znalecky posudok

Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

9. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.

Na čo slúži znalecký posudok?

Jednoducho povedané, znalecký posudok je dokument slúžiaci na preskúmanie určitej veci. Ide o hmotné aj nehmotné veci, ako napríklad nehnuteľnosť. Vypracovaný môže byť iba odborníkom, čiže expertom alebo znalcom zapísaným v zozname znalcov. Tento zoznam nájdete na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Je verejný, preto si ho viete pozrieť aj sami.

Znalec je špecialista a jeho posudok by mal byť zárukou toho, že závery uvedené v posudku sú pravdivé a boli odborne preskúmané.

Znalcom sa stáva osoba  s dlhoročnou praxou v určitom odbore. To, v akom odbore, závisí od toho, aký typ znaleckého posudku si žiadate vytvoriť. Existuje ich niekoľko typov. Odlišujú sa od seba spracovaním, a tým, kto ich vytvára.

Niekedy sa stretnete aj so znaleckou organizáciou alebo ústavom. V tejto organizácii sa zdržujú viacerí znalci.

Znalecký posudok obsahuje odpovede na rôzne otázky, ktoré sú určené zadávateľom. Otázky sú rôzne. Spravidla ide o to, akú hodnotu má nehnuteľnosť alebo aká je hodnota určitej zložky podniku. Zložkou je technológia, vozidlo či pohľadávky. 

Výhodou posudku je, že sa dá upraviť presne podľa vašich potrieb.

Ako si vybrať správneho znalca?

Výber znalca je náročný, a to hlavne vtedy, keď ho vyberáte prvýkrát. Ak ho potrebujete k hypotéke, máte dve možnosti:

 • buď si vyberiete znalca sami,

 • alebo využijete znalca od banky.

Samostatný výber znalca 

Keď sa rozhodnete, že znalca si vyberiete sami, je dôležité držať sa niekoľkých pravidiel. Základom je, aby mal znalec skutočne prax vo vami vybranej oblasti. To znamená len jedno. Keď budete potrebovať posudok k hypotéke, hľadajte znalca na oceňovanie nehnuteľností. Len tak získate presne to, čo potrebujete.

Znalci sú však rozdelení do viacerých kategórií. Napríklad, ekonomickí sa delia do dvoch odborov, t.j. „Ekonómia a manažment” a „Ekonomika a riadenie podnikov”. V prvom odbore sa následne delia na ďalšie štyri odvetvia. Sú to napríklad „Účtovníctvo a daňovníctvo”, „Personalistika”, a ďalšie.

Nájsť toho správneho znalca môže byť náročné. Je preto dobré, keď si dopredu spravíte prieskum. K hypotéke alebo inému úveru, kde bude nehnuteľnosť hrať rolu, je posudok nutný. Vybavte si ho preto niekoľko dní dopredu.

Rada odborníka

Znalecký posudok nesmie byť príliš starý. Každá banka má svoje podmienky. Niektoré berú mesiac staré posudky, iné aj trochu staršie. Čím je posudok novší, tým lepšie. Nevybavujte ho preto príliš skoro, aby ste nemali problémy.


Celý výber znalca vám uľahčí zoznam odborov a odvetví, ktorý je uvedený v prílohe č. 3 Inštrukcie Ministerstva spravodlivosti č. 7/2009. Môžete si ich tiež pozrieť na oficiálnej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Ešte lepším riešením je vybrať si jednu  znaleckú organizáciu alebo ústav. Na tomto mieste stačí predložiť presne to, čo potrebujete. Organizácia vás bude informovať, či služby poskytuje alebo vás odporučí inému znalcovi. S veľkou pravdepodobnosťou ale bude mať svoje služby v ponuke. Oceňovanie nehnuteľností je jednou z ich základných služieb.

Pri výbere organizácie si nezabudnite pozrieť, či je  zapísaná v zozname znalcov. Ďalej si pozrite aj referencie alebo o ne rovno požiadajte. Týmto krokom zistite, či je spoločnosť spoľahlivá a poskytuje presne to, čo hľadáte.

Výhodou tohto typu znaleckého posudku je, že ho môžete využiť v každej banke. Je univerzálny. Je určený pre tých, ktorí nie sú rozhodnutí, kde úver vybavia. S posudkom od nezainteresovaného znalca viete požiadať o vytvorenie ponuky na hypotéku kdekoľvek.

