ruky na volante

Držiteľ a vlastník vozidla: Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslíte si, že vlastník a držiteľ vozidla sú synonymá a nie je medzi nimi žiaden rozdiel? Vyvedieme vás z omylu. Obidva tieto pojmy sú rozdielne a aj rôzne zadefinované. Prezradíme vám, v čom tkvie ich odlišnosť.

Kto je držiteľom vozidla?

Držiteľom vozidla je osoba, ktorá je zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a časť II ako držiteľ osvedčenia. Údaj o samotnom držiteľovi motorového vozidla nájdete v časti C.1.1. v Osvedčení o evidencii motorového vozidla.


Každý držiteľ vozidla musí mať uzatvorené  povinné zmluvné poistenie.  Ak by tak neurobil, hrozí mu riziko platenia pokuty, ktorej výška môže dosiahnuť až 3 320 €.

Kto je vlastníkom vozidla?

Vlastníkom vozidla je osoba, ktorá vlastní vozidlo alebo iné motorové vozidlo.  Na to, aby mohol byť majiteľ skutočne považovaný za právoplatného vlastníka, musí byť zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla. Informáciu o majiteľovi motorového vozidla nájdete v osvedčení v časti C 4.


Vlastníkom je obvykle fyzická osoba. Nie je to však pravidlom, pretože ním môže byť aj právnická osoba, ktorá ho využíva najmä v prípadoch, ak kupuje motorové vozidlo do firmy a taktiež ho  plánuje využívať aj na pracovné účely. Príkladom môže byť kúpa tovaru. 


Vedeli ste, že…

… držiteľ vozidla je povinný uzatvoriť povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá je spôsobená prevádzkou vozidla?

Aký je rozdiel medzi držiteľom a vlastníkom motorového vozidla?

Rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla v skutočnosti nie je veľmi veľký. Ide o  dve osoby, ktoré nemusia byť vôbec zhodné. Stáva sa, že ide o dvoch úplne odlišných ľudí. 


V prípade, že ste kupovali nové auto na leasing, vlastníkom bude s najväčšou pravdepodobnosťou leasingová spoločnosť. Vy budete iba jeho držiteľom. Za vlastníka sa budete môcť považovať až vo chvíli, ak ho splatíte. 


Podobná situácia nastáva aj pri firemnom motorovom vozidle. Vlastníkom bude pravdepodobne spoločnosť, pre ktorú pracujete. Držiteľom auta ste však vy, a to z toho dôvodu, že auto využívate.


Čo sa týka samotnej zmeny držiteľa vozidla, nejde o náročný proces. V týchto situáciách zanikne aj uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Z toho dôvodu myslite na to, že si ho musíte opätovne vybaviť.


Doterajší držiteľ vozidla musí danú skutočnosť oznámiť svojej poisťovni. K oznámeniu musíte priložiť kópiu osvedčenia o evidencii motorového vozidla. V evidencii následne vyznačíte zmenu. Myslite na to, že musíte vrátiť aj bielu a zelenú kartu.

Ako zistiť vlastníka vozidla?

Vlastníka vozidla si môžete overiť rýchlym a jednoduchým spôsobom prostredníctvom ŠPZ. Pomôže vám v tom  databáza Slovenskej kancelárie poisťovateľov.


V tejto databáze nezistíte celé meno majiteľa motorového vozidla, ale čo bude pre vás smerodajné, je údaj o:


 • čísle zmluvy,

 • poisťovni, kde je konkrétne poistenie uzatvorené. 


Na základe týchto informácií môžete nahlásiť vzniknutú škodu. V prípade, že by ste motorové vozidlo nenašli, tak jeho majiteľ nemá uzatvorené poistenie. Znamená to, že hrubo porušuje zákony. V tomto prípade okamžite nahláste škodu priamo Slovenskej kancelárii poisťovateľov.


Iný spôsob, ktorý slúži na overenie vlastníka motorového vozidla neexistuje.  Nezískate údaj o jeho mene, pretože by to bolo v rozpore s ochranou osobných údajov. 


V rámci nahlasovania spôsobených škôd vám postačí:

 • ŠPZ,

 • číslo zmluvy. 


Na základe týchto dvoch údajov vyriešite každý jeden problém bez akýchkoľvek obáv. 


TIP

V prípade, že chcete nahlásiť väčšiu škodu, skúste zavolať políciu na miesto, na ktorom vznikla škoda. Vďaka tomuto kroku vyriešite celý vzniknutý problém veľmi jednoducho.

Na čo si dať pozor pri prepise vozidla?

Pri zmene vlastníctva musíte danú skutočnosť oznámiť dopravnému inšpektorátu do lehoty 15 dní.  Najčastejším prípadom je práve ukončenie leasingu. Vtedy nedochádza k zmene držiteľa motorového vozidla, ale iba k zmene majiteľa, ktorým bola leasingová spoločnosť. 


Ak sa mení nielen vlastník, ale aj držiteľ vozidla, v platnosti sú tie isté pravidlá ako pri prepise motorového vozidla v rámci okresu či z jedného okresu do druhého.

Čo musíte urobiť?

 • osobná prítomnosť vlastníka alebo jeho úradne osvedčený písomný súhlas s vykonaním zmeny, 

 • splnomocnenie, ak je vlastník (držiteľ) vozidla zastupovaný, spoločne s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa, 

 • osvedčenie o evidencii časť II, prípadne pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla, 

 • čipovú kartu osvedčenia o evidencii časť I, ak bola vydaná, 

 • platné potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia.


Následnú zmenu vlastníctva vykoná orgán Policajného zboru, kde je motorové vozidlo evidované.


Pozor si dajte aj pri zmene priezviska

Ak ste napríklad zmenili pobyt alebo sa zmenilo priezvisko majiteľa vozidla, doklady od vozidla sú neplatné. Záznamy v dokladoch už nezodpovedajú skutočnosti.  V tomto prípade musíte požiadať o ich výmenu. Majiteľ je povinný do 15 dní  odo dňa, keď došlo k  tejto zmene, prihlásiť sa na príslušný dopravný inšpektorát.

Ak ste sa odsťahovali do iného okresu, zájdite na dopravný inšpektorát, ktorý je v mieste vášho nového bydliska.

Zhrnutie

Hlavným rozdielom medzi držiteľom a vlastníkom vozidla je to, že vlastníkom je leasingová spoločnosť a človek je len držiteľom. Za vlastníka sa budete považovať až vo chvíli, ak vozidlo splatíte.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho online a za cenu, z ktorej budete mať skutočnú radosť.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.