Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

dovolenka v Chorvátsku

Cestujete do Chorvátska? Ako na to počas pandémie?

5/5

Ešte donedávna mohli Slováci vycestovať do Chorvátska bez rôznych potvrdení. Od 1. júla to už ale neplatí. Prinášame vám prehľad praktických informácií, ktoré vás počas cesty do obľúbenej destinácie rozhodne neminú. Začneme cestovným poistením, na ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať.

Výber cestovného poistenia

Na slovenskom trhu máme rôzne druhy cestovných poistení. Prinášame vám prehľad tých najvýhodnejších.

Allianz cestovné poistenie

Poisťovňa vám ponúka poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu. Na stránke Allianz zadáte presný dátum, kedy navštívite krajinu a kedy ju opustíte. 

Následne si vyberiete krajinu, prípadne územie, v ktorom strávite dovolenku. Poisťovňa prináša poistenie pre dospelých, detí a seniorov nad 71 rokov. Rozhodnúť sa môžete medzi tromi výhodnými balíčkami. 

Zmluva sa dá uzatvoriť aj online a na konci jej uzatvárania zadáte vaše osobné údaje. Okrem toho získate zľavu aj za to, že ste zmluvu uzatvorili jednoducho, z pohodlia vášho domova.

AXA cestovné poistenie

Aj táto poisťovňa ponúka výhodné cestovné poistenie. Vybrať si môžete z 3 balíčkov, a to Excelent, Komfort a Reference. Každý z balíkov prináša poistenie v odlišných cenových rozpätiach. AXA disponuje aj viacerými druhmi pripoistenia. Na výber máte krátkodobé aj dlhodobé poistenie.

UNIQA cestovné poistenie

Uniqa poisťovňa hradí okrem základného balíka aj liečebné náklady v prípade nákazy koronavírusom a náklady na testovanie. Okrem toho máte nárok na bezplatné predĺženie cestovného poistenia počas celého pobytu v karanténe či prerušenie cesty v prípade úmrtia príbuzného.

Poskytuje aj repatriáciu telesných pozostatkov v prípade úmrtia na COVID-19. Poistenie sa týka detí, dospelých a dôchodcov nad 70 rokov. Na výber máte zo 4 balíkov, a to Basic, Plus, Komfort a Plus na celý rok.

Nové nariadenia

Podľa aktuálnych informácií musíte mať pri vstupe do krajiny negatívny PCR alebo antigénový test. PCR test musí byť vykonaný najviac 72 hodín predtým, než navštívite Chorvátsko. Môžete sa preukázať aj antigénovým testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. 

Tranzitujúci ľudia cez Chorvátsko nemajú povinnosť nastúpiť do domácej karantény, ak do 12 hodín od vstupu opustia krajinu.

PCR alebo antigénový test nie je nutný v 3 prípadoch:

  • ak budete mať potvrdenie o tom, že ste prekonali ochorenie COVID-19 za uplynulých nie viac ako 180 dní

  • máte doklad o očkovaní, respektíve COVID pas

  • deti, ktoré majú menej ako 12 rokov a cestujú v sprievode zákonného zástupcu, ktorý disponuje osvedčením o očkovaní. Okrem osvedčenia môže rodič predložiť antigénový alebo PCR test. Akceptovaný je aj doklad o tom, že prekonal ochorenie v lehote nie viac ako 180 dní. 

Platí, že cestujúci ľudia z Európskej únie môžu do krajiny pricestovať 22 dní po tom, ako dostali prvú očkovaciu dávku. Každé potvrdenie musíte predložiť v anglickej alebo chorvátskej jazykovej mutácii.


Vedeli ste, že…

… medzinárodný očkovací preukaz, ktorou je knižka ŠEVT, v ktorej sú zaznamenané očkovacie vakcíny proti COVID-19, nie je uznávaný k bezproblémovému vstupu do Chorvátska?


Náležitosti PCR a antigénového testu

V rámci PCR testu, ktorý má QR kód, a rýchleho antigénového testu (RAT) musí byť dobre viditeľný výrobca testu.

