PZP

Čo vám hrozí, ak nemáte uzatvorené PZP?

Na Slovensku nemá podľa odhadov povinné zmluvné poistenie stále okolo 60 až 80-tisíc automobilov. Vodiči riskujú nielen nemalú pokutu, ale aj závažné finančné následky, ak spôsobia nehodu. Bez platného PZP alebo bez PZP zaplatenom v správnom čase, totiž všetky spôsobené škody musí uhradiť vinník z vlastného vrecka. Často môže ísť o miliónové sumy. 

Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou

Bez PZP vám nezapíšu automobil na dopravnom inšpektoráte. Teda nie je možné automobil prihlásiť. Veľa vodičov tak neobchádza zákon tým, že by si k novému autu PZP nezakúpili. To ani nie je možné. Avšak často končia bez poistenia vďaka tomu, že ho jednoducho nezaplatia. V takom prípade ostávajú bez krytia. 

Povinné zmluvné poistenie poisťuje zodpovednosti vozidla voči škodám, ktoré môžu byť spôsobené jeho prevádzkou. Toto poistenie, ktoré musí zo zákona uzavrieť každý motorista, pokrýva: 

 • škody na zdraví a náklady spojené s usmrtením osôb,

 • škody na majetku súvisiace so zničením, poškodením, prípadne odcudzením vecí,

 • náhradu za ušlý zisk,  

 • náklady vznikajúce pri právnom zastúpení pri vymáhaní poistného plnenia. 

Ak toto poistenie nemáte, alebo nie je platné, všetky škody je povinný vodič uhradiť sám. Poškodenému sa však škoda hradí hneď a to  z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá každoročne eviduje niekoľko tisíc takýchto kolízií. Následne si kancelária vymáha škody od páchateľa súdnou cestou, prípadne aj prostredníctvom exekútora. Sumy vyplácané z PZP po nehodách sa zvyčajne pohybujú v tisícoch eur.

Pokuta je až 3320 eur

Pokuta za neuzatvorené PZP vám hrozí aj za jeden deň neplatného poistenia. Avšak treba povedať, že nie každý dostane plnú výšku pokuty. Obvodný úrad , ktorý pokutu ukladá, bude prihliadať na viacero faktorov. Napríklad zváži hlavne to, či ide o závažný, opakovaný priestupok, alebo ako dlho trvalo obdobie bez poistenia. 

Pokutu však nemusíte dostať hneď. Môžete dostať šek na zaplatenie až do dvoch rokoch od dňa, keď sa orgán o porušení dozvedel. Konaním o uložení pokuty za neuzavretie PZP je poverený obvodný úrad v mieste trvalého pobytu alebo sídla držiteľa, vlastníka alebo prevádzkovateľa motorového vozidla.

Správne orgány môžu následne pokutovať neplatičov až do výšky 3 320 eur. Skutočná výška sa však odvíja aj od individuálneho previnenia vodiča. Či išlo napríklad o zábudlivosť, omeškanie, alebo cielené porušenie zákona. 

Poistiť sa musíte aj napriek pokute

Aj v prípade, že už pokutu zaplatíte, musíte PZP následne uzatvoriť.  To, že vám bola uložená pokuta za nezaplatenie PZP, neznamená, že už si PZP nemusíte uzatvoriť. Aj napriek zaplateniu pokuty máte stále povinnosť uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie na každé vozidlo, ktoré vlastníte.

Vozidlo môžete vyradiť aj dočasne

Niektorí vodiči, ktorí napríklad nejazdia počas zimných mesiacov, majú možnosť vozidlo dočasne odhlásiť a tak ušetriť financie za PZP.  Je to určite lepšia voľba, ako PZP isté obdobie vôbec neplatiť. Počas dočasného vyradenia vozidla neplatíte PZP.  To si však vyžaduje návštevu polície a doslova vyradenie auta z možnosti ísť na cestu, nakoľko je potrebné odovzdať aj štátne poznávacie značky. 

Na to, aby sa tak stalo, musí prevádzkovateľ alebo majiteľ vozidla splniť niekoľko povinností: 

 • je nutné spísať žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel a podať ju na príslušnom dopravnom inšpektoráte,

 • odovzdáte osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz a osvedčenie o evidencii vozidla,

 • odovzdáte tabuľky s evidenčným číslom,

 • predložíte doklad totožnosti,

 • zaplatíte správny poplatok vo výške od 5 eur až 350 eur. Výška závisí od času, počas ktorého je vozidlo vyradené z evidencie.


Ako však vidieť, výška správneho poplatku je značne vysoká a preto sa neoplatí auto z evidencie vyraďovať na pár mesiacov. Poplatky totiž môžu vyjsť viac ako PZP.  Oplatí sa to však v prípade, že odchádzate napríklad na rok, či dva do zahraničia a po návrate chcete auto opäť používať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.