Prístav s loďkami

Cestujete do Chorvátska? Ako na to počas pandémie?

Ešte donedávna mohli Slováci vycestovať do Chorvátska bez rôznych potvrdení. Od 1. júla to už ale neplatí. Prinášame vám prehľad praktických informácií, ktoré vás počas cesty do obľúbenej destinácie rozhodne neminú. Začneme cestovným poistením, na ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať.

Výber cestovného poistenia

Na slovenskom trhu máme rôzne druhy cestovných poistení. Prinášame vám prehľad tých najvýhodnejších.

Allianz cestovné poistenie

Poisťovňa vám ponúka poistenie  liečebných nákladov, úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu. Na stránke Allianz zadáte presný dátum, kedy navštívite krajinu a kedy ju opustíte. 

Následne si vyberiete krajinu, prípadne územie, v ktorom strávite dovolenku. Poisťovňa prináša poistenie pre dospelých, detí a seniorov nad 71 rokov. Rozhodnúť sa môžete medzi tromi výhodnými balíčkami. 

Zmluva sa dá uzatvoriť aj online a na konci jej uzatvárania zadáte vaše osobné údaje. Okrem toho získate zľavu aj za to, že ste zmluvu uzatvorili jednoducho, z pohodlia vášho domova.

AXA cestovné poistenie

Aj táto poisťovňa ponúka výhodné cestovné poistenie. Vybrať si môžete z 3 balíčkov,  a to Excelent, Komfort a Reference. Každý z balíkov prináša poistenie v odlišných cenových rozpätiach. AXA disponuje aj viacerými druhmi pripoistenia. Na výber máte krátkodobé aj dlhodobé poistenie.

UNIQA cestovné poistenie

Uniqa poisťovňa hradí okrem základného balíka aj liečebné náklady v prípade nákazy koronavírusom a náklady na testovanie. Okrem toho máte nárok na bezplatné predĺženie cestovného poistenia počas celého pobytu v karanténe  či prerušenie cesty v prípade úmrtia príbuzného.

Poskytuje aj repatriáciu telesných pozostatkov v prípade úmrtia na COVID-19. Poistenie sa týka detí, dospelých a dôchodcov nad 70 rokov. Na výber máte zo 4 balíkov,  a to Basic, Plus, Komfort a Plus na celý rok.

Nové nariadenia

Podľa aktuálnych informácií musíte mať pri vstupe do krajiny negatívny PCR alebo antigénový test. PCR test musí byť vykonaný najviac 72 hodín predtým, než navštívite Chorvátsko. Môžete sa preukázať aj antigénovým testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. 

Tranzitujúci ľudia cez Chorvátsko nemajú povinnosť nastúpiť do domácej karantény, ak do 12 hodín od vstupu opustia krajinu.

PCR alebo antigénový test nie je nutný v 3 prípadoch:

 • ak budete mať potvrdenie o tom, že ste prekonali ochorenie COVID-19 za uplynulých nie viac ako 180 dní

 • máte doklad o očkovaní, respektíve COVID pas

 • deti, ktoré majú menej ako 12 rokov a cestujú v sprievode zákonného zástupcu, ktorý disponuje osvedčením o očkovaní. Okrem osvedčenia môže rodič predložiť antigénový alebo PCR test. Akceptovaný je aj doklad o tom, že prekonal ochorenie v lehote nie viac ako 180 dní. 


Platí, že cestujúci ľudia z Európskej únie môžu do krajiny pricestovať 22 dní po tom, ako dostali prvú očkovaciu dávku. Každé potvrdenie musíte predložiť v anglickej alebo chorvátskej jazykovej mutácii.


Vedeli ste, že…

… medzinárodný očkovací preukaz, ktorou je knižka ŠEVT, v ktorej sú zaznamenané očkovacie vakcíny proti COVID-19, nie je uznávaný k bezproblémovému vstupu do Chorvátska?

Náležitosti PCR a antigénového testu

V rámci PCR testu, ktorý má QR kód, a rýchleho antigénového testu (RAT) musí byť dobre viditeľný výrobca testu.

V teste musí byť vyznačený:


 • obchodný názov testu,

 • informácia o tom, že je vystavený zdravotníckou inštitúciou alebo laboratóriom,

 • je podpísaný, prípadne potvrdený lekárom či zodpovednou testovacou inštitúciou (daná informácia musí byť preložená do angličtiny alebo chorvátčiny).

Vstup do Chorvátska z hľadiska očkovania

Osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, získajú výnimku z povinnosti o predkladaní negatívneho PCR testu. Rovnako sa ich netýka ani karanténa. Očkovací preukaz musí obsahovať informáciu o tom, že od podania druhej dávky očkovania ubehlo minimálne 14 dní.


Ak ste prekonali COVID-19 v rozmedzí posledných 6 mesiacov, získavate výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu či podstupovania karantény po tom, ako vstúpite do Chorvátskej republiky. 


