Chorvatsko

Ako si užiť Chorvátsko aj po stýkrát?

25. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Chorvátsko je osvedčený, bezpečný a krásny dovolenkový prístav. Ako sa však tento rok vydať na Jadran, aby to nebolo ako každoročné opakovanie? Jasné, mnoho ľudí si užije každý rok rado svoj obľúbené miesta, uličky, aj reštaurácie. Ale čo tak skúsiť aj niečo nové alebo nepoznané? Jednoducho aby ste aj staré dobré Chorvátsko užili tak dobre ako prvý raz aj po stýkrát. Prinášame zaujímavé miesta, ktoré budú možno aj pre skalných chorvátskych dovolenkárov prekvapením a príjemným osviežením.

Chorvátsko nie je len more

Chorvátsko je často nedocenená krajina. Všetci tam už boli, tak prečo sa vracať? Bola by však naozaj veľká škoda Chorvátsko vnímať len takto oklieštene.  Až nabudúce pôjdete na dovolenku k moru, skúste si po ceste k chorvátskemu pobrežiu urobiť malú zachádzku a spoznajte napríklad krásy hlavného mesta, národných parkov alebo kúzelných polostrovov.

Stavte sa v Záhrebe

Toto mesto obvykle turisti len tak prefrčia. Pretože kúpať sa tu nedá, ale vy chcete predsa spoznať tento rok Chorvátsko aj trochu inak. Určite si tu spravte zastávku. Ide totiž o chorvátsky klenot prirovnávaný k stovežatej Prahe.  Ide rovnako o hlavné miesto a je tu čo vidieť aj počas leta. Aj napriek tomu, že neleží na pobreží, má svoje jedinečné čaro. Kozmopolitné mesto plné mladých ľudí, plné krásnych miest i pamiatok, ktoré sa točí okolo historického centra ležiaceho na kopci. Tam môžete vyjsť po prudkých kamenných schodoch, alebo sa vyviezť historickú lanovkou. Určite nevynechajte Záhrebskú katedrálu a historické Horné mesto s jeho Kamennou bránou a za návštevu stojí aj kostol sv. Marka , ktorý je jednou z najstarších budov v Záhrebe.


Záhreb

Plitvické jazerá

Treba ich vidieť. Je to známa filmová kulisa a vy sa tu naozaj budete cítiť ako hviezdy. Národný park Plitvické jazerá patrí medzi najnavštevovanejšie prírodné pamiatky v celom Chorvátsku. No a právom.  Tento nádherný prírodný úkaz sa skladá zo 16 prepojených jazier a viac ako 90 vodopádov rôzne veľkosti, jaskýň a ďalších útvarov. Národný park sa rozkladá na ploche takmer 73 000 akrov a dostanete sa do neho autobusovou kyvadlovou dopravou. Ďalej sa pokračuje pešo - využiť môžete veľa turistických trás a chodníkov, ktoré križujú priestranstvá celého národného parku.

Poreč

Pozná ho málokto, ale oplatí sa dať si toto mesto cestou do navigácie. 

Ide o jedno z najkrajších historických miest na Istrii, kde načerpáte hŕbu kultúrnych zážitkov. Hneď prvá pamiatka, ktorú určite musíte navštíviť, je monumentálna Eufraziova bazilika, ktorá je zaradená na zozname UNESCO. Ďalšou zaujímavosťou sú určite hradby mesta, pozostatky rímskych chrámov, gotické aj renesančné stavby aj románsky palác. Navyše Poreš je priamo na pobreží, takže po kultúrnom vyžití šup na pláž. More je tu azúrovo modré. Medzi najlepšie pláže patria Porto Bussola, Pical, Brulo a Zelena Laguna.


Poreč

Polostrov Pelješac

Tak trochu v tieni Istrie, ale o to viac prekvapivý a krásny. Je známy najmä pre svoje drsnejšie pobrežie, kamienkové pláže, menšie dediny s typickou stredomorskou architektúrou, vinice aj hrady a opevnenia. Za návštevu určite patrí hradby a pozostatky opevnenia Ston, ktoré patrí medzi najdlhšie v Európe.

Ďalšou veľkou zaujímavosťou sú soľné panvy. Soľ sa tu vyrábala už v stredoveku. Dodnes je proces tradičné a všetky úkony sa vykonávajú ručne s takmer pôvodnými nástrojmi. Čo si ale naozaj zamilujete, budú miestne pláže, ktoré sa nachádzajú pri tradičných dedinkách.  Vybrať si môžete od jemných pláží v Prapratno a Žuljana, cez nádherné kamienkové pláže Divna a Duba na severe po krásnej zabudnuté pláže v Podobuce, Vodici a Vigano. Celý polostrov je rajom pre potápanie a šnorchlovanie.

Ostrov Pag

Objavíte ho už na severe Dalmácia blízko mesta Zadar. Ubytovať sa môžete v historickom meste alebo v severnejšom letovisku Novalja. Pri meste Pag sa nachádzajú soľné planiny Paška SOLANA, ktoré obstarávajú väčšinu chorvátskej produkcie soli. Nezabudnite ochutnať typický pažský syr, ktorý miluje celé Chorvátsko. Oblasť je tiež ideálna pre pestovanie vínnej révy. Pohár vína tu padne dobre. Ostrov tvorí krasové jazera, veľa zálivov a krásnych piesočnatých aj štrkových pláží. Z dediny Metajna sa dostanete pešou chôdzou do zátoky Beritnica, kde objavíte typické kamene a krásnu pláž s tyrkysovým morom. Priaznivci lezenie ocenia neďalekú skalnú stenu Sotga.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.