červené auto s prekrytou ŠPZ

Ako riešiť škodovú udalosť pomocou overenia ŠPZ?

Máte poškodené auto a netušíte, kto vám škodu spôsobil, ale podarilo sa vám dopátrať k jeho ŠPZ? Nepríjemná situácia, no nie beznádejná. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať, ak chcete iba pomocou evidenčného čísla vozidla (EČV) nájsť jeho majiteľa a dostať od jeho poisťovne odškodnenie, na ktoré máte právo.

Zisťovanie EČV

Slušní ľudia sa v prípade akejkoľvek nehody ohlásia sami. Môže ísť o dopravnú nehodu, pri ktorej zákon nariaďuje čakanie na mieste do príchodu polície a jej vyriešenia alebo len nešťastné ťuknutie pri cúvaní na parkovisku, kedy vinník nemusí čakať na mieste, ale mal by aspoň nechať lístoček s telefónnym číslom.

Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde musíte počítať s vinníkom utekajúcim z miesta nehody. Prvým krokom je teda zisťovanie ŠPZ vozidla, ktoré nehodu zavinilo. V premávke je najlepšie, ak si EČV zapamätáte vy alebo niekto z okolitých vodičov.

Pokiaľ ste si našli škodu na vašom zaparkovanom vozidle, no lístoček s kontaktom chýba, máte niekoľko možností, ako zistiť hľadané EČV:

 • záznamy z mestských a priemyselných kamier v okolí,

 • pýtať sa ľudí, ktorí mali šancu nehodu vidieť (strážnik parkoviska, predavač v blízkom obchode),

 • ak máte vlastnú kameru v aute, skontrolujte záznam z nej.

V každom prípade sa však oplatí volať policajtov. Mnohí robia tú chybu, že drobnú nehodu na parkovisku podceňujú a myslia si, že policajti aj tak nezistia viac. Avšak privolaním polície svoje šance na získanie hľadaného EČV určite zvýšite. Jednak bude do hľadania zapojených viac ľudí, ale policajti majú aj oveľa pohodlnejší prístup k užitočným informáciám.

Máte EČV: Čo ďalej?

Ak sa na vás usmialo šťastie a nejako sa vám podarilo zistiť ŠPZ vozidla patriaceho vinníkovi, vaše šance na úspešné doriešenie situácie sa opäť zvyšujú. Teraz sa už môžete na políciu obrátiť s konkrétnou požiadavkou o vyriešenie nehody.

Riešenie cez políciu

Nerátajte s tým, že po jednom telefonáte na 158 dostanete meno a adresu vinníka. Z dôvodu ochrany osobných údajov má polícia, poisťovňa aj dopravný inšpektorát zakázané dávať tieto informácie komukoľvek, kto o ne na základe zisteného EČV požiada. Proces teda bude o niečo komplikovanejší.

Pre policajta je zistenie mena, adresy aj telefónneho čísla vinníka nehody podľa jeho EČV otázkou pár minút. Vďaka tomu ho môžu rýchlo kontaktovať. V lepšom prípade bude osoba spolupracovať, prizná sa a poskytne všetky údaje potrebné na vyplnenie protokolu o nehode.

V horšom prípade sa neprizná. Vtedy vám bude užitočný každý jeden dôkaz, ktorý sa vám (alebo policajtom) podarilo v okolí nehody získať. Môže to byť záznam z kamery alebo výpoveď svedka. Na základe dôkazu môže byť spísaný protokol o nehode.

V protokole sa budú nachádzať všetky údaje, ktoré budete potrebovať na získanie náhrady škody od poisťovne. Síce tam nájdete meno, adresu a pravdepodobne aj kontakt na majiteľa vozidla, ktoré nehodu zavinilo, no to vám už bude zbytočné. Dôležité je, že z protokolu zistíte, v ktorej poisťovni má uzatvorené PZP, a teda kam treba telefonovať.

Tip

Ak ste k nehode volali policajtov, v správe do poisťovne uveďte, že udalosť rieši aj polícia. V takom prípade poisťovne väčšinou konajú rýchlejšie.

Riešenie priamo cez poisťovňu

Druhá možnosť, ako situáciu riešiť, je kontaktovať priamo poisťovňu bez zapojenia polície. Tento postup je dobrý najmä vtedy, keď ste policajtov nevolali priamo k nehode, no ŠPZ vinníka sa vám dodatočne podarilo zistiť.

Opäť platí, že overením ŠPZ nezistíte meno, adresu či kontakt na majiteľa vozidla. Vašim veľkým pomocníkom ale bude vyhľadávač poisťovateľa podľa EČV, ktorý nájdete na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Zadaním evidenčného čísla a dátumu, kedy sa nehoda stala, získate pristup k týmto údajom:

 • značka, model, farba vozidla,

 • poisťovateľ,

 • číslo poistnej zmluvy,

 • platnosť poistenia.

Pre vás bude dôležitá poisťovňa, u ktorej má vozidlo uzatvorené PZP a číslo zmluvy. Keď máte tieto informácie, môžete zavolať do poisťovne a začať problém riešiť. Na infolinke vám povedia, aký je presný postup a aké dokumenty od vás bude poisťovňa potrebovať.

Je nepríjemné, že musíte riešiť následky nehody, ktorú ste ani nezavinili. Avšak právo na kompenzáciu máte a v mnohých prípadoch je výhodnejšie venovať chvíľu času komunikácii s poisťovňou, ako platiť škodu z vlastného účtu.

Čo ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Aj v dnešnej dobe, kedy je uzatvorenie PZP otázkou pár minút klikania na webe, sú na cestách vodiči, ktorí jazdia bez neho. Možno je to z ich strany zámer s cieľom šetrenia alebo iba zabudli na dátum splatnosti a deň po vypršaní platnosti vám spôsobili škodu. Bez ohľadu na príčinu, v takejto situácii neexistuje poisťovňa, ktorá by vám preplatila škodu.

Presne pre tieto situácie existuje rezervný fond pod správou Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). SKP je povinná z fondu preplatiť škodu, ktorú vinník spôsobil na vašom vozidle. Následne od neho bude vymáhať vyplatenú sumu späť, ale to už sa vás týkať nebude.

Zhrnutie

Zisťovanie údajov o majiteľovi vozidla len podľa ŠPZ je jednak náročné, ale najmä zbytočné. Ako ste sa v článku mohli dočítať,  v prípade riešenia škodovej udalosti vás bude viac zaujímať poisťovňa, v ktorej má vinník uzatvorené PZP. S tým vám, našťastie, pomôže buď polícia, alebo webová aplikácia SKP určená na overenie poisťovateľa vozidla s konkrétnym EČV.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?