Vodič volá po autonehode

Nabúrali vám auto? Kde si môžete overiť ŠPZ vinníka?

Povinné zmluvné poistenie je na Slovensku povinné zo zákona pre všetkých držiteľov motorového vozidla. Je to najmä z dôvodu, aby bol poškodený pri dopravnej nehode či inom nešťastí chránený. Z PZP vám poisťovňa preplatí vzniknutú škodu nielen na Slovensku, ale aj vo vybraných zahraničných krajinách.

Overenie PZP je veľmi dôležité

Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé jedno vozidlo  na území Slovenskej republiky. Majiteľ vozidla si PZP platí počas jedného roka. 

Platné PZP je podstatné z 2 hľadísk:

 • Prvým aspektom je skutočnosť, že táto povinnosť plynie zo zákona  a jej nedodržanie je trestané pokutami, ktoré vám udelia príslušné úrady.


 • Druhým problémom sú škodové udalosti. Dopravné nehody sa stávajú dennodenne. Na spôsobenie problému nemusíte zažiť mimoriadnu dopravnú nehodu. Stačí menší „ťuk” na parkovisku a problém je na svete. Ak nemáte poistenie, musíte škody hradiť z vlastného vrecka, pričom úrady spolu s poškodeným majú právo od vás vymáhať náhrady škody. V prípade, že je škoda hradená prostredníctvom poistenia, táto udalosť vás vyjde lacnejšie.

Ako sa dá zistiť, či má vozidlo platné PZP?

Overenie platnosti je kvôli spomenutým dôvodom mimoriadne podstatné. Nejde o žiaden náročný proces. Všetky potrebné informácie si môžete zistiť vďaka pár klikom na internete. 

Odporúčame vám prejsť na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), kde získate informácie o vašom, ale aj o cudzom PZP. Do kolónky zadáte evidenčné číslo vozidla a získate výsledky priamo od poisťovne.  O pravdivosti informácií nemáte dôvod pochybovať, keďže sú priamo od poisťovateľa.

TIP

Informácie z poisťovne sú niekedy aktualizované po určitom čase. Časové rozhranie sa môže dostať až na úroveň mesiaca. Preto vás upozorňujeme, aby ste rátali s týmto rizikom. Nemajte však obavy, pretože portál je spoľahlivý, no o jeho funkcionalite by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa pustíte do overovania platného, prípadne neplatného PZP.

Stačí ŠPZ vozidla a pripojenie na internet

Ak ste majiteľom vozidla, musíte mať prehľad o tom, či je vaše PZP platné. Ak policajt počas cestnej kontroly zistí, že nemáte platné povinné zmluvné poistenie, neminie vás mastná pokuta. 

Povinnosť uzatvorenia PZP upravuje zákon a je nevyhnutné, aby ním disponovalo aj vaše vozidlo. Ak túto zákonnú povinnosť nesplníte, hrozí vám pokuta do výšky 3 320 €.

Overenie PZP na základe ŠPZ

Samozrejme, môžete sa ocitnúť v situácii, kedy si chcete overiť, či je na vozidlo, ktoré vám spôsobilo nehodu, uzatvorené PZP. Týmto spôsobom si môžete overiť aj vašich blízkych a mať k dispozícii údaj o tom, či na túto zákonnú povinnosť nezabudli.  Overenie vozidla je veľmi rýchle.


Okrem toho si môžete zistiť, dokedy je poistenie platné a v akej poisťovni je uzatvorené. Overiť si platnosť poistenia môžete aj vtedy, ak máte pochybnosti o výhodnosti poistenia vozidla.  Následne si môžete urobiť porovnanie viacerých poisťovní, o ktoré môžete požiadať finančného sprostredkovateľa, a nájsť si výhodnejšiu poistku.


Na to, aby vám poisťovňa nahlásenú škodu spôsobenú vinníkom preplatila, musíte mať v rukách dôkaz, že vám dané vozidlo spôsobilo škodu. V prípade, že by vinník z miesta nehody ušiel alebo poprel vinu, bez relevantného dôkazu môžete na uhradenie vzniknutej škody zabudnúť.

Meno majiteľa na internete nenájdete

Dôvodom je ochrana osobných údajov. Získate len informácie o tom, kde je auto poistené a kde má uzatvorené PZP. Po zadaní týchto informácií sa dostanete k číslu poistky a k menu poisťovne, ktorá toto auto poistila. 


Z registra sa však nedopátrate k údaju, ktorý hovorí o:

 • mene vinníka, 

 • jeho bydlisku,

 • jeho kontaktných údajoch. Ak ich chcete získať, musíte navštíviť políciu, ktorá vám ich sprostredkuje. Až vtedy budete mať na stole informácie o mene vinníka, jeho bydlisku a o telefonickom kontakte, ktorý získajú z databázy operátora.


V prípade, že škodu nahlásite na čísle 158 s tým, že viete, akú ŠPZ má vinník, polícia ho bude kontaktovať a zabezpečí dôkazy. Je dôležité poskytnúť aj kontakt na svedkov, ktorí danú udalosť videli.

Vedeli ste, že…

… ak nie je vinník nehody poistený alebo neznámy, no vy máte záznam z polície, nemusíte škodu zaplatiť z vlastného vrecka? SKP je povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu. Následne bude od nepoisteného vodiča vymáhať peniaze, pretože nemal uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

Nabúrali do vás v zahraničí?

Ak do vás niekto nabúral mimo Slovenska, tak bez ŠPZ nezistíte, kto je vlastníkom auta a ani jeho poisťovateľa. V prípade, že ŠPZ vinníka poznáte, postup je podobný ako na Slovensku.

Rozdielom však je, že škodu si budete uplatňovať pri likvidačnom zástupcovi, ktorého si určí každá slovenská poisťovňa. Stačí, ak na miesto zavoláte políciu a požiadate o záznam spôsobenej škody aj s uvedením ŠPZ. 

Potom môžete požiadať SKP o pomoc pri zisťovaní informácií o tom, kde je vinník poistený. Nakoniec sa obrátite na likvidačného zástupcu, ktorému predložíte žiadosť o finančné odškodnenie kvôli vzniknutej nehode.


Zhrnutie

Získanie informácií o tom, či má vozidlo platné PZP je vhodné najmä vtedy, ak vám niekto spôsobí škody na vozidle. Poslúži vám ale aj vtedy, keď si chcete overiť, či je aj vaše PZP platné a či na túto zákonnú povinnosť nezabudli napríklad vaši známi. 

O dôsledné preštudovanie týchto údajov môžete prejaviť záujem aj vo chvíli, ak máte pocit, že PZP, ktoré ste uzatvorili, vám nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť.

Ušetrite na PZP až 50 %

Naši zákazníci s nami priemerne ušetria viac ako 50 eur za povinné zmluvné poistenie. Buďte medzi nimi i vy.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.