Chorvatsko

Ako si užiť Chorvátsko aj po stýkrát?

25. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Chorvátsko je osvedčený, bezpečný a krásny dovolenkový prístav. Ako sa však tento rok vydať na Jadran, aby to nebolo ako každoročné opakovanie? Jasné, mnoho ľudí si užije každý rok rado svoj obľúbené miesta, uličky, aj reštaurácie. Ale čo tak skúsiť aj niečo nové alebo nepoznané? Jednoducho aby ste aj staré dobré Chorvátsko užili tak dobre ako prvý raz aj po stýkrát. Prinášame zaujímavé miesta, ktoré budú možno aj pre skalných chorvátskych dovolenkárov prekvapením a príjemným osviežením.

Chorvátsko nie je len more

Chorvátsko je často nedocenená krajina. Všetci tam už boli, tak prečo sa vracať? Bola by však naozaj veľká škoda Chorvátsko vnímať len takto oklieštene.  Až nabudúce pôjdete na dovolenku k moru, skúste si po ceste k chorvátskemu pobrežiu urobiť malú zachádzku a spoznajte napríklad krásy hlavného mesta, národných parkov alebo kúzelných polostrovov.

Stavte sa v Záhrebe

Toto mesto obvykle turisti len tak prefrčia. Pretože kúpať sa tu nedá, ale vy chcete predsa spoznať tento rok Chorvátsko aj trochu inak. Určite si tu spravte zastávku. Ide totiž o chorvátsky klenot prirovnávaný k stovežatej Prahe.  Ide rovnako o hlavné miesto a je tu čo vidieť aj počas leta. Aj napriek tomu, že neleží na pobreží, má svoje jedinečné čaro. Kozmopolitné mesto plné mladých ľudí, plné krásnych miest i pamiatok, ktoré sa točí okolo historického centra ležiaceho na kopci. Tam môžete vyjsť po prudkých kamenných schodoch, alebo sa vyviezť historickú lanovkou. Určite nevynechajte Záhrebskú katedrálu a historické Horné mesto s jeho Kamennou bránou a za návštevu stojí aj kostol sv. Marka , ktorý je jednou z najstarších budov v Záhrebe.


Záhreb

Plitvické jazerá

Treba ich vidieť. Je to známa filmová kulisa a vy sa tu naozaj budete cítiť ako hviezdy. Národný park Plitvické jazerá patrí medzi najnavštevovanejšie prírodné pamiatky v celom Chorvátsku. No a právom.  Tento nádherný prírodný úkaz sa skladá zo 16 prepojených jazier a viac ako 90 vodopádov rôzne veľkosti, jaskýň a ďalších útvarov. Národný park sa rozkladá na ploche takmer 73 000 akrov a dostanete sa do neho autobusovou kyvadlovou dopravou. Ďalej sa pokračuje pešo - využiť môžete veľa turistických trás a chodníkov, ktoré križujú priestranstvá celého národného parku.

Poreč

Pozná ho málokto, ale oplatí sa dať si toto mesto cestou do navigácie. 

Ide o jedno z najkrajších historických miest na Istrii, kde načerpáte hŕbu kultúrnych zážitkov. Hneď prvá pamiatka, ktorú určite musíte navštíviť, je monumentálna Eufraziova bazilika, ktorá je zaradená na zozname UNESCO. Ďalšou zaujímavosťou sú určite hradby mesta, pozostatky rímskych chrámov, gotické aj renesančné stavby aj románsky palác. Navyše Poreš je priamo na pobreží, takže po kultúrnom vyžití šup na pláž. More je tu azúrovo modré. Medzi najlepšie pláže patria Porto Bussola, Pical, Brulo a Zelena Laguna.


Poreč

Polostrov Pelješac

Tak trochu v tieni Istrie, ale o to viac prekvapivý a krásny. Je známy najmä pre svoje drsnejšie pobrežie, kamienkové pláže, menšie dediny s typickou stredomorskou architektúrou, vinice aj hrady a opevnenia. Za návštevu určite patrí hradby a pozostatky opevnenia Ston, ktoré patrí medzi najdlhšie v Európe.

Ďalšou veľkou zaujímavosťou sú soľné panvy. Soľ sa tu vyrábala už v stredoveku. Dodnes je proces tradičné a všetky úkony sa vykonávajú ručne s takmer pôvodnými nástrojmi. Čo si ale naozaj zamilujete, budú miestne pláže, ktoré sa nachádzajú pri tradičných dedinkách.  Vybrať si môžete od jemných pláží v Prapratno a Žuljana, cez nádherné kamienkové pláže Divna a Duba na severe po krásnej zabudnuté pláže v Podobuce, Vodici a Vigano. Celý polostrov je rajom pre potápanie a šnorchlovanie.

Ostrov Pag

Objavíte ho už na severe Dalmácia blízko mesta Zadar. Ubytovať sa môžete v historickom meste alebo v severnejšom letovisku Novalja. Pri meste Pag sa nachádzajú soľné planiny Paška SOLANA, ktoré obstarávajú väčšinu chorvátskej produkcie soli. Nezabudnite ochutnať typický pažský syr, ktorý miluje celé Chorvátsko. Oblasť je tiež ideálna pre pestovanie vínnej révy. Pohár vína tu padne dobre. Ostrov tvorí krasové jazera, veľa zálivov a krásnych piesočnatých aj štrkových pláží. Z dediny Metajna sa dostanete pešou chôdzou do zátoky Beritnica, kde objavíte typické kamene a krásnu pláž s tyrkysovým morom. Priaznivci lezenie ocenia neďalekú skalnú stenu Sotga.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.