V prípade, že ste ochorenie prekonali a rozhodli ste sa vycestovať, musíte sa preukázať pozitívnym PCR alebo antigénovým testom. Nesmie byť starší než 180 dní. Inou možnosťou je aj pozitívny výsledok testu neutralizácie (NT). Daný test musíte mať vyhotovený v období posledných troch mesiacov. 


Môžete sa preukázať aj potvrdením, že ste prekonali COVID-19, ktoré vám vydá lekár. Samozrejme,  potvrdenie musí byť v anglickom alebo chorvátskom jazyku

TIP

Predtým, ako vycestujete do Chorvátska, vyplňte online formulár. Je určený na celkové urýchlenie vybavenia turistov, ktorí prechádzajú cez hranice. V prípade, že nebudete mať vyplnený formulár, čaká vás zdržanie počas vstupu do Chorvátska. Použite anglickú verziu aplikácie, a to aj napriek tomu, že je dostupná aj verzia slovenská.

Ak budete do formulára zadávať viaceré osoby, nepridávajte ich ako spolucestujúcich. Je to z toho dôvodu, že ku každej osobe potrebujete skenovať dokumenty separátne. Deti do 12 rokov môžu byť uvedené ako spolucestujúci.

Platia aj výnimky

Výnimky v rámci cestovania do Chorvátska sú späté s tranzitom naprieč územím krajiny do lehoty 12 hodín. Týkajú sa diplomatov, medzinárodnej dopravy alebo pracovníkov z medzinárodných organizácií.


Študenti, ktorí disponujú potvrdením o štúdiu v Chorvátsku, nemusia preukázať potvrdenie o tom, že boli testovaní. Rovnako nie je potrebné preukázať doklad o tom, že prekonali COVID-19.

Chorvátsko a opatrenia

Ak sa rozhodnete spríjemniť si leto v Chorvátsku, musíte dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. V krajine je povinné nosiť ochranné rúška vo všetkých uzatvorených, ale aj v otvorených priestoroch. 


Otvorené sú reštaurácie v interiéri, aj s vonkajšími terasami. V nich sa prísne dodržujú nariadenia Úradu verejného zdravia v Chorvátsku - dezinfekcia, rúška, 2 metrové odstupy

Čo robiť, ak máte podozrenie na COVID 19?

V prípade, že vám tohtoročnú dovolenku znepríjemní choroba, musíte o tom akútne informovať prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia. Prevádzkovateľ kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii. Ak u vás lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ vám zabezpečí izolovanú izbu. Okrem toho vám poskytne rúško a dezinfekciu.


 

V miestnosti budete musieť byť do okamihu, kedy k vám zavíta epidemiológ a odoberie vám vzorky na testovanie. Ak ste ubytovaní na súkromnom priestranstve či kempe, môžete zavolať na tiesňové číslo 194. Následne získate podrobné inštrukcie, ako postupovať.


Obrátiť sa môžete aj na Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky alebo kontaktovať túto e-mailovú adresu: cons.zagreb@mzv.sk.

Zhrnutie

Cesta do Chorvátska si vyžaduje o čosi viac formalít. Vybrať si z palety cestovných poistení online nemusí byť až takým problémom. Horšie je to v prípade, že nie ste zaočkovaní, prípadne ochoriete priamo na dovolenke. V takom prípade sa musíte pripraviť na niekoľko úkonov, pri ktorých si budete musieť zachovať chladnú hlavu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  Cestovanie
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  Cestovanie
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  Cestovanie
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  Cestovanie
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  Cestovanie
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  Cestovanie
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  Cestovanie
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • Cestovanie
  12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

 • vnútorná kabína lietadla
  Cestovanie
  24. augusta 2022|Michal Postulka
  Ako cestovať lacno lietadlom? Tipy, ako ušetriť na letenkách

  Letenky sa vedia na zozname dovolenkových výdavkov vyšplhať pomerne vysoko. Platí to najmä pri dlhých letoch do exotických destinácií. Ak hľadáte spôsob, ako cestovať lacno, určite oceníte tipy v tomto článku. Ostane vám tak viac peňazí na zážitky počas dovolenky alebo na ďalšie výlety do iných oblastí sveta.

 • mapa sveta
  Cestovanie
  09. augusta 2022|Alexandra Mravíková
  Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

  Kufre máte pobalené a nachystané pri dverách, program vymyslený, no máte pocit, že vám niečo dôležité chýba? Možno ešte nemáte cestovné poistenie. Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste sa spoliehať iba na Európsky preukaz poistenca, ale mali by ste uzatvoriť aj cestovné poistenie. V článku sa dozviete, prečo uzatvoriť cestovné poistenie a čo všetko zahŕňa.

 • cestovný pas v ruke na letisku
  Cestovanie
  31. júla 2022|Silvia Múdra
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Ak plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia SR pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch musíte mať pri sebe už cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • Cestovateľka s mapou v ruke
  Cestovanie
  25. júla 2022|Dominika Blchová
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Cestovanie do zahraničia sa spája s vybavovaním a plánovaním. Pred cestou je nutné vybaviť ubytovanie či spôsob, ako sa do konečnej destinácie dostanete. Celý tento proces zaberie toľko času, že človek zabudne na dôležité cestovné poistenie. Plánujete ísť do zahraničia, no ešte ste sa nepoistili? Prinášame vám prehľadné porovnanie jednotlivých ponúk.

