volant a interiér auta

Dovezené autá: Poznajte výhody aj nevýhody vozidiel zo zahraničia

Slovenský trh s autami si stále drží svoju úroveň. Aj napriek tomu však mnohí kupujúci uprednostňujú dovoz auta zo zahraničia. Prečo je to tak? Aké sú výhody a nevýhody? O tom aj o možných komplikáciách, ktoré vás v tomto prípade čakajú, si povieme v našom článku.

Obľúbené krajiny na dovoz vozidiel

Na Slovensku je trh s novými i jazdenými autami pomerne veľký. Mnohí však uprednostňujú ich dovoz zo zahraničia. Možnosti sú v tomto smere široké. Ak dovoz auta zo zahraničia, tak predovšetkým z krajín EÚ. V tomto prípade totiž nemusíte okrem zákonných poplatkov platiť ešte aj clo. 

Ktoré krajiny v súvislosti s dovozom vozidiel sú v rámci EÚ najpopulárnejšie? Ide najmä o krajiny ako Česko, Nemecko, Poľsko a Rakúsko. Čím kratšia vzdialenosť na Slovensko a k vášmu bydlisku, tým viac ušetríte v súvislosti s cestovaním za autom a jeho dovozom.

Výhody a nevýhody

Pre autá zo zahraničia aj zo Slovenska platia rovnaké základné povinnosti. V prvom rade je to povinné prihlásenie vozidla do evidencie, a to na orgáne Policajného zboru (dopravnom inšpektoráte) príslušnom podľa miesta pobytu alebo sídla držiteľa vozidla. Nezabudnite, že ako nový vlastník vozidla ste takto povinní urobiť do  30 dní po jeho nadobudnutí.

Pri vozidlách zo zahraničia je tiež dôležité zvážiť, či ide o nové auto, alebo jazdené. V prvom prípade na vás čaká platenie DPH, a to na Slovensku. 

Pri kúpe ojazdeného vozidla od súkromnej osoby vám táto povinnosť odpadá. Avšak pokiaľ sa rozhodnete pre zahraničný bazár, budete platiť DPH, ktoré je platné v rámci daného štátu. Na Slovensku potom už DPH neplatíte.

Spoločnou povinnosťou je aj platné PZP. V prípade zahraničného auta na vás čaká aj uhradenie poistenia, ktoré je súčasťou prevozných značiek.

Okrem toho, každé vozidlo musí mať platnú technickú a emisnú kontrolu. Netreba ich vybavovať iba za predpokladu, že ich má vozidlo platné ešte zo zahraničia. Administratívna STK vás však aj tak neminie, a to v lehote 7 dní po prihlásení vozidla do evidencie v príslušnom okrese a vydaní EČV.

TIP

Dobrým nápadom je uzatvoriť aj hraničné poistenie, ktoré kryje vaše auto, keď ešte nemáte platné PZP. Je preto ideálne ho využiť na cestu domov.

Výhody

Najväčšou výhodou dovezenia auta zo zahraničia je fakt, že v zahraničí sa majitelia vozidiel o ne príkladne starajú, najmä v Nemecku a Rakúsku. Znamená to, že im zabezpečujú pravidelnú údržbu v autorizovaných servisoch. Rovnako treba vziať do úvahy skutočnosť, že pozemné komunikácie sú v týchto krajinách v ďaleko lepšom stave ako u nás. 

Veľmi dôležité je tiež, že ponuka vozidiel v zahraničí je obrovská a v tomto smere sa vám ponúka možnosť získať auto presne podľa vašich predstáv. Ich cena je dokonca priaznivejšia ako v našich autobazároch či inzerátoch od súkromných osôb.

Vo všeobecnosti je možné sumarizovať benefity dovozu vozidla zo zahraničia nasledovne:

 • lepšie možnosti ohľadom ponuky vozidiel – počty jazdených vozidiel sa počítajú rádovo v desiatkach miliónov,

 • zreteľná servisná história a história počtu majiteľov,

 • kvalitnejšie vybavenie vozidiel aj v nižších triedach a ich výhodná cenová ponuka,

 • jednoduchšia kúpa špecifického modelu vozidla, ktorého je na slovenskom trhu nedostatok,

 • technický stav vozidiel na vyššej úrovni – pravidelná starostlivosť v autorizovaných servisoch,

 • používanie vozidla na omnoho kvalitnejších pozemných komunikáciách – benefit najmä pre podvozok vozidla, ktorý je pri rovnako najazdených km v omnoho lepšom stave ako u nás. 

Nevýhody

Najväčšia nevýhoda dovozu auta spočíva v tom, že je treba za ním vycestovať. S tým súvisí aj nutnosť svoje vyhliadnuté auto riadne preveriť. Jeden telefonát a vyžiadaná dodatočná fotodokumentácia vás môže ochrániť pred prípadnými problémami. Rovnako si nezabudnite overiť VIN číslo motora vozidla.

 Môže sa totiž stať, že práve vy natrafíte na podvodníka alebo na auto, ktoré je kradnuté. Je preto dobrým nápadom mať v zálohe viacero alternatív, najlepšie všetko v danom okolí. 

Nevýhody  dovozu vozidla zo zahraničia môžeme sumarizovať nasledovne:

 • potreba vycestovať za autom do zahraničia,

 • dôkladné preverenie vyhliadnutého auta, aby ste nevycestovali nadarmo,

 • náročnejšie administratívne úkony v spojitosti s dovozom,

 • náklady spojené s dopravou auta na Slovensko.

 

V súvislosti s náročnejšími administratívnymi úkonmi vás čaká najmä preklad dokladov (technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla, kúpno-predajná zmluva, STK EK). Jedinou výnimkou je Česko, pretože zákon povoľuje okrem slovenského jazyka aj český jazyk. 

Rovnako treba počítať s nutnosťou kontroly originality, ktorá je povinná pre všetky dovezené vozidlá zo zahraničia. Osvedčuje, že vaše vozidlo bude spôsobilé jazdy na slovenských pozemných komunikáciách. Samozrejme, o tieto administratívne úkony sa vám vaše auto zo zahraničia predraží. 

Záver

V princípe platí, že dovoz auta zo zahraničia sa oplatí najmä pri drahších modeloch, kde sa v celkovej cene za auto poplatky za dodatočné administratívne úkony stratia. Vybrané vozidlo si ale pred cestou nezabudnite dobre preveriť, aby ste sa vyhli prípadnému sklamaniu a zbytočnému cestovaniu do zahraničia. 

Pokiaľ si na dovoz netrúfate, určite je užitočné obrátiť sa na odborníkov, ktorí celý tento proces vybavia za vás. Samozrejme, bude vás to stáť ďalšie dodatočné náklady. Na druhej strane, získate kvalitné auto, zachovalé aj pri väčšom nájazde km a najmä za rozumnú cenu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.