červené auto s prekrytou ŠPZ

Ako riešiť škodovú udalosť pomocou overenia ŠPZ?

Máte poškodené auto a netušíte, kto vám škodu spôsobil, ale podarilo sa vám dopátrať k jeho ŠPZ? Nepríjemná situácia, no nie beznádejná. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať, ak chcete iba pomocou evidenčného čísla vozidla (EČV) nájsť jeho majiteľa a dostať od jeho poisťovne odškodnenie, na ktoré máte právo.

Zisťovanie EČV

Slušní ľudia sa v prípade akejkoľvek nehody ohlásia sami. Môže ísť o dopravnú nehodu, pri ktorej zákon nariaďuje čakanie na mieste do príchodu polície a jej vyriešenia alebo len nešťastné ťuknutie pri cúvaní na parkovisku, kedy vinník nemusí čakať na mieste, ale mal by aspoň nechať lístoček s telefónnym číslom.

Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde musíte počítať s vinníkom utekajúcim z miesta nehody. Prvým krokom je teda zisťovanie ŠPZ vozidla, ktoré nehodu zavinilo. V premávke je najlepšie, ak si EČV zapamätáte vy alebo niekto z okolitých vodičov.

Pokiaľ ste si našli škodu na vašom zaparkovanom vozidle, no lístoček s kontaktom chýba, máte niekoľko možností, ako zistiť hľadané EČV:

 • záznamy z mestských a priemyselných kamier v okolí,

 • pýtať sa ľudí, ktorí mali šancu nehodu vidieť (strážnik parkoviska, predavač v blízkom obchode),

 • ak máte vlastnú kameru v aute, skontrolujte záznam z nej.

V každom prípade sa však oplatí volať policajtov. Mnohí robia tú chybu, že drobnú nehodu na parkovisku podceňujú a myslia si, že policajti aj tak nezistia viac. Avšak privolaním polície svoje šance na získanie hľadaného EČV určite zvýšite. Jednak bude do hľadania zapojených viac ľudí, ale policajti majú aj oveľa pohodlnejší prístup k užitočným informáciám.

Máte EČV: Čo ďalej?

Ak sa na vás usmialo šťastie a nejako sa vám podarilo zistiť ŠPZ vozidla patriaceho vinníkovi, vaše šance na úspešné doriešenie situácie sa opäť zvyšujú. Teraz sa už môžete na políciu obrátiť s konkrétnou požiadavkou o vyriešenie nehody.

Riešenie cez políciu

Nerátajte s tým, že po jednom telefonáte na 158 dostanete meno a adresu vinníka. Z dôvodu ochrany osobných údajov má polícia, poisťovňa aj dopravný inšpektorát zakázané dávať tieto informácie komukoľvek, kto o ne na základe zisteného EČV požiada. Proces teda bude o niečo komplikovanejší.

Pre policajta je zistenie mena, adresy aj telefónneho čísla vinníka nehody podľa jeho EČV otázkou pár minút. Vďaka tomu ho môžu rýchlo kontaktovať. V lepšom prípade bude osoba spolupracovať, prizná sa a poskytne všetky údaje potrebné na vyplnenie protokolu o nehode.

V horšom prípade sa neprizná. Vtedy vám bude užitočný každý jeden dôkaz, ktorý sa vám (alebo policajtom) podarilo v okolí nehody získať. Môže to byť záznam z kamery alebo výpoveď svedka. Na základe dôkazu môže byť spísaný protokol o nehode.

V protokole sa budú nachádzať všetky údaje, ktoré budete potrebovať na získanie náhrady škody od poisťovne. Síce tam nájdete meno, adresu a pravdepodobne aj kontakt na majiteľa vozidla, ktoré nehodu zavinilo, no to vám už bude zbytočné. Dôležité je, že z protokolu zistíte, v ktorej poisťovni má uzatvorené PZP, a teda kam treba telefonovať.

Tip

Ak ste k nehode volali policajtov, v správe do poisťovne uveďte, že udalosť rieši aj polícia. V takom prípade poisťovne väčšinou konajú rýchlejšie.

Riešenie priamo cez poisťovňu

Druhá možnosť, ako situáciu riešiť, je kontaktovať priamo poisťovňu bez zapojenia polície. Tento postup je dobrý najmä vtedy, keď ste policajtov nevolali priamo k nehode, no ŠPZ vinníka sa vám dodatočne podarilo zistiť.

Opäť platí, že overením ŠPZ nezistíte meno, adresu či kontakt na majiteľa vozidla. Vašim veľkým pomocníkom ale bude vyhľadávač poisťovateľa podľa EČV, ktorý nájdete na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Zadaním evidenčného čísla a dátumu, kedy sa nehoda stala, získate pristup k týmto údajom:

 • značka, model, farba vozidla,

 • poisťovateľ,

 • číslo poistnej zmluvy,

 • platnosť poistenia.

Pre vás bude dôležitá poisťovňa, u ktorej má vozidlo uzatvorené PZP a číslo zmluvy. Keď máte tieto informácie, môžete zavolať do poisťovne a začať problém riešiť. Na infolinke vám povedia, aký je presný postup a aké dokumenty od vás bude poisťovňa potrebovať.

Je nepríjemné, že musíte riešiť následky nehody, ktorú ste ani nezavinili. Avšak právo na kompenzáciu máte a v mnohých prípadoch je výhodnejšie venovať chvíľu času komunikácii s poisťovňou, ako platiť škodu z vlastného účtu.

Čo ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Aj v dnešnej dobe, kedy je uzatvorenie PZP otázkou pár minút klikania na webe, sú na cestách vodiči, ktorí jazdia bez neho. Možno je to z ich strany zámer s cieľom šetrenia alebo iba zabudli na dátum splatnosti a deň po vypršaní platnosti vám spôsobili škodu. Bez ohľadu na príčinu, v takejto situácii neexistuje poisťovňa, ktorá by vám preplatila škodu.

Presne pre tieto situácie existuje rezervný fond pod správou Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). SKP je povinná z fondu preplatiť škodu, ktorú vinník spôsobil na vašom vozidle. Následne od neho bude vymáhať vyplatenú sumu späť, ale to už sa vás týkať nebude.

Zhrnutie

Zisťovanie údajov o majiteľovi vozidla len podľa ŠPZ je jednak náročné, ale najmä zbytočné. Ako ste sa v článku mohli dočítať,  v prípade riešenia škodovej udalosti vás bude viac zaujímať poisťovňa, v ktorej má vinník uzatvorené PZP. S tým vám, našťastie, pomôže buď polícia, alebo webová aplikácia SKP určená na overenie poisťovateľa vozidla s konkrétnym EČV.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.