ruky na volante

Držiteľ a vlastník vozidla: Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslíte si, že vlastník a držiteľ vozidla sú synonymá a nie je medzi nimi žiaden rozdiel? Vyvedieme vás z omylu. Obidva tieto pojmy sú rozdielne a aj rôzne zadefinované. Prezradíme vám, v čom tkvie ich odlišnosť.

Kto je držiteľom vozidla?

Držiteľom vozidla je osoba, ktorá je zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a časť II ako držiteľ osvedčenia. Údaj o samotnom držiteľovi motorového vozidla nájdete v časti C.1.1. v Osvedčení o evidencii motorového vozidla.


Každý držiteľ vozidla musí mať uzatvorené  povinné zmluvné poistenie.  Ak by tak neurobil, hrozí mu riziko platenia pokuty, ktorej výška môže dosiahnuť až 3 320 €.

Kto je vlastníkom vozidla?

Vlastníkom vozidla je osoba, ktorá vlastní vozidlo alebo iné motorové vozidlo.  Na to, aby mohol byť majiteľ skutočne považovaný za právoplatného vlastníka, musí byť zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla. Informáciu o majiteľovi motorového vozidla nájdete v osvedčení v časti C 4.


Vlastníkom je obvykle fyzická osoba. Nie je to však pravidlom, pretože ním môže byť aj právnická osoba, ktorá ho využíva najmä v prípadoch, ak kupuje motorové vozidlo do firmy a taktiež ho  plánuje využívať aj na pracovné účely. Príkladom môže byť kúpa tovaru. 


Vedeli ste, že…

… držiteľ vozidla je povinný uzatvoriť povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá je spôsobená prevádzkou vozidla?

Aký je rozdiel medzi držiteľom a vlastníkom motorového vozidla?

Rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla v skutočnosti nie je veľmi veľký. Ide o  dve osoby, ktoré nemusia byť vôbec zhodné. Stáva sa, že ide o dvoch úplne odlišných ľudí. 


V prípade, že ste kupovali nové auto na leasing, vlastníkom bude s najväčšou pravdepodobnosťou leasingová spoločnosť. Vy budete iba jeho držiteľom. Za vlastníka sa budete môcť považovať až vo chvíli, ak ho splatíte. 


Podobná situácia nastáva aj pri firemnom motorovom vozidle. Vlastníkom bude pravdepodobne spoločnosť, pre ktorú pracujete. Držiteľom auta ste však vy, a to z toho dôvodu, že auto využívate.


Čo sa týka samotnej zmeny držiteľa vozidla, nejde o náročný proces. V týchto situáciách zanikne aj uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Z toho dôvodu myslite na to, že si ho musíte opätovne vybaviť.


Doterajší držiteľ vozidla musí danú skutočnosť oznámiť svojej poisťovni. K oznámeniu musíte priložiť kópiu osvedčenia o evidencii motorového vozidla. V evidencii následne vyznačíte zmenu. Myslite na to, že musíte vrátiť aj bielu a zelenú kartu.

Ako zistiť vlastníka vozidla?

Vlastníka vozidla si môžete overiť rýchlym a jednoduchým spôsobom prostredníctvom ŠPZ. Pomôže vám v tom  databáza Slovenskej kancelárie poisťovateľov.


V tejto databáze nezistíte celé meno majiteľa motorového vozidla, ale čo bude pre vás smerodajné, je údaj o:


 • čísle zmluvy,

 • poisťovni, kde je konkrétne poistenie uzatvorené. 


Na základe týchto informácií môžete nahlásiť vzniknutú škodu. V prípade, že by ste motorové vozidlo nenašli, tak jeho majiteľ nemá uzatvorené poistenie. Znamená to, že hrubo porušuje zákony. V tomto prípade okamžite nahláste škodu priamo Slovenskej kancelárii poisťovateľov.


Iný spôsob, ktorý slúži na overenie vlastníka motorového vozidla neexistuje.  Nezískate údaj o jeho mene, pretože by to bolo v rozpore s ochranou osobných údajov. 


V rámci nahlasovania spôsobených škôd vám postačí:

 • ŠPZ,

 • číslo zmluvy. 


Na základe týchto dvoch údajov vyriešite každý jeden problém bez akýchkoľvek obáv. 


TIP

V prípade, že chcete nahlásiť väčšiu škodu, skúste zavolať políciu na miesto, na ktorom vznikla škoda. Vďaka tomuto kroku vyriešite celý vzniknutý problém veľmi jednoducho.

Na čo si dať pozor pri prepise vozidla?

Pri zmene vlastníctva musíte danú skutočnosť oznámiť dopravnému inšpektorátu do lehoty 15 dní.  Najčastejším prípadom je práve ukončenie leasingu. Vtedy nedochádza k zmene držiteľa motorového vozidla, ale iba k zmene majiteľa, ktorým bola leasingová spoločnosť. 


Ak sa mení nielen vlastník, ale aj držiteľ vozidla, v platnosti sú tie isté pravidlá ako pri prepise motorového vozidla v rámci okresu či z jedného okresu do druhého.

Čo musíte urobiť?

 • osobná prítomnosť vlastníka alebo jeho úradne osvedčený písomný súhlas s vykonaním zmeny, 

 • splnomocnenie, ak je vlastník (držiteľ) vozidla zastupovaný, spoločne s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa, 

 • osvedčenie o evidencii časť II, prípadne pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla, 

 • čipovú kartu osvedčenia o evidencii časť I, ak bola vydaná, 

 • platné potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia.


Následnú zmenu vlastníctva vykoná orgán Policajného zboru, kde je motorové vozidlo evidované.


Pozor si dajte aj pri zmene priezviska

Ak ste napríklad zmenili pobyt alebo sa zmenilo priezvisko majiteľa vozidla, doklady od vozidla sú neplatné. Záznamy v dokladoch už nezodpovedajú skutočnosti.  V tomto prípade musíte požiadať o ich výmenu. Majiteľ je povinný do 15 dní  odo dňa, keď došlo k  tejto zmene, prihlásiť sa na príslušný dopravný inšpektorát.

Ak ste sa odsťahovali do iného okresu, zájdite na dopravný inšpektorát, ktorý je v mieste vášho nového bydliska.

Zhrnutie

Hlavným rozdielom medzi držiteľom a vlastníkom vozidla je to, že vlastníkom je leasingová spoločnosť a človek je len držiteľom. Za vlastníka sa budete považovať až vo chvíli, ak vozidlo splatíte.Zákonná poistka

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho online a za cenu, z ktorej budete mať skutočnú radosť.


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.