Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Telefonujúca žena pri aute

Ako na overenie majiteľa podľa ŠPZ?

|Miroslav Novysedlak
5/5

ŠPZ auta slúži na identifikáciu majiteľa vozidla. Vďaka ŠPZ dnes dokážete vyhľadať na internete poisťovňu, v ktorej je vozidlo poistené a žiadať o poistné plnenie. Ukážeme vám postup, ako na overenie majiteľa podľa ŠPZ.

Údaje o vozidle nájdete rýchlo a jednoducho: Stačí pár klikov

Ak poznáte ŠPZ vozidla, už len pár krokov vás delí od toho, aby ste zistili, komu patrí. Umožňuje to verejný register. Chcete nájsť auto, ktoré zapríčinilo dopravný priestupok? Žiaden problém. ŠPZ je prvým vstupným údajom. 

Meno majiteľa auta však nedokážete získať, a to kvôli ochrane osobných údajov. Čo ale môžete získať je údaj o tom, kde konkrétne je dané vozidlo poistené, prípadne, kde má uzatvorené povinné zmluvné poistenie, známe aj ako PZP.

Na základe ŠPZ si vyhľadáte poisťovňu, kde je vozidlo vinníka poistené. Pri tomto procese vám pomôže centrálny register, ktorý je na webe. Po tom, ako kliknete na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) sa po zadaní ŠPZ vinníka dostanete k číslu poistky a menu poisťovne, ktorá dané auto poistila.

Následne môžete kontaktovať samotnú poisťovňu.

Register je určený pre motoristickú verejnosť

Stránka je určená najmä pre motoristov a jej cieľom je poškodeným osobám poskytovať informácie o poistení zodpovednosti za škodu, ktorá bola zapríčinená prevádzkovaním vozidla, ktoré spôsobilo nehodu na ceste.

Po tom, ako zadáte príslušné evidenčné číslo vozidla, ktoré zapríčinilo dopravnú nehodu spolu s dátumom dopravnej nehody, zobrazia sa vám všetky informácie o:

  • vozidle,

  • čísle poistnej zmluvy,

  • poisťovateľovi, u ktorého je vozidlo, ktoré spôsobilo nehodu, poistené.

Pri tomto poisťovateľovi máte nárok na poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu.

Nástroj sa dá využiť aj na overenie vašej platnosti PZP po uzatvorení zmluvy v poisťovni. V prípade, že nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, nemôžete vozidlo používať na verejných komunikáciách. Nemáte istotu v tom, či máte alebo nemáte PZP? Preklepnúť si to môžete rýchlo a jednoducho na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.TIP

V prípade, že ste vinníka nenašli ani po zadaní adekvátnych údajov a nezobrazí sa vám žiaden poskytovateľ, vy ako poškodená osoba máte možnosť na uplatňovanie poistného plnenia v Slovenskej kancelárii poisťovateľov. SKP má povinnosť, aby vám preplatila vzniknutú škodu z rezervného fondu pri nepoistenom, respektíve, neznámom vinníkovi. Od týchto vodičov SKP vymáha peniaze, pretože nemajú splnenú povinnosť uzatvorenia PZP.


Ak máte ŠPZ, obráťte sa na políciu

Našli ste ŠPZ? Výborná správa. Chýba vám ešte jeden údaj, ktorý, žiaľ, nemáte k dispozícii. Ide o ŠPZ, ktoré je spárované s menom fyzickej osoby. Daný údaj majú len policajti. Z toho dôvodu by ste mali čo najskôr navštíviť políciu.

Policajti vám prostredníctvom terminálu či vysielačky sprostredkujú informácie o:

  • mene vinníka,

  • jeho bydlisku,

  • telefonický kontakt, ktorý získajú z databázy operátorov.

Ak ste nahlásili nehodu na čísle 158 s tým, že viete, komu patrí ŠPZ, polícia ho dokáže urgentne konfrontovať a postarať sa o dôkazové materiály.

Máte svedkov dopravnej nehody?

V rámci konfrontácie vinníka dopravnej nehody polícia potrebuje dôkazy. Jedným z najdôležitejších sú výpovede svedkov. Vtedy je nutné zabezpečenie kontaktu na svedkov, ktorí nehodu videli na vlastné oči. Polícia môže doplniť ich svedectvá prostredníctvom  záznamov z priemyselných alebo mestských kamier, ktoré boli na mieste nehody.

Polícia vám následne poskytne záznam o škodovej udalosti a vy budete vedieť, kto je majiteľom vozidla, ktoré vám spôsobilo škodu. Odškodnenie môžete žiadať od jeho poisťovne. Nezabudnite na to, aby ste vedeli, aké ŠPZ mal vinník a údaje o jeho poisťovateľovi s číslom poistnej zmluvy.

Do správy nezabudnite doplniť informáciu o tom, že vzniknutá udalosť je v rukách polície. Ak nahlásite škodovú udalosť takýmto spôsobom, máte vysoké šance, že sa to vyrieši vo váš prospech.

Na čo všetko slúži ŠPZ?

Overenie informácie, či má dané vozidlo zaplatené PZP, určite nie je na škodu. Údaj sa vám zíde vtedy, ak máte záujem o kúpu ojazdeného auta. Ak bolo dovezené zo zahraničia a ste na pochybách, či jeho aktuálny majiteľ splnil zákonné povinnosti, nemáte čo stratiť. 

Okrem toho môže poslúžiť aj na iné verejné registre, ku ktorým patrí overenie VIN kódu, register kontroly originality vozidla alebo či auto nepatrí lízingovke a nie je možné ho predať.

Pri vozidlách, ktoré sú registrované na území Slovenska pár rokov, si môžete overiť aj vývoj stavu kilometrov, a to počas samotnej technickej kontroly. Evidentný pokles, ktorý zbadáte na historickej krivke stavu tachometra je priamym dôkazom stáčania kilometrov, čiže pokusu o podvod počas predaja vozidla.


Vedeli ste, že…

… ak má auto zahraničné EČV a nabúra do vás, je tento proces oveľa komplikovanejší? Podľa ŠPZ nezískate údaje ani o majiteľovi vozidla, ani o poisťovni. Postup je v rámci vybavovania formalít obdobný ako na Slovensku. K výnimke patrí skutočnosť, že si škodu uplatníte u likvidačného zástupcu, ktorého majú určené všetky slovenské poisťovne.


Ako postupovať pri nehode v zahraničí?

  • Na miesto nehody urgentne privolajte políciu a požiadajte ich o záznam o škode spolu s ŠPZ vinníka nehody.

  • Požiadajte SKP o pomoc pri zisťovaní informácií o poisťovateľovi vinníka.

  • Následne sa obráťte na daného likvidačného zástupcu, ktorému zašlete žiadosť o úhradu spôsobenej škody.

Zhrnutie

Ak sa vám stala dopravná nehoda, ktorú zapríčinil iný účastník na cestnej premávke, vstupným údajom bude pre vás znalosť jeho ŠPZ. Vďaka tomu zistíte informácie o jeho PZP a následne môžete kontaktovať políciu, ktorá vám podá meno, bydlisku a kontakt na vinníka. 

Samozrejme, úhradu škôd preplatí poisťovňa vinníka aj vtedy, ak na základe ŠPZ nezistíte žiadne relevantné údaje.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.