V teste musí byť vyznačený:

  • obchodný názov testu,

  • informácia o tom, že je vystavený zdravotníckou inštitúciou alebo laboratóriom,

  • je podpísaný, prípadne potvrdený lekárom či zodpovednou testovacou inštitúciou (daná informácia musí byť preložená do angličtiny alebo chorvátčiny).

Vstup do Chorvátska z hľadiska očkovania

Osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, získajú výnimku z povinnosti o predkladaní negatívneho PCR testu. Rovnako sa ich netýka ani karanténa. Očkovací preukaz musí obsahovať informáciu o tom, že od podania druhej dávky očkovania ubehlo minimálne 14 dní.

Ak ste prekonali COVID-19 v rozmedzí posledných 6 mesiacov, získavate výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu či podstupovania karantény po tom, ako vstúpite do Chorvátskej republiky. 

V prípade, že ste ochorenie prekonali a rozhodli ste sa vycestovať, musíte sa preukázať pozitívnym PCR alebo antigénovým testom. Nesmie byť starší než 180 dní. Inou možnosťou je aj pozitívny výsledok testu neutralizácie (NT). Daný test musíte mať vyhotovený v období posledných troch mesiacov. 

Môžete sa preukázať aj potvrdením, že ste prekonali COVID-19, ktoré vám vydá lekár. Samozrejme, potvrdenie musí byť v anglickom alebo chorvátskom jazyku


TIP

Predtým, ako vycestujete do Chorvátska, vyplňte online formulár. Je určený na celkové urýchlenie vybavenia turistov, ktorí prechádzajú cez hranice. V prípade, že nebudete mať vyplnený formulár, čaká vás zdržanie počas vstupu do Chorvátska. Použite anglickú verziu aplikácie, a to aj napriek tomu, že je dostupná aj verzia slovenská.


Ak budete do formulára zadávať viaceré osoby, nepridávajte ich ako spolucestujúcich. Je to z toho dôvodu, že ku každej osobe potrebujete skenovať dokumenty separátne. Deti do 12 rokov môžu byť uvedené ako spolucestujúci.

Platia aj výnimky

Výnimky v rámci cestovania do Chorvátska sú späté s tranzitom naprieč územím krajiny do lehoty 12 hodín. Týkajú sa diplomatov, medzinárodnej dopravy alebo pracovníkov z medzinárodných organizácií.

Študenti, ktorí disponujú potvrdením o štúdiu v Chorvátsku, nemusia preukázať potvrdenie o tom, že boli testovaní. Rovnako nie je potrebné preukázať doklad o tom, že prekonali COVID-19.

Chorvátsko a opatrenia

Ak sa rozhodnete spríjemniť si leto v Chorvátsku, musíte dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. V krajine je povinné nosiť ochranné rúška vo všetkých uzatvorených, ale aj v otvorených priestoroch. 

Otvorené sú reštaurácie v interiéri, aj s vonkajšími terasami. V nich sa prísne dodržujú nariadenia Úradu verejného zdravia v Chorvátsku - dezinfekcia, rúška, 2 metrové odstupy

Čo robiť, ak máte podozrenie na COVID 19?

V prípade, že vám tohtoročnú dovolenku znepríjemní choroba, musíte o tom akútne informovať prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia. Prevádzkovateľ kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii. Ak u vás lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ vám zabezpečí izolovanú izbu. Okrem toho vám poskytne rúško a dezinfekciu

V miestnosti budete musieť byť do okamihu, kedy k vám zavíta epidemiológ a odoberie vám vzorky na testovanie. Ak ste ubytovaní na súkromnom priestranstve či kempe, môžete zavolať na tiesňové číslo 194. Následne získate podrobné inštrukcie, ako postupovať.

Obrátiť sa môžete aj na Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky alebo kontaktovať túto e-mailovú adresu: cons.zagreb@mzv.sk.

Zhrnutie

Cesta do Chorvátska si vyžaduje o čosi viac formalít. Vybrať si z palety cestovných poistení online nemusí byť až takým problémom. Horšie je to v prípade, že nie ste zaočkovaní, prípadne ochoriete priamo na dovolenke. V takom prípade sa musíte pripraviť na niekoľko úkonov, pri ktorých si budete musieť zachovať chladnú hlavu.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.