100 eurové bankovky

Čo je úver a ako ho získať?

Úver je základným produktom bánk. Je charakteristický tým, že má viacero typov. Deliť sa môže podľa spôsobu použitia, dĺžky doby splatnosti alebo či je nutné pri ňom ručiť nehnuteľnosťou. Celý proces vybavovania sa líši v závislosti od bánk a od toho, o ktorý úver žiadate. Čo je úver a ako ho získať? Máme odpovede.

Čo je úver?

V jednoduchosti povedané, úver predstavuje  požičané finančné prostriedky. Na strane veriteľa, čiže toho, kto poskytuje peniaze, je spravidla banka. Na strane dlžníka, čiže toho, kto si požičiava, ste vy, klient.


Dlžník sa pri požičiavaní peňazí zaväzuje, že ich v určitej dohodnutej dobe vráti aj s odplatou. Odplata je úrok, resp. to, čo zaplatíte v mesačných splátkach navyše. Úrok je vyjadrený v percentách.


Úver sa spláca v mesačných splátkach. Len málokedy sa stretnete s iným spôsobom. 


Vedeli ste, že...

… požičiavanie peňazí podporuje hospodársku produktivitu? Zabezpečuje výrobu tovarov a služieb, vďaka čomu ekonomika štátu prekvitá.

Typy úverov

Na slovenskom trhu máme veľké množstvo typov úverov. Vďaka tomu si vie klient vybrať presne taký, aký potrebuje. Základné delenie obsahuje dva typy, a to:

 • úver pre súkromné osoby,

 • úver pre podnikateľské osoby.


Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma úvermi je ich výška. Úvery pre súkromné osoby začínajú už na nízkych čiastkach. Dosahovať môžu maximálne niekoľko stoviek tisíc. V takýchto prípadoch ide o vyššie hypotéky na kúpu domu alebo bytu.


Podnikateľské úvery sú na tom presne naopak. Sú omnoho vyššie, ako pre súkromné osoby. Dôvod je ten, že podnikatelia potrebujú často viac peňazí na nákup veľkej budovy alebo na financovanie svojho podnikania.


Ďalej sa úvery delia ešte na dve skupiny:

 • podľa lehoty splatnosti,

 • podľa účelovosti.

Podľa lehoty splatnosti

Úvery podľa lehoty splatnosti  sa delia na:

 • krátkodobé,

 • strednodobé,

 • dlhodobé.

Krátkodobé úvery

Krátkodobé úvery majú splatnosť do jedného roka. Ide o menej výhodný typ, pretože vo väčšine prípadov sa spájajú s vyššími poplatkami. V krátkej dobe musíte vrátiť väčší obnos peňazí. Je preto dobré požičať si menej.

Strednodobé úvery

Sú to úvery so splatnosťou od 1 do 5 rokov. Platí pri nich to isté, čo pri krátkodobých. Majú vyšší úrok, preto sú splátky vyššie. Môžu robiť problém pri splácaní. Využívajú sa na drobnejšie nákupy. Požičajte si preto radšej menej, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov.


Ku krátkodobým a strednodobým úverom  sa radia:

 • kontokorentný úver,

 • eskontný úver,

 • spotrebný úver,

 • lombardný úver,

 • akceptačný úver,

 • avalový úver.

Dlhodobé úvery

Dlhodobé úvery majú splatnosť vyššiu ako 5 rokov. Znamená to, že ich dokážete splácať aj celý svoj život. Takáto možnosť prichádza hlavne pri vysokých hypotékach na 30 - 40 rokov. Určené sú na financovanie kúpy nehnuteľnosti či jej rekonštrukcie alebo na kúpu drahého hnuteľného majetku, ako vozidlo či stroje.


Pri dlhodobých úveroch sa zvyčajne ručí majetkom  a je potrebné mať ručiteľa.


K dlhodobým úverom  sa radia:

 • emisná pôžička,

 • úverový úpis a záväzková listina,

 • hypotekárne úvery,

 • komunálne úvery.

Podľa účelovosti

Ďalej sa úvery delia ešte  podľa účelovosti, a to na:

 • účelové,

 • bezúčelové.

Účelové úvery

Ako už z názvu vyplýva, účelové úvery majú účel. Banka vám ich poskytne na základe určitého spôsobu využitia, ktorý musíte dokladovať, napríklad prostredníctvom faktúr.

