Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Chorvátsko

Ako si užiť Chorvátsko aj po stýkrát?

|Silvia Múdra
5/5

Chorvátsko je osvedčený, bezpečný a krásny dovolenkový prístav. Ako sa však tento rok vydať na Jadran, aby to nebolo ako každoročné opakovanie? Jasné, mnoho ľudí si užije každý rok rado svoj obľúbené miesta, uličky, aj reštaurácie. Ale čo tak skúsiť aj niečo nové alebo nepoznané? Jednoducho aby ste aj staré dobré Chorvátsko užili tak dobre ako prvý raz aj po stýkrát. Prinášame zaujímavé miesta, ktoré budú možno aj pre skalných chorvátskych dovolenkárov prekvapením a príjemným osviežením.

Chorvátsko nie je len more

Chorvátsko je často nedocenená krajina. Všetci tam už boli, tak prečo sa vracať? Bola by však naozaj veľká škoda Chorvátsko vnímať len takto oklieštene.  Až nabudúce pôjdete na dovolenku k moru, skúste si po ceste k chorvátskemu pobrežiu urobiť malú zachádzku a spoznajte napríklad krásy hlavného mesta, národných parkov alebo kúzelných polostrovov.

Stavte sa v Záhrebe

Toto mesto obvykle turisti len tak prefrčia. Pretože kúpať sa tu nedá, ale vy chcete predsa spoznať tento rok Chorvátsko aj trochu inak. Určite si tu spravte zastávku. Ide totiž o chorvátsky klenot prirovnávaný k stovežatej Prahe. Ide rovnako o hlavné miesto a je tu čo vidieť aj počas leta. Aj napriek tomu, že neleží na pobreží, má svoje jedinečné čaro. Kozmopolitné mesto plné mladých ľudí, plné krásnych miest i pamiatok, ktoré sa točí okolo historického centra ležiaceho na kopci. Tam môžete vyjsť po prudkých kamenných schodoch, alebo sa vyviezť historickú lanovkou. Určite nevynechajte Záhrebskú katedrálu a historické Horné mesto s jeho Kamennou bránou a za návštevu stojí aj kostol sv. Marka , ktorý je jednou z najstarších budov v Záhrebe.

Záhreb

Plitvické jazerá

Treba ich vidieť. Je to známa filmová kulisa a vy sa tu naozaj budete cítiť ako hviezdy. Národný park Plitvické jazerá patrí medzi najnavštevovanejšie prírodné pamiatky v celom Chorvátsku. No a právom. Tento nádherný prírodný úkaz sa skladá zo 16 prepojených jazier a viac ako 90 vodopádov rôzne veľkosti, jaskýň a ďalších útvarov. Národný park sa rozkladá na ploche takmer 73 000 akrov a dostanete sa do neho autobusovou kyvadlovou dopravou. Ďalej sa pokračuje pešo - využiť môžete veľa turistických trás a chodníkov, ktoré križujú priestranstvá celého národného parku.

Poreč

Pozná ho málokto, ale oplatí sa dať si toto mesto cestou do navigácie. 

Ide o jedno z najkrajších historických miest na Istrii, kde načerpáte hŕbu kultúrnych zážitkov. Hneď prvá pamiatka, ktorú určite musíte navštíviť, je monumentálna Eufraziova bazilika, ktorá je zaradená na zozname UNESCO. Ďalšou zaujímavosťou sú určite hradby mesta, pozostatky rímskych chrámov, gotické aj renesančné stavby aj románsky palác. Navyše Poreš je priamo na pobreží, takže po kultúrnom vyžití šup na pláž. More je tu azúrovo modré. Medzi najlepšie pláže patria Porto Bussola, Pical, Brulo a Zelena Laguna.

Poreč

Polostrov Pelješac

Tak trochu v tieni Istrie, ale o to viac prekvapivý a krásny. Je známy najmä pre svoje drsnejšie pobrežie, kamienkové pláže, menšie dediny s typickou stredomorskou architektúrou, vinice aj hrady a opevnenia. Za návštevu určite patrí hradby a pozostatky opevnenia Ston, ktoré patrí medzi najdlhšie v Európe.

Ďalšou veľkou zaujímavosťou sú soľné panvy. Soľ sa tu vyrábala už v stredoveku. Dodnes je proces tradičné a všetky úkony sa vykonávajú ručne s takmer pôvodnými nástrojmi. Čo si ale naozaj zamilujete, budú miestne pláže, ktoré sa nachádzajú pri tradičných dedinkách. Vybrať si môžete od jemných pláží v Prapratno a Žuljana, cez nádherné kamienkové pláže Divna a Duba na severe po krásnej zabudnuté pláže v Podobuce, Vodici a Vigano. Celý polostrov je rajom pre potápanie a šnorchlovanie.

Ostrov Pag

Objavíte ho už na severe Dalmácia blízko mesta Zadar. Ubytovať sa môžete v historickom meste alebo v severnejšom letovisku Novalja. Pri meste Pag sa nachádzajú soľné planiny Paška SOLANA, ktoré obstarávajú väčšinu chorvátskej produkcie soli. Nezabudnite ochutnať typický pažský syr, ktorý miluje celé Chorvátsko. Oblasť je tiež ideálna pre pestovanie vínnej révy. Pohár vína tu padne dobre. Ostrov tvorí krasové jazera, veľa zálivov a krásnych piesočnatých aj štrkových pláží. Z dediny Metajna sa dostanete pešou chôdzou do zátoky Beritnica, kde objavíte typické kamene a krásnu pláž s tyrkysovým morom. Priaznivci lezenie ocenia neďalekú skalnú stenu Sotga.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.