100 eurové bankovky

Čo je úver a ako ho získať?

Úver je základným produktom bánk. Je charakteristický tým, že má viacero typov. Deliť sa môže podľa spôsobu použitia, dĺžky doby splatnosti alebo či je nutné pri ňom ručiť nehnuteľnosťou. Celý proces vybavovania sa líši v závislosti od bánk a od toho, o ktorý úver žiadate. Čo je úver a ako ho získať? Máme odpovede.

Čo je úver?

V jednoduchosti povedané, úver predstavuje  požičané finančné prostriedky. Na strane veriteľa, čiže toho, kto poskytuje peniaze, je spravidla banka. Na strane dlžníka, čiže toho, kto si požičiava, ste vy, klient.


Dlžník sa pri požičiavaní peňazí zaväzuje, že ich v určitej dohodnutej dobe vráti aj s odplatou. Odplata je úrok, resp. to, čo zaplatíte v mesačných splátkach navyše. Úrok je vyjadrený v percentách.


Úver sa spláca v mesačných splátkach. Len málokedy sa stretnete s iným spôsobom. 


Vedeli ste, že...

… požičiavanie peňazí podporuje hospodársku produktivitu? Zabezpečuje výrobu tovarov a služieb, vďaka čomu ekonomika štátu prekvitá.

Typy úverov

Na slovenskom trhu máme veľké množstvo typov úverov. Vďaka tomu si vie klient vybrať presne taký, aký potrebuje. Základné delenie obsahuje dva typy, a to:

 • úver pre súkromné osoby,

 • úver pre podnikateľské osoby.


Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma úvermi je ich výška. Úvery pre súkromné osoby začínajú už na nízkych čiastkach. Dosahovať môžu maximálne niekoľko stoviek tisíc. V takýchto prípadoch ide o vyššie hypotéky na kúpu domu alebo bytu.


Podnikateľské úvery sú na tom presne naopak. Sú omnoho vyššie, ako pre súkromné osoby. Dôvod je ten, že podnikatelia potrebujú často viac peňazí na nákup veľkej budovy alebo na financovanie svojho podnikania.


Ďalej sa úvery delia ešte na dve skupiny:

 • podľa lehoty splatnosti,

 • podľa účelovosti.

Podľa lehoty splatnosti

Úvery podľa lehoty splatnosti  sa delia na:

 • krátkodobé,

 • strednodobé,

 • dlhodobé.

Krátkodobé úvery

Krátkodobé úvery majú splatnosť do jedného roka. Ide o menej výhodný typ, pretože vo väčšine prípadov sa spájajú s vyššími poplatkami. V krátkej dobe musíte vrátiť väčší obnos peňazí. Je preto dobré požičať si menej.

Strednodobé úvery

Sú to úvery so splatnosťou od 1 do 5 rokov. Platí pri nich to isté, čo pri krátkodobých. Majú vyšší úrok, preto sú splátky vyššie. Môžu robiť problém pri splácaní. Využívajú sa na drobnejšie nákupy. Požičajte si preto radšej menej, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov.


Ku krátkodobým a strednodobým úverom  sa radia:

 • kontokorentný úver,

 • eskontný úver,

 • spotrebný úver,

 • lombardný úver,

 • akceptačný úver,

 • avalový úver.

Dlhodobé úvery

Dlhodobé úvery majú splatnosť vyššiu ako 5 rokov. Znamená to, že ich dokážete splácať aj celý svoj život. Takáto možnosť prichádza hlavne pri vysokých hypotékach na 30 - 40 rokov. Určené sú na financovanie kúpy nehnuteľnosti či jej rekonštrukcie alebo na kúpu drahého hnuteľného majetku, ako vozidlo či stroje.


Pri dlhodobých úveroch sa zvyčajne ručí majetkom  a je potrebné mať ručiteľa.


K dlhodobým úverom  sa radia:

 • emisná pôžička,

 • úverový úpis a záväzková listina,

 • hypotekárne úvery,

 • komunálne úvery.

Podľa účelovosti

Ďalej sa úvery delia ešte  podľa účelovosti, a to na:

 • účelové,

 • bezúčelové.

Účelové úvery

Ako už z názvu vyplýva, účelové úvery majú účel. Banka vám ich poskytne na základe určitého spôsobu využitia, ktorý musíte dokladovať, napríklad prostredníctvom faktúr.

