Podanie ruky muža a ženy pri aute

Výhodný úver na auto: Kde ho môžete získať?

11. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

V súčasnosti je vlastníctvo auta skôr povinnosťou ako luxusom. Využívame ho na dochádzanie do práce, výlety či dovolenky. Ak začínate uvažovať o kúpe nového auta, máte na výber niekoľko možností.

Kedy ľudia uvažujú o kúpe nového auta?

Ak sa s vaším autom dostanete do bodu, v ktorom ste do opráv a celkovej údržby vrazili niekoľko tisíc eur, prípadne má auto najazdených stovky tisíc kilometrov, zrejme prichádza na rad zmena. 

Možno ste si odložili nejaké peniaze, ale na splnenie vašich snov to nestačí. 

V tomto okamihu si môžete vybrať z dvoch možností: 

1. spoľahnete sa na lízing a kúpu vozidla na splátky,

2. budete čerpať pôžičku na auto.

Väčšina kupujúcich vtedy začne uvažovať o tom, čo je pre nich výhodnejšie. Vyberiete si pôžičku na auto, v rámci ktorej sa ihneď po kúpe stanete majiteľom motorového vozidla alebo siahnete po lízingu? Lízing je o čosi dostupnejší, no býva drahší a platí, že auto nebude vaše, kým lízing nesplatíte.

Vedeli ste, že...

… druhou a veľmi často využívanou možnosťou je lízing? Plusom je najmä možnosť využiť časť financií ako akontáciu. Ak je vyššia akontácia, tým nižšie bude celkové preplatenie lízingu. 

Úver na auto

Na to, aby ste získali úver na auto či lízingnie je potrebné dokladovať príjem.  V prípade, že ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer u zamestnávateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť na Slovensku, samotný poskytovateľ úveru si dokáže váš príjem overiť zo Sociálnej poisťovne.

To isté platí aj pri živnostníkoch a podnikateľoch. Pri bankovom úvere by mali mať účet v banke dlhšiu dobu, na ktorý im chodia pravidelne každý mesiac peniaze. Na základe dosiahnutých obratov na účte banka vyhodnotí, či je príjem, ktorý majú na účte dostatočný. Následne určí úverový limit.

Financovanie vozidla či už nového, alebo ojazdeného, je možné vyriešiť v podobe úveru. 

Vybrať si môžete z:

 • bežného spotrebného úveru na čokoľvek, 

 • špecializovaného úveru na auto, v rámci ktorého sa dočkáte výhodnejších úrokových sadzieb.

Výhody a nevýhody úveru

Pri kúpe auta prostredníctvom úveru budete hneď jeho vlastníkom. Na rozdiel od lízingu ste pri účelovom úvere oslobodení od akontácie a nemusíte uzatvoriť ani havarijné poistenie

Mínusom úveru je aj fakt, že banka vám ho v istých prípadoch nemusí udeliť. Banky majú prísne podmienky a ak ste kedysi mali problém so splácaním pôžičky, môžete naň zabudnúť.

Najvyhľadávanejšie úvery na auto

Ak ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ktorý typ financovania vozidla bude pre vás najvýhodnejší, môžete si pozrieť online porovnanie cenových ponúk. 

Je praktické, pretože nemusíte nikam chodiť a získate skvelý prehľad o trhu, vďaka ktorému urobíte čo najrozumnejšie rozhodnutie.

Poštová banka

Ponúka úver od 300 do 30 000 € so splatnosťou 1 až 8 rokov.  Ak si požičiate napríklad 7 000 €, doba splatnosti bude 3 roky. Výška ročnej úrokovej sadzby bude 4 %.

Mesačná splátka bude vo výške 210,56 € pri dobe splatnosti 36 mesiacov. Celkové náklady po dobu 3 rokov budú v sume 580,04 €.

365.bank

Pri výške úveru 7 000 € a splatnosti 3 roky bude mesačná splátka činiť 209,80 €. Znamená to, že celkové náklady na obdobie 3 rokov budú vo výške 552,67 €.

mBank

Ak bude výška vášho úveru opäť 7 000 € po dobu 3 rokov, výška mesačnej splátky bude 212,64 €. Celkové náklady za toto obdobie sa vyšplhajú na 654,92 €.

ČSOB

S výškou úveru 7 000 € a dobou splatnosti 3 roky zaplatíte mesačnú splátku v hodnote 211,37 €.  Celkové náklady budú vo výške 609,37 €.

Silverside

V tomto prípade ide o nebankovú spoločnosť, ktorá poskytuje úver za veľmi výhodné podmienky. Je poskytovaný od sumy 500 až do 10 000 €. Za poskytnutie neplatíte žiaden poplatok a peniaze máte na účet v priebehu 24 hodín.

Peniaze je možné použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Môžete ich použiť nielen na kúpu alebo opravu auta, ale aj na rekonštrukciu bývania či splatenie dlhov. O úver sa dá požiadať aj online. Stačí, ak jednoducho vyplníte žiadosť a je to. Nebankovka vašu žiadosť posúdi a kontaktuje vás.

TIP

Týka sa to najmä podnikateľov. Účtovanie nákladov na kúpu vozidla je odlišné a pri aktuálnom nastavení trhu je možné, že bude zvýhodnený práve lízing. Ak vo vašej firme nemáte veľký vozový park, ktorý nemeníte počas každých troch rokov, úver bude lepším riešením. 


Ideálne je požiadať banku o účelový spotrebný úver

Ide o druh úveru, ktorý nemajú v ponuke všetky banky. Iný typ náhrady predstavuje bezúčelový spotrebný úver a bezúčelová hypotéka. Čo sa týka bežného spotrebného úveru, je drahší ako účelový úver.

Pri výbere úveru na vozidlo sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, respektíve, či sa dá počas splácania meniť. Okrem toho sa daň z pridanej hodnoty odpočíta jednorazovo. Urobí sa tak hneď po vystavení faktúry od predajcu motorového vozidla. Platí, že DPH zaplatíte naraz finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver.

Zhrnutie

Úver na auto je dobrým spôsobom, ako vyriešiť kúpu nového auta, ak si nechcete vybrať bežný či operatívny lízing. Na rozdiel od bežných pôžičiek na čokoľvek sa v prípade úveru na vozidlo môžete dostať k oveľa výhodnejším úrokovým sadzbám, pretože vaše peniaze budú účelovo viazané.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.