červené auto s prekrytou ŠPZ

Ako riešiť škodovú udalosť pomocou overenia ŠPZ?

Máte poškodené auto a netušíte, kto vám škodu spôsobil, ale podarilo sa vám dopátrať k jeho ŠPZ? Nepríjemná situácia, no nie beznádejná. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať, ak chcete iba pomocou evidenčného čísla vozidla (EČV) nájsť jeho majiteľa a dostať od jeho poisťovne odškodnenie, na ktoré máte právo.

Zisťovanie EČV

Slušní ľudia sa v prípade akejkoľvek nehody ohlásia sami. Môže ísť o dopravnú nehodu, pri ktorej zákon nariaďuje čakanie na mieste do príchodu polície a jej vyriešenia alebo len nešťastné ťuknutie pri cúvaní na parkovisku, kedy vinník nemusí čakať na mieste, ale mal by aspoň nechať lístoček s telefónnym číslom.

Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde musíte počítať s vinníkom utekajúcim z miesta nehody. Prvým krokom je teda zisťovanie ŠPZ vozidla, ktoré nehodu zavinilo. V premávke je najlepšie, ak si EČV zapamätáte vy alebo niekto z okolitých vodičov.

Pokiaľ ste si našli škodu na vašom zaparkovanom vozidle, no lístoček s kontaktom chýba, máte niekoľko možností, ako zistiť hľadané EČV:

 • záznamy z mestských a priemyselných kamier v okolí,

 • pýtať sa ľudí, ktorí mali šancu nehodu vidieť (strážnik parkoviska, predavač v blízkom obchode),

 • ak máte vlastnú kameru v aute, skontrolujte záznam z nej.

V každom prípade sa však oplatí volať policajtov. Mnohí robia tú chybu, že drobnú nehodu na parkovisku podceňujú a myslia si, že policajti aj tak nezistia viac. Avšak privolaním polície svoje šance na získanie hľadaného EČV určite zvýšite. Jednak bude do hľadania zapojených viac ľudí, ale policajti majú aj oveľa pohodlnejší prístup k užitočným informáciám.

Máte EČV: Čo ďalej?

Ak sa na vás usmialo šťastie a nejako sa vám podarilo zistiť ŠPZ vozidla patriaceho vinníkovi, vaše šance na úspešné doriešenie situácie sa opäť zvyšujú. Teraz sa už môžete na políciu obrátiť s konkrétnou požiadavkou o vyriešenie nehody.

Riešenie cez políciu

Nerátajte s tým, že po jednom telefonáte na 158 dostanete meno a adresu vinníka. Z dôvodu ochrany osobných údajov má polícia, poisťovňa aj dopravný inšpektorát zakázané dávať tieto informácie komukoľvek, kto o ne na základe zisteného EČV požiada. Proces teda bude o niečo komplikovanejší.

Pre policajta je zistenie mena, adresy aj telefónneho čísla vinníka nehody podľa jeho EČV otázkou pár minút. Vďaka tomu ho môžu rýchlo kontaktovať. V lepšom prípade bude osoba spolupracovať, prizná sa a poskytne všetky údaje potrebné na vyplnenie protokolu o nehode.

V horšom prípade sa neprizná. Vtedy vám bude užitočný každý jeden dôkaz, ktorý sa vám (alebo policajtom) podarilo v okolí nehody získať. Môže to byť záznam z kamery alebo výpoveď svedka. Na základe dôkazu môže byť spísaný protokol o nehode.

V protokole sa budú nachádzať všetky údaje, ktoré budete potrebovať na získanie náhrady škody od poisťovne. Síce tam nájdete meno, adresu a pravdepodobne aj kontakt na majiteľa vozidla, ktoré nehodu zavinilo, no to vám už bude zbytočné. Dôležité je, že z protokolu zistíte, v ktorej poisťovni má uzatvorené PZP, a teda kam treba telefonovať.

Tip

Ak ste k nehode volali policajtov, v správe do poisťovne uveďte, že udalosť rieši aj polícia. V takom prípade poisťovne väčšinou konajú rýchlejšie.

Riešenie priamo cez poisťovňu

Druhá možnosť, ako situáciu riešiť, je kontaktovať priamo poisťovňu bez zapojenia polície. Tento postup je dobrý najmä vtedy, keď ste policajtov nevolali priamo k nehode, no ŠPZ vinníka sa vám dodatočne podarilo zistiť.

Opäť platí, že overením ŠPZ nezistíte meno, adresu či kontakt na majiteľa vozidla. Vašim veľkým pomocníkom ale bude vyhľadávač poisťovateľa podľa EČV, ktorý nájdete na webe Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Zadaním evidenčného čísla a dátumu, kedy sa nehoda stala, získate pristup k týmto údajom:

 • značka, model, farba vozidla,

 • poisťovateľ,

 • číslo poistnej zmluvy,

 • platnosť poistenia.

Pre vás bude dôležitá poisťovňa, u ktorej má vozidlo uzatvorené PZP a číslo zmluvy. Keď máte tieto informácie, môžete zavolať do poisťovne a začať problém riešiť. Na infolinke vám povedia, aký je presný postup a aké dokumenty od vás bude poisťovňa potrebovať.

Je nepríjemné, že musíte riešiť následky nehody, ktorú ste ani nezavinili. Avšak právo na kompenzáciu máte a v mnohých prípadoch je výhodnejšie venovať chvíľu času komunikácii s poisťovňou, ako platiť škodu z vlastného účtu.

Čo ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Aj v dnešnej dobe, kedy je uzatvorenie PZP otázkou pár minút klikania na webe, sú na cestách vodiči, ktorí jazdia bez neho. Možno je to z ich strany zámer s cieľom šetrenia alebo iba zabudli na dátum splatnosti a deň po vypršaní platnosti vám spôsobili škodu. Bez ohľadu na príčinu, v takejto situácii neexistuje poisťovňa, ktorá by vám preplatila škodu.

Presne pre tieto situácie existuje rezervný fond pod správou Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). SKP je povinná z fondu preplatiť škodu, ktorú vinník spôsobil na vašom vozidle. Následne od neho bude vymáhať vyplatenú sumu späť, ale to už sa vás týkať nebude.

Zhrnutie

Zisťovanie údajov o majiteľovi vozidla len podľa ŠPZ je jednak náročné, ale najmä zbytočné. Ako ste sa v článku mohli dočítať,  v prípade riešenia škodovej udalosti vás bude viac zaujímať poisťovňa, v ktorej má vinník uzatvorené PZP. S tým vám, našťastie, pomôže buď polícia, alebo webová aplikácia SKP určená na overenie poisťovateľa vozidla s konkrétnym EČV.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.