 • dovolenkár pri mori
  Cestovanie
  22. júla 2022|Barbora Petříková
  Ako sa pripraviť na dovolenku pri mori

  Tradičná letná dovolenka pri mori je skvelý spôsob ako si oddýchnuť a stráviť kvalitný čas s rodinou. Preto ak nepatríte k spontánnym povahám, ktoré bez rozmyslu sadnú do auta, pripútajú deti a vyberú sa naprieč dobrodružstvu, tak čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás niekoľko overených tipov, vďaka ktorým nájdete nielen vhodnú destináciu, ale aj osvedčené spôsoby na najlepšie voľnočasové aktivity pri mori.

 • Turista v Malej Fatre
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • žena na letisku sleduje lietadlo
  Cestovanie
  25. júna 2022|Silvia Múdra
  Vraciate sa na Slovensko zo zahraničia? Aké sú podmienky návratu v súvislosti s ochorením COVID-19?

  Všetci sme si vydýchli. Striktné COVID opatrenia týkajúce sa našich životov sú - aspoň zatiaľ - minulosťou. Aké podmienky však musíme splniť pri návrate zo zahraničia na Slovensko? A existujú ešte nejaké obmedzenia, ak plánujeme toto leto cestovať v rámci Európy?

 • Neusiedler See
  Cestovanie
  26. mája 2022|Silvia Múdra
  Tipy na výlet v zahraničí: Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

  Výlet do zahraničia je dobrým nápadom v každom ročnom období. Príjemné slnečné počasie od jari do jesene však obzvlášť láka vyraziť za zážitkami. Využite víkend alebo si vezmite pár dní voľna a navštívte niektoré z miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Máme pre vás lákavé tipy na výlety v zahraničí. Prinášame prehľad miest, ktoré sú známe výbornou dostupnosťou a vašej pozornosti by rozhodne nemali uniknúť. Či už plánujete cestovať sami, v páre alebo s deťmi, z nášho rebríčka si zaručene vyberiete.

 • trip s detmi
  Cestovanie
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • Rafting
  Cestovanie
  14. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam cez víkend? Vyskúšajte tieto adrenalínové zážitky

  Milujete adrenalín? Ferraty, túry, lanové parky, zjazd na bicykli alebo kolobežke, splav rieky či bungee jumping? Pre niekoho divoká zábava, pre iného aktívny relax. Blížiace sa letné počasie takýmto aktivitám len praje. Kde na Slovensku si ich môžete užiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najlepších miest pre adrenalínových nadšencov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť cez víkend.

 • Bratislavský hrad
  Cestovanie
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • priatelia a jedlo
  Cestovanie
  25. apríla 2022|Silvia Múdra
  Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

  Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

 • cestovateľ
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Cestovné poistenie na dovolenku: Ako si vybrať?

  Cestovné poistenie na dovolenku je základom, na ktorý treba pri plánovaní cesty myslieť. Len vďaka nemu si môžete byť istí, že aj v nepríjemných situáciách, ako napríklad úraz, ste krytí. Poistenie má výhodu v tom, že poskytuje množstvo výhod a zaujímavých pripoistení. Ako si vybrať to najlepšie a prečo by vám nemalo chýbať?

 • Cestovateľky s mapou a foťákom na ceste za dobrodružstvom
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Najlepšie dovolenkové destinácie pre mladých: Poznáte ich?

  Premýšľate nad dovolenkou, no neviete, kam ísť? Ak túžite po adrenalíne, skvelom nočnom živote či množstve aktivít, ste na správnom mieste. Máme pre vás inšpirácie na na lacné dovolenky v zahraničí, ktoré sú ako stvorené pre mladých ľudí.

 • zlatý retríver na pláži
  Cestovanie
  08. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Kde cestovať na dovolenku so psom? Zoznam dog friendly destinácií

  Máte domáceho miláčika, ktorý s vami cestuje všade, kam idete? V tom prípade hľadáte s veľkou pravdepodobnosťou dog friendly destináciu. Nedarí sa vám nájsť vyhovujúci hotel alebo pláž v meste, kam chcete ísť? Nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi. Ísť na dovolenku so psom nemusí byť horor.

 • Priatelia
  Cestovanie
  29. marca 2022|Silvia Múdra
  Dovolenka na Slovensku: Čo poradiť cudzincom a kamarátom, ktorí prídu na návštevu?

  Chystajú sa k vám kamaráti či rodina zo zahraničia a vy by ste im chceli pripraviť dovolenku na Slovensku plnú zážitkov. Kam ich však vziať? Čo im ukázať? Kde zažijú autentické Slovensko a ktoré naše regióny sa naozaj oplatí navštíviť? Prinášame vám tipy na zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré budú vašim blízkym dlho pripomínať, čo všetko sa dá v našej malej krajine vidieť a zažiť.

 • bojnický zámok
  Cestovanie
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.