Bezúčelové úvery

Bezúčelové úvery sú presným opakom. Banka vám poskytne peniaze bez toho, aby zisťovala, na čo ich potrebujete. Finančné prostriedky sú vtedy voľné a viete si za ne kúpiť presne to, čo chcete.

Refinancovanie úveru

Samostatnou kategóriou pri úveroch je ich refinancovanie. Celý proces nie je náročný, no niekedy sa stretnete s vysokými poplatkami. Dá sa im ale vyhnúť, keď si naň vyberiete správne obdobie.Refinancovanie je presun nevýhodného úveru z jednej banky do druhej. Funguje to tak, že nová banka splatí úver v starej banke, a vy ho následne splácate v novej. Výhodou refinancovania je, že nové banky vám vedia poskytnúť výhodný úrok, prípadne ďalšie benefity, ako poistenie alebo mimoriadne splátky.


Nevýhodou je, že pri refinancovaní sa stretnete s vysokými poplatkami. Za celé splatenie úveru v inej banke môžete zaplatiť až 1 % zo zostávajúcej čiastky. Keď ide napríklad o sumu 20 000 €, zaplatíte poplatok v hodnote 200 €.


Týmto poplatkom sa dá vyhnúť, a to vtedy, keď nastane výročie zmluvy. V tomto období sa mení úroková sadzba. Zo zákona máte možnosť zaplatiť celý úver jednorazovo bez akéhokoľvek poplatku.

Komu môže byť úver poskytnutý?

Úver je poskytnutý každému, kto spĺňa základné podmienky:


 • vek nad 18 rokov,

 • občianstvo a trvalý pobyt v Slovenskej republike, 

 • vhodný a pravidelný príjem.


Tieto podmienky sa menia v závislosti od jednotlivých bánk a od toho, aký typ úveru si beriete. Napríklad, na hypotéku budete potrebovať dokladovať založenú nehnuteľnosť. 

Zmluva o úvere vs. zmluva o pôžičke

Zmluva o pôžičke a zmluva o úvere predstavujú dva rozdielne dokumenty. Mnohí si ich však mýlia, preto je dobré vedieť, v čom sú odlišné.


Zmluva o pôžičke funguje ako „doklad”, ktorý potvrdzuje, že zmluvné strany sa dohodli na požičaní akéhokoľvek predmetu. Veriteľ prenecháva tento predmet dlžníkovi, pričom on sa zaväzuje, že mu ho v určitom čase vráti.Zmluva o úvere zas hovorí, že zmluvné strany sa dohodli na požičaní predmetu zmluvy. Veriteľ sa zaväzuje, že predmet zmluvy poskytne na požiadanie dlžníka a dlžník má zas povinnosť vrátiť ho.


Najväčším rozdielom je teda to, že v zmluve o pôžičke veriteľ prenecháva predmet, no v zmluve o úvere sa zaväzuje, že ho dlžníkovi poskytne na jeho požiadanie. 


Následne je dôležité sledovať ďalší rozdiel, ktorým sú úroky. Zmluva o pôžičke sa dá vybaviť aj bez nich.

Na čo si dať pri úveroch pozor?

Banky majú množstvo služieb a produktov, ktoré vás vedia zmiasť. Niektoré majú presne dané podmienky, iné sú nečitateľné a sami neviete, za čo budete platiť. Pri úveroch si preto dávajte pozor. Ak si chcete vybrať výhodne, sledujte hlavne:


 • RPMN - ročná percentuálna miera nákladov vám povie viac, ako úrok. Zahŕňa v sebe aj ďalšie náklady spojené s úverom, ako poplatok za poskytnutie úveru alebo znalecký posudok.

 • Skryté poplatky - sú priamo spojené s RPMN, kde by mali byť všetky započítané. Sledujte, či banka nemá spoplatnené SMS správy o pohyboch na účte alebo či vám nebude strhávať poplatok za úverový účet.

 • Neberte prvú ponuku - aj napriek tomu, že sa zdá zaujímavá a výhodná, ponuky si porovnajte a až potom si jednu vyberte.

Vyberte si úver pre seba

Úverov je v dnešnej dobe veľké množstvo. Najobľúbenejším je hypotekárny úver s nízkym úrokom a dlhou dobou splatnosti. Samozrejme, stretnete sa aj s inými, ktoré sú vhodné napríklad na menšie nákupy. Porovnajte si jednotlivé možnosti a zistite, čo je pre vás najvýhodnejšie.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.