Telefonujúca mladá žena pri aute s notebookom

Ako na overenie majiteľa podľa ŠPZ?

11. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

ŠPZ auta slúži na identifikáciu majiteľa vozidla. Vďaka ŠPZ dnes dokážete vyhľadať na internete poisťovňu, v ktorej je vozidlo poistené a žiadať o poistné plnenie. Ukážeme vám postup, ako na overenie majiteľa podľa ŠPZ.

Údaje o vozidle nájdete rýchlo a jednoducho: Stačí pár klikov

Ak poznáte ŠPZ vozidla, už len pár krokov vás delí od toho, aby ste zistili, komu patrí. Umožňuje to verejný register.  Chcete nájsť auto, ktoré zapríčinilo dopravný priestupok? Žiaden problém. ŠPZ je prvým vstupným údajom. 


Meno majiteľa auta však nedokážete získať, a to kvôli ochrane osobných údajov. Čo ale môžete získať je údaj o tom,  kde konkrétne je dané vozidlo poistené, prípadne, kde má uzatvorené povinné zmluvné poistenie, známe aj ako PZP.


Na základe ŠPZ si vyhľadáte poisťovňu, kde je vozidlo vinníka poistené. Pri tomto procese vám pomôže centrálny register, ktorý je na webe. Po tom, ako kliknete na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) sa po zadaní ŠPZ vinníka dostanete k číslu poistky a menu poisťovne, ktorá dané auto poistila. Následne môžete kontaktovať samotnú poisťovňu.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Register je určený pre motoristickú verejnosť

Stránka je určená najmä pre motoristov a jej cieľom je poškodeným osobám poskytovať informácie o poistení zodpovednosti za škodu, ktorá bola zapríčinená prevádzkovaním vozidla, ktoré spôsobilo nehodu na ceste.


Po tom, ako zadáte príslušné evidenčné číslo vozidla, ktoré zapríčinilo dopravnú nehodu spolu s dátumom dopravnej nehody, zobrazia sa vám všetky informácie o:


 • vozidle,

 • čísle poistnej zmluvy,

 • poisťovateľovi, u ktorého je vozidlo, ktoré spôsobilo nehodu, poistené.


Pri tomto poisťovateľovi máte nárok na poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu.


Nástroj sa dá využiť aj na overenie vašej  platnosti PZP  po uzatvorení zmluvy v poisťovni. V prípade, že nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, nemôžete vozidlo používať na verejných komunikáciách. Nemáte istotu v tom, či máte alebo nemáte PZP? Preklepnúť si to môžete rýchlo a jednoducho na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.


Slovenská kancelária poisťovateľov

TIP

V prípade, že ste vinníka nenašli ani po zadaní adekvátnych údajov a nezobrazí sa vám žiaden poskytovateľ, vy ako poškodená osoba máte možnosť na uplatňovanie poistného plnenia v Slovenskej kancelárii poisťovateľov. SKP má povinnosť, aby vám preplatila vzniknutú škodu z rezervného fondu pri nepoistenom, respektíve, neznámom vinníkovi. Od týchto vodičov SKP vymáha peniaze, pretože nemajú splnenú povinnosť uzatvorenia PZP.

Ak máte ŠPZ, obráťte sa na políciu

Našli ste ŠPZ? Výborná správa. Chýba vám ešte jeden údaj,  ktorý, žiaľ, nemáte k dispozícii. Ide o ŠPZ, ktoré je spárované s menom fyzickej osoby. Daný údaj majú len policajti. Z toho dôvodu by ste mali čo najskôr navštíviť políciu.


Policajti vám prostredníctvom terminálu či vysielačky sprostredkujú  informácie o:


 • mene vinníka,

 • jeho bydlisku,

 • telefonický kontakt, ktorý získajú z databázy operátorov.


Ak ste nahlásili nehodu na čísle 158 s tým, že viete, komu patrí ŠPZ, polícia ho dokáže urgentne konfrontovať a postarať sa o dôkazové materiály.


Máte svedkov dopravnej nehody?

V rámci konfrontácie vinníka dopravnej nehody polícia potrebuje dôkazy. Jedným z najdôležitejších sú výpovede svedkov. Vtedy je nutné zabezpečenie kontaktu na svedkov, ktorí nehodu videli na vlastné oči. Polícia môže doplniť ich svedectvá prostredníctvom  záznamov z priemyselných alebo mestských kamier, ktoré boli na mieste nehody.


Polícia vám následne poskytne záznam o škodovej udalosti a vy budete vedieť, kto je majiteľom vozidla, ktoré vám spôsobilo škodu. Odškodnenie môžete žiadať od jeho poisťovne. Nezabudnite na to, aby ste vedeli, aké ŠPZ mal vinník a údaje o jeho poisťovateľovi s číslom poistnej zmluvy.


Do správy nezabudnite doplniť informáciu o tom, že vzniknutá udalosť je v rukách polície. Ak nahlásite škodovú udalosť takýmto spôsobom, máte vysoké šance, že sa to vyrieši vo váš prospech.

Na čo všetko slúži ŠPZ?

Overenie informácie, či má dané vozidlo zaplatené PZP, určite nie je na škodu. Údaj sa vám zíde vtedy, ak máte záujem o kúpu ojazdeného auta. Ak bolo dovezené zo zahraničia a ste na pochybách, či jeho aktuálny majiteľ splnil zákonné povinnosti, nemáte čo stratiť. 


Okrem toho môže poslúžiť aj na iné verejné registre, ku ktorým patrí overenie VIN kódu, register kontroly originality vozidla alebo či auto nepatrí lízingovke a nie je možné ho predať.


Pri vozidlách, ktoré sú registrované na území Slovenska pár rokov, si môžete overiť aj vývoj stavu kilometrov, a to počas samotnej technickej kontroly. Evidentný pokles, ktorý zbadáte na historickej krivke stavu tachometra  je priamym dôkazom stáčania kilometrov, čiže pokusu o podvod počas predaja vozidla.

Vedeli ste, že...

… ak má auto zahraničné EČV a nabúra do vás, je tento proces oveľa komplikovanejší? Podľa ŠPZ nezískate údaje ani o majiteľovi vozidla, ani o poisťovni. Postup je v rámci vybavovania formalít obdobný ako na Slovensku. K výnimke patrí skutočnosť, že si škodu uplatníte u likvidačného zástupcu, ktorého majú určené všetky slovenské poisťovne.

Ako postupovať pri nehode v zahraničí?

 • Na miesto nehody urgentne privolajte políciu a požiadajte ich o záznam o škode spolu s ŠPZ vinníka nehody.

 • Požiadajte SKP o pomoc pri zisťovaní informácií o poisťovateľovi vinníka.

 • Následne sa obráťte na daného likvidačného zástupcu, ktorému zašlete žiadosť o úhradu spôsobenej škody.

Zhrnutie

Ak sa vám stala dopravná nehoda, ktorú zapríčinil iný účastník na cestnej premávke, vstupným údajom bude pre vás znalosť jeho ŠPZ. Vďaka tomu zistíte informácie o jeho PZP a následne môžete kontaktovať políciu, ktorá vám podá meno, bydlisku a kontakt na vinníka. 


Samozrejme, úhradu škôd preplatí poisťovňa vinníka aj vtedy, ak na základe ŠPZ nezistíte žiadne relevantné údaje.


V súvislosti s vašim autom myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie, ak by ste tak nemali, čelíte vysokej pokute. Porovnajte si jednotlivé ponuky PZP v našej kalkulačke a nájdite najvýhodnejšie poistenie pre vaše vozidlo.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.