Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

červené auto s prekrytou ŠPZ

Ako riešiť škodovú udalosť pomocou overenia ŠPZ?

5/5

Máte poškodené auto a netušíte, kto vám škodu spôsobil, ale podarilo sa vám dopátrať k jeho ŠPZ? Nepríjemná situácia, no nie beznádejná. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať, ak chcete iba pomocou evidenčného čísla vozidla (EČV) nájsť jeho majiteľa a dostať od jeho poisťovne odškodnenie, na ktoré máte právo.

Zisťovanie EČV

Slušní ľudia sa v prípade akejkoľvek nehody ohlásia sami. Môže ísť o dopravnú nehodu, pri ktorej zákon nariaďuje čakanie na mieste do príchodu polície a jej vyriešenia alebo len nešťastné ťuknutie pri cúvaní na parkovisku, kedy vinník nemusí čakať na mieste, ale mal by aspoň nechať lístoček s telefónnym číslom.

Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde musíte počítať s vinníkom utekajúcim z miesta nehody. Prvým krokom je teda zisťovanie ŠPZ vozidla, ktoré nehodu zavinilo. V premávke je najlepšie, ak si EČV zapamätáte vy alebo niekto z okolitých vodičov.

Pokiaľ ste si našli škodu na vašom zaparkovanom vozidle, no lístoček s kontaktom chýba, máte niekoľko možností, ako zistiť hľadané EČV:

  • záznamy z mestských a priemyselných kamier v okolí,

  • pýtať sa ľudí, ktorí mali šancu nehodu vidieť (strážnik parkoviska, predavač v blízkom obchode),

  • ak máte vlastnú kameru v aute, skontrolujte záznam z nej.

V každom prípade sa však oplatí volať policajtov. Mnohí robia tú chybu, že drobnú nehodu na parkovisku podceňujú a myslia si, že policajti aj tak nezistia viac. Avšak privolaním polície svoje šance na získanie hľadaného EČV určite zvýšite. Jednak bude do hľadania zapojených viac ľudí, ale policajti majú aj oveľa pohodlnejší prístup k užitočným informáciám.

Máte EČV: Čo ďalej?

Ak sa na vás usmialo šťastie a nejako sa vám podarilo zistiť ŠPZ vozidla patriaceho vinníkovi, vaše šance na úspešné doriešenie situácie sa opäť zvyšujú. Teraz sa už môžete na políciu obrátiť s konkrétnou požiadavkou o vyriešenie nehody.

Riešenie cez políciu

Nerátajte s tým, že po jednom telefonáte na 158 dostanete meno a adresu vinníka. Z dôvodu ochrany osobných údajov má polícia, poisťovňa aj dopravný inšpektorát zakázané dávať tieto informácie komukoľvek, kto o ne na základe zisteného EČV požiada. Proces teda bude o niečo komplikovanejší.

Pre policajta je zistenie mena, adresy aj telefónneho čísla vinníka nehody podľa jeho EČV otázkou pár minút. Vďaka tomu ho môžu rýchlo kontaktovať. V lepšom prípade bude osoba spolupracovať, prizná sa a poskytne všetky údaje potrebné na vyplnenie protokolu o nehode.

V horšom prípade sa neprizná. Vtedy vám bude užitočný každý jeden dôkaz, ktorý sa vám (alebo policajtom) podarilo v okolí nehody získať. Môže to byť záznam z kamery alebo výpoveď svedka. Na základe dôkazu môže byť spísaný protokol o nehode.

V protokole sa budú nachádzať všetky údaje, ktoré budete potrebovať na získanie náhrady škody od poisťovne. Síce tam nájdete meno, adresu a pravdepodobne aj kontakt na majiteľa vozidla, ktoré nehodu zavinilo, no to vám už bude zbytočné. Dôležité je, že z protokolu zistíte, v ktorej poisťovni má uzatvorené PZP, a teda kam treba telefonovať.


Tip

Ak ste k nehode volali policajtov, v správe do poisťovne uveďte, že udalosť rieši aj polícia. V takom prípade poisťovne väčšinou konajú rýchlejšie.


Riešenie priamo cez poisťovňu

Druhá možnosť, ako situáciu riešiť, je kontaktovať priamo poisťovňu bez zapojenia polície. Tento postup je dobrý najmä vtedy, keď ste policajtov nevolali priamo k nehode, no ŠPZ vinníka sa vám dodatočne podarilo zistiť.

Opäť platí, že overením ŠPZ nezistíte meno, adresu či kontakt na majiteľa vozidla. Vašim veľkým pomocníkom ale bude vyhľadávač poisťovateľa podľa EČV, ktorý nájdete na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Zadaním evidenčného čísla a dátumu, kedy sa nehoda stala, získate pristup k týmto údajom:

  • značka, model, farba vozidla,

  • poisťovateľ,

  • číslo poistnej zmluvy,

  • platnosť poistenia.

Pre vás bude dôležitá poisťovňa, u ktorej má vozidlo uzatvorené PZP a číslo zmluvy. Keď máte tieto informácie, môžete zavolať do poisťovne a začať problém riešiť. Na infolinke vám povedia, aký je presný postup a aké dokumenty od vás bude poisťovňa potrebovať.

Je nepríjemné, že musíte riešiť následky nehody, ktorú ste ani nezavinili. Avšak právo na kompenzáciu máte a v mnohých prípadoch je výhodnejšie venovať chvíľu času komunikácii s poisťovňou, ako platiť škodu z vlastného účtu.

Čo ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Aj v dnešnej dobe, kedy je uzatvorenie PZP otázkou pár minút klikania na webe, sú na cestách vodiči, ktorí jazdia bez neho. Možno je to z ich strany zámer s cieľom šetrenia alebo iba zabudli na dátum splatnosti a deň po vypršaní platnosti vám spôsobili škodu. Bez ohľadu na príčinu, v takejto situácii neexistuje poisťovňa, ktorá by vám preplatila škodu.

Presne pre tieto situácie existuje rezervný fond pod správou Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). SKP je povinná z fondu preplatiť škodu, ktorú vinník spôsobil na vašom vozidle. Následne od neho bude vymáhať vyplatenú sumu späť, ale to už sa vás týkať nebude.

Zhrnutie

Zisťovanie údajov o majiteľovi vozidla len podľa ŠPZ je jednak náročné, ale najmä zbytočné. Ako ste sa v článku mohli dočítať, v prípade riešenia škodovej udalosti vás bude viac zaujímať poisťovňa, v ktorej má vinník uzatvorené PZP. S tým vám, našťastie, pomôže buď polícia, alebo webová aplikácia SKP určená na overenie poisťovateľa vozidla s konkrétnym EČV.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.