ruky na volante

Držiteľ a vlastník vozidla: Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslíte si, že vlastník a držiteľ vozidla sú synonymá a nie je medzi nimi žiaden rozdiel? Vyvedieme vás z omylu. Obidva tieto pojmy sú rozdielne a aj rôzne zadefinované. Prezradíme vám, v čom tkvie ich odlišnosť.

Kto je držiteľom vozidla?

Držiteľom vozidla je osoba, ktorá je zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a časť II ako držiteľ osvedčenia. Údaj o samotnom držiteľovi motorového vozidla nájdete v časti C.1.1. v Osvedčení o evidencii motorového vozidla.


Každý držiteľ vozidla musí mať uzatvorené  povinné zmluvné poistenie.  Ak by tak neurobil, hrozí mu riziko platenia pokuty, ktorej výška môže dosiahnuť až 3 320 €.

Kto je vlastníkom vozidla?

Vlastníkom vozidla je osoba, ktorá vlastní vozidlo alebo iné motorové vozidlo.  Na to, aby mohol byť majiteľ skutočne považovaný za právoplatného vlastníka, musí byť zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla. Informáciu o majiteľovi motorového vozidla nájdete v osvedčení v časti C 4.


Vlastníkom je obvykle fyzická osoba. Nie je to však pravidlom, pretože ním môže byť aj právnická osoba, ktorá ho využíva najmä v prípadoch, ak kupuje motorové vozidlo do firmy a taktiež ho  plánuje využívať aj na pracovné účely. Príkladom môže byť kúpa tovaru. 


Vedeli ste, že…

… držiteľ vozidla je povinný uzatvoriť povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá je spôsobená prevádzkou vozidla?

Aký je rozdiel medzi držiteľom a vlastníkom motorového vozidla?

Rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla v skutočnosti nie je veľmi veľký. Ide o  dve osoby, ktoré nemusia byť vôbec zhodné. Stáva sa, že ide o dvoch úplne odlišných ľudí. 


V prípade, že ste kupovali nové auto na leasing, vlastníkom bude s najväčšou pravdepodobnosťou leasingová spoločnosť. Vy budete iba jeho držiteľom. Za vlastníka sa budete môcť považovať až vo chvíli, ak ho splatíte. 


Podobná situácia nastáva aj pri firemnom motorovom vozidle. Vlastníkom bude pravdepodobne spoločnosť, pre ktorú pracujete. Držiteľom auta ste však vy, a to z toho dôvodu, že auto využívate.


Čo sa týka samotnej zmeny držiteľa vozidla, nejde o náročný proces. V týchto situáciách zanikne aj uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Z toho dôvodu myslite na to, že si ho musíte opätovne vybaviť.


Doterajší držiteľ vozidla musí danú skutočnosť oznámiť svojej poisťovni. K oznámeniu musíte priložiť kópiu osvedčenia o evidencii motorového vozidla. V evidencii následne vyznačíte zmenu. Myslite na to, že musíte vrátiť aj bielu a zelenú kartu.

Ako zistiť vlastníka vozidla?

Vlastníka vozidla si môžete overiť rýchlym a jednoduchým spôsobom prostredníctvom ŠPZ. Pomôže vám v tom  databáza Slovenskej kancelárie poisťovateľov.


V tejto databáze nezistíte celé meno majiteľa motorového vozidla, ale čo bude pre vás smerodajné, je údaj o:


 • čísle zmluvy,

 • poisťovni, kde je konkrétne poistenie uzatvorené. 


Na základe týchto informácií môžete nahlásiť vzniknutú škodu. V prípade, že by ste motorové vozidlo nenašli, tak jeho majiteľ nemá uzatvorené poistenie. Znamená to, že hrubo porušuje zákony. V tomto prípade okamžite nahláste škodu priamo Slovenskej kancelárii poisťovateľov.


Iný spôsob, ktorý slúži na overenie vlastníka motorového vozidla neexistuje.  Nezískate údaj o jeho mene, pretože by to bolo v rozpore s ochranou osobných údajov. 


V rámci nahlasovania spôsobených škôd vám postačí:

 • ŠPZ,

 • číslo zmluvy. 


Na základe týchto dvoch údajov vyriešite každý jeden problém bez akýchkoľvek obáv. 


TIP

V prípade, že chcete nahlásiť väčšiu škodu, skúste zavolať políciu na miesto, na ktorom vznikla škoda. Vďaka tomuto kroku vyriešite celý vzniknutý problém veľmi jednoducho.

Na čo si dať pozor pri prepise vozidla?

Pri zmene vlastníctva musíte danú skutočnosť oznámiť dopravnému inšpektorátu do lehoty 15 dní.  Najčastejším prípadom je práve ukončenie leasingu. Vtedy nedochádza k zmene držiteľa motorového vozidla, ale iba k zmene majiteľa, ktorým bola leasingová spoločnosť. 


Ak sa mení nielen vlastník, ale aj držiteľ vozidla, v platnosti sú tie isté pravidlá ako pri prepise motorového vozidla v rámci okresu či z jedného okresu do druhého.

Čo musíte urobiť?

 • osobná prítomnosť vlastníka alebo jeho úradne osvedčený písomný súhlas s vykonaním zmeny, 

 • splnomocnenie, ak je vlastník (držiteľ) vozidla zastupovaný, spoločne s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa, 

 • osvedčenie o evidencii časť II, prípadne pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla, 

 • čipovú kartu osvedčenia o evidencii časť I, ak bola vydaná, 

 • platné potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia.


Následnú zmenu vlastníctva vykoná orgán Policajného zboru, kde je motorové vozidlo evidované.


Pozor si dajte aj pri zmene priezviska

Ak ste napríklad zmenili pobyt alebo sa zmenilo priezvisko majiteľa vozidla, doklady od vozidla sú neplatné. Záznamy v dokladoch už nezodpovedajú skutočnosti.  V tomto prípade musíte požiadať o ich výmenu. Majiteľ je povinný do 15 dní  odo dňa, keď došlo k  tejto zmene, prihlásiť sa na príslušný dopravný inšpektorát.

Ak ste sa odsťahovali do iného okresu, zájdite na dopravný inšpektorát, ktorý je v mieste vášho nového bydliska.

Zhrnutie

Hlavným rozdielom medzi držiteľom a vlastníkom vozidla je to, že vlastníkom je leasingová spoločnosť a človek je len držiteľom. Za vlastníka sa budete považovať až vo chvíli, ak vozidlo splatíte.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho online a za cenu, z ktorej budete mať skutočnú radosť.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.