Podanie ruky muža a ženy pri aute

Výhodný úver na auto: Kde ho môžete získať?

11. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

V súčasnosti je vlastníctvo auta skôr povinnosťou ako luxusom. Využívame ho na dochádzanie do práce, výlety či dovolenky. Ak začínate uvažovať o kúpe nového auta, máte na výber niekoľko možností.

Kedy ľudia uvažujú o kúpe nového auta?

Ak sa s vaším autom dostanete do bodu, v ktorom ste do opráv a celkovej údržby vrazili niekoľko tisíc eur, prípadne má auto najazdených stovky tisíc kilometrov, zrejme prichádza na rad zmena. 

Možno ste si odložili nejaké peniaze, ale na splnenie vašich snov to nestačí. 

V tomto okamihu si môžete vybrať z dvoch možností: 

1. spoľahnete sa na lízing a kúpu vozidla na splátky,

2. budete čerpať pôžičku na auto.

Väčšina kupujúcich vtedy začne uvažovať o tom, čo je pre nich výhodnejšie. Vyberiete si pôžičku na auto, v rámci ktorej sa ihneď po kúpe stanete majiteľom motorového vozidla alebo siahnete po lízingu? Lízing je o čosi dostupnejší, no býva drahší a platí, že auto nebude vaše, kým lízing nesplatíte.

Vedeli ste, že...

… druhou a veľmi často využívanou možnosťou je lízing? Plusom je najmä možnosť využiť časť financií ako akontáciu. Ak je vyššia akontácia, tým nižšie bude celkové preplatenie lízingu. 

Úver na auto

Na to, aby ste získali úver na auto či lízingnie je potrebné dokladovať príjem.  V prípade, že ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer u zamestnávateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť na Slovensku, samotný poskytovateľ úveru si dokáže váš príjem overiť zo Sociálnej poisťovne.

To isté platí aj pri živnostníkoch a podnikateľoch. Pri bankovom úvere by mali mať účet v banke dlhšiu dobu, na ktorý im chodia pravidelne každý mesiac peniaze. Na základe dosiahnutých obratov na účte banka vyhodnotí, či je príjem, ktorý majú na účte dostatočný. Následne určí úverový limit.

Financovanie vozidla či už nového, alebo ojazdeného, je možné vyriešiť v podobe úveru. 

Vybrať si môžete z:

 • bežného spotrebného úveru na čokoľvek, 

 • špecializovaného úveru na auto, v rámci ktorého sa dočkáte výhodnejších úrokových sadzieb.

Výhody a nevýhody úveru

Pri kúpe auta prostredníctvom úveru budete hneď jeho vlastníkom. Na rozdiel od lízingu ste pri účelovom úvere oslobodení od akontácie a nemusíte uzatvoriť ani havarijné poistenie

Mínusom úveru je aj fakt, že banka vám ho v istých prípadoch nemusí udeliť. Banky majú prísne podmienky a ak ste kedysi mali problém so splácaním pôžičky, môžete naň zabudnúť.

Najvyhľadávanejšie úvery na auto

Ak ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ktorý typ financovania vozidla bude pre vás najvýhodnejší, môžete si pozrieť online porovnanie cenových ponúk. 

Je praktické, pretože nemusíte nikam chodiť a získate skvelý prehľad o trhu, vďaka ktorému urobíte čo najrozumnejšie rozhodnutie.

Poštová banka

Ponúka úver od 300 do 30 000 € so splatnosťou 1 až 8 rokov.  Ak si požičiate napríklad 7 000 €, doba splatnosti bude 3 roky. Výška ročnej úrokovej sadzby bude 4 %.

Mesačná splátka bude vo výške 210,56 € pri dobe splatnosti 36 mesiacov. Celkové náklady po dobu 3 rokov budú v sume 580,04 €.

365.bank

Pri výške úveru 7 000 € a splatnosti 3 roky bude mesačná splátka činiť 209,80 €. Znamená to, že celkové náklady na obdobie 3 rokov budú vo výške 552,67 €.

mBank

Ak bude výška vášho úveru opäť 7 000 € po dobu 3 rokov, výška mesačnej splátky bude 212,64 €. Celkové náklady za toto obdobie sa vyšplhajú na 654,92 €.

ČSOB

S výškou úveru 7 000 € a dobou splatnosti 3 roky zaplatíte mesačnú splátku v hodnote 211,37 €.  Celkové náklady budú vo výške 609,37 €.

Silverside

V tomto prípade ide o nebankovú spoločnosť, ktorá poskytuje úver za veľmi výhodné podmienky. Je poskytovaný od sumy 500 až do 10 000 €. Za poskytnutie neplatíte žiaden poplatok a peniaze máte na účet v priebehu 24 hodín.

Peniaze je možné použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Môžete ich použiť nielen na kúpu alebo opravu auta, ale aj na rekonštrukciu bývania či splatenie dlhov. O úver sa dá požiadať aj online. Stačí, ak jednoducho vyplníte žiadosť a je to. Nebankovka vašu žiadosť posúdi a kontaktuje vás.

TIP

Týka sa to najmä podnikateľov. Účtovanie nákladov na kúpu vozidla je odlišné a pri aktuálnom nastavení trhu je možné, že bude zvýhodnený práve lízing. Ak vo vašej firme nemáte veľký vozový park, ktorý nemeníte počas každých troch rokov, úver bude lepším riešením. 


Ideálne je požiadať banku o účelový spotrebný úver

Ide o druh úveru, ktorý nemajú v ponuke všetky banky. Iný typ náhrady predstavuje bezúčelový spotrebný úver a bezúčelová hypotéka. Čo sa týka bežného spotrebného úveru, je drahší ako účelový úver.

Pri výbere úveru na vozidlo sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, respektíve, či sa dá počas splácania meniť. Okrem toho sa daň z pridanej hodnoty odpočíta jednorazovo. Urobí sa tak hneď po vystavení faktúry od predajcu motorového vozidla. Platí, že DPH zaplatíte naraz finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver.

Zhrnutie

Úver na auto je dobrým spôsobom, ako vyriešiť kúpu nového auta, ak si nechcete vybrať bežný či operatívny lízing. Na rozdiel od bežných pôžičiek na čokoľvek sa v prípade úveru na vozidlo môžete dostať k oveľa výhodnejším úrokovým sadzbám, pretože vaše peniaze budú účelovo viazané.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.