volant a interiér auta

Dovezené autá: Poznajte výhody aj nevýhody vozidiel zo zahraničia

Slovenský trh s autami si stále drží svoju úroveň. Aj napriek tomu však mnohí kupujúci uprednostňujú dovoz auta zo zahraničia. Prečo je to tak? Aké sú výhody a nevýhody? O tom aj o možných komplikáciách, ktoré vás v tomto prípade čakajú, si povieme v našom článku.

Obľúbené krajiny na dovoz vozidiel

Na Slovensku je trh s novými i jazdenými autami pomerne veľký. Mnohí však uprednostňujú ich dovoz zo zahraničia. Možnosti sú v tomto smere široké. Ak dovoz auta zo zahraničia, tak predovšetkým z krajín EÚ. V tomto prípade totiž nemusíte okrem zákonných poplatkov platiť ešte aj clo. 

Ktoré krajiny v súvislosti s dovozom vozidiel sú v rámci EÚ najpopulárnejšie? Ide najmä o krajiny ako Česko, Nemecko, Poľsko a Rakúsko. Čím kratšia vzdialenosť na Slovensko a k vášmu bydlisku, tým viac ušetríte v súvislosti s cestovaním za autom a jeho dovozom.

Výhody a nevýhody

Pre autá zo zahraničia aj zo Slovenska platia rovnaké základné povinnosti. V prvom rade je to povinné prihlásenie vozidla do evidencie, a to na orgáne Policajného zboru (dopravnom inšpektoráte) príslušnom podľa miesta pobytu alebo sídla držiteľa vozidla. Nezabudnite, že ako nový vlastník vozidla ste takto povinní urobiť do  30 dní po jeho nadobudnutí.

Pri vozidlách zo zahraničia je tiež dôležité zvážiť, či ide o nové auto, alebo jazdené. V prvom prípade na vás čaká platenie DPH, a to na Slovensku. 

Pri kúpe ojazdeného vozidla od súkromnej osoby vám táto povinnosť odpadá. Avšak pokiaľ sa rozhodnete pre zahraničný bazár, budete platiť DPH, ktoré je platné v rámci daného štátu. Na Slovensku potom už DPH neplatíte.

Spoločnou povinnosťou je aj platné PZP. V prípade zahraničného auta na vás čaká aj uhradenie poistenia, ktoré je súčasťou prevozných značiek.

Okrem toho, každé vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu. Netreba ich vybavovať iba za predpokladu, že ich má vozidlo platné ešte zo zahraničia. Administratívna STK vás však aj tak neminie, a to v lehote 7 dní po prihlásení vozidla do evidencie v príslušnom okrese a vydaní EČV.

TIP

Dobrým nápadom je uzatvoriť aj hraničné poistenie, ktoré kryje vaše auto, keď ešte nemáte platné PZP. Je preto ideálne ho využiť na cestu domov.

Výhody

Najväčšou výhodou dovezenia auta zo zahraničia je fakt, že v zahraničí sa majitelia vozidiel o ne príkladne starajú, najmä v Nemecku a Rakúsku. Znamená to, že im zabezpečujú pravidelnú údržbu v autorizovaných servisoch. Rovnako treba vziať do úvahy skutočnosť, že pozemné komunikácie sú v týchto krajinách v ďaleko lepšom stave ako u nás. 

Veľmi dôležité je tiež, že ponuka vozidiel v zahraničí je obrovská a v tomto smere sa vám ponúka možnosť získať auto presne podľa vašich predstáv. Ich cena je dokonca priaznivejšia ako v našich autobazároch či inzerátoch od súkromných osôb.

Vo všeobecnosti je možné sumarizovať benefity dovozu vozidla zo zahraničia nasledovne:

 • lepšie možnosti ohľadom ponuky vozidiel – počty jazdených vozidiel sa počítajú rádovo v desiatkach miliónov,

 • zreteľná servisná história a história počtu majiteľov,

 • kvalitnejšie vybavenie vozidiel aj v nižších triedach a ich výhodná cenová ponuka,

 • jednoduchšia kúpa špecifického modelu vozidla, ktorého je na slovenskom trhu nedostatok,

 • technický stav vozidiel na vyššej úrovni – pravidelná starostlivosť v autorizovaných servisoch,

 • používanie vozidla na omnoho kvalitnejších pozemných komunikáciách – benefit najmä pre podvozok vozidla, ktorý je pri rovnako najazdených km v omnoho lepšom stave ako u nás. 

Nevýhody

Najväčšia nevýhoda dovozu auta spočíva v tom, že je treba za ním vycestovať. S tým súvisí aj nutnosť svoje vyhliadnuté auto riadne preveriť. Jeden telefonát a vyžiadaná dodatočná fotodokumentácia vás môže ochrániť pred prípadnými problémami. Rovnako si nezabudnite overiť VIN číslo motora vozidla.

 Môže sa totiž stať, že práve vy natrafíte na podvodníka alebo na auto, ktoré je kradnuté. Je preto dobrým nápadom mať v zálohe viacero alternatív, najlepšie všetko v danom okolí. 

Nevýhody  dovozu vozidla zo zahraničia môžeme sumarizovať nasledovne:

 • potreba vycestovať za autom do zahraničia,

 • dôkladné preverenie vyhliadnutého auta, aby ste nevycestovali nadarmo,

 • náročnejšie administratívne úkony v spojitosti s dovozom,

 • náklady spojené s dopravou auta na Slovensko.

 

V súvislosti s náročnejšími administratívnymi úkonmi vás čaká najmä preklad dokladov (technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla, kúpno-predajná zmluva, STK EK). Jedinou výnimkou je Česko, pretože zákon povoľuje okrem slovenského jazyka aj český jazyk. 

Rovnako treba počítať s nutnosťou kontroly originality, ktorá je povinná pre všetky dovezené vozidlá zo zahraničia. Osvedčuje, že vaše vozidlo bude spôsobilé jazdy na slovenských pozemných komunikáciách. Samozrejme, o tieto administratívne úkony sa vám vaše auto zo zahraničia predraží. 

Záver

V princípe platí, že dovoz auta zo zahraničia sa oplatí najmä pri drahších modeloch, kde sa v celkovej cene za auto poplatky za dodatočné administratívne úkony stratia. Vybrané vozidlo si ale pred cestou nezabudnite dobre preveriť, aby ste sa vyhli prípadnému sklamaniu a zbytočnému cestovaniu do zahraničia. 

Pokiaľ si na dovoz netrúfate, určite je užitočné obrátiť sa na odborníkov, ktorí celý tento proces vybavia za vás. Samozrejme, bude vás to stáť ďalšie dodatočné náklady. Na druhej strane, získate kvalitné auto, zachovalé aj pri väčšom nájazde km a najmä za rozumnú cenu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.