Vodič volá po autonehode

Nabúrali vám auto? Kde si môžete overiť ŠPZ vinníka?

Povinné zmluvné poistenie je na Slovensku povinné zo zákona pre všetkých držiteľov motorového vozidla. Je to najmä z dôvodu, aby bol poškodený pri dopravnej nehode či inom nešťastí chránený. Z PZP vám poisťovňa preplatí vzniknutú škodu nielen na Slovensku, ale aj vo vybraných zahraničných krajinách.

Overenie PZP je veľmi dôležité

Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé jedno vozidlo  na území Slovenskej republiky. Majiteľ vozidla si PZP platí počas jedného roka. 

Platné PZP je podstatné z 2 hľadísk:

 • Prvým aspektom je skutočnosť, že táto povinnosť plynie zo zákona  a jej nedodržanie je trestané pokutami, ktoré vám udelia príslušné úrady.


 • Druhým problémom sú škodové udalosti. Dopravné nehody sa stávajú dennodenne. Na spôsobenie problému nemusíte zažiť mimoriadnu dopravnú nehodu. Stačí menší „ťuk” na parkovisku a problém je na svete. Ak nemáte poistenie, musíte škody hradiť z vlastného vrecka, pričom úrady spolu s poškodeným majú právo od vás vymáhať náhrady škody. V prípade, že je škoda hradená prostredníctvom poistenia, táto udalosť vás vyjde lacnejšie.

Ako sa dá zistiť, či má vozidlo platné PZP?

Overenie platnosti je kvôli spomenutým dôvodom mimoriadne podstatné. Nejde o žiaden náročný proces. Všetky potrebné informácie si môžete zistiť vďaka pár klikom na internete. 

Odporúčame vám prejsť na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), kde získate informácie o vašom, ale aj o cudzom PZP. Do kolónky zadáte evidenčné číslo vozidla a získate výsledky priamo od poisťovne.  O pravdivosti informácií nemáte dôvod pochybovať, keďže sú priamo od poisťovateľa.

TIP

Informácie z poisťovne sú niekedy aktualizované po určitom čase. Časové rozhranie sa môže dostať až na úroveň mesiaca. Preto vás upozorňujeme, aby ste rátali s týmto rizikom. Nemajte však obavy, pretože portál je spoľahlivý, no o jeho funkcionalite by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa pustíte do overovania platného, prípadne neplatného PZP.

Stačí ŠPZ vozidla a pripojenie na internet

Ak ste majiteľom vozidla, musíte mať prehľad o tom, či je vaše PZP platné. Ak policajt počas cestnej kontroly zistí, že nemáte platné povinné zmluvné poistenie, neminie vás mastná pokuta. 

Povinnosť uzatvorenia PZP upravuje zákon a je nevyhnutné, aby ním disponovalo aj vaše vozidlo. Ak túto zákonnú povinnosť nesplníte, hrozí vám pokuta do výšky 3 320 €.

Overenie PZP na základe ŠPZ

Samozrejme, môžete sa ocitnúť v situácii, kedy si chcete overiť, či je na vozidlo, ktoré vám spôsobilo nehodu, uzatvorené PZP. Týmto spôsobom si môžete overiť aj vašich blízkych a mať k dispozícii údaj o tom, či na túto zákonnú povinnosť nezabudli.  Overenie vozidla je veľmi rýchle.


Okrem toho si môžete zistiť, dokedy je poistenie platné a v akej poisťovni je uzatvorené. Overiť si platnosť poistenia môžete aj vtedy, ak máte pochybnosti o výhodnosti poistenia vozidla.  Následne si môžete urobiť porovnanie viacerých poisťovní, o ktoré môžete požiadať finančného sprostredkovateľa, a nájsť si výhodnejšiu poistku.


Na to, aby vám poisťovňa nahlásenú škodu spôsobenú vinníkom preplatila, musíte mať v rukách dôkaz, že vám dané vozidlo spôsobilo škodu. V prípade, že by vinník z miesta nehody ušiel alebo poprel vinu, bez relevantného dôkazu môžete na uhradenie vzniknutej škody zabudnúť.

Meno majiteľa na internete nenájdete

Dôvodom je ochrana osobných údajov. Získate len informácie o tom, kde je auto poistené a kde má uzatvorené PZP. Po zadaní týchto informácií sa dostanete k číslu poistky a k menu poisťovne, ktorá toto auto poistila. 


Z registra sa však nedopátrate k údaju, ktorý hovorí o:

 • mene vinníka, 

 • jeho bydlisku,

 • jeho kontaktných údajoch. Ak ich chcete získať, musíte navštíviť políciu, ktorá vám ich sprostredkuje. Až vtedy budete mať na stole informácie o mene vinníka, jeho bydlisku a o telefonickom kontakte, ktorý získajú z databázy operátora.


V prípade, že škodu nahlásite na čísle 158 s tým, že viete, akú ŠPZ má vinník, polícia ho bude kontaktovať a zabezpečí dôkazy. Je dôležité poskytnúť aj kontakt na svedkov, ktorí danú udalosť videli.

Vedeli ste, že…

… ak nie je vinník nehody poistený alebo neznámy, no vy máte záznam z polície, nemusíte škodu zaplatiť z vlastného vrecka? SKP je povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu. Následne bude od nepoisteného vodiča vymáhať peniaze, pretože nemal uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

Nabúrali do vás v zahraničí?

Ak do vás niekto nabúral mimo Slovenska, tak bez ŠPZ nezistíte, kto je vlastníkom auta a ani jeho poisťovateľa. V prípade, že ŠPZ vinníka poznáte, postup je podobný ako na Slovensku.

Rozdielom však je, že škodu si budete uplatňovať pri likvidačnom zástupcovi, ktorého si určí každá slovenská poisťovňa. Stačí, ak na miesto zavoláte políciu a požiadate o záznam spôsobenej škody aj s uvedením ŠPZ. 

Potom môžete požiadať SKP o pomoc pri zisťovaní informácií o tom, kde je vinník poistený. Nakoniec sa obrátite na likvidačného zástupcu, ktorému predložíte žiadosť o finančné odškodnenie kvôli vzniknutej nehode.


Zhrnutie

Získanie informácií o tom, či má vozidlo platné PZP je vhodné najmä vtedy, ak vám niekto spôsobí škody na vozidle. Poslúži vám ale aj vtedy, keď si chcete overiť, či je aj vaše PZP platné a či na túto zákonnú povinnosť nezabudli napríklad vaši známi. 

O dôsledné preštudovanie týchto údajov môžete prejaviť záujem aj vo chvíli, ak máte pocit, že PZP, ktoré ste uzatvorili, vám nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť.

Ušetrite na PZP až 50 %

Naši zákazníci s nami priemerne ušetria viac ako 50 eur za povinné zmluvné poistenie. Buďte medzi nimi i vy.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?