Znalec od banky

Druhou možnosťou je znalec od banky. Veľkým benefitom je, že nemusíte nikam chodiť. Všetko získate na jednom mieste, a to hypotéku aj posudok. Na druhej strane, táto možnosť sa oplatí len vtedy, keď ste si istí, že v banke hypotéku vezmete.

Znalecký posudok od banky vám v iných bankách akceptovať nebudú. Keď sa teda rozhodnete, že namiesto ČSOB si vyberiete VÚB, musíte si nechať spraviť ďalší.

Keď ale skutočne viete, že v danej banke hypotéku chcete,  posudok si dajte urobiť. Často býva bezplatnou službou, prípadne za menší poplatok.

Cena znaleckého posudku

Cena znaleckého posudku sa líši od toho, kde si ho dáte urobiť alebo od toho, aký typ potrebujete. Základná hodinová sadzba je určená vyhláškou č. 491/2004 Z. z. vo výške 13,28 € bez DPH. Táto suma je ďalej rozšírená ešte o rôzne výdavky a tarifné zložky. 

Dobrou správou je, že zákon umožňuje dohodu o cene. Klienti vedia výslednú sumu dojednať.

Celková suma sa vo všeobecnosti pohybuje nad 100 €. Treba preto počítať s tým, že si za posudok budete musieť priplatiť. Podnikatelia alebo majitelia veľkých budov by sa mali pripraviť na štvorcifernú sumu. Posudky sú v takýchto situáciách náročnejšie na vytvorenie. Niekedy na nich pracuje aj viac znalcov naraz.

Podklady pre znalecký posudok

Na to, aby vám mohol znalec urobiť posudok, bude potrebovať nejaké podklady. Od nich závisí celková kvalita a výsledok. Keď si dávate robiť posudok k nehnuteľnosti, nezabudnite priniesť všetky dokumenty. Ich rozsah závisí od samotného znalca.

Znalec vám dopredu povie, čo bude k nehnuteľnosti potrebovať, prípadne si nájdite zoznam dokumentov na jeho oficiálnej stránke. Vždy je však dobré informovať sa, aby ste si boli na sto percent istí.

Rada odborníka

Ak sa zistí nesprávne zakreslenie pozemku alebo iné nepresné údaje, znalec nemusí podklady akceptovať. Na znalecký posudok budete teda musieť jednotlivé problémy vyriešiť.


Po spracovaní posudku môžete pokračovať vo vybavovaní hypotéky alebo iného úveru. O zneužití údajov od znalca sa nemusíte báť. V zmysle zákona je povinný  zachovať mlčanlivosť, preto sú jednotlivé údaje a konverzácie dôverné.

Vybavte si posudok aj vy

Vybavenie znaleckého posudku na dom je zdĺhavé a náročné. Dôležité je, aby ste si vybrali  kvalitného znalca, ktorý vám vypracuje dokument so správnymi výsledkami. Použiť ho následne môžete na vybavenie hypotéky či iného úveru.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • skupina mladych ludi
  07. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepšia banka pre mladých, ktorá im rozumie

  Mladí majú diametrálne odlišné nároky na bankové produkty ako tí skôr narodení. Prím hrajú moderné technológie a rýchly progresívny systém dostupný prostredníctvom moderných technológií. Na čiernu listinu sa dostala návšteva kamennej pobočky a papierová korešpondencia. Ktorá banka svojimi službami najvernejšie kopíruje očakávania mladých klientov? Hľadali sme najlepšiu banku pre mladých.

 • starí rodičia na fotke
  01. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Ako si vypočítať dôchodkový vek?

  Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Dve ženy v staršom veku v parku
  10. decembra 2021|Michaela Pősová
  Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

  O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?

 • Rodina
  23. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

  Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie  „pôrodné“„pôrodné“   s  „materskou“„materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.

 • Šťastní dôchodcovia
  22. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok?

  Skeptik alebo lekár by k titulku nezabudli dodať:  „Ak sa ho dožijeme.“„Ak sa ho dožijeme.“  Prvotnou prípravou na dôchodok by teda mala byť zdravá životospráva a zodpovedný zdravý životný štýl. Druhotnou, ale porovnateľne dôležitou, je finančná príprava, pretože z lásky nevyžijeme ani na dôchodku, ani pred ním. Ako povedal klasik:  „Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“„Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“   Čítajte prečo, odkedy a ako sa treba pripraviť na dôchodok.

 • Karta od banky
  12. augusta 2021|Miroslav Novysedlak
  Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

  Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.