volant a interiér auta

Dovezené autá: Poznajte výhody aj nevýhody vozidiel zo zahraničia

Slovenský trh s autami si stále drží svoju úroveň. Aj napriek tomu však mnohí kupujúci uprednostňujú dovoz auta zo zahraničia. Prečo je to tak? Aké sú výhody a nevýhody? O tom aj o možných komplikáciách, ktoré vás v tomto prípade čakajú, si povieme v našom článku.

Obľúbené krajiny na dovoz vozidiel

Na Slovensku je trh s novými i jazdenými autami pomerne veľký. Mnohí však uprednostňujú ich dovoz zo zahraničia. Možnosti sú v tomto smere široké. Ak dovoz auta zo zahraničia, tak predovšetkým z krajín EÚ. V tomto prípade totiž nemusíte okrem zákonných poplatkov platiť ešte aj clo. 

Ktoré krajiny v súvislosti s dovozom vozidiel sú v rámci EÚ najpopulárnejšie? Ide najmä o krajiny ako Česko, Nemecko, Poľsko a Rakúsko. Čím kratšia vzdialenosť na Slovensko a k vášmu bydlisku, tým viac ušetríte v súvislosti s cestovaním za autom a jeho dovozom.

Výhody a nevýhody

Pre autá zo zahraničia aj zo Slovenska platia rovnaké základné povinnosti. V prvom rade je to povinné prihlásenie vozidla do evidencie, a to na orgáne Policajného zboru (dopravnom inšpektoráte) príslušnom podľa miesta pobytu alebo sídla držiteľa vozidla. Nezabudnite, že ako nový vlastník vozidla ste takto povinní urobiť do  30 dní po jeho nadobudnutí.

Pri vozidlách zo zahraničia je tiež dôležité zvážiť, či ide o nové auto, alebo jazdené. V prvom prípade na vás čaká platenie DPH, a to na Slovensku. 

Pri kúpe ojazdeného vozidla od súkromnej osoby vám táto povinnosť odpadá. Avšak pokiaľ sa rozhodnete pre zahraničný bazár, budete platiť DPH, ktoré je platné v rámci daného štátu. Na Slovensku potom už DPH neplatíte.

Spoločnou povinnosťou je aj platné PZP. V prípade zahraničného auta na vás čaká aj uhradenie poistenia, ktoré je súčasťou prevozných značiek.

Okrem toho, každé vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu. Netreba ich vybavovať iba za predpokladu, že ich má vozidlo platné ešte zo zahraničia. Administratívna STK vás však aj tak neminie, a to v lehote 7 dní po prihlásení vozidla do evidencie v príslušnom okrese a vydaní EČV.

TIP

Dobrým nápadom je uzatvoriť aj hraničné poistenie, ktoré kryje vaše auto, keď ešte nemáte platné PZP. Je preto ideálne ho využiť na cestu domov.

Výhody

Najväčšou výhodou dovezenia auta zo zahraničia je fakt, že v zahraničí sa majitelia vozidiel o ne príkladne starajú, najmä v Nemecku a Rakúsku. Znamená to, že im zabezpečujú pravidelnú údržbu v autorizovaných servisoch. Rovnako treba vziať do úvahy skutočnosť, že pozemné komunikácie sú v týchto krajinách v ďaleko lepšom stave ako u nás. 

Veľmi dôležité je tiež, že ponuka vozidiel v zahraničí je obrovská a v tomto smere sa vám ponúka možnosť získať auto presne podľa vašich predstáv. Ich cena je dokonca priaznivejšia ako v našich autobazároch či inzerátoch od súkromných osôb.

Vo všeobecnosti je možné sumarizovať benefity dovozu vozidla zo zahraničia nasledovne:

 • lepšie možnosti ohľadom ponuky vozidiel – počty jazdených vozidiel sa počítajú rádovo v desiatkach miliónov,

 • zreteľná servisná história a história počtu majiteľov,

 • kvalitnejšie vybavenie vozidiel aj v nižších triedach a ich výhodná cenová ponuka,

 • jednoduchšia kúpa špecifického modelu vozidla, ktorého je na slovenskom trhu nedostatok,

 • technický stav vozidiel na vyššej úrovni – pravidelná starostlivosť v autorizovaných servisoch,

 • používanie vozidla na omnoho kvalitnejších pozemných komunikáciách – benefit najmä pre podvozok vozidla, ktorý je pri rovnako najazdených km v omnoho lepšom stave ako u nás. 

Nevýhody

Najväčšia nevýhoda dovozu auta spočíva v tom, že je treba za ním vycestovať. S tým súvisí aj nutnosť svoje vyhliadnuté auto riadne preveriť. Jeden telefonát a vyžiadaná dodatočná fotodokumentácia vás môže ochrániť pred prípadnými problémami. Rovnako si nezabudnite overiť VIN číslo motora vozidla.

 Môže sa totiž stať, že práve vy natrafíte na podvodníka alebo na auto, ktoré je kradnuté. Je preto dobrým nápadom mať v zálohe viacero alternatív, najlepšie všetko v danom okolí. 

Nevýhody  dovozu vozidla zo zahraničia môžeme sumarizovať nasledovne:

 • potreba vycestovať za autom do zahraničia,

 • dôkladné preverenie vyhliadnutého auta, aby ste nevycestovali nadarmo,

 • náročnejšie administratívne úkony v spojitosti s dovozom,

 • náklady spojené s dopravou auta na Slovensko.

 

V súvislosti s náročnejšími administratívnymi úkonmi vás čaká najmä preklad dokladov (technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla, kúpno-predajná zmluva, STK EK). Jedinou výnimkou je Česko, pretože zákon povoľuje okrem slovenského jazyka aj český jazyk. 

Rovnako treba počítať s nutnosťou kontroly originality, ktorá je povinná pre všetky dovezené vozidlá zo zahraničia. Osvedčuje, že vaše vozidlo bude spôsobilé jazdy na slovenských pozemných komunikáciách. Samozrejme, o tieto administratívne úkony sa vám vaše auto zo zahraničia predraží. 

Záver

V princípe platí, že dovoz auta zo zahraničia sa oplatí najmä pri drahších modeloch, kde sa v celkovej cene za auto poplatky za dodatočné administratívne úkony stratia. Vybrané vozidlo si ale pred cestou nezabudnite dobre preveriť, aby ste sa vyhli prípadnému sklamaniu a zbytočnému cestovaniu do zahraničia. 

Pokiaľ si na dovoz netrúfate, určite je užitočné obrátiť sa na odborníkov, ktorí celý tento proces vybavia za vás. Samozrejme, bude vás to stáť ďalšie dodatočné náklady. Na druhej strane, získate kvalitné auto, zachovalé aj pri väčšom nájazde km a najmä za rozumnú cenu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?