Prístav s loďkami

Cestujete do Chorvátska? Ako na to počas pandémie?

Ešte donedávna mohli Slováci vycestovať do Chorvátska bez rôznych potvrdení. Od 1. júla to už ale neplatí. Prinášame vám prehľad praktických informácií, ktoré vás počas cesty do obľúbenej destinácie rozhodne neminú. Začneme cestovným poistením, na ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať.

Výber cestovného poistenia

Na slovenskom trhu máme rôzne druhy cestovných poistení. Prinášame vám prehľad tých najvýhodnejších.

Allianz cestovné poistenie

Poisťovňa vám ponúka poistenie  liečebných nákladov, úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu. Na stránke Allianz zadáte presný dátum, kedy navštívite krajinu a kedy ju opustíte. 

Následne si vyberiete krajinu, prípadne územie, v ktorom strávite dovolenku. Poisťovňa prináša poistenie pre dospelých, detí a seniorov nad 71 rokov. Rozhodnúť sa môžete medzi tromi výhodnými balíčkami. 

Zmluva sa dá uzatvoriť aj online a na konci jej uzatvárania zadáte vaše osobné údaje. Okrem toho získate zľavu aj za to, že ste zmluvu uzatvorili jednoducho, z pohodlia vášho domova.

AXA cestovné poistenie

Aj táto poisťovňa ponúka výhodné cestovné poistenie. Vybrať si môžete z 3 balíčkov,  a to Excelent, Komfort a Reference. Každý z balíkov prináša poistenie v odlišných cenových rozpätiach. AXA disponuje aj viacerými druhmi pripoistenia. Na výber máte krátkodobé aj dlhodobé poistenie.

UNIQA cestovné poistenie

Uniqa poisťovňa hradí okrem základného balíka aj liečebné náklady v prípade nákazy koronavírusom a náklady na testovanie. Okrem toho máte nárok na bezplatné predĺženie cestovného poistenia počas celého pobytu v karanténe  či prerušenie cesty v prípade úmrtia príbuzného.

Poskytuje aj repatriáciu telesných pozostatkov v prípade úmrtia na COVID-19. Poistenie sa týka detí, dospelých a dôchodcov nad 70 rokov. Na výber máte zo 4 balíkov,  a to Basic, Plus, Komfort a Plus na celý rok.

Nové nariadenia

Podľa aktuálnych informácií musíte mať pri vstupe do krajiny negatívny PCR alebo antigénový test. PCR test musí byť vykonaný najviac 72 hodín predtým, než navštívite Chorvátsko. Môžete sa preukázať aj antigénovým testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. 

Tranzitujúci ľudia cez Chorvátsko nemajú povinnosť nastúpiť do domácej karantény, ak do 12 hodín od vstupu opustia krajinu.

PCR alebo antigénový test nie je nutný v 3 prípadoch:

 • ak budete mať potvrdenie o tom, že ste prekonali ochorenie COVID-19 za uplynulých nie viac ako 180 dní

 • máte doklad o očkovaní, respektíve COVID pas

 • deti, ktoré majú menej ako 12 rokov a cestujú v sprievode zákonného zástupcu, ktorý disponuje osvedčením o očkovaní. Okrem osvedčenia môže rodič predložiť antigénový alebo PCR test. Akceptovaný je aj doklad o tom, že prekonal ochorenie v lehote nie viac ako 180 dní. 


Platí, že cestujúci ľudia z Európskej únie môžu do krajiny pricestovať 22 dní po tom, ako dostali prvú očkovaciu dávku. Každé potvrdenie musíte predložiť v anglickej alebo chorvátskej jazykovej mutácii.


Vedeli ste, že…

… medzinárodný očkovací preukaz, ktorou je knižka ŠEVT, v ktorej sú zaznamenané očkovacie vakcíny proti COVID-19, nie je uznávaný k bezproblémovému vstupu do Chorvátska?

Náležitosti PCR a antigénového testu

V rámci PCR testu, ktorý má QR kód, a rýchleho antigénového testu (RAT) musí byť dobre viditeľný výrobca testu.

