volant auta

Kúpa auta na splátky: Viete, aké podmienky musíte splniť?

Kúpa auta nie je taká jednoduchá, ako kúpa menších vecí do domácnosti či základných potravín. Okrem dobrého premyslenia, aký model si zvolíte, je nutné vybrať si aj vhodné financovanie. Čo všetko je potrebné splniť, aby ste získali peňažné prostriedky?

Čistý úverový register je základ

Podľa toho, aký typ úveru si vyberiete, je dôležité, aby ste mali čistý úverový register. Znamená to, že sa nesmú s vami ťahať žiadne problémy spojené s neplatením splátok. Tieto informácie si spoločnosti veľmi  dobre overia. Zistia tak, či ste klient, ktorému môžu dôverovať.

Záznam v registri predstavuje veľmi náročný proces získania úveru. V mnohých prípadoch dokonca neúspešný. Banky ani leasingové spoločnosti vám financie nebudú chcieť poskytnúť. Svoju situáciu si preto dobre zvážte a plaťte splátky načas. V budúcnosti tým predídete zbytočným problémom.

Kedy sa situácia môže skomplikovať?

Okrem záznamu v úverovom registri sa môže situácia skomplikovať aj vtedy, keď nemáte zamestnanie. Pravidelný príjem je pre banky a leasingové spoločnosti veľmi dôležitý. Majú istotu, že budete mať z čoho splátky platiť. Problém teda prichádza vtedy, keď príjem nemáte. 

Získať autá na splátky je náročné aj pre dôchodcov a ľudí na podpore. Nutné je ešte poznamenať, že klient zarábajúci minimálnu mzdu nedostane úver na drahé 50-tisícové auto. Príjem musí byť adekvátny výške požadovaného úveru.

Čo je potrebné splniť?

Kúpa auta na splátky má niekoľko podmienok. Väčšina sa odvíja od toho, aký typ financovania si zvolíte. Iné pravidlá má úver v banke a iné zas leasing v leasingovej spoločnosti.

Vo všeobecnosti celý proces ovplyvňuje najmä:


 • Typ auta – športové typy áut a modely s vysokým obsahom sa posudzujú prísnejšie.


 • Vek klienta  – čím ste starší, tým je náročnejšie získať financie na kúpu vozidla. Platí to rovnako ako pri klasickom úvere. Doba splácania je kratšia, ako v prípade tridsať ročných vodičov. Na druhej strane, banky a spoločnosti pozerajú prísne aj na mladých vodičov, pretože sú rizikoví.


 • Cena auta  – drahšie vozidlá sa posudzujú prísnejšie ako lacnejšie modely.

Každý klient je špecifický. To, že niekto vo vašom veku získal úver neznamená, že ho dostanete aj vy. Jediným spôsobom, ako to zistiť, je o úver požiadať. Uvidíte, aké možnosti vám banka ponúkne.

Úver alebo leasing?

Pri výbere financovania sa nastoľuje otázka, či je lepšie zvoliť úver, alebo leasing. Mnohí si s vozidlami spájajú práve leasing, no ten nemusí byť vhodný pre každého. Najjednoduchšou alternatívou je zvyčajne účelový spotrebný úver. Niektoré banky ho nazývajú aj pôžička na auto.

Pôžička na auto býva vo väčšine prípadov výhodnejšia ako klasický spotrebný úver. Nemá také vysoké úroky a nechýba jej ani zopár benefitov. Všetko sa ale odvíja od banky, kde si ju vybavujete.

Úver na auto je charakteristický tým, že v rámci neho spravidla odpadá akontácia. Ide o skvelú správu najmä pre ľudí, ktorí nemajú našetrených niekoľko tisíc eur. Splátky si nastavujete tak, aby vám vyhovovali podľa príjmu a životnej situácie.

Čo je teda lepšie? Leasing alebo úver? Poďme sa pozrieť na jednotlivé podmienky.

Úver na auto

Podmienky úveru na auto sa líšia v závislosti od toho, kde si ho vybavujete. Banka vám však musí poskytnúť tieto informácie:


 • výška minimálnej a maximálnej požadovanej sumy,

 • obdobie splácania úveru,

 • výška úrokovej sadzby a fixácia,

 • výška poplatku za poskytnutie úveru,

 • informácia o potrebe spoludlžníka a ručiteľa,

 • informácia o potrebe dokladovania účelu.

Úver na auto je veľmi podobný ako iné úvery. Jednoducho prídete do banky a vybavíte si to, čo potrebujete. Vaša úspešnosť sa odvíja najmä od príjmu a toho, koľko peňazí potrebujete.

Leasing na auto

Vami vybrané vozidlo sa dá financovať aj leasingom. Je výhodný v situáciách, keď vám banka neschváli úver, prípadne vtedy, keď ročne najazdíte veľa kilometrov.

Fungovanie leasingu je pomerne ľahké na pochopenie. Namiesto toho, aby ste získali financie na kúpu vozidla, ho za vás kúpi leasingová spoločnosť. Tá ho prenajíma za vopred dohodnutú odplatu.

Vlastníkom auta sa môžete, no nemusíte stať. Závisí to od toho, či ste si zvolili finančný alebo operatívny leasing. Pri finančnom lízingu môžete auto po čase odkúpiť. Pri operatívnom si ho len prenajímate a po skončení dohodnutého obdobia ho vrátite.

Leasing má nevýhodu v tom, že sa spája s viacerými poplatkami. K nim patrí poplatok za vybavenie, odmena za spracovanie kúpy a poplatok za prevod vlastníctva automobilu.

Konečná cena leasingu sa odvíja od faktorov, ako:


 • cena auta,

 • dĺžka užívania,

 • počet najazdených kilometrov,

 • cena doplnkových služieb.

Je však zvyčajne oveľa vyššia  ako úroky, ktoré zaplatíte pri úvere.

Rada odborníka

Najväčší rozdiel medzi úverom a leasingom je vo vlastníctve. Keď si vezmete úver, auto vlastníte hneď. Kúpite ho za požičané peniaze. Keď si ale zvolíte leasing, auto nevlastníte. Vlastní ho leasingová spoločnosť. Majiteľom sa po čase môžete, no nemusíte stať.

Financujte kúpu svojho auta správne

Máte pred sebou nákup vozidla? Netreba sa ničoho báť. Stačí, keď si celý proces dobre premyslíte a vyberiete správny typ financovania. Práve od neho sa odvíjajú jednotlivé podmienky, ktoré budete musieť splniť. Uľahčite si vybavovanie pomocou našich rád a zistite, čo všetko vás čaká.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.