Podanie ruky muža a ženy pri aute

Výhodný úver na auto: Kde ho môžete získať?

11. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

V súčasnosti je vlastníctvo auta skôr povinnosťou ako luxusom. Využívame ho na dochádzanie do práce, výlety či dovolenky. Ak začínate uvažovať o kúpe nového auta, máte na výber niekoľko možností.

Kedy ľudia uvažujú o kúpe nového auta?

Ak sa s vaším autom dostanete do bodu, v ktorom ste do opráv a celkovej údržby vrazili niekoľko tisíc eur, prípadne má auto najazdených stovky tisíc kilometrov, zrejme prichádza na rad zmena. 

Možno ste si odložili nejaké peniaze, ale na splnenie vašich snov to nestačí. 

V tomto okamihu si môžete vybrať z dvoch možností: 

1. spoľahnete sa na lízing a kúpu vozidla na splátky,

2. budete čerpať pôžičku na auto.

Väčšina kupujúcich vtedy začne uvažovať o tom, čo je pre nich výhodnejšie. Vyberiete si pôžičku na auto, v rámci ktorej sa ihneď po kúpe stanete majiteľom motorového vozidla alebo siahnete po lízingu? Lízing je o čosi dostupnejší, no býva drahší a platí, že auto nebude vaše, kým lízing nesplatíte.

Vedeli ste, že...

… druhou a veľmi často využívanou možnosťou je lízing? Plusom je najmä možnosť využiť časť financií ako akontáciu. Ak je vyššia akontácia, tým nižšie bude celkové preplatenie lízingu. 

Úver na auto

Na to, aby ste získali úver na auto či lízingnie je potrebné dokladovať príjem.  V prípade, že ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer u zamestnávateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť na Slovensku, samotný poskytovateľ úveru si dokáže váš príjem overiť zo Sociálnej poisťovne.

To isté platí aj pri živnostníkoch a podnikateľoch. Pri bankovom úvere by mali mať účet v banke dlhšiu dobu, na ktorý im chodia pravidelne každý mesiac peniaze. Na základe dosiahnutých obratov na účte banka vyhodnotí, či je príjem, ktorý majú na účte dostatočný. Následne určí úverový limit.

Financovanie vozidla či už nového, alebo ojazdeného, je možné vyriešiť v podobe úveru. 

Vybrať si môžete z:

 • bežného spotrebného úveru na čokoľvek, 

 • špecializovaného úveru na auto, v rámci ktorého sa dočkáte výhodnejších úrokových sadzieb.

Výhody a nevýhody úveru

Pri kúpe auta prostredníctvom úveru budete hneď jeho vlastníkom. Na rozdiel od lízingu ste pri účelovom úvere oslobodení od akontácie a nemusíte uzatvoriť ani havarijné poistenie

Mínusom úveru je aj fakt, že banka vám ho v istých prípadoch nemusí udeliť. Banky majú prísne podmienky a ak ste kedysi mali problém so splácaním pôžičky, môžete naň zabudnúť.

Najvyhľadávanejšie úvery na auto

Ak ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ktorý typ financovania vozidla bude pre vás najvýhodnejší, môžete si pozrieť online porovnanie cenových ponúk. 

Je praktické, pretože nemusíte nikam chodiť a získate skvelý prehľad o trhu, vďaka ktorému urobíte čo najrozumnejšie rozhodnutie.

Poštová banka

Ponúka úver od 300 do 30 000 € so splatnosťou 1 až 8 rokov.  Ak si požičiate napríklad 7 000 €, doba splatnosti bude 3 roky. Výška ročnej úrokovej sadzby bude 4 %.

Mesačná splátka bude vo výške 210,56 € pri dobe splatnosti 36 mesiacov. Celkové náklady po dobu 3 rokov budú v sume 580,04 €.

365.bank

Pri výške úveru 7 000 € a splatnosti 3 roky bude mesačná splátka činiť 209,80 €. Znamená to, že celkové náklady na obdobie 3 rokov budú vo výške 552,67 €.

mBank

Ak bude výška vášho úveru opäť 7 000 € po dobu 3 rokov, výška mesačnej splátky bude 212,64 €. Celkové náklady za toto obdobie sa vyšplhajú na 654,92 €.

ČSOB

S výškou úveru 7 000 € a dobou splatnosti 3 roky zaplatíte mesačnú splátku v hodnote 211,37 €.  Celkové náklady budú vo výške 609,37 €.

Silverside

V tomto prípade ide o nebankovú spoločnosť, ktorá poskytuje úver za veľmi výhodné podmienky. Je poskytovaný od sumy 500 až do 10 000 €. Za poskytnutie neplatíte žiaden poplatok a peniaze máte na účet v priebehu 24 hodín.

Peniaze je možné použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Môžete ich použiť nielen na kúpu alebo opravu auta, ale aj na rekonštrukciu bývania či splatenie dlhov. O úver sa dá požiadať aj online. Stačí, ak jednoducho vyplníte žiadosť a je to. Nebankovka vašu žiadosť posúdi a kontaktuje vás.

TIP

Týka sa to najmä podnikateľov. Účtovanie nákladov na kúpu vozidla je odlišné a pri aktuálnom nastavení trhu je možné, že bude zvýhodnený práve lízing. Ak vo vašej firme nemáte veľký vozový park, ktorý nemeníte počas každých troch rokov, úver bude lepším riešením. 


Ideálne je požiadať banku o účelový spotrebný úver

Ide o druh úveru, ktorý nemajú v ponuke všetky banky. Iný typ náhrady predstavuje bezúčelový spotrebný úver a bezúčelová hypotéka. Čo sa týka bežného spotrebného úveru, je drahší ako účelový úver.

Pri výbere úveru na vozidlo sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, respektíve, či sa dá počas splácania meniť. Okrem toho sa daň z pridanej hodnoty odpočíta jednorazovo. Urobí sa tak hneď po vystavení faktúry od predajcu motorového vozidla. Platí, že DPH zaplatíte naraz finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver.

Zhrnutie

Úver na auto je dobrým spôsobom, ako vyriešiť kúpu nového auta, ak si nechcete vybrať bežný či operatívny lízing. Na rozdiel od bežných pôžičiek na čokoľvek sa v prípade úveru na vozidlo môžete dostať k oveľa výhodnejším úrokovým sadzbám, pretože vaše peniaze budú účelovo viazané.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?