Bezúčelové úvery

Bezúčelové úvery sú presným opakom. Banka vám poskytne peniaze bez toho, aby zisťovala, na čo ich potrebujete. Finančné prostriedky sú vtedy voľné a viete si za ne kúpiť presne to, čo chcete.

Refinancovanie úveru

Samostatnou kategóriou pri úveroch je ich refinancovanie. Celý proces nie je náročný, no niekedy sa stretnete s vysokými poplatkami. Dá sa im ale vyhnúť, keď si naň vyberiete správne obdobie.Refinancovanie je presun nevýhodného úveru z jednej banky do druhej. Funguje to tak, že nová banka splatí úver v starej banke, a vy ho následne splácate v novej. Výhodou refinancovania je, že nové banky vám vedia poskytnúť výhodný úrok, prípadne ďalšie benefity, ako poistenie alebo mimoriadne splátky.


Nevýhodou je, že pri refinancovaní sa stretnete s vysokými poplatkami. Za celé splatenie úveru v inej banke môžete zaplatiť až 1 % zo zostávajúcej čiastky. Keď ide napríklad o sumu 20 000 €, zaplatíte poplatok v hodnote 200 €.


Týmto poplatkom sa dá vyhnúť, a to vtedy, keď nastane výročie zmluvy. V tomto období sa mení úroková sadzba. Zo zákona máte možnosť zaplatiť celý úver jednorazovo bez akéhokoľvek poplatku.

Komu môže byť úver poskytnutý?

Úver je poskytnutý každému, kto spĺňa základné podmienky:


 • vek nad 18 rokov,

 • občianstvo a trvalý pobyt v Slovenskej republike, 

 • vhodný a pravidelný príjem.


Tieto podmienky sa menia v závislosti od jednotlivých bánk a od toho, aký typ úveru si beriete. Napríklad, na hypotéku budete potrebovať dokladovať založenú nehnuteľnosť. 

Zmluva o úvere vs. zmluva o pôžičke

Zmluva o pôžičke a zmluva o úvere predstavujú dva rozdielne dokumenty. Mnohí si ich však mýlia, preto je dobré vedieť, v čom sú odlišné.


Zmluva o pôžičke funguje ako „doklad”, ktorý potvrdzuje, že zmluvné strany sa dohodli na požičaní akéhokoľvek predmetu. Veriteľ prenecháva tento predmet dlžníkovi, pričom on sa zaväzuje, že mu ho v určitom čase vráti.Zmluva o úvere zas hovorí, že zmluvné strany sa dohodli na požičaní predmetu zmluvy. Veriteľ sa zaväzuje, že predmet zmluvy poskytne na požiadanie dlžníka a dlžník má zas povinnosť vrátiť ho.


Najväčším rozdielom je teda to, že v zmluve o pôžičke veriteľ prenecháva predmet, no v zmluve o úvere sa zaväzuje, že ho dlžníkovi poskytne na jeho požiadanie. 


Následne je dôležité sledovať ďalší rozdiel, ktorým sú úroky. Zmluva o pôžičke sa dá vybaviť aj bez nich.

Na čo si dať pri úveroch pozor?

Banky majú množstvo služieb a produktov, ktoré vás vedia zmiasť. Niektoré majú presne dané podmienky, iné sú nečitateľné a sami neviete, za čo budete platiť. Pri úveroch si preto dávajte pozor. Ak si chcete vybrať výhodne, sledujte hlavne:


 • RPMN - ročná percentuálna miera nákladov vám povie viac, ako úrok. Zahŕňa v sebe aj ďalšie náklady spojené s úverom, ako poplatok za poskytnutie úveru alebo znalecký posudok.

 • Skryté poplatky - sú priamo spojené s RPMN, kde by mali byť všetky započítané. Sledujte, či banka nemá spoplatnené SMS správy o pohyboch na účte alebo či vám nebude strhávať poplatok za úverový účet.

 • Neberte prvú ponuku - aj napriek tomu, že sa zdá zaujímavá a výhodná, ponuky si porovnajte a až potom si jednu vyberte.

Vyberte si úver pre seba

Úverov je v dnešnej dobe veľké množstvo. Najobľúbenejším je hypotekárny úver s nízkym úrokom a dlhou dobou splatnosti. Samozrejme, stretnete sa aj s inými, ktoré sú vhodné napríklad na menšie nákupy. Porovnajte si jednotlivé možnosti a zistite, čo je pre vás najvýhodnejšie.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?