PZP

Čo vám hrozí, ak nemáte uzatvorené PZP?

Na Slovensku nemá podľa odhadov povinné zmluvné poistenie stále okolo 60 až 80-tisíc automobilov. Vodiči riskujú nielen nemalú pokutu, ale aj závažné finančné následky, ak spôsobia nehodu. Bez platného PZP alebo bez PZP zaplatenom v správnom čase, totiž všetky spôsobené škody musí uhradiť vinník z vlastného vrecka. Často môže ísť o miliónové sumy. 

Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou

Bez PZP vám nezapíšu automobil na dopravnom inšpektoráte. Teda nie je možné automobil prihlásiť. Veľa vodičov tak neobchádza zákon tým, že by si k novému autu PZP nezakúpili. To ani nie je možné. Avšak často končia bez poistenia vďaka tomu, že ho jednoducho nezaplatia. V takom prípade ostávajú bez krytia. 

Povinné zmluvné poistenie poisťuje zodpovednosti vozidla voči škodám, ktoré môžu byť spôsobené jeho prevádzkou. Toto poistenie, ktoré musí zo zákona uzavrieť každý motorista, pokrýva: 

 • škody na zdraví a náklady spojené s usmrtením osôb,

 • škody na majetku súvisiace so zničením, poškodením, prípadne odcudzením vecí,

 • náhradu za ušlý zisk,  

 • náklady vznikajúce pri právnom zastúpení pri vymáhaní poistného plnenia. 

Ak toto poistenie nemáte, alebo nie je platné, všetky škody je povinný vodič uhradiť sám. Poškodenému sa však škoda hradí hneď a to  z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá každoročne eviduje niekoľko tisíc takýchto kolízií. Následne si kancelária vymáha škody od páchateľa súdnou cestou, prípadne aj prostredníctvom exekútora. Sumy vyplácané z PZP po nehodách sa zvyčajne pohybujú v tisícoch eur.

Pokuta je až 3320 eur

Pokuta za neuzatvorené PZP vám hrozí aj za jeden deň neplatného poistenia. Avšak treba povedať, že nie každý dostane plnú výšku pokuty. Obvodný úrad , ktorý pokutu ukladá, bude prihliadať na viacero faktorov. Napríklad zváži hlavne to, či ide o závažný, opakovaný priestupok, alebo ako dlho trvalo obdobie bez poistenia. 

Pokutu však nemusíte dostať hneď. Môžete dostať šek na zaplatenie až do dvoch rokoch od dňa, keď sa orgán o porušení dozvedel. Konaním o uložení pokuty za neuzavretie PZP je poverený obvodný úrad v mieste trvalého pobytu alebo sídla držiteľa, vlastníka alebo prevádzkovateľa motorového vozidla.

Správne orgány môžu následne pokutovať neplatičov až do výšky 3 320 eur. Skutočná výška sa však odvíja aj od individuálneho previnenia vodiča. Či išlo napríklad o zábudlivosť, omeškanie, alebo cielené porušenie zákona. 

Poistiť sa musíte aj napriek pokute

Aj v prípade, že už pokutu zaplatíte, musíte PZP následne uzatvoriť.  To, že vám bola uložená pokuta za nezaplatenie PZP, neznamená, že už si PZP nemusíte uzatvoriť. Aj napriek zaplateniu pokuty máte stále povinnosť uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie na každé vozidlo, ktoré vlastníte.

Vozidlo môžete vyradiť aj dočasne

Niektorí vodiči, ktorí napríklad nejazdia počas zimných mesiacov, majú možnosť vozidlo dočasne odhlásiť a tak ušetriť financie za PZP.  Je to určite lepšia voľba, ako PZP isté obdobie vôbec neplatiť. Počas dočasného vyradenia vozidla neplatíte PZP.  To si však vyžaduje návštevu polície a doslova vyradenie auta z možnosti ísť na cestu, nakoľko je potrebné odovzdať aj štátne poznávacie značky. 

Na to, aby sa tak stalo, musí prevádzkovateľ alebo majiteľ vozidla splniť niekoľko povinností: 

 • je nutné spísať žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel a podať ju na príslušnom dopravnom inšpektoráte,

 • odovzdáte osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz a osvedčenie o evidencii vozidla,

 • odovzdáte tabuľky s evidenčným číslom,

 • predložíte doklad totožnosti,

 • zaplatíte správny poplatok vo výške od 5 eur až 350 eur. Výška závisí od času, počas ktorého je vozidlo vyradené z evidencie.


Ako však vidieť, výška správneho poplatku je značne vysoká a preto sa neoplatí auto z evidencie vyraďovať na pár mesiacov. Poplatky totiž môžu vyjsť viac ako PZP.  Oplatí sa to však v prípade, že odchádzate napríklad na rok, či dva do zahraničia a po návrate chcete auto opäť používať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.