhou možnosťou je znalec od banky. Veľkým benefitom je, že nemusíte nikam chodiť. Všetko získate na jednom mieste, a to hypotéku aj posudok. Na druhej strane, táto možnosť sa oplatí len vtedy, keď ste si istí, že v banke hypotéku vezmete.

Znalecký posudok od banky vám v iných bankách akceptovať nebudú. Keď sa teda rozhodnete, že namiesto ČSOB si vyberiete VÚB, musíte si nechať spraviť ďalší.

Keď ale skutočne viete, že v danej banke hypotéku chcete,  posudok si dajte urobiť. Často býva bezplatnou službou, prípadne za menší poplatok.

Cena znaleckého posudku

Cena znaleckého posudku sa líši od toho, kde si ho dáte urobiť alebo od toho, aký typ potrebujete. Základná hodinová sadzba je určená vyhláškou č. 491/2004 Z. z. vo výške 13,28 € bez DPH. Táto suma je ďalej rozšírená ešte o rôzne výdavky a tarifné zložky. 

Dobrou správou je, že zákon umožňuje dohodu o cene. Klienti vedia výslednú sumu dojednať.

Celková suma sa vo všeobecnosti pohybuje nad 100 €. Treba preto počítať s tým, že si za posudok budete musieť priplatiť. Podnikatelia alebo majitelia veľkých budov by sa mali pripraviť na štvorcifernú sumu. Posudky sú v takýchto situáciách náročnejšie na vytvorenie. Niekedy na nich pracuje aj viac znalcov naraz.

Podklady pre znalecký posudok

Na to, aby vám mohol znalec urobiť posudok, bude potrebovať nejaké podklady. Od nich závisí celková kvalita a výsledok. Keď si dávate robiť posudok k nehnuteľnosti, nezabudnite priniesť všetky dokumenty. Ich rozsah závisí od samotného znalca.

Znalec vám dopredu povie, čo bude k nehnuteľnosti potrebovať, prípadne si nájdite zoznam dokumentov na jeho oficiálnej stránke. Vždy je však dobré informovať sa, aby ste si boli na sto percent istí.

Rada odborníka

Ak sa zistí nesprávne zakreslenie pozemku alebo iné nepresné údaje, znalec nemusí podklady akceptovať. Na znalecký posudok budete teda musieť jednotlivé problémy vyriešiť.


Po spracovaní posudku môžete pokračovať vo vybavovaní hypotéky alebo iného úveru. O zneužití údajov od znalca sa nemusíte báť. V zmysle zákona je povinný  zachovať mlčanlivosť, preto sú jednotlivé údaje a konverzácie dôverné.

Vybavte si posudok aj vy

Vybavenie znaleckého posudku na dom je zdĺhavé a náročné. Dôležité je, aby ste si vybrali  kvalitného znalca, ktorý vám vypracuje dokument so správnymi výsledkami. Použiť ho následne môžete na vybavenie hypotéky či iného úveru.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.