V teste musí byť vyznačený:


 • obchodný názov testu,

 • informácia o tom, že je vystavený zdravotníckou inštitúciou alebo laboratóriom,

 • je podpísaný, prípadne potvrdený lekárom či zodpovednou testovacou inštitúciou (daná informácia musí byť preložená do angličtiny alebo chorvátčiny).

Vstup do Chorvátska z hľadiska očkovania

Osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, získajú výnimku z povinnosti o predkladaní negatívneho PCR testu. Rovnako sa ich netýka ani karanténa. Očkovací preukaz musí obsahovať informáciu o tom, že od podania druhej dávky očkovania ubehlo minimálne 14 dní.


Ak ste prekonali COVID-19 v rozmedzí posledných 6 mesiacov, získavate výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu či podstupovania karantény po tom, ako vstúpite do Chorvátskej republiky. 


V prípade, že ste ochorenie prekonali a rozhodli ste sa vycestovať, musíte sa preukázať pozitívnym PCR alebo antigénovým testom. Nesmie byť starší než 180 dní. Inou možnosťou je aj pozitívny výsledok testu neutralizácie (NT). Daný test musíte mať vyhotovený v období posledných troch mesiacov. 


Môžete sa preukázať aj potvrdením, že ste prekonali COVID-19, ktoré vám vydá lekár. Samozrejme,  potvrdenie musí byť v anglickom alebo chorvátskom jazyku

TIP

Predtým, ako vycestujete do Chorvátska, vyplňte online formulár. Je určený na celkové urýchlenie vybavenia turistov, ktorí prechádzajú cez hranice. V prípade, že nebudete mať vyplnený formulár, čaká vás zdržanie počas vstupu do Chorvátska. Použite anglickú verziu aplikácie, a to aj napriek tomu, že je dostupná aj verzia slovenská.

Ak budete do formulára zadávať viaceré osoby, nepridávajte ich ako spolucestujúcich. Je to z toho dôvodu, že ku každej osobe potrebujete skenovať dokumenty separátne. Deti do 12 rokov môžu byť uvedené ako spolucestujúci.

Platia aj výnimky

Výnimky v rámci cestovania do Chorvátska sú späté s tranzitom naprieč územím krajiny do lehoty 12 hodín. Týkajú sa diplomatov, medzinárodnej dopravy alebo pracovníkov z medzinárodných organizácií.


Študenti, ktorí disponujú potvrdením o štúdiu v Chorvátsku, nemusia preukázať potvrdenie o tom, že boli testovaní. Rovnako nie je potrebné preukázať doklad o tom, že prekonali COVID-19.

Chorvátsko a opatrenia

Ak sa rozhodnete spríjemniť si leto v Chorvátsku, musíte dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. V krajine je povinné nosiť ochranné rúška vo všetkých uzatvorených, ale aj v otvorených priestoroch. 


Otvorené sú reštaurácie v interiéri, aj s vonkajšími terasami. V nich sa prísne dodržujú nariadenia Úradu verejného zdravia v Chorvátsku - dezinfekcia, rúška, 2 metrové odstupy

Čo robiť, ak máte podozrenie na COVID 19?

V prípade, že vám tohtoročnú dovolenku znepríjemní choroba, musíte o tom akútne informovať prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia. Prevádzkovateľ kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii. Ak u vás lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ vám zabezpečí izolovanú izbu. Okrem toho vám poskytne rúško a dezinfekciu.


 

V miestnosti budete musieť byť do okamihu, kedy k vám zavíta epidemiológ a odoberie vám vzorky na testovanie. Ak ste ubytovaní na súkromnom priestranstve či kempe, môžete zavolať na tiesňové číslo 194. Následne získate podrobné inštrukcie, ako postupovať.


Obrátiť sa môžete aj na Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky alebo kontaktovať túto e-mailovú adresu: cons.zagreb@mzv.sk.

Zhrnutie

Cesta do Chorvátska si vyžaduje o čosi viac formalít. Vybrať si z palety cestovných poistení online nemusí byť až takým problémom. Horšie je to v prípade, že nie ste zaočkovaní, prípadne ochoriete priamo na dovolenke. V takom prípade sa musíte pripraviť na niekoľko úkonov, pri ktorých si budete musieť zachovať chladnú hlavu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.