Vodič volá po autonehode

Nabúrali vám auto? Kde si môžete overiť ŠPZ vinníka?

Povinné zmluvné poistenie je na Slovensku povinné zo zákona pre všetkých držiteľov motorového vozidla. Je to najmä z dôvodu, aby bol poškodený pri dopravnej nehode či inom nešťastí chránený. Z PZP vám poisťovňa preplatí vzniknutú škodu nielen na Slovensku, ale aj vo vybraných zahraničných krajinách.

Overenie PZP je veľmi dôležité

Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé jedno vozidlo  na území Slovenskej republiky. Majiteľ vozidla si PZP platí počas jedného roka. 

Platné PZP je podstatné z 2 hľadísk:

 • Prvým aspektom je skutočnosť, že táto povinnosť plynie zo zákona  a jej nedodržanie je trestané pokutami, ktoré vám udelia príslušné úrady.


 • Druhým problémom sú škodové udalosti. Dopravné nehody sa stávajú dennodenne. Na spôsobenie problému nemusíte zažiť mimoriadnu dopravnú nehodu. Stačí menší „ťuk” na parkovisku a problém je na svete. Ak nemáte poistenie, musíte škody hradiť z vlastného vrecka, pričom úrady spolu s poškodeným majú právo od vás vymáhať náhrady škody. V prípade, že je škoda hradená prostredníctvom poistenia, táto udalosť vás vyjde lacnejšie.

Ako sa dá zistiť, či má vozidlo platné PZP?

Overenie platnosti je kvôli spomenutým dôvodom mimoriadne podstatné. Nejde o žiaden náročný proces. Všetky potrebné informácie si môžete zistiť vďaka pár klikom na internete. 

Odporúčame vám prejsť na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), kde získate informácie o vašom, ale aj o cudzom PZP. Do kolónky zadáte evidenčné číslo vozidla a získate výsledky priamo od poisťovne.  O pravdivosti informácií nemáte dôvod pochybovať, keďže sú priamo od poisťovateľa.

TIP

Informácie z poisťovne sú niekedy aktualizované po určitom čase. Časové rozhranie sa môže dostať až na úroveň mesiaca. Preto vás upozorňujeme, aby ste rátali s týmto rizikom. Nemajte však obavy, pretože portál je spoľahlivý, no o jeho funkcionalite by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa pustíte do overovania platného, prípadne neplatného PZP.

Stačí ŠPZ vozidla a pripojenie na internet

Ak ste majiteľom vozidla, musíte mať prehľad o tom, či je vaše PZP platné. Ak policajt počas cestnej kontroly zistí, že nemáte platné povinné zmluvné poistenie, neminie vás mastná pokuta. 

Povinnosť uzatvorenia PZP upravuje zákon a je nevyhnutné, aby ním disponovalo aj vaše vozidlo. Ak túto zákonnú povinnosť nesplníte, hrozí vám pokuta do výšky 3 320 €.

Overenie PZP na základe ŠPZ

Samozrejme, môžete sa ocitnúť v situácii, kedy si chcete overiť, či je na vozidlo, ktoré vám spôsobilo nehodu, uzatvorené PZP. Týmto spôsobom si môžete overiť aj vašich blízkych a mať k dispozícii údaj o tom, či na túto zákonnú povinnosť nezabudli.  Overenie vozidla je veľmi rýchle.


Okrem toho si môžete zistiť, dokedy je poistenie platné a v akej poisťovni je uzatvorené. Overiť si platnosť poistenia môžete aj vtedy, ak máte pochybnosti o výhodnosti poistenia vozidla.  Následne si môžete urobiť porovnanie viacerých poisťovní, o ktoré môžete požiadať finančného sprostredkovateľa, a nájsť si výhodnejšiu poistku.


Na to, aby vám poisťovňa nahlásenú škodu spôsobenú vinníkom preplatila, musíte mať v rukách dôkaz, že vám dané vozidlo spôsobilo škodu. V prípade, že by vinník z miesta nehody ušiel alebo poprel vinu, bez relevantného dôkazu môžete na uhradenie vzniknutej škody zabudnúť.

Meno majiteľa na internete nenájdete

Dôvodom je ochrana osobných údajov. Získate len informácie o tom, kde je auto poistené a kde má uzatvorené PZP. Po zadaní týchto informácií sa dostanete k číslu poistky a k menu poisťovne, ktorá toto auto poistila. 


Z registra sa však nedopátrate k údaju, ktorý hovorí o:

 • mene vinníka, 

 • jeho bydlisku,

 • jeho kontaktných údajoch. Ak ich chcete získať, musíte navštíviť políciu, ktorá vám ich sprostredkuje. Až vtedy budete mať na stole informácie o mene vinníka, jeho bydlisku a o telefonickom kontakte, ktorý získajú z databázy operátora.


V prípade, že škodu nahlásite na čísle 158 s tým, že viete, akú ŠPZ má vinník, polícia ho bude kontaktovať a zabezpečí dôkazy. Je dôležité poskytnúť aj kontakt na svedkov, ktorí danú udalosť videli.

Vedeli ste, že…

… ak nie je vinník nehody poistený alebo neznámy, no vy máte záznam z polície, nemusíte škodu zaplatiť z vlastného vrecka? SKP je povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu. Následne bude od nepoisteného vodiča vymáhať peniaze, pretože nemal uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

Nabúrali do vás v zahraničí?

Ak do vás niekto nabúral mimo Slovenska, tak bez ŠPZ nezistíte, kto je vlastníkom auta a ani jeho poisťovateľa. V prípade, že ŠPZ vinníka poznáte, postup je podobný ako na Slovensku.

Rozdielom však je, že škodu si budete uplatňovať pri likvidačnom zástupcovi, ktorého si určí každá slovenská poisťovňa. Stačí, ak na miesto zavoláte políciu a požiadate o záznam spôsobenej škody aj s uvedením ŠPZ. 

Potom môžete požiadať SKP o pomoc pri zisťovaní informácií o tom, kde je vinník poistený. Nakoniec sa obrátite na likvidačného zástupcu, ktorému predložíte žiadosť o finančné odškodnenie kvôli vzniknutej nehode.


Zhrnutie

Získanie informácií o tom, či má vozidlo platné PZP je vhodné najmä vtedy, ak vám niekto spôsobí škody na vozidle. Poslúži vám ale aj vtedy, keď si chcete overiť, či je aj vaše PZP platné a či na túto zákonnú povinnosť nezabudli napríklad vaši známi. 

O dôsledné preštudovanie týchto údajov môžete prejaviť záujem aj vo chvíli, ak máte pocit, že PZP, ktoré ste uzatvorili, vám nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť.

Ušetrite na PZP až 50 %

Naši zákazníci s nami priemerne ušetria viac ako 50 eur za povinné zmluvné poistenie. Buďte medzi nimi i vy.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.